نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
جلوه‏ های مدارا در شعر حافظ نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۸/٢٠

 

جلوه‏ های مدارا در شعر حافظ
دکتر احمد کتابی- عضو بازنشسته هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی/بخش سوم
 

اشاره: در قسمت نخستین این مقاله (پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۲) و قسمت دوم آن (پنجشنبه۹ آبان ۹۲ )، نویسنده محقق و پ‍ژوهشگر ارجمند به بررسی جلوه ها و جنبه هایی از رویّه و رویکرد مدارا و تساهل در اشعار حضرت لسان الغیب پرداخت و اینک ادامه این مبحث در این مجال، پی گرفته می شود.

***

گر رنج پیشت آید و گر راحت ای حکیم

نسبت نکن به غیر که این‌ها خدا کند

(غزل ۱۸۱، ص ۳۷۸)

مرا به رندی و عشق آن فضول عیب کند

که اعتراض بر اسرارِ علمِ غیب کند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پرورش تفکر انتقادی چگونه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۸/٢٠

 پرورش تفکر انتقادی چگونه؟


کودکان برخلاف تصور ما می‌توانند فراتر از مرزبندی‌های ساخته ما بیندیشند. باید به آن‌ها یاد دهیم و بیاموزیم که چگونه آموخته‌های خود را تحلیل کرده و آن را نقد کنند.در واقع قدرت نقد کردن را در آن‌ها پرورش داده و فرایندهای موجود را به آن‌ها نشان دهیم.
 
 

 شبکه ایران / اگر یاد نگیرید فکر کنید بزودی کسانی پیدا می‌شوند که به جای شما فکر کنند. بر این اساس اگر به کودکان فکر کردن یاد ندهیم دوستانی پیدا خواهند شد که برای آن‌ها فکر کنند و شاید از بین آن‌ها برخی باشندکه آن‌ها را به مسیر‌های نادرست هدایت کنند. آیا تفکر آموختنی است؟ اگر آری، آیا قواعد آن را می‌دانیم؟ همچنین ویژگی‌های تفکر انتقادی چیست؟ پرورش تفکر انتقادی در کودکان، مهارت‌ها و ظرافت‌های خاصی را می‌طلبد چراکه فرد می‌تواند با استفاده از تفکر انتقادی، توانایی مقابله با مشکلات و تصمیم‌گیری در برابر مسائل مطرح شده در زندگی و در نهایت مدیریت برآنها را پیدا کند.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ا در و دیوار حوزه مراد نمی‌دهد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۸/۱٥

 

ا در و دیوار حوزه مراد نمی‌دهد

الگوی تحول سنت سلف صالح است ا

خبرگزاری شبستان: زمانی امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی در همین حوزه‌ها طلبه بودند مثل آدم‌های عادی از کنار مردم رد می‌شدند، اما همین افراد بودند که در آینده مسیر تاریخ را عوض کردند.

 

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان،‌ سخنرانی حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی‌ با موضوع «تحول حوزه» در مدرسه علمیه معصومیه قم ‌دوشنبه، 13 آبان ماه به روی آنتن شبکه چهار سیما رفت. 

بنابر این گزارش، وی در سخنان خود با بیان اینکه طلبگی حتی برای کسانی که از روی اتفاق و اجبار طلبه شده اند، یک افتخار است، ‌اظهار کرد: این امر به علت آن است که خداوند علمای دین را جزو پروژه شریعت قرار داده است.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نکاتی پیرامون آخرالزمان و مساله رجعت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۸/۱٢

 

نکاتی پیرامون آخرالزمان و مساله رجعت

نکاتی پیرامون آخرالزمان و مساله رجعت

 

فرهیختگان/حجت‌الاسلام محمدصابر جعفری: همان‌طور که بی‌تردید رجعت خواهد شد، بسیاری از حرف‌ها هم بی‌تردید بی‌ربط و بی‌ارزش‌اند، همان‌طور که وعده الهی درباره حضرت مهدی(عج) یقینا تحقق خواهد یافت.

 یقینا مدعیان و دروغگویانی رخ نموده و خواهند نمود، دروغگویانی که یا خود را مهدی می‌نامند یا وصی او یا شعیب و یمانی و... یا زمان ظهور و... توهم می‌زنند. سخن کاملا روشن است؛ یا نباید وارد این امور شد یا باید اصول و ضوابط آن را فهمید و مطابق قاعده وارد شد. کسی حق ندارد و نباید وارد امور تخصصی شود، مگر متخصص باشد. هر چند موضوع مبتلابه عموم مردم باشد و همه‌شمول. هیچ کسی به دلیل حس سلامت یا نیاز به سلامت یا ضرورت تندرستی و سلامت حق ندارد از بهداشت و امور فنی آن سخن بگوید. یا نباید وارد این امر شد یا براساس قواعد آن باید وارد شد. عجیب است وقتی پای این مثال‌ها می‌رسد، همه قبول دارند اما درباره دین مظلوم هر کسی به خود اجازه می‌دهد بی‌محابا بتازد. سلیقه خود یا هوی و هوس خود را بر دین تحمیل می‌کند. یکی پیدا می‌شود مطلبی را که شنیده یا درست نخوانده سرهم‌بندی می‌کند، بدون توجه به باقی روایات، یا بدون توجه به صدها آیه و روایت در امر به معروف، نهی از منکر و مبارزه با ظلم و جور و عدم همراهی با آنان. سکوت در مقابل ظلم و جور یا حتی دامن زدن به آن را توهم می‌زنند. گاه بدون توجه به روایات لزوم مبارزه با ظلم و عدم استثنای قیام، عَلَم به نام مهدویت را هر نوع قیامی تفسیر کرده و آن را باطل و محکوم به شکست می‌دانند، بی‌توجه به روایاتی که قیام‌هایی را تایید کرده‌اند، نظیر مردی از قم، جماعتی از مشرق، دعا و تایید قیام زید بن علی در مقابل قیام ابومسلم خراسانی‌ها و زید النار برادر امام رضا و...

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تصاویر کنگره بین المللی الغدیر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۸/٤

 

کنگره بین المللی الغدیر آغاز به کار کرد

تاریخ ایجاد پنجشنبه, ٠٢ آبان ١٣٩٢ ٠٢:۵٨ ب.ظ
تاریخ وقوع

 

کنگره بین المللی الغدیر در نخستین روز برگزاری با پیام تصویری و مبسوط  آیت الله جوادی آملی آغاز به کار کرد.

ارایه گزارشی از روند برگزاری کنگره توسط مسئولان اجرایی و علمی و نیز سخنرانی جمعی از صاحبنظران از جمله حجه الاسلام والمسلمین ابوترابی و حجت الاسلام والمسلمین شاه آبادی از نخستین برنامه های مراسم افتتاحیه بود. این کنگره در بخش دوم خود در اولین روز با حضور هیات رییسه نخستین پنل خود را با سه سخنرانی برگزار کرد.

دومین روز برگزاری این کنگره نیز با حضور تعداد زیادی از علاقه مندان و پژوهشگران ÷نجشنبه دوم آبان در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد که در آن صاحبنظران مختلفی از ایران و 7 کشور دیگر به ارایه مقالات خود پرداختند.

در لینک های زیر می توانید گزارشی از سخنرانی ها و ارایه مقالات را بخوانید.

 

خبرگزاری فارس 1

خبرگزاری فارس 2

خبرگزاری فارس 3

خبرگزاری فارس 4

خبرگزاری فارس 5 

خبرگزاری مهر 1

خبرگزاری مهر 2

خبرگزاری مهر 3

خبرگزاری مهر 4

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی

 

گزارش تصویری مراسم


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند