نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۳٠

 

 

 

فرماندار فردوس:

پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد

پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد

فرماندار فردوس گفت: پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد و تنها در این صورت تاثیر شگرفی در امور به جای می گذارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از فردوس، محمدرضا رجبی مقدم ساعتی پیش در جلسه شورای اداری شهرستان فردوس اظهار کرد: پیشرفت های امروز کشور در علوم مختلف نتیجه وحدت حوزه و دانشگاه است.
وی افزود: یکی از مهم ترین نیازهای هر جامعه ای تحقیق و پژوهش است و اگر به پژوهش روی نیاوریم به مروز زمان دچار فرسودگی و کهنگی می شویم.
فرماندار فردوس تصریح کرد: کشاورزی که امروز به عنوان محور توسعه کشور مطرح است که به شدت به پژوهش نیاز دارد و اگر به سمت پژوهش نرویم کشورهای اروپایی گوی سبقت را از ما گرفته و تولید محصولات استراتژیک ما همچون انار و زعفران را به دست می گیرند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنده ماندن عشق به کتاب در عصر الکترونیک نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۱٩

زنده ماندن عشق به کتاب در عصر الکترونیک
گروه: کتابخوانی
نویسنده: کارولی واکر / عضو هیئت تحریریه یو. اِس. اینفو

مطمئناً هیچ گاه رویای نانسی پرل، نویسنده کتاب "شهوت کتاب" این نبوده است که به الگویی برای "به سکوت وادار کردن" تبدیل شود. اما به هر حال، نانسی که عینک نیز بر چهره دارد ، ناراضی به نظر نمی رسد.

 

پرل می گوید:" کتابداران کسانی هستند که هر روز معجزاتی را در زندگی مردم به وجود می آورند."

 


این کتابدار مشهور از همان سنین کودکی عاشق کتاب خواندن بود زیرا او تقریبا تمام دوران ناخوشایند کودکی و نوجوانی خود را در کتابخانه محلی دیترویت می گذراند. پرل در گفتگوی اینترنتی خود با یو. اِس. اینفو در تاریخ 16 اکتبر در کتابخانه شهر فرانکفورت آلمان گفت:
"من در همان کودکی متوجه شدم که خانه مکان مناسبی برای ماندن نبود. خانم لانگ و خانم وایت هِد، کتابداران آن زمان مرا با نعمت کتاب و کتابخوانی آشنا کردند؛ و به خاطر آنان بود که من نیز امروز یک کتابدار هستم."

پرل می گوید همچنان به خواندن برای "گریختن" ادامه می دهد. چه گریختن به گذشته از طریق خواندن یک رمان تاریخی باشد، چه گریختن به آینده با خواندن کتاب های علمی تخیلی؛ در هر دو صورت پرل هر روز وقتی را به کتاب خوانی اختصاص می دهد.

پرل گفت: این بسیاراهمیت دارد که خوانندگان خود و یا توصیفی از وجود خود را در کتاب های موجود بر روی قفسه های کتابخانه بیابند. "این روند، روند کندی است، هر بار یک کتاب و یک شخصیت؛ اما ارزش این کار را دارد." حتی در کشورهایی که تلاش برای بقا چالشی است که 99 درصد از انرژی را در روز به خود اختصاص می دهد، پرل امیدوار است خواندن کتاب به مردم از طریق کمک به گریختن آنها از دنیایی که در آن زندگی می کنند لحظات لذت بخشی را نوید دهد."

به دلیل دسترسی سریع به اطلاعات و تکنولوژی اطلاعات و افزایش کامپیوتری شدن مطالب خواندنی، به گفته پرل، کتابداران نقش بسیار مهمی را با استفاده از کتابخانه به عنوان مکانی برای ترغیب گفتگو در مورد کتاب ها، رخدادهای روزانه و تاریخی بر عهده دارند. او کتابداران را به انجام فعالیت های مشاورتی برای خوانندگان از طریق آغاز گفتگو با مراجعه کنندگان به کتابخانه تشویق می کند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پاییز بهاریست که عاشق شده است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۱٢

 پاییز بهاریست که عاشق شده است

پـائیز مــهری دارد کـه بـــَر دل هـر خیـابان مـی نشیند . . .

نه بهار با هیچ اردیبهشتی،


نه تابستان با هیچ شهریوری،


و نه زمستان با هیچ اسفندی،


اندازه پاییز به مذاق خیابانها خوش نمی آید؛


پـائیز مــهری دارد کـه بـــَر دل هـر خیـابان مـی نشیند . . .

 

 

 تکمیل همایون جوهره هویت

تفکر فلسفی دکتر ناجی

شادی شهروندان دکتر فاضلی

شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری

افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن

علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی

روحیه پرسشگری دکتر هدایتی

همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور

آموزش تفکر فلسفی دکتر میری

ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازتابش آرای اسلامی بر اندیشه‌ الهی‌دانان غربی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۱٢

 

بازتابش آرای اسلامی بر اندیشه‌ الهی‌دانان غربی

بازتابش آرای اسلامی بر اندیشه‌ الهی‌دانان غربی

بعد از ظهر دوشنبه 13 آذرماه تالار علامه جعفری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی میزبان نشست علمی «تاثیر آرای معرفتی متفکران اسلامی بر تفکر غرب» بود؛ نشستی که به همت گروه معرفت‌شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد و در حالی که قرار بود در آن پنج استاد دانشگاه به سخنرانی بپردازند، زمان به چهار نفر از آنان اجازه این کار را داد.  در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر رشاد، حسین کلباسی‌اشتری، ابراهیم موسوی و علی کرباسی‌زاده در موضوعات گوناگونی که با تاکید بر بحث معرفت‌شناسی طراحی شده بود، به سخنرانی پرداختند. قرار بود دکتر ابراهیم دادجو نیز با موضوع «ابن‌رشد‌گرایی آکوئینی» به سخنرانی بپردازد که به پایان رسیدن زمان نشست اجازه این کار را نداد. دادجو که خود اجرای این برنامه را برعهده داشت در ابتدا با اشاره به اینکه در این نشست قصد بر آن است تاثیر مباحث متفکران اسلامی بر متفکران به‌خصوص الهی‌دانان غربی بررسی شود از ضعف نظریه‌های معرفتی در عالم اسلام و وجود نظریه‌های‌شناختی در آن حرف زد و نظریه‌های معرفت‌شناسی را مربوط به غرب دانست. وی در پایان نشست تاکید کرد برای برگزاری نشستی دیگر در باب این موضوع وعده‌هایی داده شده است. در ادامه گزارش فرهیختگان از این نشست را خواهید خواند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تکمیل همایون جوهره هویت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 تکمیل همایون جوهره هویت

 

گفت‌و‌گو با دکتر تکمیل همایون: حافظه تاریخی اجتماعی جوهره هویت

آیا ما ایرانی ها آنطور که می گویند و شنیده ایم، حافظه تاریخی نداریم؟ اگر این حرف درست باشد، معنی اش چیست؟ آیا قصه های تاریخ را حفظ نمی کنیم یا از آن عبرت نمی آموزیم و یا اساساً توجهی به گذشته خود نداریم. نمود اجتماعی چنین وضعیتی چیست؟ وسایل خانه را مدام نو می کنیم، خانه که عمرش به 30 سال رسید، می کوبیم و از نو می سازیم و... دکتر ناصر تکمیل همایون را باید تاریخ نگار و جامعه شناسی معرفی کرد که در هر دو رشته صاحب نظر و صاحب ایده است. او که دو مدرک دکترا از دانشگاه پاریس دارد هم اکنون استاد پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. با وی درباره این موضوع به گفت و گو نشستیم و از او پرسیدیم که چگونه می شود ملتی دچار ضعف حافظه تاریخی می شود؟ گفت و گوی ما با دکتر تکمیل همایون را می خوانید.
    
    آقای دکتر! «حافظه تاریخی» که مدتهاست در ادبیات و فرهنگ ما مطرح می شود، به چه معناست؟
    به نظر من انسان در مسیر زندگی خود با حوادث و وقایع گوناگون روبه رو می شود، سخنان و مطالب مختلفی را می شنود یا می خواند، مناظر بسیاری را می بیند، در جمع حالاتی را در می یابد که همه آن ها در قلب او «خطور» می کند و به مرور در دل او می گذرد، به زبان دیگر در فکر، ذهن و ضمیر او ماندگار می شود و به صورت «خاطره» در می آید و در «وجدان مغفوله» یا « ناخودآگاه» او جای می یابد و در زمان هایی ظهور و بروز پیدا می کند. به این امر روانی و اجتماعی پیش از « حافظه تاریخی» باید توجه داشت.

 تکمیل همایون جوهره هویت

تفکر فلسفی دکتر ناجی

شادی شهروندان دکتر فاضلی

شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری

افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن

علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی

روحیه پرسشگری دکتر هدایتی

همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور

آموزش تفکر فلسفی دکتر میری

ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفکر فلسفی دکتر ناجی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 

تفکر فلسفی

 

 

دکترناجی:تفکر فلسفی را باید جایگزین حفظ مکاتب فلسفی در دانشگاه‌ها کنیم

 

یک استاد فلسفه در گفتگو با مهر:
تفکر فلسفی را باید جایگزین حفظ مکاتب فلسفی در دانشگاه‌ها کنیم/ آموزش فلسفه‌ورزی به دانشجویان
دکتر سعید ناجی با اشاره به اینکه در فلسفه آکادمیک شرایطی ایجاد شده است که باعث شده تفکر خلاق جایگاهی نداشته باشد، گفت: دانشجویانی که در رشته فلسفه تحصیل می کنند تنها مکاتب فلسفی که به آنها دیکته شده است را حفظ می کنند.

دکتر سعید ناجی استاد پژوهشگاه علوم انسانی با بیان اینکه متأسفانه تفکر خلاق در فلسفه آکادمیک ما هیچ جایگاهی ندارد به خبرنگار مهر گفت: حافظه محوری بر تمام بخش های فلسفه آکادمیک ما نفوذ کرده و خلاقیت دانشجویان را از بین برده است. دانشجویانی که در رشته فلسفه تحصیل می کنند تنها مکاتب فلسفی که به آنها دیکته شده است را حفظ کرده و آنها را امتحان و نمره ­ای دریافت می کنند و در نهایت فارغ التحصیل می شوند. این نوع مطالعه فلسفه اجازه نمی دهد تفکر خلاق آنها بکار بیافتد. اگر از دانشجویان این رشته در مورد موضوعی اظهار نظر شود متأسفانه پاسخی ندارند و صرفاً نظر فیلسوفان مکاتب مختلف را عنوان می کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شادی شهروندان دکتر فاضلی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 شادی شهروندان ثمره توسعه پایدار

شادی شهروندان ثمره توسعه پایدار است

تحلیل شادی اجتماعی در گفت وگو با نعمت الله فاضلی

شادی به عنوان یک احساس با عمیق ترین لایه های وجودی و اجتماعی ما سر و کار دارد. بنابراین شادی چیزی است که هر قوم یا گروه یا ملتی براساس تجربه تاریخی و نظام فکری و جهان شناسی اش آن را به عنوان نوعی معنا در کلیت نظام معنای خود می آفریند. گفتمان شادی شیوه سخن گفتن ما درباره شادی است. اینکه ما شاد بودن را چگونه می بینیم، چگونه می فهمیم و چگونه درباره آن سخن می گوییم، یک گفتمان را شکل می دهد. شاد بودن اگر صرفا یک احساس گذرا بود، ما نیاز چندانی برای جدی گرفتن آن نداشتیم. اما واقعیت این است که شادی یا نا شادی همبستگی عمیق و ژرفی با شیوه های تولید و توزیع قدرت در جامعه دارد

 

تفکر فلسفی

شادی شهروندان ثمره توسعه پایدار

شاعره گری تفکر فلسفی در ایران

نقش اخباری‌گری در افول تمدن اسلامی

در ایران دچار علم‌زدگی شده‌ایم

مدرسه روحیه پرسشگری کودک از بین می برد

نتایج همایش های نقد ادبی

تفکر فلسفی آموزش داده نشده‌است

ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی

سنجه هایی در دین پژوهی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری

 

مصاحبه مهر با دکتر میری:اشاعره گری تفکر فلسفی در ایران را به خطر می اندازد

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: با وجود اینکه مدرنیته پیشرفت های بسیاری را برای بشر امروز فراهم کرده است اما در حوزه هایی انسان را به انفعال رسانده است که از جمله آن حوزه تخیل و قدرت انتزاع انسان است که در قیاس با انسان های سده های گذشته بسیار تحلیل رفته است.

دکتر سید جواد میری، دکترای فلسفه علم و ادیان درباره ره آورد مدرنیته برای اندیشمندان و متفکران به خبرنگار مهر گفت: سه نوع سبک فرهنگی در تاریخ بشریت وجود داشت که نوع سوم آن بر اساس حس گرایی بود. در این سبک به جای اینکه برهان، دلایل عقلی و استدلال به حقیقتی رهنمون شود حس آن است که انسان را اغناء می کند. به عبارت دیگر برداشت های حسی است که سبب حرکت یا انفعال می شود، اما انسان امروز از درک واقعیت آن عاجز است. در واقع روش های تعلیم و تربیت و روش های کلان فرهنگی ما انسان هایی را پرورش می دهد که آنها عملاً از تفکر انتزاعی آرام آرام عاجز می شوند. فیلسوف برجسته انگلیسی با نام کمپل گفته است که وقتی به نوشته های افلاطون و سقراط و ارسطو نگاه می کنیم این حس راستین در خصوص قدرت عظیم انتزاع آنها در فرد شکل می گیرد، چراکه آنها می توانستند مسائل را به صورت انتزاعی و با تجزیه و تحلیل بررسی کنند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن

نقش اخباری‌گری در افول تمدن اسلامی (دکتر قاسم پورحسن)

فرهیختگان/قاسم پورحسن: تقریبا از زمانی که ما وارد میانه دوم سده پنجم می‌شویم، نقد و طرد عقلانیت در حوزه تمدن اسلامی شروع می‌شود. در این میان دو متفکر مهم‌ترین نقادان عقل به حساب می‌آیند؛ یکی ابن‌هضم و دیگری غزالی که این تفکر برخاسته از تفکر اشعری است که در ابتدای سده چهارم شکل گرفت.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی

دکتر کریم مجتهدی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛ در ایران دچار علم‌زدگی و غرب‌زدگی شده‌ایم

در ایران صدساله اخیر بیشتر به طور لفظی از علم تجلیل شده است و آن را درست دانسته‎اند، بدون اینکه در ماهیت آن دقیقاً فکر کنند. مثلا نمی‎دانم علم، اصلا چیست ولی می‎گویم علم درست است. علم تبدیل شده به وسیله برای تفتیش ذهن و ممانعت از تفکر.

فرهنگ امروز: کریم مجتهدی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات و چهره ماندگار فلسفه ایران که نقش به‌سزایی در رشد پژوهش‌های فلسفی در ایران داشته ‌است، در تفاوت فلسفه اسلامی و فلسفه غرب به «فرهنگ امروز» گفت: به عقیدهی من به سهولت نمی‌توان فلسفههای جدید غربی را با فلسفهی روحی و عمیق ایرانی مقایسه کرد؛ کار آسانی نیست و اساسا غلط است و نباید به این شکل و با سادهلوحی وارد این بحث شد. بهخاطر اینکه در فلسفههای جدید غرب که از قرن 15، 16 و بهخصوص17م آغاز میشود، یعنی از فرانسیس بیکن تا رنه دکارت،  بیشتر معطوف به علوم جدید و صنایع هستند. در واقع فلاسفه این عصر مقدمهچینی میکنند تا علوم جدید را پر و بال بدهند. در فلسفه اسلامی تنها کسی که به طور جزیی از برخی لحاظ میتوانیم با این افراد مقایسه کنیم، خواجهنصیرالدین طوسی است. خواجهنصیر که تقریبا دو قرن قبل از این افراد میزیسته است تفکری اینگونه داشته است. یعنی یک کلیاتی می‏‎گوید که به علومی مثل هیات و هندسه و غیره استحکام بخشد. البته خواجهنصیر به مطالب عرفانی، روحی و اخلاقی نیز میپردازد؛ ولی در نهایت بیشتر به علوم توجه دارد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روحیه پرسشگری دکتر هدایتی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

روحیه پرسشگری دکتر هدایتی

دکتر هدایتی:مشکلات رفتاری شهروندان ریشه در کودکی آن ها دارد

مدرسه روحیه پرسشگری را در کودک از بین می برد

نظام آموزشی سنتی به کار کودک دنیای مدرن نمی آید. برنامه فلسفه برای کودکان در پی این است که روش های آموزش به کودکان را از راه های علمی و اصولی بهبود بخشد. شاید گام نخست، کمک به حفظ روحیه پرسشگری در کودک و دانش آموز باشد. با دکتر مهرنوش هدایتی در این باره به گفت و گو نشستیم.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش خبرگزاری دانا(دانا خبر)، گروه فلسفه برای کودک یا «فبک»، چند سالی است که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی شکل گرفته است. هدف اصلی این برنامه، اصلاح روش های آموزش به کودکان است. اعضای این گروه و نظریه پرداز امریکایی برنامه «فلسفه برای کودکان»بر این باورند که نظام های آموزشی سنتی، روحیه پرسشگری در کودکان را سرکوب می کند.کودکی که با هدف گرفتن پاسخ سوال های خود به مدرسه می رود در سال چهارم و پنجم دبستان، به یک شنونده صرف تبدیل شده است. این گروه همکاری هایی با آموزش و پرورش دارد که رو به گسترش است.

به سراغ دکتر مهرنوش هدایتی، عضو هیات علمی دانشگاه و یکی از اعضای گروه «فبک» رفتیم. این استاد روانشناس، هم برنامه فلسفه برای کودکان را تشریح کرد و هم از مشکلات نظام آموزشی ایران گفت.

درباره برنامه فلسفه برای کودکان بفرمایید. این ایده از کجا می آید؟

رویکرد آموزشی « فلسفه برای کودکان»، رویکردی است که از اوایل دهه 1960 آغاز و یک دهه بعد همراه با تالیف کتاب داستان «کشف هری استوتلمیر»توسط لیپمن این برنامه آغاز و راهی مدارس شد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور

 

دکتر پارسا پور در گفتگو با ایرنا؛ نتایج و دستاوردهای همایش های نقد ادبی

 

تهران – دکتر زهرا پارساپور دبیر علمی سومین همایش ملی نقد ادبی ، در گفتگویی اختصاصی با ایرنا ، بزرگترین مانع برگزاری همایش های نقد ادبی بین المللی در ایران را محدودیت امکانات دانست.

 

  به گزارش ایرنا- اندیشه : نقد در اصطلاح زبان شناسی به معنای تشخیص نقاط قوت و ضعف سخن و نشان دادن بد یا خوب بودن اثر ادبی است. بر همین اساس نقد ادبی ، امکان درک ویژگی های هر اثر را اعم از برخورداری از آفرینش های هنری ، بدیع بودن و نیز دلایل برتری و ماندگاری یک اثر را نسبت به سایر آثار آشکار می کند. نقد منتقدانی که به دور از هر گونه شائبه، ارزش و اهمیت یک اثر، به همراه عوامل استقبال یا بی اعتنایی نسبت به آن را تحلیل می کنند ، بعضاً خود، دست به یک آفرینش هنری زده اند. برای رسیدن به نقدی منصفانه ، دقیق و آگاهانه، همواره مقدمات ، بسترها و امکاناتی لازم است که اندیشمندان و نویسندگان آثار ادبی با تبادل آراء ، پیشنهادات ، پژوهشها و نظرات خود می توانند این بسترها را برای ارتقاء نقد و روحیه ی انتقاد پذیری در نویسندگان فراهم آورند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آموزش تفکر فلسفی دکتر میری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 آموزش تفکر فلسفی دکتر میری

 

انتقاد نویسنده و استاد دانشگاه از فلسفه آکادمیک

میری: تفکر فلسفی آموزش داده نشده‌است

سیدجواد میری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، معتقد است امروزه فلسفه به فلسفه آکادمیک بدل شده و از معنای اصلی خود که همان حب حکمت است، دور شده‌است. همچنین تفکر فلسفی نیز به افراد آموزش داده نشده است./

میری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ درباره چگونگی کاربردی کردن فلسفه در زندگی، گفت: برای انجام این کار ابتدا باید بدانیم که فلسفه چیست و هدف تفکر فلسفی را بدانیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 

دکتر میری:نظریه‌پردازی به ارتباط ارگانیک با سنت‌ های فکری نیاز دارد

برپایی کرسی های نظریه پردازی با تولید علم و توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور ارتباط مستقیم دارد، از این رو با دکتر سیدجواد میری، استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مدیر روابط بین الملل و همکاری های علمی، استاد مدعو دانشگاه و ادیان و مذاهب قم، سردبیر مجله چشم انداز اسلامی در لندن، کارشناس فلسفه علم و مطالعات ادیان از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، پژوهشگر مهمان در مرکز مطالعات انتقادی ادیان در آمریکا درباره این ارتباط و چگونگی زمینه سازی برای آن به گفتگو پرداختیم که از نظرتان می گذرد:ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سنجه هایی در دین پژوهی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

کتاب سنجه هایی در دین پژوهی

 

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کتاب «سنجه هایی در دین پژوهی» تألیف دکتر حمیدرضا آیت اللهی را در 470صفحه منتشر کرد.
کتاب سنجه هایی در دین پژوهی، مجموعه مقالاتی در خصوص مسائل مختلف دین‌پژوهی است که در جامعه ما نمود یافته است. برخی از این مقالات در خصوص مسائل فلسفه دین به‌طور خاص است که در فصول خداوند و برهان، زبان و دین، اخلاق و دین گرد آمده است. در این مقالات بیشتر بررسی فلسفی مباحث دین‌پژوهی، مانند برهان‌های اثبات وجود خداوند و مسئله زبان دین و هرمنوتیک و نگرش اسلامی به اخلاق مورد توجه بوده است. با اینکه مسئله علم و دین در فلسفه دین نیز مطرح می‌شود، اما به‏صورت مستقل مطالب مهمی را در دین‌پژوهی معاصر پدید آورده است که در یک فصل سه مقاله در این باب عرضه شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مراسم تجلیل از پرفسور فضل الله رضا نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 مراسم تجلیل از پرفسور فضل الله رضا

 

مراسم تجلیل از پرفسور فضل الله رضا

 

مراسم نکوداشت و تجلیل از پروفسور فضل الله رضا چهره ماندگار کشور با حضور شماری از دانشجویان و استادان در دانشگاه تهران برگزار

فضل‌الله رضا (متولد ۱۲۹۳ در رشت) مهندس برق، استاد دانشگاه و سفیر ایرانی است. او دومین رییس دانشگاه صنعتی شریف، سفیر سابق ایران در یونسکو و کانادا بوده‌است. عنایت‌الله رضا برادر اوست.

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تجلیل از ‌دکتر رضا داوری‌اردکانی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۳

 

تجلیل از ‌دکتر رضا داوری‌اردکانی

همایش تجلیل از ‌دکتر رضا داوری‌اردکانی
تجلیل از چهره‌های ملی و ‌مشاهیر یزدی با حضور مقامات سیاسی‌

رئیس کانون یزدی تبار با بیان اینکه در اهداف و فعالیت‌های کانون یزدی تبار هیچ تحرک و برنامه سیاسی دیده نمی‌شود برگزاری بزرگداشت و آیین تجلیل از شخصیت ها و مشاهیر یزدی را از برنامه های کانون یزدی‌تبار دانست.

خبرگزاری فارس: تجلیل از چهره‌های ملی و ‌مشاهیر یزدی با حضور مقامات سیاسی‌
  •  

 

غلامعلی سفید، ظهر امروز در همایش تجلیل از مقام علمی دکتر رضا داوری اردکانی ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت سید‌الشهدا(ع) اظهار داشت: از افتخارات کانون یزدی‌تبار گرامیداشت، تجلیل و تقدیر از مشاهیر و بزرگان یزد است که فارغ از هرگونه گرایش سیاسی برگزار می شود.

وی در ادامه به تشریح اقدامات و فعالیت کانون یزدی تبار پرداخت و توضیحاتی در مورد نحوه شکل‌گیری این کانون ارائه داد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مباهله به مثابه روشی برای اثبات حقانیت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٢

در گفت‌وگو با آیت‌الله محسن غرویان بررسی شد
مباهله به مثابه روشی برای اثبات حقانیت

براساس تقویم رسمی، هشتم آبان ۹۲ - مصادف با ۲۴ ذیحجه روز مباهله پیامبر(ص) با علمای مسیحی است. اتفاقی که به سال دهم ه. ق روی داد و طی آن حضرت محمد(ص) حقانیت رسالت و نبوت خود را به اثبات رسانید. در سالگرد این واقعه تاریخ صدر اسلام گفت‌وگویی کوتاه با آیت‌الله محسن غرویان داشتیم که در پی می‌آید.

واژه مباهله به چه معنی است؟ به لحاظ لغوی ریشه این کلمه به چه چیزی برمی‌گردد؟
ریشه اصلی کلمه مباهله، «بهل» است. از این کلمه لغات دیگری نیز مشتق می‌شود. مثلا در باب افتعال واژه ابتهال را داریم. در قرآن نیز کلمه نبتهل به کار رفته است که باز از این ریشه می‌آید. مباهله بر وزن مفاعله است یعنی طرفینی است و در المنجد لغت «بهل» را به معنای لعن آورده است. پس مباهله به معنی ملاعنه - لعن طرفینی - است. البهله به معنای اللعنه است. درنهایت همان‌طور که گفتم ریشه لغوی مباهله از لعن و نفرین می‌آید.


 در منابع تاریخ صدر اسلام واقعه مباهله مورد اشاره قرار گرفته است. مقداری درباره داستان مباهله توضیح دهید.
ما در سوره آل‌عمران آیه ۶۱ را داریم که مربوط به داستان مباهله است. آیه این است: «فَمَنْ حَآجَّک فِیه مِن بَعْدِ مَا جَاءک مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءکمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءکمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَکمْ ثُمَّ نَبْتَهلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ اللّه عَلَى الْکاذِبِینَ» هرگاه بعد از علم و دانشى که به تو رسیده، (باز) کسانى با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو:

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شاهنشاه سیاستمدار می‌شود! نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٢

شرح سفر اول ناصرالدین‌شاه به فرنگ ـ بخش پایانی
شاهنشاه سیاستمدار می‌شود!


شاهنشاه سیاستمدار می‌شود!

 

فرهیختگان/روح‌الله اسلامی: بخش نخست و دوم روایت دکتر روح‌الله اسلامی از سفر ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ را در نسخه یکشنبه هفتم و دوشنبه ۵۱ مهر ۲۹۳۱ خواندیم. در آنجا نویسنده به بازخوانی سفر ناصرالدین شاه و دید و بازدیدهای او از کشورهای روسیه، پروس و بریتانیا پرداخته است. در نوشتار پیش‌رو ادامه سفر ناصرالدین شاه به فرنگ و بازگشت وی به ایران را پی می‌گیریم.

فرهیختگان: بخش نخست و دوم روایت دکتر روح‌الله اسلامی از سفر ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ را در نسخه یکشنبه هفتم و دوشنبه ۵۱ مهر ۲۹۳۱ خواندیم. در آنجا نویسنده به بازخوانی سفر ناصرالدین شاه و دید و بازدیدهای او از کشورهای روسیه، پروس و بریتانیا پرداخته است. در نوشتار پیش‌رو ادامه سفر ناصرالدین شاه به فرنگ و بازگشت وی به ایران را پی می‌گیریم. روح‌الله اسلامی دانش‌آموخته علوم سیاسی دانشگاه علامه و عضو هیات‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد است. روایت او از سفر شاهنشاه قجری ایران به فرنگ مشحون از علایق و ظرایف علوم اجتماعی – به‌ویژه علم سیاست - است و این ویژگی نثر روایی او را خواندنی کرده است.


 ناصرالدین شاه در فرانسه
ناصرالدین شاه می‌نویسد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر لیست کتابهای فارسی فهرست شده کتابخانه مرکزی پژوهشنامه زنان اندیشه های آیت الله علامه حاج میرزا خلیل کمره ای تکمیل همایون: آیینه وند رکنی برای مورخان ایرانی بود استاد بدیع‌الزمان فروزانفر دکتر محمد معین مجموعه داستان به کی سلام کنم؟ رهی معیری عناوین کتابهای جدید کتابخانه مرکزی (10 اردیبهشت96) تصویری از پژوهشگاه در 30 فروردین 96
کلمات کلیدی وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (٦٦) پژوهشگاه علوم انسانی (۳٤) وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱٦) کتاب (۱٥) کتابخانه (۱۱) وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی (۱۱) پزوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (٩) پزوهشگاه علوم انسانی (۸) ihcsacir (۸) پژوهشگاه علوم انسانی wwwihcsacir (۸) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات (۸) ایرج شهبازی (۸) عبدالمهدی مستکین (٧) پژوهشگاه (٦) علوم انسانی (٥) institute for humanities and cultural studies (٥) کریم مجتهدی (٤) دکتر کریم مجتهدی (٤) تحقیق (٤) مهرنوش هدایتی (٤) صادق آئینه‌وند (٤) کانال تلگرام (۳) صادق آئینه وند (۳) کتاب های جدید (۳) ناصر تکمیل همایون (۳) استاد کریم زمانى (۳) آفتابی در یکی ذره نهان (۳) پژوهشنامه زنان (۳) مولانا (۳) فلسفه (۳) پورتال جامع علوم انسانی (۳) حمید رضا آیت اللهی (۳) تصاویر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۳) پژوهشگاه wwwihcsacir (۳) wwwihcsacir (۳) کتابخانه مرکزی (۳) حمیدرضا آیت اللهی (۳) حمیدرضا آیت‌اللهی (۳) قاسم پورحسن (٢) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی (٢) دکتر رضا داوری اردکانی (٢) دکتر مهدی گلشنی (٢) رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (٢) مرکز تحقیقات امام علی (ع) (٢) ihcs (٢) بازگشت فوکو از هایدگر به نیچه (٢) دکتر صادق آئینه‌وند (٢) پذیرش دانشجو (٢) مهدی گلشنی (٢) دکتر مجتهدی (٢) پژوهشکده زبانشناسی (٢) آمار پژوهشکده های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ف (٢) رضا داوری اردکانی (٢) فبک فلسفه برای کودکان (٢) پژوهشگاه علوم (٢) فاطمه پیرا (٢) تکمیل همایون (٢) ژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (٢) فبک (٢) آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (٢) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس (٢) احد فرامرزقراملکی (٢) زنان (٢) شریعتی (٢) فرهنگ (٢) مقاله (٢) نیچه (٢) شرق و غرب (٢) شهید مطهری (٢) عماد افروغ (٢) روحانی (٢) کتابهای جدید (٢) پژوهش (٢) ابن سینا (٢) دل به دل راه داره (٢) دکتر میری (٢) هایدگر (٢) کتاب خانه (٢) حسن روحانی (٢) تلگرام پژوهشگاه علوم انسانی (٢) کریم زمانى (٢) کانال تلگرام پژوهشگاه علوم انسانی (٢) لقمه های لقمانی (٢) مستکین (٢) دکتر ناصر تکمیل همایون (٢) آیت‌اللهی (٢) سیدجواد میری (٢) دکتر سیدجواد میری (٢) کتابهای فارسی (٢) رضا داوری‌اردکانی (٢) تحقیق فلسفه (٢) تحقیق فلسفه زیست دنیوی غایت فلسفه جدید (٢) دکتر صادق آئینه وند (٢) عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگ (٢) آیینه وند (٢) رییس جدید پژوهشگاه صادق آیینه وند (٢) عکس پژوهشگاه (٢) عکس پژوهشگاه علوم انسانی (٢) الکساندر آزادگان (٢) پروفسور الکساندر آزادگان (٢) کانال تلگرام کریم زمانی (٢) استاد ایرج شهبازی (٢) دکتر نعمت اله فاضلی (٢) فصلنامة علمی ـ پژوهشی (٢) عکس و تصویر جدید (٢) قسمتى از سخنان استاد کریم زمانى (٢) تصویری از نمای پژوهشگاه 30 بهمن 95 (۱) تصویری از نمای پژوهشگاه 30 بهمن95 (۱) کانال تلگرام بیژن عبدالکریمی (۱) کانال تلگرام دکتر بیژن عبدالکریمی (۱) فروشگاه کتاب پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) آدرس و تلفن تحصیلات تکمیلی و فروشگاه کتاب پژوهشگاه (۱) عناوین کتابهای جدید کتابخانه مرکزی (۱) حقوق زنان و بانوان (۱) مولانا مثنوی معنوی (۱) دل به دل راه دارد (۱) (۱) مولانا مثنوی غزلیات شمس (۱) #مولانا مثنوی (۱) #بازتاب (۱) لقمه لقمانی عبدالمهدی مستکین (۱) دعاهای کودکان (۱) نامه‌های کودکان به خدا (۱) چرا برخی را زشت و برخی را زیبا می بینیم؟ (۱) من راستین (۱) ریسمان مهر و دوستی (۱) خداشناسی و خودشناسی (۱) فهرست عنوان کتابهای فارسی فهرست نویسی شده پژوهشگاه (۱) دکتر فاضلی پژوهشگاه (۱) داستانِ ابوالحسنِ خرقانی و همسرش (۱) کانال تلگرام دکتر ایرج شهبازی: (۱) کانال تلگرام استاد کریم زمانی (۱) کانال های تلگرام فرهنگی (۱) کانال تلگرام دکتر ایرج شهبازی (۱) کانال ایرج شهبازی (۱) کانال تلگرام ایرج شهبازی (۱) سخنرانی الکساندر آزادگان در مورد ترامپ (۱) الکساندر آزادگان ایرانی آمریکایی تبار (۱) تصویری جدید از پروفسور الکساندر آزادگان (۱) alexander azadegan (۱) عکس 27 فروردین 96 (۱) عکس پژوهشگاه علوم انسانی بهار 96 (۱) دکتر سیدمحسن علوی پور (۱) سیدمحسن علوی پور (۱) محسن علوی پور (۱) محسن علوی پور آپارات (۱) تصویری از تابلوی سردر ورودی پژوهشگاه در 30 فروردین (۱) تصویری از پژوهشگاه در 30 فروردین 96 (۱) عناوین کتابهای جدید کتابخانه مرکزی (10 اردیبهشت96) (۱) تبریک زادروز رهی معیری (۱) مجموعه اشعار رهی معیری (۱) شعر اشعار کتاب (۱) هشتم اردیبهشت: زادروز سیمین دانشور (۱) داستان به کی سلام کنم؟ نوشته ی سیمین دانشور (۱) داستان به کی سلام کنم؟ سیمین دانشور (۱) تهیه کنندة یادداشت: مریم شریف‌نسب (۱) استاد بدیع‌الزمان فروزانفر (۱) محمدحسین بشرویه‌ای (۱) بدیع‌الزمان فروزانفر (۱) شیخ علی بشرویه‌ای (۱) تکمیل همایون: آیینه وند رکنی برای مورخان ایرانی بو (۱) آئینه وند (۱) آیینه وند صادق (۱) اندیشه های آیت الله علامه حاج میرزا خلیل کمره ای (۱) آیت الله علامه حاج میرزا خلیل کمره ای (۱) حاج میرزا خلیل کمره ای (۱) منوچهر صدوقی سها (۱) فصل نامه پژوهشنامه زنان (۱) بهاره نصیری؛ آمنه بختیاری (۱) لیست کتابهای فارسی فهرست شده کتابخانه مرکزی (۱) کتابخانه کتاب (۱) تصاویری از نمای پژوهشگاه در مهر 94 (۱) تصاویر پژوهشگاه علوم انسانی (۱) لینک کانال تلگرام پژوهشگاه علوم انسانی https://t (۱) رییس جدید پژوهشگاه علوم انسانی (۱) عکس زیبای پژوهشگاه در شب (۱) پژوهشگاه در شب (۱) دومین همایش بین المللی فلسفه دین معاصر (۱) فلسفه دین معاصر (۱) دین فلسفی (۱) عنوان مطالب پژوهشگاه (۱) ihcsac (۱) روحانی: چرا در علوم انسانی رشد نمی کنیم؟ (۱) مانیفست تحول پژوهشگاه تدوین می‌شود (۱) دکتر پارسا پور (۱) دکتر زهرا پارساپور (۱) زهرا پارساپور (۱) دکتر مهرنوش هدایتی (۱) صادق آئینه وند رئیس جدید پژوهشگاه علوم انسانی (۱) خداحافظی دکتر آیت اللهی،معارفه دکتر آئینه وند (۱) دکتر آئینه وند (۱) آیینه‌وند جانشین آیت‌اللهی در پژوهشگاه (۱) مدرسه کودک (۱) کریم مجتهدی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و م (۱) در ایران دچار علم‌زدگی شده‌ایم (۱) دکترناجی (۱) دکتر سعید ناجی (۱) دکتر سعید ناجی استاد پژوهشگاه علوم انسانی (۱) شاعره گری تفکر فلسفی (۱) دکتر سید جواد میری (۱) دکتر سید جواد میری، دکترای فلسفه علم و ادیان (۱) شادی شهروندان ثمره توسعه پایدار (۱) مقوله شادی (۱) گفتمان شادی (۱) تکمیل همایون جوهره هویت (۱) تکمیل همایون: حافظه تاریخی اجتماعی جوهره هویت (۱) ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم (۱) ابن سینا،فیلسوف بزرگ (۱) ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته (۱) رضا داوری‌اردکانی رئیس فرهنگستان علوم (۱) رئیس فرهنگستان علوم (۱) زیست دنیوی غایت فلسفه جدید (۱) سخنرانی محمد غرضی در پژوهشگاه (۱) کاندیداهای ریاست جمهوری در پژوهشگاه (۱) حسن فاضل و مهندس غرضی (۱) حسن فاضل و غرضی (۱) میری: تفکر فلسفی آموزش داده نشده‌است (۱) بازتابش آرای اسلامی بر اندیشه‌ الهی‌دانان غربی (۱) بازتابش آرای اسلامی (۱) اندیشه‌ (۱) الهی‌دانان غربی (۱) پاییز بهاریست که عاشق شده است (۱) پـائیز مــهری دارد کـه بـــَر دل هـر خیـابان مـی (۱) زنده ماندن عشق به کتاب در عصر الکترونیک (۱) زنده ماندن عشق (۱) عشق به کتاب (۱) عصر الکترونیک (۱) پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد (۱) پژوهش نیاز محور (۱) نشست هویت و یادمان های تاریخی (۱) منوچهر معظمی (۱) اسلامی شدن بدون کارفرهنگی ممکن نیست (۱) گفتگو با مهدی گلشنی درباره وضعیت فرهنگی دانشگاه‌ها (۱) استاد فیزیک و فلسفه علم (۱) فرجی‌دانا (۱) بیانیه پژوهشگاه علوم انسانی (۱) شورش حاشیه علیه متن (۱) نامه شورای متون پژوهشگاه به وزیر (۱) اعضای شورای بررسی متون در نامه ای به وزیر علوم خو (۱) اعضای شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی (۱) صادق آیینه وند (۱) لقمه ی لقمانی دکتر مستکین (۱) حضرت مسیح (ع ) (۱) لقمه ای لقمانی (۱) عیسی مسیح سعدی (۱) حکمتی لقمانی از افسون کرم خرس پشمالوی قطبی (۱) حکمتی لقمانی (۱) خرس پشمالوی قطبی (۱) کانال تلگرام دکتر مستکین (۱) کانال تلگرام مهرنوش هدایتی (۱) دکتر مهرنوش هدایتی و بازی های روانی (۱) کانال تلگرام دکتر مهرنوش هدایتی: (۱) هرگز با فرزندانتان درد دل نکنید (۱) ادیبان سنتر (۱) کانال سید جواد میری (۱) کانال تلگرام سید جواد میری (۱) تلگرام دکتر میری (۱) دکتر نعمت الله فاضلی (۱) کانال تلگرام دکتر فاضلی (۱) کانال تلگرام دکتر نعمت الله فاضلی (۱) تلگرام کانال (۱) استاد عبدالمهدی مستکین (۱) کریم زمانى مولانا شمس (۱) دکتر مستکین (۱) مستکین یونسکو،جامی (۱) سعدی،حافظ،مولانا،شاهنامه،عطار، (۱) شهره انصاری (۱) من پژوهشگر هستم (۱) نیروی حال؛ رهنمونی برای روشن‌بینی معنوی (۱) #دوستی و عشق (۱) جذبِ جنسیت (۱) کانال تلگرام پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) نامه ادب پارسی (۱) نشریه علمی- پژوهشی (۱) مساله شناسی فرهنگی (۱) کانال تلگرام پژوهشگاه (۱) عناوین کتابهای فارسی خریداری شده (۱) تصاویر جدید از ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی (۱) ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی (۱) تصاویر جدید پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) تصاویر بهار 95 ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی (۱) تصاویر بهار 95 ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی(2) (۱) تصاویر بهار 95 ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی(3) (۱) تصاویر بهار 95 ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی(4) (۱) پژوهشگاه علوم انسانی(4) (۱) تصاویر بهار 95 ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی(5) (۱) تصاویر بهار 95 ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی(6) (۱) فهرست کتابهای جدید سال 95 کتابخانه مرکزی (۱) خیابان دکتر صادق آیینه‌وند (۱) صادق آیینه‌وند (۱) دکتر صادق آیینه‌وند (۱) تصویری از ساختمان پژوهشگاه در اول خرداد 95 (۱) ساختمان پژوهشگاه (۱) ihcss (۱) نعمت اله فاضلی (۱) آیا می دانید؟! (۱) استاد کریم زمانی (۱) دکتر کریم زمانی (۱) خلاصه سخنرانی دکتر کریم زمانی (۱) دکتر کریم زمانی شمس (۱) دکتر کریم زمانی غزلیات شمس (۱) استاد کریم زمانی مولانا (۱) ایرج شهبازی مثنوی (۱) دکتر ایرج شهبازی مولانا (۱) ایرج شهبازی مولانا (۱) ایرج شهبازی غزلیات شمس (۱) https://telegramme/ihcss (۱) لینک کانال تلگرام پژوهشگاه علوم انسانی (۱) لینک کانال تلگرام پژوهشگاه (۱) معرفی عنوان کتابهای فهرست نویسی شده کتابخانه مرکزی (۱) آدرس و تلفن فروشگاه کتاب پژوهشگاه علوم انسانی (۱) فروشگاه کتاب پژوهشگاه علوم انسانی (۱) کتاب فروشی پژوهشگاه (۱) فوکو (۱) استالین (۱) کتب (۱) فلسفه علم (۱) حضرت مهدی (عج) (۱) تئوری آشوب (۱) اقتدار (۱) کردار (۱) ماده و انرژی (۱) نژاد برتر (۱) زندان زنان (۱) عروضی سمرقندی (۱) فروشگاه کتاب (۱) تو را من چشم در راهم (۱) تحقیق و پژوهش (۱) حسن لاهوتی (۱) ایده آلیسم (۱) پائولو کوئلیو (۱) شعر حافظ (۱) مطالعات اجتماعی (۱) انجمن شعر (۱) صادق زیباکلام (۱) هفته پژوهش (۱) حضرت مسیح (۱) مباهله پیامبر (۱) فلسفه اسلامی (۱) دانشگاه علامه طباطبایی (۱) ادبیات ایران (۱) حسن رحیم پور ازغدی (۱) امام زمان(عج) (۱) امام (ره) (۱) تحصیلات تکمیلی (۱) کتابفروشی (۱) سلام - کامپیوتر - کتاب - وبلاگ - موبایل - ورزش - ز (۱) تاریخ اسلام (۱) سهراب سپهری (۱) وزیر علوم (۱) تیم ملی (۱) خلیج فارس (۱) نهج البلاغه (۱) کوروش کبیر (۱) دانستنی ها (۱) بنیاد ملی نخبگان (۱) دین و اندیشه (۱) محمد معین (۱) خلاصه کتاب (۱) حسن خمینی (۱) عموم (۱) بنجامین (۱) اعوانی (۱) زشت و زیبا (۱) ژان پل سارتر (۱) رحیم‌پور ازغدی (۱) خراسان (۱) معنای زندگی (۱) نامه سرگشاده (۱) الگو (۱) کتاب و کتابخوانی (۱) کتاب جدید (۱) ناصرالدین شاه قاجار (۱) فرهیختگان (۱) محمد(ص) (۱) فلسفه برای کودکان (۱) فلسفه دین (۱) ژوزه ساراماگو (۱) زن و خانواده (۱) ایت الله بهجت (۱) دهانه غلامان (۱) کوهن (۱) الغدیر (۱) کریم زمانی (۱) ناصرالدین‌شاه (۱) تئوریهای مدیریت (۱) آشوب (۱) پاسارگاد (۱) ارسطو (۱) محسن آزموده (۱) جهانی شدن فرهنگ (۱) رحیم پور ازغدی (۱) فراخوان مقاله (۱) حدیث (۱) جغرافیا (۱) منطق (۱) امام حسین(ع) (۱) یزید (۱) کاندیداها (۱) فرانسه (۱) کوفه (۱) ارتباطات (۱) ملی (۱) شعر مدرن (۱) معین (۱) هخامنشیان (۱) جنبش (۱) خودشناسی (۱) محرمانه (۱) پرورش (۱) امام حسن مجتبی (۱) فیلسوف (۱) امام محمد غزالی (۱) جامعه شناسی (۱) دکتر (۱) مقاله‌ (۱) استخدام (۱) نقد ادبی (۱) سیمین دانشور (۱) بهاءالدین خرمشاهی (۱) آیا (۱) دکتر عماد افروغ (۱) روشنفکری دینی (۱) روشنفکری (۱) کارگاه آموزشی (۱) گزارش (۱) رهی معیری (۱) زبان شناسی (۱) هویت ملی (۱) قاجار (۱) چتر (۱) نمایشگاه کتاب (۱) ادبیات مقاومت (۱) موج (۱) گفتگو با خدا (۱) مهدویت (۱) خانه (۱) فراخوان (۱) سعدی (۱) پائیز (۱) حضرت مهدی (۱) کوروش (۱) دموکراسی (۱) بهشت (۱) سخنرانی (۱) اصفهان (۱) ملاصدرا (۱) بانوان (۱) کودک (۱) خبرگزاری (۱) استاد (۱) کارشناس (۱) کلیدر (۱) مدیریت (۱) فردوسی (۱) تهران (۱) ایران (۱) همایش (۱) فوتبال (۱) زمستان (۱) آموزش (۱) دانلود (۱) شعر (۱) ادبیات (۱) امام موسی صدر (۱) تاریخ (۱) تاریخی (۱) کاربردی (۱) مجلس (۱) آرزو (۱) خشونت (۱) احد فرامرز قراملکی (۱) مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی (۱) مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) اَدم اسمیت (۱) جک راسل وینستین (۱) ترجمه و مقدمه: شیرزاد پیک حرفه (۱) بیوک محمدی (۱) خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی (۱) تلفن آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) آدرس پژوهشگاه ها (۱) آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و تلفن (۱) درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی (۱) آدرس پژوهشگاه علوم انسانی (۱) استفان پالم کوئیست (۱) فلسفه دین کانت (۱) پروفسور استفان پالم کوئیست (۱) نظریه اخلاقی محمدبن زکریای رازی پژوهشگاه علوم انسا (۱) استاد احد فرامرزقراملکی (۱) پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه (۱) پژوهشگران آلمانی (۱) بازدید هیئت پژوهشگران آلمانی از پژوهشگاه (۱) زن و مرد (۱) دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است (۱) فاطمه پیرا عضو هیات علمی پژوهشگاه (۱) انشست خبری حمیدرضا آیت اللهی (۱) ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی (۱) انتشارات university press of america (۱) کادمی علوم روسیه (۱) چهارمین جشنواره روابط عمومی های برتر دانشگاهها، (۱) بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه (۱) رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه (۱) جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون (۱) سخنرانی دکتر تکمیل همایون (۱) دکتر تکمیل همایون (۱) http://pajoheshgahpersianblogir/post/46/ (۱) آخرین تصاویر پژوهشگاه علوم انسانی (۱) عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات (۱) ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی به تاریخ نگاری شفاهی (۱) بیژن عبدالکریمی (۱) پزوهشگاه علوم انسانی hhcsacir (۱) پژوهشگاه علوم انسانی >> خبر و اطلاعیه (۱) پرهیز از ایدئولوژی زدگی در ادبیات (۱) حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه (۱) حمید رضا آیت الهی (۱) سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه (۱) http://freserveihcsacir/ (۱) اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه (۱) تصاویر حمید رضا آیت اللهی (۱) hamidreza ayatollahi (۱) فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) (۱) فبک فلسفه برای کودکان و نوجوانان (۱) http://wwwensaniir/ (۱) pajoheshgah (۱) پرتال جامع علوم انسانی (۱) بزرگترین پژوهشگاه خاور میانه (۱) پورتال پزوهشگاه علوم انسانی (۱) نظریه‌ (۱) درخشش 2 اثر انتشارات پژوهشگاه در جایزه کتاب سال (۱) رضا (۱) http://wwwihcsacir (۱) عکس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی پژوهشگ (۱) تصاویر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی پژو (۱) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی پژوهشگاه ع (۱) http://wwwihcsacir/pages/features/homeaspx?wid (۱) روه مطالعات رسانه (۱) پژوهشکده ادبیات (۱) پژوهشکده تاریخ (۱) پژوهشکده علوم اجتماعی (۱) پژوهشکده علوم سیاسی (۱) پژوهشکده فرهنگ انقلاب و تمدن اسلامی (۱) پژوهشکده مطالعات تطبیقی و اقتصاد (۱) گروه بررسی مسائل زنان (۱) گروه فلسفه دین (۱) گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان (۱) گروه مطالعات رسانه (۱) فلسفه علم و فناوری (۱) مدیریت تحصیلات تکمیلی (۱) سومین شماره فلسفة علم انتشار یافت (۱) آخرین اخبار پژوهشگاه علوم انسانی (۱) آخرین شماره نشریات پژوهشگاه علوم انسانی (۱) کتب جدید (۱) معاونت پژوهشی (۱) محسن غرویان (۱) دکتر ایرج شهبازی (۱) تفکر فلسفی (۱) کتاب نیروی حال (۱) پارادوکس‌ (۱) فراخوان جذب هیئت علمی (۱) ایران و کره (۱) حجت‌الاسلام (۱) دکتر حمید رضا آیت اللهی در مراسم تقدیر از پژوهشگرا (۱) دکتر حمید رضا آیت اللهی (۱) مکتب فرانکفورت (۱) عقد نکاح (۱) فهرست کتاب (۱) احمد مسجد جامعی (۱) سمیعی گیلانی (۱) عرفان و فلسفه (۱) مولانا جلال الدین (۱) پورحسن (۱) علم فلسفه (۱) حکمت و فلسفه (۱) آیت اللهی (۱) مجتبی مطهری (۱) راه رسیدن به بهشت (۱) دانشگاه برکلی (۱) سخن چینی (۱) علی باباچاهی (۱) استوانه کورش (۱) آدرس و تلفن (۱) فهرست کتابهای جدید (۱) تحقیق دانشگاهی (۱) حسن بلخاری (۱) بنیاد فردوسی (۱) می دانید (۱) روز جهانی ارتباطات (۱) نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (۱) محمد علی سپانلو (۱) توماس کوهن (۱) شمس مولانا (۱) عبدالحسین خسروپناه (۱) شهریار زرشناس (۱) شعر و شاعران (۱) متدولوژی (۱) آدرس تلفن (۱) فقه سیاسی (۱) سیدمهدی شجاعی (۱) دکتر افروغ (۱) هادی وکیلی (۱) دکتر محمد معین (۱) علی مسعودی نیا (۱) دکتر نهاوندیان (۱) خبر و اطلاعیه (۱) هم اندیشی فلسفه برای کودکان (۱) سومین نشست هم اندیشی مخاطبان وفعالان فلسفه برای ک (۱) استاد پورعزت (۱) علی اصغر پورعزت (۱) دکتر علی اصغر پورعزت (۱) اصغر پورعزت (۱) حضور وزیر علوم در پژوهشگاه (۱) حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پژوهشگاه (۱) دکتر رضا فرجی دانا (۱) دیدار نوروزی کارکنان پژوهشگاه (۱) هیئت رئیسه با اعضای هیئت علمی و کارکنان پژوهشگاه (۱) همایش همکاری ایران و کره (۱) همایش همکاری های فرهنگی و اقتصادی ایران و کره جنو (۱) فرهنگی و اقتصادی (۱) نخستین جلسه هیئت ممیزه پژوهشگاه در سال 1393 (۱) دیدار رئیس و معاونان پژوهشگاه با دکتر نهاوندیان (۱) دکتر آئینه‌وند (۱) غرفه پژوهشگاه در نمایشگاه کتاب (۱) اشرف‌بروجردی (۱) تصمیم‌گیری عده‌ای برای مدیران ارشد فاجعه است (۱) مجمع زنان (۱) بازدید رئیس پژوهشگاه از کتابخانه مجلس (۱) کتابخانه مجلس شورای اسلامی (۱) دکتر رجبی (۱) ملیت: یک بازاندیشی‌ اجتناب‌ناپذیر (۱) محمد محمدی از جدیدترین ترجمه‌اش (۱) جماعت‌های تصوری (۱) توسعه در سایه سرعت ارتباط (۱) دکتر امیر عبدالرضا سپنجی (۱) دکتر آئینه وند در چشمه مهر (۱) چشمه مهر (۱) بررسی شروط ضمن عقد درنکاح نامه های دورهٔ قاجار (۱) شروط عقد نکاح دورهٔ قاجار (۱) روشنفکری ژان پل سارتر (۱) روشنفکری یک «کار» است (۱) پل سارتر (۱) پلی میان مفاهیم نو و کهن (۱) فرهنگنامه روا‌نشناسی (۱) دب پارسی (۱) دالان‌های تاریخ تهران (۱) تورق جدیدترین رساله نشر کتاب‌سرا (۱) چگونه با امام زمان ارتباط برقرار کنیم? (۱) حجت‌الاسلام محمود اباذری (۱) تقویت نظریه تعلق «دهانه غلامان» به مرکز (۱) دکتر ژاسنت صلیبی (۱) فرهنـگ شادی (۱) فراخوان جذب هیئت علمی در پژوهشگاه (۱) پژوهشکده علوم انسانی کاربردی (۱) علوم انسانی و اجتماعی کاربردی (۱) علوم انسانی و اجتماعی (۱) افتتاح خانه بیداری اسلامی اصفهان (۱) خانه بیداری اسلامی اصفهان (۱) افتتاح خانه بیداری اسلامی (۱) آیا یزید مردم کوفه را خرید؟ (۱) سید مهدی موسوی کوهپر (۱) مهدی موسوی کوهپر (۱) دکتر مهدی موسوی رئیس پژوهشگاه (۱) منع خشونت علیه زنان (۱) منع خشونت (۱) مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر (۱) نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ (۱) انسان و فرهنگ (۱) انسان و فرهنگ رونمایی (۱) زنده یاد دکتر صادق آئینه وند (۱) گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی (۱) سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی (۱) حسینعلی قبادی (۱) غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا (۱) سمانه آئینه وند (۱) آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم ا (۱) پایگاه داده‌های زبان فارسی (۱) مصطفی عاصی (۱) هایدگر به نیچه (۱) پرببننده ترین مقاله های مجلات پژوهشگاه (۱) مجلات پژوهشگاه (۱) از داستایوفسکی و تولستوی خبری نیست (۱) منوچهر دین پرست (۱) انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی (۱) پروفسور آندریا اسمیرانف (۱) برنامه بنیاد نخبگان (۱) مهاجرت هدفمند مغزه (۱) برنامه بنیاد نخبگان برای مهاجرت هدفمند مغزها!! (۱) چیستی علم دینی (۱) علم موجود (۱) علیرضا قائمی‌نیا (۱) ندیشه دین (۱) موسی اکرمی (۱) گروه تاریخ علم دانشگاه علوم و تحقیقات (۱) رحیم‌پور ازغدی از دکتر شریعتی می‌گوید (۱) حقیقت امید (۱) علل عقب ماندگی مسلمانان (۱) تجربه گرایی در تمام هنرها (۱) چشم خفاش (۱) اولین زمستان جوجه ها (۱) تاملی بر وجوه و چالش‌های مهدویت‌پژوهی (۱) بررسی تفاوتهای فلسفه شرق و غرب (۱) فلسفه شرق و غرب (۱) رابطه عرفان و فلسفه؛ تقابل متدولوژی ها (۱) علی اصغر دادبه (۱) نهضت‏هاى بازگشت به خویش در تاریخ ایران (۱) دکتر على شریعتى (۱) على شریعتى (۱) عصر ترجمه در چند کتاب و مقاله خلاصه نمی شود (۱) مصطفی مجد (۱) تاملی بر رابطه زبان و تفکر (۱) دنیــا از پشت عینــک کــلمه (۱) آخرین گفت وگوی پیر پائولو پازولینی (۱) پازولینی دیوانه! (۱) جنگ ایتالیا (۱) جشن هشتاد سالگی رضا داوری اردکانی (۱) فیلسوف فرهنگ (۱) امضای تفاهمنامه کتابخانه مجلس (۱) امضای تفاهمنامه کتابخانه پژوهشگاه علوم ان (۱) سویه‌هایی انتقادی بر اندیشه آنارشیسم تزلزل اقتدارگ (۱) تزلزل اقتدارگریز (۱) تزلزل (۱) تفحص در دین نیازمند علم فلسفه است (۱) the p4c group started its work (۱) p4c group (۱) صلحی که حجت است (۱) تولد امام حسن مجتبی(ع) (۱) چرایی خمودگی علم در جهان اسلام (۱) علم سکولار تا علم دینی (۱) فلسفه علم در ایران وضع مناسبی ندارد (۱) اندیشه > حکمت‌و فلسفه (۱) درآمدی به فلسفه علم (۱) هنر، فلسفه و سیاست (۱) فیلسوف معاصر (۱) مجوز پذیرش دانشجو (۱) پذیرش دانشجو کارشناسی (۱) پذیرش دانشجو کارشناسی ارشد (۱) دانشگاه‌ها نشاط ندارند (۱) دکتر آیت‌‌اللهی (۱) نامه آیت الهی (۱) نقد نظریه‌های اخلاقی (۱) جدیدترین کتاب ها (۱) تصاویر کنگره بین المللی الغدیر (۱) همایش الغدیر (۱) کنفرانس الغدیر (۱) نکاتی پیرامون آخرالزمان و مساله رجعت (۱) محمدصابر جعفری (۱) رضا فرجی دانا (۱) رحیم پور ازغدی: ا (۱) پرورش تفکر انتقادی چگونه (۱) بازنشسته هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی (۱) احمد کتابی (۱) جلوه ‏های مدارا در شعر حافظ (۱) شاهنشاه سیاستمدار می‌شود! (۱) مباهله به مثابه روشی برای اثبات حقانیت (۱) تجلیل از ‌دکتر رضا داوری‌اردکانی (۱) دکتر رضا داوری‌اردکانی (۱) پرفسور فضل الله رضا (۱) فضل الله رضا (۱) پرفسور فضل الله (۱) سنجه هایی در دین پژوهی (۱) نقش اخباری‌گری در افول تمدن اسلامی (۱) دکتر قاسم پورحسن (۱) نظریه‌پردازی (۱) برگزاری مصاحبه های علمی (۱) زمان برگزاری مصاحبه های علمی (۱) اطلاعات درباره زمان (۱) کتاب دزد (۱) امیرعباس همایونی (۱) کلیدر دومین رمان طولانی‌ جهان شد (۱) رمان طولانی‌ (۱) کلیدر دومین رمان طولانی‌ جهان (۱) خلاصه کتاب: جهانی شدن فرهنگ، هویت (۱) جهانی شدن فرهنگ، هویت (۱) اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور دستگاههای (۱) اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش (۱) سردر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی (۱) روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی (۱) لوگوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی (۱) علم زمینی در‌ محدوده معرفت آسمانی (۱) آغازگر ایده‌آلیسم آلمانی (۱) غازگر ایده‌آلیسم آ (۱) ایده‌آلیسم آلمانی (۱) یوهان گوتلیب فیخته (۱) علی(ع) بهترین الگو برای زیست مسلمانی است (۱) مصطفی دلشاد تهرانی (۱) فرصتی برای عبور ادبیات ایران از مرزها (۱) عبور ادبیات ایران از مرزها (۱) 50 هزار سرباز شکست‌ناپذیر فردوسی (۱) فیلسوف آرام (۱) عقربه ذهنی فیلسوف عصر جدید (۱) کریم مجتهدی فیلسوف (۱) موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران (۱) حکمت و فلسفه ایران (۱) پذیریش دانشجو (۱) فلسفه علم،‌ کلام،‌ حکمت متعالیه (۱) مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران (۱) دکتر اعوانی: امام محمد غزالی را نمی بخشم! (۱) دکتر غلامرضا اعوانی (۱) خر بوریدان (۱) موضوع خر بوریدان یکی از ناسازه‌ها (پارادوکس‌ها) اس (۱) ژان بوریدان (۱) شب‌پره ها می‌آیند و می‌روند، آفتاب می‌ماند (۱) روزگار، حرف حق را ضبط می‌کند (۱) خاطرات خانه زندگان (۱) تحقیق مقاله (۱) گروندریسه grundrisse کشف حجاب می‌کند (۱) گروندریسه یعنی چی؟ (۱) داستان زندگی جیرولامو ساوو نارولا (۱) جیرولامو ساوو نارولا (۱) استوانهٔ کورش cyrus cylinder «مانترا»ی (۱) کورش و سنگ‌نگاره مرد بالدار پاسارگاد (۱) مرد بالدار پاسارگاد (۱) گزارش محرمانه خروشچف (۱) سیک‌رِدنی داک‌لاد خوروشووا (۱) سخنرانی استالین ۱۱ دسامبر ۱۹۳۷ (۱) یک مُشت دَری وَری (۱) کلام بی صدای برف (۱) بف (۱) داستان برفی (۱) عقل هدایتی؛ آخرت‌ساز، حکمت‌ساز و هدایت‌گر (۱) کم‌توجهی فلاسفه به عقل هدایتی + صوت (۱) خسروپناه در نشست بررسی نسبت عقل و حی مطرح کرد (۱) آیا ملاصدرا،‌ ابن سینا را صحیح و کامل شناخته بود؟ (۱) غلامحسین ابراهیم دینانی (۱) دکتر سیدضیا موحد (۱) سیدضیا موحد (۱) ضیا موحد و منطق سهروردی (۱) کشف الاسرار خونجی (۱) نوآوری های خونجی به زبان منطق جدید (۱) منطق اسلامی (۱) بررسی جوهرشناختی ماده و انرژی در فلسفه (۱) ماده و انرژی در فلسفه (۱) جوهرشناختی (۱) خدا و دین در اندیشه هگل (۱) محمد لگنهاوسن (۱) اندیشه هگل (۱) منصور نصیری (۱) آینده فلسفه از نگاه جان سرل (۱) جان سرل (۱) فیلسوف برجسته آمریکایی (۱) سید صادق حقیقت (۱) آش‍ف‍ت‍گ‍ی‌ م‍ف‍اه‍ی‍م‌ س‍ی‍اس‍ی‌ در ای‍ران‌ م‍ع‍ا (۱) م‍ف‍اه‍ی‍م‌ س‍ی‍اس‍ی‌ در ای‍ران‌ م‍ع‍اص‍ر (۱) ای‍ران‌ م‍ع‍اص‍ر (۱) ایستگاه دل (۱) ادبیات- داود لطف‌الل (۱) تعریف فقه سیاسی و موضوع آن (۱) فلسفه فقه سیاسی (۱) فلسفه فقه (۱) مکتب فرانکفورت و تأثیر آن بر آموزش جغرافیا (۱) دانشنامه شاهنامه همچنان در محاق ابهام (۱) دانشنامه شاهنامه (۱) محاق ابهام (۱) اولین گام برای ایجاد مرکز عالی زنان برداشته شد (۱) مرکز عالی زنان (۱) بررسی مسائل زنان (۱) در میانه شرق و غرب (۱) مراد عنادی (۱) گستره علم امام (ره) در مکتب قم (۱) مکتب قم (۱) گستره گستره علم امام (۱) سریع‌ترین راه رسیدن به بهشت (۱) رئیس پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعا (۱) سلوک علی (ع) (۱) سیدمحمد‌رحیم ربانی‌زاده (۱) عموم چیزی از همایش‌های علوم انسانی برنمی‌گیرند (۱) همایش‌ (۱) دکتر آیت اللهی: سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده (۱) مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی (۱) مشکل ادبیات (۱) مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی (۱) میزگردی درباره اوضاع و احوال داستان نویسی در میان (۱) پژوهشگاه علوم انسانی به استقبال نمایشگاه کتاب (۱) پژوهشگاه علوم انسانی به استقبال نمایشگاه کتاب می (۱) پژوهشگاه علوم انسانی در نمایشگاه کتاب (۱) عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگ (۱) آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری (۱) مقالاتی درباره خلیج فارس (۱) مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج (۱) خلیج فارس به عنوان خاستگاه تمدن‌های (۱) همسرداری مرحوم ایت الله بهجت (ره) (۱) غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند (۱) فرزند ارشد شهید مرتضی مطهری (۱) مجتبی مطهری: پدرم «محی‌الدین» ع (۱) فرامرزقراملکی (۱) دکتر احد فرامرزقراملکی (۱) دکتر احد فرامرزقراملکی: در یک کلمه اولویت در همه ح (۱) مطهری آن‌گونه که من شناختم (۱) شهید مطهری برای (۱) فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند (۱) غلامحسین خدری (۱) عبد الرزاق حسامی فر (۱) محمود جنیدی جعفری (۱) کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند! (۱) انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد (۱) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی رضا داوری ا (۱) علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم (۱) پرسپکتیویسم (۱) حمیدرضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی (۱) دکتر آیت اللهی (۱) فلسفه فرانسوی نمرده است (۱) شروط خواندن فلسفه (۱) فلسفه تحقیقی (۱) روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر (۱) ولتر فیلسوف (۱) فرانسوا ماری آروئه (۱) بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی (۱) جدی ترین منتقد فیلسوف فرانسوی (۱) رونمایی از جدید ترین کتاب دکتر کریم مجتهدی (۱) جدید ترین کتاب دکتر کریم مجتهدی (۱) دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی (۱) دکتر نعمت‌اله فاضلی (۱) نعمت‌اله فاضلی (۱) رونمایی از دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی در نما (۱) نعمت الله فاضلی (۱) تحجر اومانیسم (۱) دکتر عماد افروغ، استاد دانشگاه و نویسنده (۱) گفتمان علم مدرن و تولید چالش‌های فراگیر (۱) گفتمان علم مدرن و تولید (۱) معجزه هند در قرن ششم پیش از میلاد (۱) تفکر و تکفیر (۱) ستیزه یی میان کتمان و اعتراف (۱) حمد علی سپانلو به مناسبت انتشار جلد ا (۱) محمد علی سپانلو به مناسبت انتشار جلد اول مجموعه اش (۱) اخلاق پژوهش در چنبره سلطه سازمانی (۱) دکتر محمد اسفندیاری (۱) دکتر احد فرامرز­قراملکی (۱) مهندس مصطفی ساکت (۱) بربساطی که بساطی نیست (۱) گزارشی از اقتصاد نشر و کتابفروشی های دور از نمایشگ (۱) اقتصاد نشر (۱) انتشار رمان گمشده‌ ساراماگو ۳ سال پس از مرگ (۱) رمان گمشده‌ (۱) رمان گمشده‌ ساراماگو (۱) خــانه ای بر مـوج (۱) مرحوم لاهوتی (۱) محمدجواد یاحقی (۱) الگوی زیست مسلمانی بر اساس نهج البلاغه (۱) سنگ تفکر (۱) مقدمه منتشر نشده ماقال و من قال (۱) مقدمه منتشر نشده کتاب ماقال و من قال دکتر افروغ (۱) ارتحال امام خمینی (ره) (۱) قطار علم در ایران از ریل خارج نمی‌شود (۱) قطار علم (۱) نقشه جامع علمی کشو (۱) فرهنگ حلقه گمشده گفتمان انتخابات (۱) دغدغه های فرهنگی جامعه (۱) استاد سمیعی گیلانی (۱) چرخش از بیدل به صائب (۱) ارسطوگرایی در فلسفه اسلامی (۱) اندیشه ای برای هزاره ها (۱) ملت موتور محرکه اهداف دولت هاست (۱) دکتر جواد میری (۱) جواد میری (۱) دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) ملک الشعرای دموکراسی (۱) ملک الشعر (۱) تولد ویتمن (۱) شعر مدرن اشتباه می کند (۱) شعر مدرن کمی اشتباه می کند (۱) تبلور اراده ملی زیر چتر اسلام (۱) تبلور اراده ملی (۱)