نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
نامه مهم آیت الهی به کیهان نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٦/٢۳

نامه مهم دکتر آیت الهی به رئیس دانشگاه علامه و روزنامه کیهان

 

پرده برداری از اقدامات غیراخلاقی شریعتی در نامه مهم استاد اصولگرای دانشگاه علامه

شریعتی آیت الهی

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نامه مهمی، ضمن پاسخ به مصاحبه سرشار از اتهام رئیس معزول دانشگاه علامه طباطبایی، از برخی اقدامات غیراخلاقی صدرالدین شریعتی پرده برداشت و تاکید کرد:اغلب مخالفان ایشان پاکترین، انقلابی ترین و متدین ترین و فرهیخته ترین اعضای هیات علمی دانشگاه هستند.
آفتاب: وی در این نامه پرسیده است: چرا کسانی که در زمان طاغوت بوسه بر دست شاه می زدند و یا دعا برای دفع بلا از شاه می کردند، از نزدیکترین افراد به ایشان و مجری اوامر ملوکانه سراسر بی تدبیر ایشان هستند؟ 
دکتر حمیدرضا آیت اللهی در این نامه فاش کرد، رئیس معزول دانشگاه علامه، برای آنکه بقول خودش جلوی این فسادها را بگیرد، کسانی را به دانشگاه آورده  که متاسفانه روحانی بوده اند و با تاسف بیشتر، تنها موردی که در دادگاه صالحه به انواع اتهامهای فوق محکومیت آن محرز شده و حکم خورده است همین نوچه ایشان و همه کاره و تهمت زن به استادان دانشگاه بوده است که از کلیه کارهای دولتی محروم شده است.
وی همچنین مصادیقی از برخوردهای غیراخلاقی صدرالدین شریعتی با استادان این دانشگاه را شرح داده و مصاحبه وی با کیهان را دربردارنده تهمت به تمامی اساتید دانشگاه دانسته است.
گفتنی است، دکتر حمیدرضا آیت اللهی یکی از اساتید برجسته اصولگرا و رئیس کنونی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است که بعد از توصیه رهبر انقلاب درباره بومی سازی علوم انسانی، بیشترین تلاشها را در این زمینه پیگیری کرده و در اقدامی مهم، در این پژوهشگاه با کمک شمار زیادی از اساتید دانشگاه ها، با طرح بازنگری منابع و سرفصلهای دروس علوم انسانی، مهمترین اقدامات را در زمینه ارائه متون به روز و بومی انجام دادند.
با این وصف، بر خلاف برخی فضاسازی های رسانه ای علیه برکناری شریعتی، این اقدام نه تنها اقدامی افراطی نبوده، بلکه در راستای مطالبات استادان فرهیخته انقلابی و متدین این دانشگاه نیز بوده است.
به گزارش آینده، در متن نامه رئیس پژوهشگاه علوم انسانی آمده است:
بسم الله قاصم الجبارین مبیر الظالمین مدرک الهاربین

...

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دانشگاه‌ها نشاط ندارند نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٦/۱٩
گفت و گوی مثلث با دکتر آیت‌‌اللهی، رئیس پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی
دانشگاه‌ها نشاط ندارند،اساتید بازنشستگی می‌خواهند
مثلث آنلاین : ما از لحاظ سیاسی با دو مساله بسیار عمده روبه‌رو هستیم؛ یکی امنیت است و دیگری آزادی.

گفت‌وگو با دکتر آیت‌اللهی که ساده سخن می‌گوید و صمیمی ست، آسان است. بیشتر به گپ و گفت می‌ماند و همین کار را راحت می‌کند که بدون ویرایش با این استاد تمام فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی سخن بگوییم. حمید‌رضا آیت‌اللهی این روزها بر کرسی ریاست پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن علمی‌ فلسفه دین نشسته و فعالیت‌های علمی ‌درخشانی را در زمینه علوم‌انسانی به‌خصوص فلسفه دین انجام داده است. آثار دکتر نیز در همین زمینه است از  «جستارهایی در فلسفه و دین‌پژوهی تطبیقی» تا «تاریخ فلسفه دین ۱۹۸۰-۱۸۷۵» که مترجم این ا?ر بوده است. گفت‌وگو با دکتر آیت‌اللهی از این جهت برای مثلث مهم بود که مجموعه پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی که وی بر آن ریاست می‌کند، به صورت خودخواسته در مورد تحول علوم‌انسانی در ایران و بررسی متون دروس علوم‌انسانی کار ویژه‌ای انجام است. با وی در این خصوص گفت‌وگو کرده‌ایم و البته موضوعات روز دانشگاه‌ها مثل تغییر و تحولات وزارت علوم و مسائلی که در دانشگاه علامه می‌گذرد را نیز با وی که استاد فلسفه و مدیرسابق گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی است ، به بحث و گفت‌وگو گذاشتیم. از جناب آقای مهدی یزدان‌پناه نیز برای هماهنگی انجام این گفت‌وگو سپاسگزاریم.

 

آقای دکتر! از همین پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی، شروع کنیم. فارغ از نگاه رسمی و آماری در مورد علوم‌انسانی و فرمایشات رهبری در این زمینه چه کردید؟

l یکی از کارهایی که کردیم بعد و قبل از صحبت‌های آقا این بود که به صورت جدی تحول در علوم‌انسانی را پیگیری کنیم و برای پژوهشگاه زمینه فعالیت جدی در این مسائل را فراهم نماییم. ما در پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی سعی کرده‌ایم که هرجا با مانعی برخورد کردیم، راه را از جای دیگری پیش ببریم. در مورد علوم‌انسانی نیز اولین چیزی که مطرح شد این بود که ما بالاخره در مسائل علوم‌انسانی کشور باید در دانشگاه‌های کشور چه دروسی را تدریس کنیم؟ دلیل این امر هم این بود که سرفصل‌های دروس در 20 یا 25 سال اخیر اصلا تغییری نکر?ه است، بعضی از این دروس جزوه‌های تایپ‌شده‌ای بودند که آنها را از روی کپی، کپی گرفته بودند، به صورتی که اصلا قابل خواندن نبود. اوایل کار اینها به یک سری افراد داده شد تا دوباره تایپ کنند که قابل خواندن شود.

نکته دیگر اما در تغییرات سرفصل دروس است. از 30 سال پیش تا الان در دنیا تغییرات بسیاری در دروس و رویکردها ایجاد شده است. همان جا من خدمت حضرت آقا گفتم هر پنج سال باید بازنگری کنیم، ایشان هم پنج سال را تایید کردند و بعد همان به‌عنوان آیین‌نامه و بخش‌نامه تدوین شد. البته وزارت علوم از طرح این مساله دلخور شده بود. حتی بعد از آن برخی می‌خواستند من را بردارند که چرا ایراد گرفته‌ای؟ وزیر نشسته است و تو ایراد گرفته‌ای؟ ‌به من می‌گفتند؛ خودت بگو که برای علوم‌انسانی چه کار کرده‌ای؟ در حالی که اصلا این وظیفه پژوهشگاه?نیست و معاونت آموزشی باید این وظیفه را به عهده می‌گرفت.

 چرا شما در پژوهشگاه این را قبول کردید؟

 موضوع علوم‌انسانی دغدغه جدی من بوده و می‌دانستم که ‌بی‌توجهی به آن چه چیزی بر سر مملکت می‌آورد.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند