نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
برنامه بنیاد نخبگان برای مهاجرت هدفمند مغزها!! نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۳٠

برنامه بنیاد نخبگان برای مهاجرت هدفمند مغزها

در همه کشورها نظام‌های اختصاصی برای حمایت از نخبگان و افراد مستعد برتر وجود دارد، گرچه ممکن است شیوه فعالیت آنها در مقایسه با هم متفاوت باشد. در کشور ما نیز لازم بود برای آغاز فعالیت‌های مشابه به منظور شناسایی و حمایت از نخبگان موسسه یا سازمانی راه‌اندازی شود.

 

به این ترتیب بنیاد ملی نخبگان کشور با همین هدف و تحت اشراف بالاترین مرجع در امور اجرایی کشور یعنی رئیس جمهور راه اندازی شد. بنیاد ملی نخبگان کشور به پیشنهاد و ابتکار رهبر معظم انقلاب در سال 84 تاسیس و شروع به فعالیت کرد. این نشان دهنده این است که در کشور ما ضرورتی برای شناسایی و حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر وجود داشته و براساس این ضرورت  موسسه ای تحت عنوان بنیاد ملی نخبگان راه اندازی شده است تا از طریق مجموعه ای از فعالیت های حمایتی و تشویقی، نخبگان را در کشور تحت حمایت خود قرار دهد. برای این که این سازمان از اهداف اصلی خود دور نشود، لازم است ارزیابی شده و خروجی آن مورد توجه قرار گیرد. گرچه شاید در بلندمدت بهتر باشد این بنیاد در دل یا نهاد همه ارگان ها و سازمان هایی که با امور نخبگان در تماس هستند، گنجانده شود. با دکتر سیدحسن حسینی، دبیر


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
این کتاب های خوردنی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٢٩

این کتاب های خوردنی
برای گروه سنی زیر 3 سال معمولاکتاب های لمسی، پارچه ای و حمام تولید می شود

نویسنده: حورا نژادصداقت

این روزها در کتابفروشی ها برای نوزادان و خردسالان نیز قفسه هایی در نظر گرفته اند که انواع کتاب های لمسی، سخت، حمام و... در آن به فروش می رسد. تولید و تصویرگری این کتاب در نگاه اول ساده به نظر می آید، ولی ناشران نظری متفاوت دارند. آنها معتقدند تصویرگری برای کودک زیر سه سال کار دشواری است، زیرا نخستین مفاهیم باید با رنگ و خطوط متفاوت به آنها آموزش داده شود. به علاوه برای سلامت کودک مضر نباشد. درباره کتاب های خردسالان با چند ناشر فعال در این زمینه به گفت و گو نشستم.
    
    کتابی در سبد خانواده
    خیلی ها از کتاب نخوان بودن مردم و خرید کم کتاب برای هدیه و قرار ندادن آن جزو وسایل ضروری خانه صحبت می کنند. اما راستش این حرف همه جا هم درست نیست،


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
واکاوی امید در میان ایرانیان نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٢٩

 

مردمی که امیدهایشان قوی تر از خاطرات شان است
واکاوی امید در میان ایرانیان

در گفت وگو با محمدرضا تاجیک

نویسنده: ندا عبداللهی

نخبگان امروز جامعه ما بر سه گروهند: نخست، آنانی که تلاش دارند در قاب و قالب روشنفکران سالار حقیقت و آوانگاردهای فکری و معرفتی و اجتماعی نقش آفرینی کنند، دوم، آنان که بر این تلاشند تا صدای مردم و ترجمان مطالبات آنان باشند، و سوم، کسانی که با فهم و درک واقعیت های اجتماعی و مطالبات مردمی، تلاش می کنند نوعی هم افقی میان افق تصوری مردم و افق تصدیقی آنان ایجاد کنند و بیم ها و امیدها را در چارچوب امکانات و مقدورات و استعدادها (بالقوه و بالفعل) تحدید و تعریف کنند
    زمانی که یک کنش جمعی در ابعاد مردمان یک کشور به پیروزی ختم می شود، ابتدایی ترین و نزدیکترین دستاورد آن چیزی نیست جز یک امیدواری جمعی برای آینده. اما وقتی غبار حادثه می نشیند، دوباره شمشیر دو لبه بیم و امید رخ نشان می دهد و چه باید کرد ها آغاز می شود. چگونگی حفظ امید و تبدیل این پتانسیل قوی به کنشی هدفمند برای تغییر مهم ترین سوال پیش رو است که پاسخ به آن کلید قفل نا امیدی های اجتماعی است. محمد رضا تاجیک، دکترای تحلیل گفتمان در سیاست و استاد دانشگاه است. با او درباره امید به گفت وگو نشستیم در حالیکه سایه بیم هایمان نیز بر سر گفت وگویمان سنگینی می کرد.
    پیش از اینکه وارد جزییات شویم، ابتدا بهتر است مشخص کنیم به اعتقاد شما نقش امید و ناامیدی در فضای کلی اجتماع در پیدایش تحولات به چه میزان است؟ یعنی می توان از امید به عنوان یک نیروی محرکه برای تغییر نام برد؟

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
  نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٢٩

 از داستایوفسکی و تولستوی خبری نیست
گفت وگو با پروفسور آندریا اسمیرانف، عضو انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه

نویسنده: منوچهر دین پرست

 


    انستیتوی فلسفه روسیه در تاریخ 24 آوریل سال 1929 تاسیس شد. اکنون در این انستیتو 280 هیات علمی و 120 نفر دارای عنوان دکتری و 103 نفر نامزد علوم هستند. همچنین انستیتو با مراکز علمی مطرح غرب از جمله دانشگاه پاریس، دانشگاه فنی ماساچوست امریکا، آکسفورد بریتانیا، دانشگاه ایالت آگایا امریکا دانشگاه ماربورگ آلمان و غیره همکاری نزدیک دارد و اخیرا یونسکو به عنوان یکی از 13 مرکز فلسفی جهان آن را شناسایی کرده است. انستیتوی فلسفه دارای 28 بخش در موضوعات مختلف فلسفی است. در سفری که از سوی آکادمی مطالعات ایرانی لندن (LAIS) به مسکو داشتم، توانستم در انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه با پروفسور آندریا اسمیرانف (Andrey Smirnov) گفت وگویی درباره وضعیت فلسفه در روسیه و آشنایی آنها با فلسفه ایرانی و اسلامی انجام دهم.
    
    من تمایل دارم درباره وضعیت امروز فلسفه در روسیه توضیح دهید و اینکه فلسفه در روسیه امروز در چه جایگاهی قرار دارد؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفکر زردشتی و ساختارهای عصر ساسانی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٢٧

 

تفکر زردشتی و ساختارهای اجتماعی عصر ساسانی

شفقنا سلامت- جواد قربانی آتانی:در مقاله یی تحت عنوان «فلسفه و ساسانیان» ادعا شده است که ساختار سیاسی و اجتماعی ایران در عصر هخامنشیان و ساسانیان متاثر از فلاسفه یونانی بوده است. بر طبق شواهد به نظر می رسد این ادعا چندان با واقعیت منطبق نیست، به ویژه درباره ایران عصر ساسانیان. با وجود آنکه در تاریخ استبداد زده ایران، آنچه بیشتر نمود داشته، استبداد و خودسری شاهان بوده و مجال چندانی برای صحبت از پیروی حاکم مطلق العنان از فکر یا اندیشه یی خاص باقی نمی ماند، اما نیاز به مشروعیت سازی در جامعه سبب شده است تا از اندیشه های مختلف در ایجاد ساختارهای اجتماعی بهره برده شود. آنچه درباره عصر ساسانی نمود بیشتری دارد، تاثیرپذیرفتن هرچه بیشتر این سلسله از تفکرات زردشتی بوده است نه فلسفه یونانی.

تاثیر اندیشه زردشتی بر فرهنگ و سیاست عصر ساسانی را می توان در سه بنیاد اجتماعی آن عصر یعنی آرمانشهری، شاهی آرمانی و طبقات آرمانی و همچنین مفهوم اشه بررسی کرد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پرببننده ترین مقاله های مجلات پژوهشگاه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٢٦

 

 

 

پردانلود ترین مقاله های مجلات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فهرست پردانلود ترین مقاله های مجلات را منتشر کرد. «ناصر زعفرانچی» مدیر انتشارت پژوهشگاه،در این فهرست در هر یک از 17 مجله پژوهشگاه، 3 مقاله که بیشترین دانلود را داشته همراه با تعداد دفعات مشاهده در سایت و سایر مشخصات مقاله را اعلام کرده است. جستارهای تاریخی، مطالعات میان رشته ای در رسانه و فرهنگ، حکمت معاصر،، تحقیقات تاریخ اجتماعی،، ادبیات پارسی معاصر، آفاق الحضاره اسلامی، زبانشناخت، منطق پژوهی، پژوهش نامه علوی، اقتصاد تطبیقی، کهن نامه ادب پارسی، ادبیات پارسی معاصر، تفکر و کودک، جامعه¬پژوهی فرهنگی، غرب¬شناسی بنیادی، فلسفه علم و  جستارهای فلسفه دین مجلاتی هستند که مقالات پرمخاطب آنها در این فهرست اعلام شده است.

برای دیدن جزئیات این فهرست اینجا را کلیک کنید.

 

 

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شعور مرگ اندیشی نشانه بلوغ انسانی است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٢۱

فلسفه مرگ‌اندیشی در گفت‌وگو با دکتر سیدیحیی یثربی
شعور مرگ اندیشی نشانه بلوغ انسانی است

شعور مرگ اندیشی نشانه بلوغ انسانی است

فرهیختگان/سجاد صداقت: «متاسفانه چند سالی است یکی از چشم‌هایم کار نمی‌کند. چشم دیگرم هم آب مروارید داشت که به تازگی عمل کرده‌ام.» دکتر سیدیحیی یثربی در پایان گفت‌وگویی که در ادامه خواهید خواند جملات بالا را می‌گوید.

 این استاد بازنشسته فلسفه دانشگاه تهران در گفت‌وگوی پیش رو از کتاب تازه‌اش «اسرار مرگ: مرگ از دیدگاه فلاسفه، عرفا و امام علی(ع)» می‌گوید و ضمن بیان ویژگی‌های آن بحث مهمی درباره مرگ و نگاه اسلام به آن را بیان می‌کند. در ادامه گفت‌وگوی فرهیختگان با دکتر یثربی که دغدغه‌های ویژه‌ای درباره انسان و طرز زندگی او دارد را خواهید خواند.
     
اجازه دهید به‌عنوان سوال اول نگاهی
دگر باره به موضوع اساسی کتاب شما یعنی «اسرار مرگ: مرگ از دیدگاه فلاسفه، عرفا و امام علی(ع)» داشته باشیم. این کتاب به دنبال چیست و اساسا آیا می‌توان چنین نگاهی به مقوله مرگ داشت؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازگشت فوکو از هایدگر به نیچه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٢۱

بازگشت فوکو از هایدگر به نیچه

بازگشت فوکو از هایدگر به نیچه

فرهیختگان/محمدرضا ریخته‌گران: دهه ۷۰ در تفکر فوکو دهه خاصی بود، زیرا اصطلاح تبارشناسی را در این دهه وارد فلسفه می‌کند. ورود اصطلاح تبارشناسی در زبان فوکو به یک معنا نشانه زبان نیچه است.

او با این اصطلاح از وجهی، تفکر خود را از تفکر رایج زمانه یعنی فنومنولوژی غالب (پدیدارشناسی) و هرمنوتیک (تفکر هایدگر) جدا می‌کند. در واقع نظر او به رابطه میان دانش و قدرت معطوف می‌شود. تبارشناسی در واقع بیان هرگونه رابطه در جامعه است. بیان این است که همه رابطه‌ها در جامعه، استراتژیک و معطوف به قدرت است. از طرفی تبارشناسی آشکارکردن شأن تاریخی تفکر و مناسبت تفکر با زمان و مکان است. در واقع، نقد هرگونه الزامی فراتر از تاریخ است. مختصر آنکه در تبارشناسی فوکو به


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مشاوره حسن فاضل با مهندس غرضی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱٩

 

نقد برنامه اقتصادی غرضی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 مشاوره حسن فاضل با مهندس غرضی
نشست بعدی در پژوهشگاه علوم انسانی بررسی برنامه های اقتصادی دکتر محسن رضایی خواهد بود.جزئیات برگزاری این برنامه ها به زودی اعلام می شود.
 
نخستین نشست از سلسله نشست های «بررسی برنامه های اقتصادی کاندیداهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری» دوشنبه 13 خرداد از ساعت 14 با حضور مهندس سید محمد غرضی و جمعی از اقتصاددانان برگزار می شود. 

در این نشست اعضای هیئت علمی پژوهشکده اقتصاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به همراه دکتر محمد خوشچهره (استاد دانشگاه و اقتصاد دان) و دکتر حسین کنعانی مقدم (استاد اقتصاد مدیریت) به تحلیل برنامه های اقتصادی این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری می پردازند. دکتر حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی درباره برگزاری این نشست ها گفت:

 

 

borna ghasemi-3-53.JPG

 

حسن فاضل و مهندس غرضی

حسن فاضل و میهمان علی نژاد در تصویر با مهندس غرضی پیرامون مسائل اقتصادی کشور بحث می کنند و مهدی یزدان پناه هم با تعجب آنها را زیر نظر دارد.

در تصویر پائین مهندس به سوال سیاسی و دشوار دکتر غیاثوند از قزوین پاسخ می دهد.

 

borna ghasemi 2.JPG

 ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سخنرانی محمد غرضی در پژوهشگاه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱٩

 

 

مهندس سید محمد غرضی در پژوهشگاه

دکتر خوشچهره با تواضع از حضور در جایگاه برای سخنرانی خودداری می کند و فقط کمی صندلی اش را جلو می کشد تا به میکروفن برسد...

 

سیدمحمد غرضی در نشستی که در جمع کارشناسان و اساتید حوزه اقتصاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، خاطرنشان کرد: من از آنجایی که دیدم از یک طرف به یک باره در کشور یاس و ناامیدی به وجود آمده و از طرف دیگر آمریکا نیز در حال اعمال فشار است، تصمیم گرفتم که به میدان بیایم .

وی ادامه داد: من با شعار ضد تورم آمده‌ام و معتقدم اگر 55 میلیون نفر به دولت ضدتورم رای بدهند، این دولت تشکیل می‌شود، چنانچه دولت ضد تورم کمتر از 55 میلیون رای نداشته باشد دولت مقتدری نخواهد بود .

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه گفت: تعریف من از تورم این است که دولت بیشتر از درآمدهایش هزینه کند. من معتقدم دولت‌هایی که بیش از درآمدشان هزینه می‌کنند دولت‌های متورم و دزد هستند .

غرضی ادامه داد: این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند که دیگر دولتی متورم نداشته باشند. آنها می‌توانند با شرکت در انتخابات و انتخاب دولتی ضدتورم، تورم را از میان بردارند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
همسرداری مرحوم ایت الله بهجت (ره) نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱۸

همسرداری مرحوم ایت الله بهجت (ره)

همسرداری مرحوم ایت الله بهجت (ره)

فرهیختگان آنلاین: در هر صورت ناراحتی را با ناراحتی جواب نمی دادند و البته در اکثر مواقع پاسخی جز سکوت نداشتند ، گاهی هم که کار مثلا بالا می گرفت آقا در مرحله اول می گفتند : «خب حالا غذایمان را بخوریم دیگر» و اگر این شیوه هم جواب نمی داد در مرحله شدیدتر تهدید می کردند و مثلا می فرمودند :« غذایم را به اتاق می برم و آن جا می خورم »

امیرالمومنین و  حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تنها زوجی هستند که در کامل بودن و عاشق بودن ، کسی به آنها نخواهد رسید. ایشان، یگانه همسرانی هستند که از هر عیب و خطا به دور بوده‌اند.
 
دیگران چون معصوم نیستند از خطا و اشتباه هم در امان نخواهند بود. ما نیز از این مسأله بری نیستیم. اما کاستی‌ها و ایرادات، نباید مشکلی در زندگی مشترک به وجود بیاورند. با مدارا کردن و انعطاف در برابر مشکلات، انسان می‌تواند بهترین لذت را از زندگی خود داشته باشد.  


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شعر مدرن اشتباه می کند نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱۳


شعر مدرن کمی اشتباه می کند


گفت وگو با «علی باباچاهی» به بهانه مجموعه شعر «دنیا اشتباه می کند»

عکس:هادی رحمانی
عکس:هادی رحمانی

«علی باباچاهی» شاعری است که تاکنون بیش از 40 کتاب در زمینه شعر و نقد و پژوهش ادبی منتشر کرده است. انتشار جلد اول مجموعه اشعار و پنج مجموعه شعر تازه از باباچاهی در سال 92، ازخستگی ناپذیری و اشتیاق او به نوشتن خبر می دهد. از جمله مجموعه اشعار تازه باباچاهی «دنیا اشتباه می کند» است که اخیرا از طرف نشر زاوش منتشر شده است. آنچه می خوانید گفت وگویی است با باباچاهی، به مناسبت همین مجموعه شعر.
    
     به نظر می رسد برخی از شعرهای مجموعه «دنیا اشتباه می کند»، مثل «چتر 1، ص 9»، «گوش ماهی 1، ص 15» و «عجیبه، ص 70» در ژانر «شگفت» (شگرف) – اصطلاحی که تزوتان تودوروف به کار می برد - جای می گیرد. نظر خودتان در این باره چیست؟
    خواننده حرفه ای می داند که «تودوروف» ژانر (امر) شگرف را درخصوص بعضی رمان های «هنری جیمز» به کار می برد. از دیدگاه او بر مبنای وجوهی ماوراءالطبیعی، رمان هایی در ژانر (امر) شگرف شکل می گیرد.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تبلور اراده ملی زیر چتر اسلام نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱۳

 

تبلور اراده ملی زیر چتر اسلام

برداشت های متفاوت از «جمهوری اسلامی» از دیدگاه هادی نخعی

 

 تبلور اراده ملی زیر چتر اسلام

شفقنا/ روزنامه اعتماد: «جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر» عبارت مشهور امام خمینی در سال های آغازین انقلاب اسلامی و در منازعاتی که بر سر شکل نظام حکومتی ایران بعد از انقلاب پدید آمده بود. البته می دانیم که جمهوری اسلامی نخستین بار در متن قانون اساسی پاکستان در سال 1956 به عنوان نوع رسمی حکومت این کشور اعلام شده بود. اما آن نظامی که در 12 فروردین 1358 به همه پرسی گذاشته شد، به تعبیر هادی نخعی امری یکه است که اختصاص به ایران شیعی دارد و بر اساس مذهب تشیع و دین اسلام در سرزمین ایران قابل فهم است. اگرچه از همین تعبیر یکه نیز تفسیرهای متفاوتی می تواند صورت پذیرد، چنان که دکتر هادی نخعی در گفت وگوی حاضر به چهار قرائت متفاوت از جمهوری اسلامی که صریحا یا به نحو تلویحی در بیان کنشگران و تحلیلگران در طول سه دهه اخیر بوده، اشاره می کند و می کوشد سازگاری یا ناسازگاری آنها را با ساختار حقوقی جمهوری اسلامی چنان که در قانون اساسی ترسیم شده، بسنجد. به باور او قرائت هایی که از ناسازگاری دو عنصر جمهوریت و اسلامیت دم می زنند، نه تنها به بحرانی شدن وضعیت می انجامد که در پهنه فرهنگی- اجتماعی ایران نیز ناکارآمداست. بر این اساس است که این استاد انقلاب اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از رویکرد ترکیب یا به تعبیر دقیق تر اراده ملی زیر چتر اسلام سخن می گوید که شاید سازگارترین تفسیر است با همان عبارت «نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر».

شما سال هاست که درس انقلاب اسلامی را در دانشگاه تدریس می کنید و با تاریخ انقلاب ایران از یکسو و با علم سیاست از سوی دیگر، آشنا هستید. نخستین بحثی که در مواجهه با نظام جمهوری اسلامی مطرح می شود، این است که اساسا از ترکیب مفهومی «جمهوری اسلامی» چه برداشت ها و تفسیرهایی ممکن است صورت بگیرد؟ به عبارت دیگر همنشینی دو مفهوم جمهوریت و اسلامیت در میان کنشگران و تحلیلگران به چه صورت هایی تفسیر شده است؟

از پیش از انقلاب تاکنون و در بحث هایی که در میان انقلابیون یا سیاستمداران ایرانی مطرح شده است، در بیانیه ها، سخنرانی ها، گفت وگوها، یادداشت ها و. . .

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ملک الشعرای دموکراسی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱٢

 


193 سال از تولد ویتمن گذشت
گفت وگو ی اختصاصی با کنت پرایس و کاترینا برناردینی، پژوهشگران آثار ویتمن

 


    
    ملک الشعرای دموکراسی
    شعر ویتمن به طور مستقیم با خوانندگان در ارتباط است، از آنها سوال می پرسد و به هیجان می آوردشان: چنین وضعیتی بر مبنای اعتقاد او به خاصیت حیاتی آفرینش ادبی و ارتباط بسیار مستحکم آن با خوانندگان است
    والت ویتمن را نه فقط یک شاعر بزرگ و مهم امریکایی که سرچشمه و خاستگاه تحول شعر مدرن امریکا دانسته اند. شاعری که با آثار خود جنس جدیدی از زیبایی شناسی را به جهانیان معرفی کرد، تابوها و سنت های شعری آنگلوساکسون را در هم شکست و به ساحتی گام نهاد که تا پیش از او تصورش هم برای شعرای انگلیسی زبان میسر نبود. ویتمن، شاعری یاغی بود با آرای ادبی منحصربه فردی که ریشه در ادراک اجتماعی و سیاسی او داشت. ویتمن با گفتمان های تازه خود در عرصه ادبیات امریکا ظهور کرد و از دموکراسی گفت و هر چه نزد مردم محبوب تر و مشهور تر می شد، مطبوعات بیشتر او را منفور می دانستند. تاثیر ویتمن نه بر شعر امریکا و بریتانیا که بر شعر مدرن کل دنیا


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ملت موتور محرکه اهداف دولت هاست نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱٢

ملت موتور محرکه اهداف دولت هاست
تقدم فرد یا اصالت اجتماع در گفت وگو با دکتر جواد میری

 


    سیاست گذاران باید متوجه شوند که مردم یا ملت نه تنها پایه و اساس قدرت است، بلکه ملت موتور و قوه محرکه تمام سیاست گذاری ها و اهدافی است که دولت ها برای خودشان تعریف می کنند. در نتیجه اگر قدرت دولت را نادیده بگیرند، به هیچ کدام از اهداف مورد نظر خودشان نخواهند رسید. توجه به مردم یعنی مشارکت دادن ایشان در حوزه سیاست و اجازه دادن به تشکیل تشکل های صنفی و علمی تا جامعه مدنی ما تقویت شود
    ریشه های نگاهی که در آن فرد و جمع در تعامل با یکدیگر هستند و حاصل این ارتباط برساخته یی ناضرور به نام اجتماع یا جامعه است با سرنوشتی در دست خود انسان ها، اگرچه در نگرش های سنتی و قدمایی وجود داشته، اما چنان که دکتر سیدجواد میری تاکید دارد، جدید است و قدمتی به طول دو سه قرن دارد. مفاهیم این نگاه از حیث نظری اگر تقویت شود و در سیاست گذاری های کلان به طور عملی به اجرا گذاشته شود همگان به این باور می رسند که با تغییر یک فرد یا اصلاح او به تنهایی نمی توان جامعه را دگرگون کرد. جواد میری متولد 1350، دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کارشناسی است و کارشناسی ارشدش را در دانشگاه گوتنبرگ سوئد در حوزه فلسفه و دین گذرانده و در سال 2002 از دانشگاه بریستول انگلستان با نگارش رساله یی درباره مقارنه افکار گید تروگفمان از غرب با اندیشه های اقبال لاهوری و علی شریعتی از شرق، دکترا گرفته است. وی گذشته از سمت های مدیریتی و تدریس در دانشگاه های مختلف انگلستان، مالزی و روسیه تاکنون بیش از ده کتاب به زبان انگلیسی درباره علوم اجتماعی نگاشته است. وجه متمایز این محقق بررسی های تطبیقی او میان اندیشمندان ایرانی، اسلامی با متفکران غربی است، مقایسه میان ملاصدرا و کارل یاسپرس در کنار معرفی اندیشه های امام موسی صدر و علامه جعفری در سطح بین المللی از ویژگی کارهای اوست:

   


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارسطوگرایی در فلسفه اسلامی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱٢

001758.jpg

ارسطوگرایی در فلسفه اسلامی
اندیشه ای برای هزاره ها
ترجمه: کی کی کندی- دی
ترجمه: حسن احمدی زاده
منبع: دایره المعارف فلسفی راتلج

 

 

 

 

ارسطو از بزرگترین جریان های فکری است که همواره متد فکری او هزاره های نظری- عملی غرب و شرق را رنگ بخشیده تا جایی که بدون شناخت وی، شاید بتوان گفت هیچ گونه نوگرایی در عصر پس از عصر میانه امکان پذیر نبوده است. ایضاً شاید بتوان چنین امری را درباره تأثیر ارسطو بر اندیشمندان جهان اسلام از فارابی گرفته تا ابن سینا، ابن باجه، ابن رشد و... گفت. متن حاضرسعی دارد چنین تأثیر و تأثری را بنمایاند. این مقاله در سه بخش تأثیر اولیه، مرحله میانه ابن سینا و فارابی و دوره متأخر؛ میراث ارسطوگرایی تنظیم شده است.
در زبان عربی از ارسطو با عنوان ارسطوطالیس و غالباً با همان نام ارسطو یاد می شود و البته در بسیاری موارد به هنگام نقل گفتاری از او، او را با القابی چون حکیم یاد می کنند. همچنین ارسطو عموماً نزد مسلمانان به معلم اول معروف است. به دنبال ورود متون یونانی به جهان اندیشه اسلامی در زمان کندی، فارابی در قرن دهم روایت ناب تری از ارسطو را کشف کرد. فارابی معمولاً به خاطر وابستگی اش به ارسطو، به معلم ثانی معروف است. ابن رشد را که در غرب به Averroes معروف است واپسین شارح عرب زبان ارسطو می دانند که رساله های متعددی درباره آثار او نگاشته است. اساساً بررسی های دقیقی که توسط مسلمانان از آثار ارسطو صورت گرفته است نشان می دهد که آنها عموماً از آثار حقیقی ارسطو آگاه بودند. بعدها، انتقال آثار ارسطو به اروپای مسیحی باعث رشد و شکوفایی بیشتر ارسطوگرایی در دوره ای شد که فلسفه مدرسی در آن حاکم بود. اما نباید این ادعا را که فیلسوفان اسلامی صرفاًً دنباله روی ارسطو بودند پذیرفت؛ چرا که درست است که در فلسفه اسلامی چنین مرسوم بوده که فیلسوفان به تکرار آراء حکمای قبل از خود می پرداختند، اما تمایل فیلسوفان اسلامی بیشتر به این امر بوده که با اعلام مرجعیت ارسطو در آراء فلسفی، ادعاها و نظریه های خود را موجه و مستند جلوه دهند.
تأثیر اولیه
از جمله تفاوت های عمده ای که میان فیلسوفان اسلامی و ارسطو وجود دارد می توان به مسایلی چون سرمدیت یا خلقت جهان، چیستی وجود و تمایز میان ماهیت و وجود اشاره کرد. کندی، فیلسوف سده نهم، ترجمه های عربی ارسطو را مبنایی برای آثار فلسفی خودش قرار داد. یکی از آثار کندی به طور خاص به ارسطو می پردازد، یعنی رساله فی کمیه کتب ارسطوطالیس و مایحتاج الیه فی تحصیل الفلسفه. نخستین بخش از این رساله، خلاصه ای دقیق از آثار منطقی ارسطو از جمله


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چرخش از بیدل به صائب نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱۱

چرخش از بیدل به صائب

 

آنها به واسطه دوری از مرکز زبان و تمایل به قدرت نمایی در زبان و بیان مفاهیم و نکات دقیق و ریز و همچنین حس نوجویی تاثیر زبان و فرهنگ هندی و دیگر عوامل محیطی، سبکی به وجود آوردند که سبک هندی نامیده می شود.

برخی از ادبا این سبک را سبک اصفهانی نیز نامیده اند. این سبک تقریبا از قرن نهم تا سیزدهم هجری ادامه داشت و از ویژگی های آن، تعبیرات و تشبیه ها و کنایه ها ظریف و دقیق و باریک و ترکیبات و معانی پیچیده و دشوار را می توان نام برد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استاد سمیعی گیلانی به ادبیات ایران غنا بخشید نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱۱

 

در نکوداشت استاد احمد سمیعی گیلانی تاکید شد
استاد سمیعی گیلانی به ادبیات ایران غنا بخشید
خراسان

مراسم نکوداشت احمد سمیعی گیلانی - نویسنده، مترجم و عضو پیوسته  فرهنگستان زبان و ادب فارسی - با حضور جمعی از استادان ادبیات و زبان فارسی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. از جمله چهره های حاضر در این مراسم می توان به عزت ا... انتظامی - بازیگر - و هوشنگ مرادی کرمانی - نویسنده - اشاره کرد.

سمیعی گیلانی جمع اضداد بود

حسین معصومی همدانی - مترجم و استاد دانشگاه - درباره  کارهای ویرایشی سمیعی گیلانی، گفت: او با ویرایش آثار تألیفی، معنای جدیدی به کار ویرایش داد. ایجاز در نثر و نوشته های ایشان نشان دهنده جمع اضداد بودن شخصیت اوست، زیرا کسانی که در دانشکده  ادبیات تحصیل می کنند نوعی نثر محافظه کارانه در نوشته های خود دارند.

او ادامه داد:

 

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» قطار علم در ایران از ریل خارج نمی‌شود :: ۱۳٩٢/۳/۱۱
» فرهنگ حلقه گمشده گفتمان انتخابات :: ۱۳٩٢/۳/۱۱
» مقدمه منتشر نشده ماقال و من قال :: ۱۳٩٢/۳/۸
» سنگ تفکر :: ۱۳٩٢/۳/۸
» آیت‌اللهی: توضیح مباحث فلسفی پیچیده است :: ۱۳٩٢/۳/٧
» عموم چیزی از همایش‌های علوم انسانی برنمی‌گیرند :: ۱۳٩٢/۳/۶
» سلوک علی (ع)، الگوی والای سیاست ورزی :: ۱۳٩٢/۳/۶
» سریع‌ترین راه رسیدن به بهشت :: ۱۳٩٢/۳/۶
» گستره علم امام (ره) در مکتب قم :: ۱۳٩٢/۳/۱
» در میانه شرق و غرب :: ۱۳٩٢/۳/۱
» اولین گام برای ایجاد مرکز عالی زنان برداشته شد :: ۱۳٩٢/٢/۳۱
» دانشنامه شاهنامه همچنان در محاق ابهام :: ۱۳٩٢/٢/۳۱
» ارائه دروس متن باز در آینده علمی کشور :: ۱۳٩٢/٢/۳۱
» مکتب فرانکفورت و تأثیر آن بر آموزش جغرافیا :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» تعریف فقه سیاسی و موضوع آن :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» ایستگاه دل :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» آش‍ف‍ت‍گ‍ی‌ م‍ف‍اه‍ی‍م‌ س‍ی‍اس‍ی‌ در ای‍ران‌ م‍ع‍اص‍ر :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» آینده فلسفه از نگاه جان سرل :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» خدا و دین در اندیشه هگل :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» بررسی جوهرشناختی ماده و انرژی در فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» کشف الاسرار خونجی :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» ضیا موحد و منطق سهروردی :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» الگوبرداری از مکتب اصفهان برای ایجاد تمدن نوین اسلامی :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» آیا ملاصدرا،‌ ابن سینا را صحیح و کامل شناخته بود؟! :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» عقل هدایتی؛ آخرت‌ساز، حکمت‌ساز و هدایت‌گر :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» کلام بی صدای برف :: ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فرهنگ حلقه گمشده گفتمان انتخابات نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱۱

 

فرهنگ حلقه گمشده گفتمان انتخابات
دغدغه های فرهنگی جامعه در برنامه کاندیداها نادیده گرفته شده است

نویسنده: رضا مهدوی

اساس قوام هر ملتی مبتنی بر فرهنگ مداری است. اقتصاد استوار در کنار فرهنگ و هنر همواره تجلی می یابد و اقتصاد فرهنگی نه فقط به مثابه اقتصاد هنر و غیره بلکه به معنای اعتقادی عمیق و بهره جویی از داشته های اصیل که برگرفته از هنر و هنرمندان هر سرزمینی است تبدیل به جولانگاهی خواهد شد در دیگر عرصه های اقتصادی که همگان به عدالت از این سرمایه ها در پیشبرد اهداف عالی و چشم انداز سرزمین خود برای رهایی از وضع موجود به وضع موعود خواهند پیمود.
    کشور روبه توسعه ما لاجرم نیازمند مهندسی غنی فرهنگی است آن هم از نوع برخورد هنری. این کهن دیار سرزمین ایران در طول تاریخ بهره برداری هایی از فرهنگ و هنر داشته و دوره هایی نیز به برکت وجود توارد هنر و دین خلاقیت هایی را در هنر دینی بروز داده که وجه سوم آن تبدیل به اجماع سیاست فرهنگی شده است. یقیناً یک رئیس جمهور آگاه در کنار مشاوران عالی در عرصه های گوناگون لازم است با نگاه ژرف، چاشنی فرهنگ و هنر را حتی در امور عمرانی، سیاسی و اجتماعی با حضور مشاوران هنری هدایت و راهبری کند.
    
    فرهنگ، مقوله ای مظلوم
    با تایید و تاکید مقام معظم رهبری درباره مظلومیت فرهنگی در این دوران درمی یابیم که صرفاً پرداختن به دیدگاه های اقتصادی و سیاسی، بستر مناسب توسعه و رشد جامعه فراهم نمی شود. یک جامعه پویا و با نشاط نیازمند برخورداری از افکار و


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قطار علم در ایران از ریل خارج نمی‌شود نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱۱

با استناد به نقشه جامع علمی کشور
قطار علم در ایران از ریل خارج نمی‌شود

قطار علم در ایران از ریل خارج نمی‌شود

فرهیختگان/پریسا نیازی: مقوله علم و فناوری از مهم‌ترین زیرساخت‌های پیشرفت کشور و ابزار جدی رقابت در عرصه‌های مختلف است و تحقق این هدف نیازمند ترسیم نقش‌هایی است که در آن، نحوه طی مسیر، منابع و امکانات لازم، تقسیم کار در سطح ملی و الزامات طی این مسیر به‌طور شفاف و دقیق مشخص شده باشد.


خوشبختانه با تلاش اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و همراهی مسوولان وزارت علوم، معاونت علمی رئیس‌جمهور و برخی نهادهای دیگر نقشه مسیر آماده و ارائه شد. در این نقشه کوشش شده با الهام گرفتن از اسناد بالادستی و بهره‌گیری از ارزش‌های بنیادین آنها و توجه به اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران، چشم‌انداز علم و فناوری در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی تبیین شود. 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقدمه منتشر نشده ماقال و من قال نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۸

مقدمه منتشر نشده کتاب ماقال و من قال دکتر افروغ

بخشی از مقدمه خواندنی دکتر افروغ در کتاب منتشر نشده «ماقال و من قال»

  سیاست برای برخی رگ کلفت گردن است!

خطر رواج سلفی‌گری با لعاب تشیع

این جریان در کنار درک سطحی اش از دین، رندانه وارد قضایای سیاسی شده و بهره برداری می‌کند و متوهمانه خود را حق مطلق و نماینده واقعی خدا روی زمین و دیگران را خارج از مسیر و مملو از القائات شیطانی و غربی می داند. این جریان همواره مترصد بوده تا با حربه رعب و اغوا افکار خود را جامۀ عمل بپوشاند...
سرویس سیاسی«فردا»: دکتر عماد افروغ به زودی سه جلد کتاب روانه بازار نشر خواهد کرد. این کتاب ها که توسط انتشارات همشهری منتشر می شود، مجموعه گفتگوها و یاداشتهای مطبوعاتی و رسانه ای وی از سالهای 78 به بعد است، به خوبی نشانگر ثبات فکری او بر مدار «اصولگرایی فلسفی، انتقادی و انقلابی است. مقدمه این سه مجلد اما روایتی از یک درد سیاسی. دردی که از سالهای 84 به بعد بیش از پیش خود را نشان داد. دکتر افروغ بخشی از این مقدمه را در اختیار «فردا» گذاشت که اکنون از نظرتان می گذرد. افروغ به خوبی دلایل سیاسی و عقیدتی تدوین این سه کتاب را شرح می دهد.دلایلی که پیشتر معطوف به حمایت های حداکثری از دولت فعلی از سوی افراطیون و اکنون نقد همین دولت توسط آنان است.

*****************************

 

با مشاهدۀ تغییر ناگهانی موضع برخی از صاحب منصبان و متصدیان قدرت رسمی نسبت به سیاست‌ها و رفتارهای دولت مستقر، که البته از قبل قابل پیش بینی بود، بر آن شدم تا با زمان بندی و تنظیم و تدوین مجموعه مصاحبه ها، میز گردها، سخنرانی ها، یادداشت ها و مقالات کوتاهی که به صورت پراکنده از سال 1378، یعنی از سالی که امکان دسترسی اینترنتی به مطالب وجود دارد، از بنده بازتاب یافته وتاکنون به صورت مجموعه چاپ نشده را در قالب سه مجلد تقریباً دو هزار صفحه ای و با تقسیم بندی قبل، حین و بعد نمایندگی و با عنوان «ما قال و من قال» به زیور طبع بیارایم و در اختیار علاقه مندان خاص قرار دهم. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سنگ تفکر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۸

 

60 داستان فلسفی برای کودکان به بازار کتاب آمد
60 داستان فلسفی برای کودکان در قالب کتابی دو جلدی با عنوان «سنگ تفکر» منتشر شد.

پریسا برازنده، مترجم این کتاب در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اثر اظهار داشت: کتاب سنگ تفکر در برگیرنده داستان‌های کوتاه فلسفی برای کودکان است که در قالب ترکیب دو مجلد کتاب در یک مجموعه منتشر شده است.

وی افزود: در این کتاب که به قلم استیجن موکارس نویسنده هلندی نوشته شده است، 60 داستان کوتاه فلسفی در قالب گفتگوی بین دو دوست شامل یک خرس و یک زنبور برای کودکان روایت شده است و سعی دارد در قالب آن برخی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند سنگ بنای اندیشه و تفکر در میان کودکان باشد را برای آنها به شیوه‌ای داستانی روایت کند.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیت‌اللهی: توضیح مباحث فلسفی پیچیده است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٧

 

گزارشی از نشست دوم همایش بزرگداشت ملاصدرا
بحث از نسبت فلسفه با هنر و تکنولوژی

بحث از نسبت فلسفه با هنر و تکنولوژی

فرهیختگان: پس از مراسم افتتاحیه هفدهمین همایش بزرگداشت ملاصدرا، نشست‌های تخصصی در دو سالن آغاز شد.

 نشست دوم سالن اول همایش نشستی بود که در آن دکتر حسن بلخاری، دکتر قاسم پورحسن و دکتر حمیدرضا آیت‌اللهی سخنرانی کردند. قسمت‌هایی از این سخنرانی‌ها را در ادامه خواهید خواند.
 بلخاری: حکمای ما دغدغه پرداختن به بنیادهای نظری هنر را نداشتند
حسن بلخاری استاد فلسفه دانشگاه هنر در مقاله‌ا‌ی با عنوان «هنر، زیستن بر مدار عقل و زیبایی» پرداختن به اندیشه‌های حکمای متاله یونان در زمینه هنر و صنعت به مفهوم تاریخی و استفاده از آن به‌عنوان عاملی برای نظارت جهان معقول را ضروری دانست و گفت: 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عموم چیزی از همایش‌های علوم انسانی برنمی‌گیرند نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٦

 

عموم چیزی از همایش‌های   علوم انسانی برنمی‌گیرند

فرهیختگان/حسن قنبری: بیشتر سمینارها و کنفرانس‌هایی که در حوزه علوم انسانی در کشور انجام می‌شود برای پرکردن آمار و دادن بیلان کاری پژوهشگاه‌ها یا نهادهای فرهنگی ذی‌ربط است.

 آیا برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها در حوزه علوم انسانی در کشور تاثیری در تعامل اندیشمندان و توسعه این علوم داشته است؟ می‌توان گفت تا آنجا که شاهد این همایش‌ها بودم تاثیر چندانی در تولید علم و دانش نداشته‌اند.
 البته بازهم بستگی دارد به اینکه همایش در چه سطحی برگزار شود و چه کسانی به آن دعوت شوند یا مجموعه مقالات ارائه‌شده آن چه باشد. نمی‌شود تاثیر این سمینارها را به کلی نفی کرد. شاید موضوع جدیدی ارائه شود و مقالات خوبی نوشته شود و از طرف دیگر برای خود شرکت‌کنندگان لااقل مفید است. آشنایی شرکت‌کنندگان با کسانی که در موضوع و حوزه مورد علاقه آنها قلم می‌زنند یا تبادل و تضارب آرا و اندیشه‌ها بین افراد شرکت‌کننده منجر به تاثیر بر بنیه علمی افراد می‌شود.
مشکل عمده علوم انسانی و به‌خصوص رشته فلسفه این است که بریده و منفک از حوزه عمومی است. مردم و عموم نمی‌دانند فلسفه به چه دردی می‌خورد و از همایش‌ها و نشست‌های برگزارشده این حوزه چیزی عایدشان نمی‌شود. یعنی یک نوع قطع رابطه با حوزه عموم داریم. البته اگر افراد شاخصی در این سمینارها شرکت داشته باشند دانشجویان و کسانی که فلسفه را دنبال می‌کنند از آن بهره‌مند می‌شوند. باید گفت برگزاری این همایش‌ها روی متخصصان اثر دارد و برای آنها مفید است اما برای عموم خیر و برای اینکه روی عموم هم تاثیرگذار باشد نیاز به اشاعه فرهنگ عمومی در این خصوص داریم. متاسفانه این فرهنگ در کشور ما وجود ندارد و به همین خاطر برگزاری همایش‌ها تاثیر چندانی در ارتقای سطح دانش ندارد.

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» سلوک علی (ع)، الگوی والای سیاست ورزی :: ۱۳٩٢/۳/۶
» سریع‌ترین راه رسیدن به بهشت :: ۱۳٩٢/۳/۶
» گستره علم امام (ره) در مکتب قم :: ۱۳٩٢/۳/۱
» در میانه شرق و غرب :: ۱۳٩٢/۳/۱
» اولین گام برای ایجاد مرکز عالی زنان برداشته شد :: ۱۳٩٢/٢/۳۱
» دانشنامه شاهنامه همچنان در محاق ابهام :: ۱۳٩٢/٢/۳۱
» ارائه دروس متن باز در آینده علمی کشور :: ۱۳٩٢/٢/۳۱
» مکتب فرانکفورت و تأثیر آن بر آموزش جغرافیا :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» تعریف فقه سیاسی و موضوع آن :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» ایستگاه دل :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» آش‍ف‍ت‍گ‍ی‌ م‍ف‍اه‍ی‍م‌ س‍ی‍اس‍ی‌ در ای‍ران‌ م‍ع‍اص‍ر :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» آینده فلسفه از نگاه جان سرل :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» خدا و دین در اندیشه هگل :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» بررسی جوهرشناختی ماده و انرژی در فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» کشف الاسرار خونجی :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» ضیا موحد و منطق سهروردی :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» الگوبرداری از مکتب اصفهان برای ایجاد تمدن نوین اسلامی :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» آیا ملاصدرا،‌ ابن سینا را صحیح و کامل شناخته بود؟! :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» عقل هدایتی؛ آخرت‌ساز، حکمت‌ساز و هدایت‌گر :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» کلام بی صدای برف :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» یک مُشت دَری وَری :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» سخنرانی استالین ۱۱ دسامبر ۱۹۳۷ :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» گزارش محرمانه خروشچف :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» کورش و سنگ‌نگاره مرد بالدار پاسارگاد :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» استوانهٔ کورش :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» داستان زندگی جیرولامو ساوو نارولا :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» گروندریسه Grundrisse کشف حجاب می‌کند :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» میراث باستانی ایران در جای جای جهان :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» روزگار، حرف حق را ضبط می‌کند. :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» شب‌پره ها می‌آیند و می‌روند، آفتاب می‌ماند. :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» خر بوریدان :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» دکتر اعوانی: امام محمد غزالی را نمی بخشم! :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» پذیریش دانشجو در مقطع دکتری :: ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

 

  نظرات ()
سلوک علی (ع)، الگوی والای سیاست ورزی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٦

 

در نشست «فرهنگ سیاسی امام علی(ع) براساس تحلیل روایات منابع تاریخی» عنوان شد
سلوک علی (ع)، الگوی والای سیاست ورزی

سلوک علی (ع)، الگوی والای سیاست ورزی

فرهیختگان/فاروق مقصودی: نشست علمی «فرهنگ سیاسی امام علی(ع) براساس تحلیل روایات منابع تاریخی» چهارم خرداد در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

 این نشست علمی به همت پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با همکاری انجمن ایرانی تاریخ برگزار شد. در این نشست علمی دکتر سیدمحمدرحیم ربانی‌زاده، رئیس پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دکتر نیره دلیر و دکتر صفورا برومند، اعضای هیات‌علمی پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه به ترتیب به بررسی موردی فتح ایران، ماجرای حکمیت در زمان امام علی(ع) و نیز روایت متناقض بنی‌جاجیه و طبرستان پرداختند. آنچه پیش رو دارید، گزارش ما از این نشست است.
    
  دکتر سیدمحمد‌رحیم ربانی‌زاده: علی(ع) در حمله به ایران مشارکت نداشت
نخستین سخنران این نشست دکتر سیدمحمد‌رحیم ربانی‌زاده بود که در ابتدای سخنان خود متذکر شد: آنچه من و همکارانم بیان می‌کنیم، قطعا وحی منزل نیست و قابل نقد و بررسی است.
رئیس پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به موضوع سخنرانی خود گفت: مایلم در ابتدا مقدمه کوتاهی را بیان کنم. وی اظهار داشت: در ماجرای سقیفه که بلافاصله بعد از رحلت رسول اکرم(ص) اتفاق افتاد، اقلیت مهاجران حاضر در آنجا طی محاجه‌ای که با انصار داشتند، توانستند تهدید جانشینی پیامبر را به هر حال به فرصتی برای به دست آوردن آن تبدیل کنند و انصار با فهم نادرستی که از ساختار قدرت داشتند، در این محاجه پیروز نشدند. بعد از انتخاب ابوبکر و شاید کمی پیشتر از آن، قریب به اتفاق آنهایی که ایمان آوردند، از دین برگشتند الا قبایلی که در اواخر عمر پیامبر(ص) به اسلام گرویدند مثل قبیله قریش. دلایل این بازگشت از اسلام هم گوناگون بود. برخی واقعا از دین برگشتند. اما برخی دیگر دلایل سیاسی‌ای برای این بازگشت داشتند و نمی‌خواستند به حاکمیت مدینه تن دهند. منتها آنچه اتفاق افتاد، این بود که هر دو گروه از دم تیغ حکومت مصون نماندند. سرکوبی این شورش‌ها به «جنگ‌های رده» مشهور شد که نقش اصلی و فرماندهی این جنگ‌ها در دست قبیله بنی مخزوم و به ویژه خالدبن ولید بود.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سریع‌ترین راه رسیدن به بهشت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/٦

سریع‌ترین راه رسیدن به بهشت

از جمله آرزوهای مهمی که همیشه در زندگی و ذهن بشر وجود داشته است آرزوی جاودانگی و بقاء است و به همین جهت سالیانه ده ها فیلم با این موضوع در کشور های مختلف ساخته می شود و موضوع اصلی این فیلم ها چیزی نیست مگر اینکه انسان ممکن است به معجونی دست پیدا کند که بتواند حیات او را برای همیشه جاودانه و پابرجا کند .

در این میان مسلمانان با توجه به آیات قرآن مجید و همچنین روایات اسلامی، اعتقاد راسخ دارند که این حیات جاودانه تنها اختصاص به خداوند متعال دارد و هیچ فردی به غیر از خداوند نمی تواند حیات ازلی و ابدی داشته باشد و فنا و نیستی در انتظار تمام موجودات است.

در عین اعتقاد به فنا و نیستی در این جهان، حس بقاء و جاودانگی نیز در میان آنها وجود دارد و تنها راه واقعی رسیدن به آن را ورود به بهشت می دانند چرا که هر فردی به آن سرا وارد شود برای همیشه باقی و جاودان خواهد ماند.

اما برای ورود به بهشت جاویدان شرائطی در آیات الهی و روایات بیان شده است و چنانچه معروف است بهشت را "به بها دهند نه به بهانه" و این بها در آیات متعددی از قرآن مجید بیان شده است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

(جَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لاَ أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکُم مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى بَعْضُکُم مِّن بَعْضٍ فَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَأُخْرِجُواْ مِن دِیَارِهِمْ وَأُوذُواْ فِی سَبِیلِی وَقَاتَلُواْ وَقُتِلُواْ لأُکَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَلأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ ثَوَابًا مِّن عِندِ اللّهِ وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ: پس پروردگارشان دعاى آنان را اجابت کرد [و فرمود که:] من عملِ هیچ صاحب عملى از شما را، از مرد یا زن، که همه از یکدیگرید، تباه نمى‏کنم پس کسانى که هجرت کرده و از خانه‏هاى خود رانده شده و در راه من آزار دیده و جنگیده و کشته شده‏اند، بدیهایشان را از آنان مى‏زدایم، و آنان را در باغ هایى که از زیر [درختان‏] آن نهرها روان است درمى‏آورم [این‏] پاداشى است از جانب خدا و پاداش نیکو نزد خداست.)(آل‏عمران: 195)

در این آیه شریفه خداوند متعال پنج شرط مهم برای افرادی که در آرزوی ورود به بهشت هستند بیان می کند شرائطی همچون :


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گستره علم امام (ره) در مکتب قم نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱

 

گستره علم امام (ره) در مکتب قم

گستره علم امام (ره) در مکتب قم

سیدابراهیم افتخاری:در بررسی دیدگاه‌های مختلف علمای مکتب قم، به موارد مختلفی برمی‌خوریم که آنها را در چند دسته تقسیم‌بندی کرده و هرکدام را ذیل یک عنوان خاص توضیح خواهیم داد

در بررسی دیدگاه‌های مختلف علمای مکتب قم، به موارد مختلفی برمی‌خوریم که آنها را در چند دسته تقسیم‌بندی کرده و هرکدام را ذیل یک عنوان خاص توضیح خواهیم داد:
علم همه‌جانبه به قرآن
شیخ صدوق در تبیین علم امام (ره) به قرآن اینگونه می‌گوید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
در میانه شرق و غرب نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۳/۱

در میانه شرق و غرب

در میانه شرق و غرب

فرهیختگان/مراد عنادی: جنبش عدم‌تعهد با شرکت ۲۹ کشور در حالی به‌عنوان جریان سوم در معادلات بین‌المللی و اتمسفر حاکم بر نظام دوقطبی در سال ۱۹۶۱ رسما وارد میدان شد که با مروری بر نشست‌های سران غیرمتعهدها در دوران نظام دوقطبی می‌توان دریافت جنبش عدم‌تعهد در جهت‌گیری‌ها و موضعگیری‌ها نسبت به مسائل جهانی دارای برون‌داد یکسانی نبود.

  به عبارت بهتر نگاهی به مذاکرات و بحث‌های نشست‌های سران در سال‌های ۱۹۶۱ بلگراد، ۱۹۶۴ قاهره، ۱۹۷۰ لوزاکا، ۱۹۷۳ الجزیره، ۱۹۷۶ کلمبو، ۱۹۷۹ هاوانا، ۱۹۸۳ دهلی‌نو، ۱۹۸۶ حراره و ۱۹۸۹ بلگراد نشان می‌دهد غیرمتعهدها با وجود گرد هم آمدن در زیر چتر عدم‌تعهد به طیف‌های مختلفی تقسیم می‌شدند چنانکه برخی نظیر هند و


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند