نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
اسلام منشأ خشونت علیه زنان نیست نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٩/۱٦

 

دکتر آئینه وند: اطاعت مطلق زن از مرد در اسلام وجود ندارد

اسلام به هیچ عنوان منشأ خشونت علیه زنان نیست

 

به گزارش خبرنگار شبستان، دکتر صادق آیینه‌وند، استاد تاریخ اسلام در نشست خشونت علیه زنان با اشاره به دیدگاه‌های جاهلی که در حوزه زنان وجود دارد، اظهار داشت: یکی از این دیدگاه‌ها این است که زن مصرف‌کننده غیرمدافع است. در میان اعراب جاهلی هم بین زن که مصرف‌کننده غیرمدافع بود و مرد که شمشیرزن بود و فعالیت اقتصادی داشت، مرد را انتخاب می‌کردند. سعدی هم معتقد است هر سال باید یک‌بار زن عوض کرد. در میان شعرای قرن 9، 10 و 12 نمونه‌های این طرز تفکر و اشعار زیاد است.


وی افزود: اعتقاد به سلطه مرد در خانواده و تلاش برای حاکمیت مرد از طریق زور و اجبار نیز یکی دیگر از تفکرات جاهلانه است که نمونه این مسئله در روستاها بسیار رواج دارد. همچنین بینش موذی‌بودن زن و تشبیه آن به کژدم و اژدها نیز که از بین‌النهرین آمده، از دیگر تفکرات موجود در این زمینه است. برخی نیز قائل به اطاعت مطلق زن از مرد هستند؛ در حالی‌که اطاعت به صورت مطلق در اسلام وجود ندارد. باور عامیانه دیگر، نقصان عقل زن و کامل بودن عقل مرد است و در نتیجه کسی که عقلش کم است باید از کسی که عقل بیشتری دارد اطاعت کند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
منع خشونت علیه زنان نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٩/۱٦

منع خشونت علیه زنان

دکتر آئینه وند در نشست«منع خشونت علیه زنان از دیدگاه فقه و حقوق»:منع خشونت علیه زنان از دیدگاه حقوق و فقه اسلامی

هنوز مانده تا گذر زمان خیلی چیزها را تغییر دهد؛ هنوز در قرن بیست و یکم، چشمان قرمز، دستان لرزان و صدای در گلو خفه شده، برای زنان مورد خشونت قرار گرفته تحمل پذیرتر از بردن شکایت به درگاه قضاوت و گرفتن حق از دست رفته است.


بنا به گزارش ها و شواهد مختلف، خشونت علیه زنان امری جهانی و مشکلی فراگیر و نهادینه است. خشونت جنسی، خشونت جنسی غیر تماسی، خشونت کلامی، تجاوز، خشونت در مورد جهیزیه، تن فروشی اجباری، بارداری اجباری، خرید و فروش زنان و دختران، خشونت علیه زنان کارمند و خدمتکاران زن، خشونت های ناشی از جنگ، خشونت در زندان، خشونت نگاهی و رفتاری، خشونت سیاسی و غیره، از انواع خشونت هایی است که قرن هاست بر زنان اعمال می شود.

از سال 1981 میلادی، روز 25 نوامبر هر سال (معادل چهارم یا پنجم آذر) به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان نامگذاری شده است. این تاریخ به خاطر قتل وحشیانه سه خواهران «میرابال» فعالان سیاسی اهل جمهوری دومینیکن به «جرم» شرکت در فعالیت های سیاسی علیه رژیم دیکتاتوری وقت این کشور، انتخاب شده است.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کتاب آینده یک جامعه است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٩/۱٦

 

دکتر کریم مجتهدی: کتاب آینده یک جامعه است

آقای احمد مسجد جامعی، وزیر ارشاد پیشین و رئیس پیشین شورای شهر به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی تمامی اهل فکر و فرهنگ را دعوت کردند تا روز پنج شنبه 29 آبان راهی کتاب فروشی ها شوند. همزمان از چهره های فرهنگی نیز دعوت به عمل آوردند و تعداد کثیری این دعوت را پذیرفته و در فروشگاه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در خیابان کریم خان، آقای دکتر کریم مجتهدی و آقای دکتر ناصر تکمیل همایون از ساعت 10 الی 12 حضور داشتند و آقای عبدالرضا مظاهری، استاد عرفان اسلامی نیز مهمان آنها بودند. ساعت حدود 12:30 آقای مسجد جامعی به همراه تعدادی خبرنگار به فروشگاه پژوهشگاه علوم انسانی تشریف آوردند و مدتی به همراه اعضای هیئت علمی پژوهشگاه به گپ و گفتگو در خصوص کتاب و منزلت و جایگاه کتاب در جامعه سپری کردند.  

آقای مسجد جامعی از دکتر مجتهدی خواستند جمله ای در خصوص کتاب بیان کنند. مجتهدی گفت: کتاب آینده یک جامعه است و  آینده را می‌شود از کتاب‌های موجود خواند چرا که کتاب، آینده را نوید می‌دهد و اگر کتاب نباشد جامعه با خطر روبروست. در ادامه نیز مظاهری در پاسخ به درخواست عضو شورا برای گفتن جمله ای درباره کتاب، گفت: کتاب مغز یک جامعه است و اگر کتاب وجود نداشته باشد جامعه همانند بدنی است که روح ندارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند