نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۳٠

 

 

 

فرماندار فردوس:

پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد

پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد

فرماندار فردوس گفت: پژوهش ها باید تقاضا محور و کاربردی باشد و تنها در این صورت تاثیر شگرفی در امور به جای می گذارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از فردوس، محمدرضا رجبی مقدم ساعتی پیش در جلسه شورای اداری شهرستان فردوس اظهار کرد: پیشرفت های امروز کشور در علوم مختلف نتیجه وحدت حوزه و دانشگاه است.
وی افزود: یکی از مهم ترین نیازهای هر جامعه ای تحقیق و پژوهش است و اگر به پژوهش روی نیاوریم به مروز زمان دچار فرسودگی و کهنگی می شویم.
فرماندار فردوس تصریح کرد: کشاورزی که امروز به عنوان محور توسعه کشور مطرح است که به شدت به پژوهش نیاز دارد و اگر به سمت پژوهش نرویم کشورهای اروپایی گوی سبقت را از ما گرفته و تولید محصولات استراتژیک ما همچون انار و زعفران را به دست می گیرند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زنده ماندن عشق به کتاب در عصر الکترونیک نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۱٩

زنده ماندن عشق به کتاب در عصر الکترونیک
گروه: کتابخوانی
نویسنده: کارولی واکر / عضو هیئت تحریریه یو. اِس. اینفو

مطمئناً هیچ گاه رویای نانسی پرل، نویسنده کتاب "شهوت کتاب" این نبوده است که به الگویی برای "به سکوت وادار کردن" تبدیل شود. اما به هر حال، نانسی که عینک نیز بر چهره دارد ، ناراضی به نظر نمی رسد.

 

پرل می گوید:" کتابداران کسانی هستند که هر روز معجزاتی را در زندگی مردم به وجود می آورند."

 


این کتابدار مشهور از همان سنین کودکی عاشق کتاب خواندن بود زیرا او تقریبا تمام دوران ناخوشایند کودکی و نوجوانی خود را در کتابخانه محلی دیترویت می گذراند. پرل در گفتگوی اینترنتی خود با یو. اِس. اینفو در تاریخ 16 اکتبر در کتابخانه شهر فرانکفورت آلمان گفت:
"من در همان کودکی متوجه شدم که خانه مکان مناسبی برای ماندن نبود. خانم لانگ و خانم وایت هِد، کتابداران آن زمان مرا با نعمت کتاب و کتابخوانی آشنا کردند؛ و به خاطر آنان بود که من نیز امروز یک کتابدار هستم."

پرل می گوید همچنان به خواندن برای "گریختن" ادامه می دهد. چه گریختن به گذشته از طریق خواندن یک رمان تاریخی باشد، چه گریختن به آینده با خواندن کتاب های علمی تخیلی؛ در هر دو صورت پرل هر روز وقتی را به کتاب خوانی اختصاص می دهد.

پرل گفت: این بسیاراهمیت دارد که خوانندگان خود و یا توصیفی از وجود خود را در کتاب های موجود بر روی قفسه های کتابخانه بیابند. "این روند، روند کندی است، هر بار یک کتاب و یک شخصیت؛ اما ارزش این کار را دارد." حتی در کشورهایی که تلاش برای بقا چالشی است که 99 درصد از انرژی را در روز به خود اختصاص می دهد، پرل امیدوار است خواندن کتاب به مردم از طریق کمک به گریختن آنها از دنیایی که در آن زندگی می کنند لحظات لذت بخشی را نوید دهد."

به دلیل دسترسی سریع به اطلاعات و تکنولوژی اطلاعات و افزایش کامپیوتری شدن مطالب خواندنی، به گفته پرل، کتابداران نقش بسیار مهمی را با استفاده از کتابخانه به عنوان مکانی برای ترغیب گفتگو در مورد کتاب ها، رخدادهای روزانه و تاریخی بر عهده دارند. او کتابداران را به انجام فعالیت های مشاورتی برای خوانندگان از طریق آغاز گفتگو با مراجعه کنندگان به کتابخانه تشویق می کند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پاییز بهاریست که عاشق شده است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۱٢

 پاییز بهاریست که عاشق شده است

پـائیز مــهری دارد کـه بـــَر دل هـر خیـابان مـی نشیند . . .

نه بهار با هیچ اردیبهشتی،


نه تابستان با هیچ شهریوری،


و نه زمستان با هیچ اسفندی،


اندازه پاییز به مذاق خیابانها خوش نمی آید؛


پـائیز مــهری دارد کـه بـــَر دل هـر خیـابان مـی نشیند . . .

 

 

 تکمیل همایون جوهره هویت

تفکر فلسفی دکتر ناجی

شادی شهروندان دکتر فاضلی

شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری

افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن

علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی

روحیه پرسشگری دکتر هدایتی

همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور

آموزش تفکر فلسفی دکتر میری

ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازتابش آرای اسلامی بر اندیشه‌ الهی‌دانان غربی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۱٢

 

بازتابش آرای اسلامی بر اندیشه‌ الهی‌دانان غربی

بازتابش آرای اسلامی بر اندیشه‌ الهی‌دانان غربی

بعد از ظهر دوشنبه 13 آذرماه تالار علامه جعفری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی میزبان نشست علمی «تاثیر آرای معرفتی متفکران اسلامی بر تفکر غرب» بود؛ نشستی که به همت گروه معرفت‌شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد و در حالی که قرار بود در آن پنج استاد دانشگاه به سخنرانی بپردازند، زمان به چهار نفر از آنان اجازه این کار را داد.  در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر رشاد، حسین کلباسی‌اشتری، ابراهیم موسوی و علی کرباسی‌زاده در موضوعات گوناگونی که با تاکید بر بحث معرفت‌شناسی طراحی شده بود، به سخنرانی پرداختند. قرار بود دکتر ابراهیم دادجو نیز با موضوع «ابن‌رشد‌گرایی آکوئینی» به سخنرانی بپردازد که به پایان رسیدن زمان نشست اجازه این کار را نداد. دادجو که خود اجرای این برنامه را برعهده داشت در ابتدا با اشاره به اینکه در این نشست قصد بر آن است تاثیر مباحث متفکران اسلامی بر متفکران به‌خصوص الهی‌دانان غربی بررسی شود از ضعف نظریه‌های معرفتی در عالم اسلام و وجود نظریه‌های‌شناختی در آن حرف زد و نظریه‌های معرفت‌شناسی را مربوط به غرب دانست. وی در پایان نشست تاکید کرد برای برگزاری نشستی دیگر در باب این موضوع وعده‌هایی داده شده است. در ادامه گزارش فرهیختگان از این نشست را خواهید خواند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تکمیل همایون جوهره هویت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 تکمیل همایون جوهره هویت

 

گفت‌و‌گو با دکتر تکمیل همایون: حافظه تاریخی اجتماعی جوهره هویت

آیا ما ایرانی ها آنطور که می گویند و شنیده ایم، حافظه تاریخی نداریم؟ اگر این حرف درست باشد، معنی اش چیست؟ آیا قصه های تاریخ را حفظ نمی کنیم یا از آن عبرت نمی آموزیم و یا اساساً توجهی به گذشته خود نداریم. نمود اجتماعی چنین وضعیتی چیست؟ وسایل خانه را مدام نو می کنیم، خانه که عمرش به 30 سال رسید، می کوبیم و از نو می سازیم و... دکتر ناصر تکمیل همایون را باید تاریخ نگار و جامعه شناسی معرفی کرد که در هر دو رشته صاحب نظر و صاحب ایده است. او که دو مدرک دکترا از دانشگاه پاریس دارد هم اکنون استاد پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. با وی درباره این موضوع به گفت و گو نشستیم و از او پرسیدیم که چگونه می شود ملتی دچار ضعف حافظه تاریخی می شود؟ گفت و گوی ما با دکتر تکمیل همایون را می خوانید.
    
    آقای دکتر! «حافظه تاریخی» که مدتهاست در ادبیات و فرهنگ ما مطرح می شود، به چه معناست؟
    به نظر من انسان در مسیر زندگی خود با حوادث و وقایع گوناگون روبه رو می شود، سخنان و مطالب مختلفی را می شنود یا می خواند، مناظر بسیاری را می بیند، در جمع حالاتی را در می یابد که همه آن ها در قلب او «خطور» می کند و به مرور در دل او می گذرد، به زبان دیگر در فکر، ذهن و ضمیر او ماندگار می شود و به صورت «خاطره» در می آید و در «وجدان مغفوله» یا « ناخودآگاه» او جای می یابد و در زمان هایی ظهور و بروز پیدا می کند. به این امر روانی و اجتماعی پیش از « حافظه تاریخی» باید توجه داشت.

 تکمیل همایون جوهره هویت

تفکر فلسفی دکتر ناجی

شادی شهروندان دکتر فاضلی

شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری

افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن

علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی

روحیه پرسشگری دکتر هدایتی

همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور

آموزش تفکر فلسفی دکتر میری

ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفکر فلسفی دکتر ناجی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 

تفکر فلسفی

 

 

دکترناجی:تفکر فلسفی را باید جایگزین حفظ مکاتب فلسفی در دانشگاه‌ها کنیم

 

یک استاد فلسفه در گفتگو با مهر:
تفکر فلسفی را باید جایگزین حفظ مکاتب فلسفی در دانشگاه‌ها کنیم/ آموزش فلسفه‌ورزی به دانشجویان
دکتر سعید ناجی با اشاره به اینکه در فلسفه آکادمیک شرایطی ایجاد شده است که باعث شده تفکر خلاق جایگاهی نداشته باشد، گفت: دانشجویانی که در رشته فلسفه تحصیل می کنند تنها مکاتب فلسفی که به آنها دیکته شده است را حفظ می کنند.

دکتر سعید ناجی استاد پژوهشگاه علوم انسانی با بیان اینکه متأسفانه تفکر خلاق در فلسفه آکادمیک ما هیچ جایگاهی ندارد به خبرنگار مهر گفت: حافظه محوری بر تمام بخش های فلسفه آکادمیک ما نفوذ کرده و خلاقیت دانشجویان را از بین برده است. دانشجویانی که در رشته فلسفه تحصیل می کنند تنها مکاتب فلسفی که به آنها دیکته شده است را حفظ کرده و آنها را امتحان و نمره ­ای دریافت می کنند و در نهایت فارغ التحصیل می شوند. این نوع مطالعه فلسفه اجازه نمی دهد تفکر خلاق آنها بکار بیافتد. اگر از دانشجویان این رشته در مورد موضوعی اظهار نظر شود متأسفانه پاسخی ندارند و صرفاً نظر فیلسوفان مکاتب مختلف را عنوان می کنند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شادی شهروندان دکتر فاضلی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 شادی شهروندان ثمره توسعه پایدار

شادی شهروندان ثمره توسعه پایدار است

تحلیل شادی اجتماعی در گفت وگو با نعمت الله فاضلی

شادی به عنوان یک احساس با عمیق ترین لایه های وجودی و اجتماعی ما سر و کار دارد. بنابراین شادی چیزی است که هر قوم یا گروه یا ملتی براساس تجربه تاریخی و نظام فکری و جهان شناسی اش آن را به عنوان نوعی معنا در کلیت نظام معنای خود می آفریند. گفتمان شادی شیوه سخن گفتن ما درباره شادی است. اینکه ما شاد بودن را چگونه می بینیم، چگونه می فهمیم و چگونه درباره آن سخن می گوییم، یک گفتمان را شکل می دهد. شاد بودن اگر صرفا یک احساس گذرا بود، ما نیاز چندانی برای جدی گرفتن آن نداشتیم. اما واقعیت این است که شادی یا نا شادی همبستگی عمیق و ژرفی با شیوه های تولید و توزیع قدرت در جامعه دارد

 

تفکر فلسفی

شادی شهروندان ثمره توسعه پایدار

شاعره گری تفکر فلسفی در ایران

نقش اخباری‌گری در افول تمدن اسلامی

در ایران دچار علم‌زدگی شده‌ایم

مدرسه روحیه پرسشگری کودک از بین می برد

نتایج همایش های نقد ادبی

تفکر فلسفی آموزش داده نشده‌است

ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی

سنجه هایی در دین پژوهی


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 شاعره گری تفکر فلسفی دکتر میری

 

مصاحبه مهر با دکتر میری:اشاعره گری تفکر فلسفی در ایران را به خطر می اندازد

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: با وجود اینکه مدرنیته پیشرفت های بسیاری را برای بشر امروز فراهم کرده است اما در حوزه هایی انسان را به انفعال رسانده است که از جمله آن حوزه تخیل و قدرت انتزاع انسان است که در قیاس با انسان های سده های گذشته بسیار تحلیل رفته است.

دکتر سید جواد میری، دکترای فلسفه علم و ادیان درباره ره آورد مدرنیته برای اندیشمندان و متفکران به خبرنگار مهر گفت: سه نوع سبک فرهنگی در تاریخ بشریت وجود داشت که نوع سوم آن بر اساس حس گرایی بود. در این سبک به جای اینکه برهان، دلایل عقلی و استدلال به حقیقتی رهنمون شود حس آن است که انسان را اغناء می کند. به عبارت دیگر برداشت های حسی است که سبب حرکت یا انفعال می شود، اما انسان امروز از درک واقعیت آن عاجز است. در واقع روش های تعلیم و تربیت و روش های کلان فرهنگی ما انسان هایی را پرورش می دهد که آنها عملاً از تفکر انتزاعی آرام آرام عاجز می شوند. فیلسوف برجسته انگلیسی با نام کمپل گفته است که وقتی به نوشته های افلاطون و سقراط و ارسطو نگاه می کنیم این حس راستین در خصوص قدرت عظیم انتزاع آنها در فرد شکل می گیرد، چراکه آنها می توانستند مسائل را به صورت انتزاعی و با تجزیه و تحلیل بررسی کنند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

افول تمدن اسلامی دکتر پورحسن

نقش اخباری‌گری در افول تمدن اسلامی (دکتر قاسم پورحسن)

فرهیختگان/قاسم پورحسن: تقریبا از زمانی که ما وارد میانه دوم سده پنجم می‌شویم، نقد و طرد عقلانیت در حوزه تمدن اسلامی شروع می‌شود. در این میان دو متفکر مهم‌ترین نقادان عقل به حساب می‌آیند؛ یکی ابن‌هضم و دیگری غزالی که این تفکر برخاسته از تفکر اشعری است که در ابتدای سده چهارم شکل گرفت.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

علم‌زدگی و غرب زدگی دکتر مجتهدی

دکتر کریم مجتهدی در گفت‎وگو با فرهنگ امروز؛ در ایران دچار علم‌زدگی و غرب‌زدگی شده‌ایم

در ایران صدساله اخیر بیشتر به طور لفظی از علم تجلیل شده است و آن را درست دانسته‎اند، بدون اینکه در ماهیت آن دقیقاً فکر کنند. مثلا نمی‎دانم علم، اصلا چیست ولی می‎گویم علم درست است. علم تبدیل شده به وسیله برای تفتیش ذهن و ممانعت از تفکر.

فرهنگ امروز: کریم مجتهدی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات و چهره ماندگار فلسفه ایران که نقش به‌سزایی در رشد پژوهش‌های فلسفی در ایران داشته ‌است، در تفاوت فلسفه اسلامی و فلسفه غرب به «فرهنگ امروز» گفت: به عقیدهی من به سهولت نمی‌توان فلسفههای جدید غربی را با فلسفهی روحی و عمیق ایرانی مقایسه کرد؛ کار آسانی نیست و اساسا غلط است و نباید به این شکل و با سادهلوحی وارد این بحث شد. بهخاطر اینکه در فلسفههای جدید غرب که از قرن 15، 16 و بهخصوص17م آغاز میشود، یعنی از فرانسیس بیکن تا رنه دکارت،  بیشتر معطوف به علوم جدید و صنایع هستند. در واقع فلاسفه این عصر مقدمهچینی میکنند تا علوم جدید را پر و بال بدهند. در فلسفه اسلامی تنها کسی که به طور جزیی از برخی لحاظ میتوانیم با این افراد مقایسه کنیم، خواجهنصیرالدین طوسی است. خواجهنصیر که تقریبا دو قرن قبل از این افراد میزیسته است تفکری اینگونه داشته است. یعنی یک کلیاتی می‏‎گوید که به علومی مثل هیات و هندسه و غیره استحکام بخشد. البته خواجهنصیر به مطالب عرفانی، روحی و اخلاقی نیز میپردازد؛ ولی در نهایت بیشتر به علوم توجه دارد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روحیه پرسشگری دکتر هدایتی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

روحیه پرسشگری دکتر هدایتی

دکتر هدایتی:مشکلات رفتاری شهروندان ریشه در کودکی آن ها دارد

مدرسه روحیه پرسشگری را در کودک از بین می برد

نظام آموزشی سنتی به کار کودک دنیای مدرن نمی آید. برنامه فلسفه برای کودکان در پی این است که روش های آموزش به کودکان را از راه های علمی و اصولی بهبود بخشد. شاید گام نخست، کمک به حفظ روحیه پرسشگری در کودک و دانش آموز باشد. با دکتر مهرنوش هدایتی در این باره به گفت و گو نشستیم.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش خبرگزاری دانا(دانا خبر)، گروه فلسفه برای کودک یا «فبک»، چند سالی است که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی شکل گرفته است. هدف اصلی این برنامه، اصلاح روش های آموزش به کودکان است. اعضای این گروه و نظریه پرداز امریکایی برنامه «فلسفه برای کودکان»بر این باورند که نظام های آموزشی سنتی، روحیه پرسشگری در کودکان را سرکوب می کند.کودکی که با هدف گرفتن پاسخ سوال های خود به مدرسه می رود در سال چهارم و پنجم دبستان، به یک شنونده صرف تبدیل شده است. این گروه همکاری هایی با آموزش و پرورش دارد که رو به گسترش است.

به سراغ دکتر مهرنوش هدایتی، عضو هیات علمی دانشگاه و یکی از اعضای گروه «فبک» رفتیم. این استاد روانشناس، هم برنامه فلسفه برای کودکان را تشریح کرد و هم از مشکلات نظام آموزشی ایران گفت.

درباره برنامه فلسفه برای کودکان بفرمایید. این ایده از کجا می آید؟

رویکرد آموزشی « فلسفه برای کودکان»، رویکردی است که از اوایل دهه 1960 آغاز و یک دهه بعد همراه با تالیف کتاب داستان «کشف هری استوتلمیر»توسط لیپمن این برنامه آغاز و راهی مدارس شد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 همایش های نقد ادبی دکتر پارساپور

 

دکتر پارسا پور در گفتگو با ایرنا؛ نتایج و دستاوردهای همایش های نقد ادبی

 

تهران – دکتر زهرا پارساپور دبیر علمی سومین همایش ملی نقد ادبی ، در گفتگویی اختصاصی با ایرنا ، بزرگترین مانع برگزاری همایش های نقد ادبی بین المللی در ایران را محدودیت امکانات دانست.

 

  به گزارش ایرنا- اندیشه : نقد در اصطلاح زبان شناسی به معنای تشخیص نقاط قوت و ضعف سخن و نشان دادن بد یا خوب بودن اثر ادبی است. بر همین اساس نقد ادبی ، امکان درک ویژگی های هر اثر را اعم از برخورداری از آفرینش های هنری ، بدیع بودن و نیز دلایل برتری و ماندگاری یک اثر را نسبت به سایر آثار آشکار می کند. نقد منتقدانی که به دور از هر گونه شائبه، ارزش و اهمیت یک اثر، به همراه عوامل استقبال یا بی اعتنایی نسبت به آن را تحلیل می کنند ، بعضاً خود، دست به یک آفرینش هنری زده اند. برای رسیدن به نقدی منصفانه ، دقیق و آگاهانه، همواره مقدمات ، بسترها و امکاناتی لازم است که اندیشمندان و نویسندگان آثار ادبی با تبادل آراء ، پیشنهادات ، پژوهشها و نظرات خود می توانند این بسترها را برای ارتقاء نقد و روحیه ی انتقاد پذیری در نویسندگان فراهم آورند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آموزش تفکر فلسفی دکتر میری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 آموزش تفکر فلسفی دکتر میری

 

انتقاد نویسنده و استاد دانشگاه از فلسفه آکادمیک

میری: تفکر فلسفی آموزش داده نشده‌است

سیدجواد میری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، معتقد است امروزه فلسفه به فلسفه آکادمیک بدل شده و از معنای اصلی خود که همان حب حکمت است، دور شده‌است. همچنین تفکر فلسفی نیز به افراد آموزش داده نشده است./

میری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ درباره چگونگی کاربردی کردن فلسفه در زندگی، گفت: برای انجام این کار ابتدا باید بدانیم که فلسفه چیست و هدف تفکر فلسفی را بدانیم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارتباط ارگانیک نظریه‌پردازی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 

دکتر میری:نظریه‌پردازی به ارتباط ارگانیک با سنت‌ های فکری نیاز دارد

برپایی کرسی های نظریه پردازی با تولید علم و توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور ارتباط مستقیم دارد، از این رو با دکتر سیدجواد میری، استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، مدیر روابط بین الملل و همکاری های علمی، استاد مدعو دانشگاه و ادیان و مذاهب قم، سردبیر مجله چشم انداز اسلامی در لندن، کارشناس فلسفه علم و مطالعات ادیان از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، پژوهشگر مهمان در مرکز مطالعات انتقادی ادیان در آمریکا درباره این ارتباط و چگونگی زمینه سازی برای آن به گفتگو پرداختیم که از نظرتان می گذرد:ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سنجه هایی در دین پژوهی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

کتاب سنجه هایی در دین پژوهی

 

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کتاب «سنجه هایی در دین پژوهی» تألیف دکتر حمیدرضا آیت اللهی را در 470صفحه منتشر کرد.
کتاب سنجه هایی در دین پژوهی، مجموعه مقالاتی در خصوص مسائل مختلف دین‌پژوهی است که در جامعه ما نمود یافته است. برخی از این مقالات در خصوص مسائل فلسفه دین به‌طور خاص است که در فصول خداوند و برهان، زبان و دین، اخلاق و دین گرد آمده است. در این مقالات بیشتر بررسی فلسفی مباحث دین‌پژوهی، مانند برهان‌های اثبات وجود خداوند و مسئله زبان دین و هرمنوتیک و نگرش اسلامی به اخلاق مورد توجه بوده است. با اینکه مسئله علم و دین در فلسفه دین نیز مطرح می‌شود، اما به‏صورت مستقل مطالب مهمی را در دین‌پژوهی معاصر پدید آورده است که در یک فصل سه مقاله در این باب عرضه شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مراسم تجلیل از پرفسور فضل الله رضا نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٥

 مراسم تجلیل از پرفسور فضل الله رضا

 

مراسم تجلیل از پرفسور فضل الله رضا

 

مراسم نکوداشت و تجلیل از پروفسور فضل الله رضا چهره ماندگار کشور با حضور شماری از دانشجویان و استادان در دانشگاه تهران برگزار

فضل‌الله رضا (متولد ۱۲۹۳ در رشت) مهندس برق، استاد دانشگاه و سفیر ایرانی است. او دومین رییس دانشگاه صنعتی شریف، سفیر سابق ایران در یونسکو و کانادا بوده‌است. عنایت‌الله رضا برادر اوست.

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تجلیل از ‌دکتر رضا داوری‌اردکانی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/۳

 

تجلیل از ‌دکتر رضا داوری‌اردکانی

همایش تجلیل از ‌دکتر رضا داوری‌اردکانی
تجلیل از چهره‌های ملی و ‌مشاهیر یزدی با حضور مقامات سیاسی‌

رئیس کانون یزدی تبار با بیان اینکه در اهداف و فعالیت‌های کانون یزدی تبار هیچ تحرک و برنامه سیاسی دیده نمی‌شود برگزاری بزرگداشت و آیین تجلیل از شخصیت ها و مشاهیر یزدی را از برنامه های کانون یزدی‌تبار دانست.

خبرگزاری فارس: تجلیل از چهره‌های ملی و ‌مشاهیر یزدی با حضور مقامات سیاسی‌
  •  

 

غلامعلی سفید، ظهر امروز در همایش تجلیل از مقام علمی دکتر رضا داوری اردکانی ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت سید‌الشهدا(ع) اظهار داشت: از افتخارات کانون یزدی‌تبار گرامیداشت، تجلیل و تقدیر از مشاهیر و بزرگان یزد است که فارغ از هرگونه گرایش سیاسی برگزار می شود.

وی در ادامه به تشریح اقدامات و فعالیت کانون یزدی تبار پرداخت و توضیحاتی در مورد نحوه شکل‌گیری این کانون ارائه داد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مباهله به مثابه روشی برای اثبات حقانیت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٢

در گفت‌وگو با آیت‌الله محسن غرویان بررسی شد
مباهله به مثابه روشی برای اثبات حقانیت

براساس تقویم رسمی، هشتم آبان ۹۲ - مصادف با ۲۴ ذیحجه روز مباهله پیامبر(ص) با علمای مسیحی است. اتفاقی که به سال دهم ه. ق روی داد و طی آن حضرت محمد(ص) حقانیت رسالت و نبوت خود را به اثبات رسانید. در سالگرد این واقعه تاریخ صدر اسلام گفت‌وگویی کوتاه با آیت‌الله محسن غرویان داشتیم که در پی می‌آید.

واژه مباهله به چه معنی است؟ به لحاظ لغوی ریشه این کلمه به چه چیزی برمی‌گردد؟
ریشه اصلی کلمه مباهله، «بهل» است. از این کلمه لغات دیگری نیز مشتق می‌شود. مثلا در باب افتعال واژه ابتهال را داریم. در قرآن نیز کلمه نبتهل به کار رفته است که باز از این ریشه می‌آید. مباهله بر وزن مفاعله است یعنی طرفینی است و در المنجد لغت «بهل» را به معنای لعن آورده است. پس مباهله به معنی ملاعنه - لعن طرفینی - است. البهله به معنای اللعنه است. درنهایت همان‌طور که گفتم ریشه لغوی مباهله از لعن و نفرین می‌آید.


 در منابع تاریخ صدر اسلام واقعه مباهله مورد اشاره قرار گرفته است. مقداری درباره داستان مباهله توضیح دهید.
ما در سوره آل‌عمران آیه ۶۱ را داریم که مربوط به داستان مباهله است. آیه این است: «فَمَنْ حَآجَّک فِیه مِن بَعْدِ مَا جَاءک مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَاءنَا وَأَبْنَاءکمْ وَنِسَاءنَا وَنِسَاءکمْ وَأَنفُسَنَا وأَنفُسَکمْ ثُمَّ نَبْتَهلْ فَنَجْعَل لَّعْنَةُ اللّه عَلَى الْکاذِبِینَ» هرگاه بعد از علم و دانشى که به تو رسیده، (باز) کسانى با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو:

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شاهنشاه سیاستمدار می‌شود! نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٩/٢

شرح سفر اول ناصرالدین‌شاه به فرنگ ـ بخش پایانی
شاهنشاه سیاستمدار می‌شود!


شاهنشاه سیاستمدار می‌شود!

 

فرهیختگان/روح‌الله اسلامی: بخش نخست و دوم روایت دکتر روح‌الله اسلامی از سفر ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ را در نسخه یکشنبه هفتم و دوشنبه ۵۱ مهر ۲۹۳۱ خواندیم. در آنجا نویسنده به بازخوانی سفر ناصرالدین شاه و دید و بازدیدهای او از کشورهای روسیه، پروس و بریتانیا پرداخته است. در نوشتار پیش‌رو ادامه سفر ناصرالدین شاه به فرنگ و بازگشت وی به ایران را پی می‌گیریم.

فرهیختگان: بخش نخست و دوم روایت دکتر روح‌الله اسلامی از سفر ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ را در نسخه یکشنبه هفتم و دوشنبه ۵۱ مهر ۲۹۳۱ خواندیم. در آنجا نویسنده به بازخوانی سفر ناصرالدین شاه و دید و بازدیدهای او از کشورهای روسیه، پروس و بریتانیا پرداخته است. در نوشتار پیش‌رو ادامه سفر ناصرالدین شاه به فرنگ و بازگشت وی به ایران را پی می‌گیریم. روح‌الله اسلامی دانش‌آموخته علوم سیاسی دانشگاه علامه و عضو هیات‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد است. روایت او از سفر شاهنشاه قجری ایران به فرنگ مشحون از علایق و ظرایف علوم اجتماعی – به‌ویژه علم سیاست - است و این ویژگی نثر روایی او را خواندنی کرده است.


 ناصرالدین شاه در فرانسه
ناصرالدین شاه می‌نویسد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند