نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
تئوری آشوب نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٦/٩

تئوریهای مدیریت

تئوری آشوب، تاثیر نظم موجود در بی نظمی بر مدیریت

نظریه آشوب را نباید یکی نظریه منحصراً مدیریتی بدانیم، در واقع نظریه آشوب به شاخه‌ای از ریاضیات و فیزیک گفته می‌شود که در ارتباط با سیستم‌هایی است کهتئوری آشوب دینامیک آن‌ها در برابر تغییر مقادیر اولیه رفتار بسیار حساسی نشان می‌دهد به گونه‌ای که رفتارهای آینده آن قابل پیش بینی نیست. اما طبیعتاً ما در اینجا از منظر علم مدیریت به نظریه آشوب یا همان Chaos Theory نگاه خواهیم کرد.

تئوری آشوب را با کلید واژه های چون «نظم در بی نظمی» می شناسند، در واقع منظور از آشوب در ادبیات تئوری آشوب، ناکارآمدی، به هم ریختگی و نظایر آن نیست. بلکه در اینجا ‌‌ همان گونه که «هیلز» (Hayles, 1990) توصیف می‌کند. بی‌نظمی و آشوب، نوعی بی‌نظمیِ منظم یا نظم در بی‌نظمی است. بی‌نظم از آن رو که نتایج آن غیرقابل پیش بینی است و منظم بدان جهت که از نوعی قطعیت برخوردار است. بی‌نظمی در مفهوم عملی یک مفهوم ریاضی محسوب می‌شود که می‌توان آن را نوعی اتفاقی بودن همراه با قطعیت دانست. قطعیت آن به خاطر آن است که بی‌نظمی دلایل درونی دارد و به علت اختلالات خارجی رخ نمی‌دهد و اتفاقی بودن به دلیل آن که رفتار بی‌نظمی، بی‌قاعده وغیر قابل پیش بینی است. تاثیرات عمده‌ای که نظریه آشوب بر تصمیم گیری بر جای می‌گذارد، به طور خلاصه به شرح زیر است:

۱- در دنیای متلاطم و آشوب زده امروزی باید به جای تمرکز بر تصمیم‌گری بلند مدت، تصمیم گیری کوتاه مدت وانعطاف پذیر را مدنظر قرار داد.

۲- برنامه ریزی اقتضایی وانعطاف پذیر به عنوان بخشی از فرآیند تصمیم گیری هر سازمان اهمیت زیادی به خود گیرد.

۳- باید به رویکردهای شهودی وابتکاری نسبت به تصمیم گیری عقلایی ارزش و اهمیت بیشتری داده شود.

۴- ایجاد ساختار‌ها و نظامهای موقتی از اهمیت بیشتری برخوردار شوند.

۵- اصلاح فرهنگ‌های سازمان‌ها برای جذب ارزش‌ها و معیارهای جدید و متناسب با جهان پر از آشوب باید مدنظر قرار گیرد.

۶- باید درون آشوب و بی‌نظمی دنبال نظم بود.

 

با این توضیحات باید «آشوب» را در اینجا سیستمی به ظاهر بی نظم بدانیم، که پس از بررسی دقیق و مشاهده تمام اجزا آن می توان به نوعی نظم درونی آن پی برد.

ویژگیهای تئوری آشوب

۱ـ اثر پروانه‌ای (Butterfly Effect)


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
صادق زیباکلام نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٦/۳

 

  صادق زیباکلام
باید جای فرجی‌دانا و مجلس عوض می‌شد

باید جای فرجی‌دانا و مجلس عوض می‌شد

باید جای مجلس و آقای فرجی‌دانا عوض شود. در این روزها که خبر وصول استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری منتشر شده است؛ بنابر آن چه در این چندسال به وقوع پیوسته است باید به جای فرجی‌دانا مجلس مورد سوال قرار بگیرد و استیضاح شود.

علت هم این است که به واسطه خبط و خطاهایی که در چهار سال دوم وزارت علوم دولت آقای احمدی‌نژاد انجام گرفت متاسفانه مجلس هیچ اعتراضی نکرد. آن زمان که هزاران دانشجو از تحصیل محروم شدند و شماری از استادان به دلیل انتقاد از دولت آقای احمدی‌نژاد بازنشسته اجباری شدند یا ممنوع‌التدریس و اخراج شدند، نمایندگان مجلس مخالفت و حتی سوالی هم از وزارتخانه این دولت نکردند. 

یا آن زمان که 3000 نفر بدون ضوابط قانونی و علمی، بورسیه شدند یا آن عده که به‌عنوان هیات‌علمی به استخدام دانشگاه‌ها در آمدند و در بسیاری موارد سوال‌برانگیز و بدون ضابطه‌مندی بوده است؛ هیچ واکنشی از سوی مجلس اتفاق نیفتاد. همه این موارد در سال‌هایی بود که همین نمایندگان فعالیت می‌کردند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فراخوان جذب هیئت علمی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٦/۳

 

فراخوان جذب هیئت علمی در پژوهشگاه 

با در نظر گرفتن این که  پژوهش و تحقیق و تتبع در تمامی حوزه‌های علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و کمک به توسعه بیشتر علوم انسانی در کشور از جمله اهداف و وظایف اصلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به شمار می‌رود، هم اکنون مأموریت‌ها و چشم اندازهای آتی پژوهشگاه با توجه به مقتضیات جوامع امروزی در حال تغییر و تحول اساسی است که بر اساس آن امید می‌رود این پژوهشگاه بتواند در تغییر و تحولات اساسی در حوزه علوم انسانی نقشی مهم ایفا نماید


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند