نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
گروه فلسفه دین نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۱/۱٠/۱۳

 

 

گروه فلسفه دین >> عمومی - صفحه اصلی

 
 
 
 
برنامه های سال 91
 
 

* برنامه های پژوهشی سال 1391 در گروه فلسفه دین

* طرح های پژوهشی سال 1391

* برنامه نشست های تخصصی سال 1391

* درس گفتارهای سال 1391

 
 
 
معرفی اعضا
 
 

دکتر حمیدرضا آیت اللهی
دکتر قاسم پور حسن
دکتر سید حسن حسینی
دکتر علی اصغر مصلح
دکتر حسین کلباسی اشتری
دکتر محمد سعیدی مهر
دکتر امیرعباس علی زمانی
دکتر محمد ایلخانی

 
 
 
معرفی گروه
 
 

گروه فلسفه دین پ‍ژوهشگاه با هدف حرکت در جهت بومی سازی فلسفه دین معاصر و تحقیق و پژوهش و پویایی در جامعه علمی کشور در سال 1388 به دستور ریاست محترم پژوهشگاه تاسیس شد.

معرفی فعالیت ها و پژوهش های در دست انجام:

یکی از برنامه های این گروه برگزاری درس‌گفتارهایی در فلسفه دین است. طی دو سال 1388 و 1389 هشت درس‌گفتار برگزار شده است. اما در سال 1390 این گروه ده درس‌گفتار دیگر برگزار خواهد کرد. علاوه بر این همایش ملی معرفت دینی و همایش بین المللی گفتگوی فیلسوفان مسلمان و مسیحی نیز در سال 1389 برگزار شد و قرار است در سال 1390 نیز دو همایش ملی دیگر برگزار شود. علاوه بر این گروه فلسفه دین از بطن درس‌گفتارهای خود تا کنون اقدام به جمع آوری چهار جلد مجموعه مقالات در موضوعات زبان دین و الهیات و مسأله شر و تجربه دینی کرده است که به زودی به چاپ خواهند رسید. همچنین این گروه با انجمن علمی فلسفه دین ایران همکار ی نزدیک دارد. علاوه بر این گروه فلسفه دین با مجله فلسفه دین پژوهشگاه نیز ارتباط و همکاری گسترده دارد. گروه فلسفه دین طی یک طرح ملی اقدام به جمع وری مجموعه مقالاتی نموده است که طی آن شانزده نفر از اساتید مجرب کشور که دروس فلسفه دین را تدریس نموده اند هر کدام در موضوعی اقدام به تصنیف مقاله ای نموده اند که طی آن به بررسی موضوع مورد نظر در فلسفه دین معاصر پرداخته و سعی نموده اند تا با هدف بومی سازی بحث را باتوجه به سنت اسلامی – فلسفی از نو طرح کنند. این مجموعه مقالات شانزده گانه در مجلدی با حدود 650 صفحه با عنوان درآمدی انتقادی به فلسفه دین تا پایان سال به چاپ خواهد رسید. علاوه بر این گروه فلسفه دین با همکاری اعضا شورای پژوهشی خود کلیه مقالات مطرح و مهم در حوزه فلسفه دین را در ده مجلد تقسیم بندی کرده است و هر کدام از اساتید اقدام به ترجمه ، نقد و بررسی این مقالات همراه با معرفی الگوی جایگزین خواهند نمود. این مجموعه در حال تهیه است و تا اواسط سال 1390 به زیور طبع آراسته خواهد شد.
دستاوردهای طرح های مذکور متعلق به پژوهشگاه است و همگی به صورت کامل قابل ارائه هستند. 

 
 
 
نشست تخصصی
 
 

از مجموعه نشست های تخصصی گروه فلسفه دین، نشست هجدهم با موضوع نقد و بررسی آراء جان هیک (2) در تاریخ دوشنبه 1391/3/22 از ساعت 9 الی 13 در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می گردد.

در نشست قبلی آراء جان هیک در 4 محور مورد بحث قرار گرفت که فایل صوتی - تصویری آن از طریق سایت پژوهشگاه قابل دسترسی است. در این نشست به چهار محور دیگر خواهیم پرداخت. سخنرانان این نشست عبارتند از :

 
  • دکتر هدایت علوی تبار         عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی

  • دکتر قاسم پورحسن           عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی

  • دکتر سیدحسن حسینی    عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف

  • دکتر هادی وکیلی              عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 
 
 
نشریات گروه
 
 شماره نخست مجله جستارهای فلسفه دین دارای امتیاز علمی - پژوهشی به زودی منتشر میشود.

 

  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند