نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
پژوهشکده فرهنگ انقلاب و تمدن اسلامی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۱/۱٠/۱۳

 

پژوهشکده ها >> پژوهشکده فرهنگ انقلاب و تمدن اسلامی >> عمومی - صفحه اصلی

 
 
 
 
طرح های پژوهشکده
 
 
  • بررسی جریان بیداری اسلامی درقرن معاصر با تأکید بر اندیشه امام خمینی (ره) وآیت الله سیدعلی خامنه ای
  •  تمدن اسلامی و غرب
  • جایگاه و تعامل با افکار عمومی در قرآن
  • بیداری اسلامی و نقش آن در فرایند تحقق تمدن اسلامی
  • بازیابی تمدن اسلامی و آینده جهان
 
 
 
اعضای هیات علمی
 
   
 
 
اهداف پژوهشکده
 
 

 

پژوهشکده فرهنگ، انقلاب و تمدن اسلامی با هدف بررسی، پژوهش و تحقیق درباره موضوعات مربوط به تمدن اسلامی و چگونگی ارتباط آن با فرهنگ و انقلاب اسلامی تأسیس شد. نسبت فرهنگ و انقلاب اسلامی با تمدن اگرچه می­تواند به معنای بررسی تمدن اسلامی در گستره تاریخ گذشته باشد اما بیش و پیش از آن هدف این پژوهشکده تعیین چشم­اندازهای آینده تمدن اسلامی با تکیه بر آرمان­های انقلاب اسلامی است.

با چنین رویکردی بررسی ظرفیت­های تمدنی انقلاب اسلامی و همچنین دستاوردهای انقلاب اسلامی برای کشورهای اسلامی و ظرفیت­های تمدن­ساز فرهنگ اسلامی از جمله اهداف این پژوهشکده می­باشد.

بیداری اسلامی لازمه و مقدمه­ای برای رسیدن به تمدن اسلامی است به همین دلیل از جمله دیگر موضوعات مرتبط با اهداف این پژوهشکده بررسی موضوعات مرتبط با بیداری اسلامی است.

تحقیق و پژوهش درخصوص شخصیت­های تدثیر گذار در بیداری اسلامی در تاریخ ایران و همچنین تاریخ ملتهای اسلامی از دیگر اهداف این پژوهشکده می­باشد.

 

 

 
 
 
همایش بیداری اسلامی
 
 

همایش ملی مرجع بیداری اسلامی به همت خانه مشروطه اصفهان و با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی، شهرداری اصفهان، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، حوزه علمیه اصفهان و دانشگاه اصفهان روز پنج­شنبه مورخ  14/7/1390 با حضور شخصیت­های علمی، سیاسی و فرهنگی برگزار شد.

همایش مرجع بیداری اسلامی که به مناسبت یکصدمین سالگرد رحلت عالم ربانی آیت­الله العظمی آقانجفی اصفهانی برگزار شده بود با پیام معظم رهبری و همچنین پیام آیت­ الله العظمی صافی گلپایگانی افتتاح شد.

  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند