نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
توسعه در سایه سرعت ارتباط نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/۳٠

 

 

توسعه در سایه سرعت ارتباط

یادداشت دکتر سپنجی به مناسبت روز جهانی ارتباطات

 


پیش از هر چیز، به تاریخچه روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی، اشاره‌ای خواهم کرد. این روز (بیست و هفتم اردیبهشت ماه، هفدهم ماه مه) سالروز تأسیس اتحادیه جهانی ارتباطات دور (ITU) در یکصد و چهل و نه سال پیش است که در ایران نیز، روز ملی ارتباطات، رسانه‌ها و روابط عمومی نامگذاری شده است. هر ساله این اتحادیه جهانی، شعاری نیز به همین مناسبت مطرح می‌کند که محور تلاش‌های سالانه کشورهای عضو اتحادیه، از جمله جمهوری اسلامی ایران، قرار می‌گیرد. شعار امسال اتحادیه جهانی ارتباطات دور «ارتباطات باند پهن، برای توسعه پایدار» است. در ادامه، چند جمله‌ای را به همین مناسبت معروض خواهم داشت .
بعید می‌دانم در کشور ما شک و شبهه‌ای برای حرکت به سمت توسعه پایدار باقی باشد، از مقامات عالی نظام، تا صاحبنظران حوزه و دانشگاه، سیاستگذاران، مسئولان اجرایی و عموم مردم بر توسعه همه جانبه و روزافزون کشور تأکید دارند و بطور شبانه روزی تمامی رسانه‌ها اخبار، تحلیل‌ها و مطالبی در همین زمینه منتشر و پخش می‌کنند .
همچنین بعید می‌دانم در این نکته که ایران اسلامی باید در تمامی زمینه‌ها توسعه یابد، تردیدی وجود داشته باشد. این که مثلاً ما در یکی از عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی، توسعه یافته شویم و در دیگر عرصه‌ها همان که هستیم یا بوده‌ایم، باقی بمانیم نیز اظهار نظری غیر علمی است. توسعه یافتن در تمامی عرصه‌ها و جوانب را اندیشمندان توسعه، توسعه همه جانبه یا پایدار نام نهاده‌اند؛ و مفهومش حرکت رو به جلو و بدون بازگشت در تمامی زمینه‌های علمی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... است. اما با تمام این تفاصیل در بسیاری از مواقع، سیاستگذاران و مدیران ما در تفسیر و اجرایی کردن لوازم توسعه پایدار، دچار غفلت یا سوءتعبیر هستند .

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ملیت: یک بازاندیشی‌ اجتناب‌ناپذیر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/٢٤

 

محمد محمدی از جدیدترین ترجمه‌اش، جماعت‌های تصوری می‌گوید

ملیت: یک بازاندیشی‌ اجتناب‌ناپذیر

فاروق مقصودی/عکس: علیرضا سامنی، فرهیختگان


«هویت ملی» چیست؟، «ملی‌گرایی» کدام است؟، «ملت» چه تعریفی دارد؟ و مختصات آن کدام است؟ طرح این پرسش‌ها و مواردی از این جنس و تلاش جهت پاسخگویی معقول علمی به آنها محور جدیدترین کتاب منتشر شده از سوی نشر رخ‌داد نو را تشکیل می‌دهد؛ «جماعت‌های تصوری» نوشته بندیکت آندرسن. این کتاب را محمد محمدی، عضو هیات‌علمی و مدیرگروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی آیت‌الله آملی به فارسی برگردانده است. ایده‌های نو و نظریه‌پردازی منسجم و تازه پیرامون مساله ملیت و ملیت‌گرایی و همچنین ترجمه روان محمدی از متن اصلی، کتاب «جماعت‌های تصوری» را خواندنی و درخور توجه می‌کند؛ به‌ویژه برای علاقه‌مندان به مباحث مطالعات قومی و ملیت‌گرایی. آنچه در ادامه خواهید خواند، پاسخ‌های محمدی است به پرسش‌هایی مرتبط با محتوای «جماعت‌های تصوری».

در عالم مفاهیم و واژگان سیاسی «ملت» و «ملیت» واژ ه‌هایی نه‌چندان قدیمی محسوب می‌شوند، اما بحث از ریشه‌ها و بنیادهای آن ما را به دوران و تاریخی دور می‌برد. با این قضاوت موافق هستید؟
واژه‌های ملت و ملیت به آن دسته از واژگانی تعلق دارند که تا از چیستی‌شان پرسش نشود گمان می‌شود ماهیت‌شان بدیهی و بی‌نیاز از تعریف هست. برخلاف نظریه‌پردازان ملیت‌خواهی، ناسیونالیست‌ها تمایل دارند ملت را پدیده‌ای طبیعی و ازلی معرفی کنند. آنها سعی می‌کنند منشا یک قوم یا یک گروه جمعیتی خاص که اعضایش از تباری واحد برخوردار هستند را از طریق ارتباط ویژه آن به یک سرزمین خاص توضیح دهند. در این چارچوب، ملت طی حیات مداوم خود صفات ویژه‌ای را تولید می‌کند که باعث تمایز آن از دیگر ملت‌ها و گروه‌های قومی و فرهنگی مجاور می‌شود. اما به واقع ملت و به تبع آن ملیت، پدیده‌هایی نو در تاریخ بشر هستند، اگر چه ممکن است مصالح موردنیاز ساخت‌شان از اعماق تاریخ جمع‌آوری شده باشد. ملت شکلی از آگاهی از وجود یک باهم‌بودگی برای مردمی است که در عین حالی که مشترکا از احساس تعلق به سرزمین و دولتی کاملا مرزبندی‌شده نسبت به دولت‌های دیگر برخوردارند، از ارتباطی برابر و افقی نیز نسبت به یکدیگر برخوردار هستند. ملت نوعی از باهم‌بودگی اجتماعی متعلق به دوره مدرن است که در آن انسان‌ها، فارغ از پایگاه‌های اجتماعی سلسله‌مراتبی ماقبل عصر مدرن، از حقوق و وظایف برابر نسبت به یکدیگر برخوردار می‌شوند. بر این اساس در دورانی که به اشکال مختلف مردم رعیت و بنده پادشاهان و امپراتوران بودند. ملت، به‌عنوان آگاهی از یک باهم‌بودگی برابر، برآیندی تاریخی در عصر مدرن است که رویدادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی متنابهی در شکل‌گیری‌اش نقش داشته‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازدید رئیس پژوهشگاه از کتابخانه مجلس نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/٢٢

بازدید رئیس پژوهشگاه از کتابخانه مجلس شورای اسلامی

عصر روز شنبه 20 اردیبهشت، دکتر آئینه‌وند با حضور در کتابخانه مجلس شورای اسلامی، با دکتر رجبی رئیس این کتابخانه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، دکتر رجبی با بیان فعالیت‌ها و اقدامهای صورت‌گرفته اخیر در کتابخانه مجلس شورای اسلامی با هدف تسهیل دسترسی مخاطبان به آثار و اسناد و همچنین الکترونیک‌سازی آثار مکتوب، از پیاده‌سازی دیجیتال صورت مذاکرات مجلس از هنگام تاسیس مجلس شورای ملی تا کنون خبر داد. در ادامه، دکتر آئینه‌وند با بیان خدمات دکتر رجبی از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، از فعالیت‌های ایشان در کتابخانه مجلس شورای اسلامی تقدیر کرده و بر آمادگی پژوهشگاه برای همکاری در زمینه تقویت وجهه پژوهشی و علمی این کتابخانه تاکید کرد. ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تصمیم‌گیری عده‌ای برای مدیران ارشد فاجعه است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/٢٠

با اشاره به لغو سخنرانی یادگار امام راحل در بروجرد

اشرف‌بروجردی: تصمیم‌گیری عده‌ای برای مدیران ارشد فاجعه است


یک عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب گفت: اینکه عده‌ای معدود که از نظر حاکمیت چهره‌های ناشناخته نیستند برای مدیران ارشد نظام تصمیم گیرند، یک فاجعه است.

 

اشرف بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه حجت‌الاسلام حسن خمینی در دانشگاه بروجرد نتوانستند سخنرانی کنند، گفت: اگر قرار بر این است عده‌ای معدود که چهره‌های ناشناخته‌ هم از نظر حاکمیت نیستند و حاکمیت کاملا آنها را می‌شناسد بتوانند تصمیم‌گیر اول برای مدیران ارشد نظام باشند، این فاجعه است.

 

وی افزود: به طوری که استاندار که بالاترین مقام یک استان است رسما اعلام می‌کند که من نمی‌توانم امنیت این مجموعه را تامین کنم و این فاجعه است. در واقع اگر قرار باشد شخصی که مسئولیتی را پذیرفته برای اینکه امنیت منطقه را متقبل شود و توسعه را به آنجا ببرد، نتواند از پس عده‌ای افراد معدود برآید بهتر است از مسئولیت خود کنار رفته و این مسئولیت را به کسانی بسپارد که توانایی و ظرفیت را دارند.

 

این عضو مجمع زنان اصلاح‌طلب همچنین خطاب به مردم بروجرد اظهار کرد: مردم نباید اجازه دهند عده‌ای که سخنرانی نوه امام(ره) و همچنین نوه آیت‌الله بروجردی را نمی‌توانند تحمل کنند و مایل نیستند که از واقعیت‌ها، حقیقت‌ها و دیدگاه‌های امام (ره) دفاع شود، برای آنها تصمیم بگیرند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غرفه پژوهشگاه در نمایشگاه کتاب نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/۱٧

غرفه پژوهشگاه در  نمایشگاه کتاب

 

 

 

 

بازدید رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات از غرفه پژوهشگاه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

هم­زمان با حضور دکتر صادق آئینه‌وند در غرفه پژوهشگاه در سالن شبستان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آقای دکتر یحیی طالبیان رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در غرفه حضور یافت و آن­ها لحظاتی را به گفتگو درباره مسائل مورد علاقه دو طرف و  امکان گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف علمی و پژوهشی گذراندند.

غرفه پژوهشگاه در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سالن ناشران عمومی، راهرو 11، غرفه 22 واقع است. این نمایشگاه از 10 تا 20دکتر اردیبهشت برای بازدید عموم دائر است.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دیدار رئیس و معاونان پژوهشگاه با دکتر نهاوندیان نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/٩

 

دیدار رئیس و معاونان پژوهشگاه با دکتر نهاوندیان


عصر روز دوشنبه هشتم اردیبهشت، دکتر آئینه‌وند، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، به‌همراه معاونان و جمعی از اعضاء هیئت علمی پژوهشگاه با آقای دکتر نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور، دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار، دکتر آئینه‌وند، ضمن یادآوری سابقه همکاری دکتر نهاوندیان در پژوهشگاه، تأکید کرد که خانواده پژوهشگاه ایشان را عضوی از این خانه بزرگ می‌دانند و از وی برای دیدار از پژوهشگاه دعوت به‌عمل آورد.

در ادامه، معاونان پژوهشگاه برخی مشکلات پژوهشگاه را بیان کردند و معاون پژوهشی از آمادگی پژوهشگاه برای همکاری در حوزه‌های مختلف علمی ـ پژوهشی و سیاست‌گذاری، خبر داد که با استقبال دکتر نهاوندیان مواجه شد. دکتر نهاوندیان ضمن تشکر از دعوت دکتر آئینه‌وند و ابراز علاقه برای حضور در پژوهشگاه، به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز پژوهشی علوم انسانی کشور، از پژوهشگاه خواست که مشارکت خود در طرح‌های کلان ملی و تلاش برای ارائه راه‌حل برای مسائل اجتماعی را افزایش دهد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نخستین جلسه هیئت ممیزه پژوهشگاه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/۸

نخستین جلسه هیئت ممیزه پژوهشگاه در سال 1393

نخستین جلسه هیئت ممیزه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی روز شنبه مورخ 06/02/1393 در سالن اندیشه برگزار شد. در ابتدای این جلسه دکتر صادق آئینه‌وند، رئیس پژوهشگاه، ضمن خوشامدگویی به اعضا، از قبول مسئولیت حاضران تشکر کردند. دکتر قبادی، قائم مقام و معاون پژوهشی پژوهشگاه نیز ضمن خوشامدگویی به حضار، به تنوع تخصص اعضای منتخب با اشاره به اینکه ترکیب حاضر با رأی‌گیری و بر اساس خرد جمعی شکل گرفته است، ولی تنوع تخصص اعضا را از جمله ویژگی‌های مهم این دوره هیئت ممیزه دانست.

 

سپس دکتر پروین ترکمنی‌آذر، دبیر هیئت ممیزه، اولین دستور کار جلسه را مطرح کردند که شامل؛ تعیین روسای کمیسیون‌های سه گانه زبان و ادبیات، علوم اجتماعی و علوم انسانی و اعضای این کمیسیون‌ها بود. به پیشنهاد ریاست پژوهشگاه و تأیید اعضا، دکتر زهره زرشناس به‌عنوان رئیس کمیسیون علوم انسانی، دکتر پروین ترکمنی‌آذر رئیس کمیسیون علوم اجتماعی و دکتر سید مصطفی عاصی رئیس کمیسیون زبان و ادبیات انتخاب شدند.

 

در ادامه، پرونده ارتقای برخی از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیماتی در این زمینه اخذ شد.

لازم به یادآوری است که اعضای هیئت ممیزه پژوهشگاه شامل دکتر صادق آئینه‌وند، دکتر حسینعلی قبادی، دکتر جعفر حبیب‌‌زاده، دکتر حکیمه دبیران، دکتر پروین ترکمنی‌آذر، دکتر زهره زرشناس، دکتر لطف‌اله نبوی، دکتر مصطفی عاصی، دکتر احمد صفاری مقدم، دکترابوالقاسم رادفر، دکتر شهرام یوسفی‌فر و دکتر محمدرضا ترکی می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همایش همکاری ایران و کره نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩۳/٢/۸

همایش همکاری ایران و کره

همایش همکاری های فرهنگی و اقتصادی ایران و کره جنوبیهمایش همکاری­های فرهنگی و اقتصادی ایران و کره جنوبی با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد ایرانشناسی در تاریخ­ دوم و سوم اردیبهشت در بنیاد ایرانشناسی برگزار شد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند