نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (آدرس پژوهشگاه علوم انسانی # بزرگراه کردستان، نبش خ 64 غربی)
اولین گام برای ایجاد مرکز عالی زنان برداشته شد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳۱

 

گزارش
اولین گام برای ایجاد مرکز عالی زنان برداشته شد
دستور لاریجانی به مرکز پژوهش های مجلس برای بررسی سازوکارهای ایجاد مرکز عالی زنان

در پی بیانات ۳ روز قبل رهبر انقلاب درباره ضرورت تشکیل یک مرکز عالی و ثابت با کادر قوی برای پرداختن به مسائل بانوان که در جمع صدها تن از زنان فرهیخته مطرح شد، اکنون خبرها حاکی از تلاش برخی فعالان این حوزه برای جامه عمل پوشاندن به منویات مقام معظم رهبری در این خصوص است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دانشنامه شاهنامه همچنان در محاق ابهام نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳۱

 

 

دانشنامه شاهنامه همچنان در محاق ابهام
با یاسر موحدفرد، دبیرکل بنیاد فردوسی به بهانه ر وز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

نویسنده: آزاده صالحی


    بنیاد فردوسی از جمله نهادهایی است که از بدو تاسیس تاکنون توانسته در جهت پررنگ کردن مقوله شاهنامه و شناسایی جایگاه فردوسی در جهان معاصر چه در داخل و خارج از کشور، نقش بسزایی ایفا کند و هر ساله به فراخور توانایی ها و توان مالی اش، برنامه هایی را در این ارتباط تدارک می بیند. از آنجایی که هرساله روز 25 اردیبهشت ماه بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی چه در ایران و چه نزد کشورهایی که همواره به فرهنگ و ادب و مفاخر ما علاقه مند بوده اند برگزار می شود، با یاسر موحد فرد، دبیر بنیاد فردوسی درباره برنامه های این بنیاد به مناسبت بزرگداشت فردوسی به گفت و گو نشسته ایم .
    
    خاطرم هست به بهانه پایان هزاره سرایش شاهنامه، بنیاد فردوسی برنامه های متعددی را در داخل و خارج از کشور برگزار کرد. آیا امسال قرار است در روز بزرگداشت این چهره درخشان ادبیات کلاسیک برنامه هایی از سوی بنیاد ارائه شود؟
    طبعا بنیاد برنامه هایی برای چنین روزی در نظر گرفته است، ضمن اینکه بنیاد فردوسی طی سال های اخیر تا امروز حرکت ها و


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارائه دروس متن باز در آینده علمی کشور نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳۱

 

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با اعلام کرد

ارائه دروس متن باز در آینده علمی کشور

 

محسن غلامی- گروه جامعهروزنامه ایران

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، در سال‌های اخیر به منظور استفاده و عملیاتی کردن پایان‌نامه‌های دانشگاهی اقدامات بسیاری را صورت داده است. در این‌باره با دکتر امید فاطمی، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران به گفت‌وگو نشستیم که می‌خوانید:


ë آقای دکتر! لطفاً بفرمایید پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با چه هدفی فعالیت می‌کند و چه اقداماتی را در دست اجرا دارد؟
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران از زمره پژوهشگاه‌های مستقل وزارت علوم است. در مجموعه وزارت علوم انواع و اقسام مؤسسات پژوهشی فعالیت می‌کنند. به‌عنوان نمونه، یک گروه است با عنوان پژوهشکده‌های داخل دانشگاه و دیگر پژوهشکده‌هایی که با همکاری یک سازمان فعالیت می‌کنند و وزارتخانه دیگر را تشکیل می‌دهند و همچنین گروه‌های دیگری هستند که به‌عنوان پژوهشگاه‌های حضوری و غیرانتفاعی می‌شناسیم. پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران از جمله پژوهشگاه‌های مستقل زیر نظر وزارت علوم است مانند دانشگاه‌ها.
ë در این پژوهشگاه دو کار جدی صورت می‌گیرد که با سایر پژوهشگاه‌ها متفاوت است و آن هم، کار عملیاتی و اجرایی است. کار عملیاتی به چه صورت انجام می‌گیرد؟
قسمت کاربردی پژوهشکده علوم و فناوری اطلاعات ایران عملیاتی است. در این پژوهشگاه ما 3 پژوهشکده


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مکتب فرانکفورت و تأثیر آن بر آموزش جغرافیا نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 


مکتب فرانکفورت و تأثیر آن بر آموزش جغرافیا
مکتب فرانکفورت با نام مؤسسة تحقیقات اجتماعی در آلمان در سال 1923 پایه‌گذاری شد. این رویکرد از نظریات کارل مارکس1 الهام گرفته است و نخستبن بار با تحلیل انتقادی افکار فلسفی و در مرحلة بعد با انتقاد از ماهیت نظام سرمایه‌داری شکل گرفت، با این حال هدف غایی این مکتب آشکارساختن دقیق‌تر ماهیت جامعه است. در این مقاله سعی شده است باتوجه به میان‌رشته‌ای‌بودن بحث مکتب فرانکفورت ضمن مرور مبانی و مفاهیم این رویکرد، تأثیرات آن در جغرافیا و آموزش جغرافیا مورد کاوش و بررسی قرار گیرد. روش تحقیق در این مقالة توصیفی ـ تحلیلی بر مبنای استفاده از مدارک و مطالعات کتابخانه‌ای بوده است. نتایج تحقیق نشان داد که این رویکرد خدمات عمده‌ای به دیالکتیک و ذهن‌گرایی داشته است. جبهه‌گیری مکتب فرانکفورت در مقابل نظام سرمایه‌داری و شکل تأثیر آن در جغرافیا به صورت به‌وجودآمدن مکتب جغرافیای رادیکال و رویکرد اقتصاد سیاسی در این علم است. موضوع اصلی مطالعات این رویکرد در مورد جغرافیا بیشتر بر شکل جدید سلطة انسان بر طبیعت از طریق علم و فناوری و بهره‌برداری فنی انسان از طبیعت معطوف بوده و تأکید عمدة پیروان مکتب بیشتر به برقراری ارتباط منطقی با محیط طبیعی است. این مکتب در امر آموزش جغرافیا بر استفاده از رویکرد جغرافیای رفتاری و روش‌های کیفی تأکید دارد.

مقدمه

مکتب فرانکفورت یکی از مکاتب عمده در میان مکاتب جامعه‌شناسی به شمار می‌رود که از مارکسیسم الهام گرفته است، ولی از آنجا که وعده‌های مارکسیسم در مورد انقلاب طبقة پرولتاریا و سرنگونی نظام سرمایه‌داری به دلیل تناقضات درونی آن، هیچ یک تحقق نیافت، مکتب فرانکفورت از مارکسیسم گسست.

دیدگاه مکتب فرانکفورت یک دیدگاه انتقادی است و این مکتب بیشتر به 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تعریف فقه سیاسی و موضوع آن نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

تعریف فقه سیاسی و موضوع آن
فلسفه فقه سیاسی

فلسفه  فقه سیاسی

فرهیختگان/ابوالحسن حسنی: فقه، علمی است که به مطالعه شرعی عمل مکلف می‌پردازد، در یک اصطلاح عام‌تر واژه فقه برای فهم کل دین نیز به کار می‌رود. از آنجا که معناهای اصطلاحی واژه‌ها با معنای لغوی آنها به‌طور معمول هماهنگ است بررسی معنای لغوی و کاربردهای این واژه برای تعریف معنای اصطلاحی آن می‌تواند مفید باشد. فقه از خانواده واژگان مرتبط با معنای علم است.

 به‌طور معمول شدت روشنی معناهای این خانواده به جهت حضور آنها نزد انسان، مانع ارائه تحلیلی قوی از این معناها می‌شود و نباید از لغت‌شناسان چنین انتظاری داشت. اما از کاربردشناسی اهل لغت نکته‌های بسیار مهمی به دست می‌آید. اهل لغت در کاربردشناسی مشتقات فقه، کاربرد آن را، اعم از صیغه‌های لازم و متعدی، در این معناها استقصا کرده‌اند.  براساس اقوال لغت‌شناسان و کاربردشناسی آنان می‌توان معنای این ماده را چنین بیان کرد: «فهم دقیق، هوشمندانه و نیکوی معناهای پنهان یک امر بر اثر تامل در جهت‌های آشکار آن امر.» متعلق فقه در معنای لغوی آن می‌تواند کلام، یک واقعه مشاهده شده، یک رای و نظر و مانند آنها باشد. این معنا به تدریج به فهم هوشمندانه، دقیق و نیکوی معنای کلام خدا، رسولش(ص) و ائمه اطهار علیم‌السلام انتقال یافت. سپس از آن نیز اخص شده و به فهم این معناها در حوزه خاص عمل و احکام آن منصرف شد و علم حاصل از این فهم‌ها نیز علم فقه نام گرفت.
  مفهوم سیاست
انسان مدنی بالطبع است و نیاز به برقراری رابطه‌های اجتماعی با هم نوعان خود

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایستگاه دل نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠
شعر

ایستگاه دل

کودک و نوجوان > ادبیات- داود لطف‌الله:

قطار، سوت می‌کشد،

و می‌خزد به روی ریل

تمام دل شبیه آه

تمام چشم، اشک و سیل

 

قطار می‌برد تو را

به سوی دورتر شدن

قطار خالی از تو باز

غروب می‌رسد به من

 

من و تو مثل این دو خط

همین دو خط زشت و بد

به قلب هم نمی‌رسیم

نمی‌رسیم تا ابد

 

تو با قطار می‌روی

به روی خط آهنی

برو مسافرم، برو

همیشه در دل منی

 

به تو هنوز خیره است

نگاه قلب ساده‌ام

کنار ایستگاه دل

همیشه ایستاده‌ام

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آش‍ف‍ت‍گ‍ی‌ م‍ف‍اه‍ی‍م‌ س‍ی‍اس‍ی‌ در ای‍ران‌ م‍ع‍اص‍ر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

آش‍ف‍ت‍گ‍ی‌ م‍ف‍اه‍ی‍م‌ س‍ی‍اس‍ی‌ در ای‍ران‌ م‍ع‍اص‍ر

 

  سید صادق حقیقت

چکیده: مفاهیم سیاسى در ایران معاصر چنان به هم آمیخته‏اند، که سبب به وجود آمدن نوعى آشفتگى و بحران مفاهیم در این زمینه شده‏اند. منشأ این بحران به چند امر باز مى‏گردد: ویژگى‏هاى خاص رشته علوم سیاسى، خصوصیات مفاهیم سیاسى در ایران، رویارویى سنت (و دین) با تجدد و بالاخره کژتابى مفاهیم. قسمت دوم مقاله از آشفتگى مفاهیم سیاسى زیر در ایران معاصر بحث مى‏کند: سیاست و علوم سیاسى، دولت، مشروعیت نظام سیاسى، ایدئولوژى، چپ و راست، حزب، جامعه مدنى و مردم سالارى.

کلمه های کلیدی:
• آشفتگى (و بحران) مفاهیم
• سنت
• تجدد
• کژتابى

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آینده فلسفه از نگاه جان سرل نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

آینده فلسفه از نگاه جان سرل

آینده فلسفه از نگاه جان   سرل

جان سرل (۱۹۳۲) فیلسوف برجسته آمریکایی، در حال حاضر استاد دانشگاه برکلی است. وی در زمینه‌های گوناگونی از فلسفه تحلیلی معاصر از جمله فلسفه زبان، فلسفه ذهن و عقلانیت اجتماعی ...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بررسی جوهرشناختی ماده و انرژی در فلسفه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

بررسی جوهرشناختی ماده و انرژی در فلسفه
 

بررسی جوهرشناختی ماده و انرژی در فلسفه

بررسی جوهرشناختی ماده و انرژی در فلسفه

مسئله هم‌‌ارزی جرم انرژی، که از نسبیت خاص اینشتین در سال ۱۹۰۵ میلادی آغاز شد، یک قرن است که محافل علمی دنیا را ...

 

مسئله هم‌‌ارزی جرم انرژی، که از نسبیت خاص اینشتین در سال 1905 میلادی آغاز شد، یک قرن است که محافل علمی دنیا را به خود مشغول ساخته است. نقطه‌‌نظرهای پراکنده‌‌ای که از سوی غالب دانشمندانِ فیلسوف ارائه شده، چالش‌‌ها و پیچیدگی‌‌های این موضوع را به طور جدّی بیشتر کرده است. از همان ابتدا، دو زمینه از پیام‌‌ها و اشارات نسبیت خاص مورد بررسی فلسفی قرار گرفتند: یکی تحلیل دقیق فلسفی معادله هم‌‌ارزی که چه نوع پیام‌‌های معرفت‌‌شناختی و هستی‌‌شناختی دارد؟ و دیگری جوهریت و عدم جوهریت هستی‌‌شناسانه انرژی. اما هیچ فیلسوف و فیزیکدانی تاکنون نتوانسته است پاسخی قطعی و علمی به این دو سؤال بدهد؛ پاسخی که شامل یک نظام منطقی، جهان‌‌شناختی و فلسفی فیزیکی بوده، برای توصیف و تبیین انرژی به کار آید.

در این نوشتار، به طبقه‌‌بندی اجمالی و جامعِ نظراتِ مطرح شده از سوی فلاسفه اسلامی و غربی اشاره شده است.

کلید واژه‌‌ها


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کشف الاسرار خونجی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

به قلم اسدالله فلاحی

نوآوری های خونجی به زبان منطق جدید

نوآوری های خونجی به زبان منطق جدید

کشف الاسرار خونجی مهم‌ترین نقطه عطف در منطق اسلامی پس از منطق شفای ابن‌سینا است و به کارگیری منطق جدید در ارزیابی نوآوری‌های خونجی می‌تواند گامی در راستای منطق تطبیقی و شناساندن سهم منطق‌دانان مسلمان در پیشرفت این علم به جهان غرب ....

 

دکتر اسدالله فلاحی استادیار گروه منطق،جوان پرکار و منطق‌پژوهی که که دو کتاب «فلسفه منطق ربط»، «آشنایی منطق ربط» و ده ها مقاله علمی و پژوهشی را در کارنامه تحقیقاتی خود دارد.

کتاب «آشنایی با منطق ربطـ» تازه ترین اثر وی است که به همت موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه منتشر شده است.

هنوز از انتشار کتاب فوق، بیش از  سه ماه نگذشته است که اثر جدید دیگری از وی در حال آماده سازی مراحل انتشار است.

دکتر فلاحی که در میان دانشجویان و علاقه مندان منطق، جایگاه خاصی از جهت پرکاری و همت والا دارد در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در کنار اساتیدی چون دکتر موحد و دکتر یوسف‌ثانی و دکتر سید نصرالله موسویان، حلقه منطق‌اش بازار گرمی دارد.

  طرح پژوهشی‌ جدید وی تحت عنوان «بررسی و نقد نوآوری‌های خونجی به زبان منطق جدید»  در قالب کتابی به نام «منطق خونجی» به تازگی آماده انتشار است.

 

جناب دکتر فلاحی به تازگی حاصل طرح پژوهشی‌تان در مؤسسه، تحت عنوان «بررسی و نقد نوآوری‌های خونجی به زبان منطق جدید» به صورت کتابی با نام «منطق خونجی» به چاپ رسیده است، اگر ممکن است اندکی از خونجی و موضوع و مسئله مورد پژوهش‌تان بگویید.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ضیا موحد و منطق سهروردی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

ضیا موحد و منطق سهروردی

 

ضیا موحد و منطق سهروردی

به اذعان بسیاری از منطق‌پژوهان سهروردی در منطق روشی را انتخاب کرده است که منطق را ساده است کرده است، دکتر موحد در طرح پژوهشی خود به دنبال بررسی صوری و اصول متافیزیکی‌ این کار سهروردی است..

 

دکتر سیدضیا موحد، هم‌اکنون مدیر گروه منطق موسسه است، به اذعان منطق‌پژوهان کشور دکتر موحد، پدر منطق جدید در ایران است،‌  وی که بیش از 4 دهه از عمر پر برکت خویش را در راه تربیت منطق‌پژوهان کشور کرده صرف کرده است،‌ چندی است که تحقیق در منطق سهروردی را آغاز کرده است و نوآوری‌های سهروردی در عرصه منطق را در حال تبیین است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خدا و دین در اندیشه هگل نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

به قلم دکتر محمد لگنهاوسن و ترجمه منصور نصیری

خدا و دین در اندیشه هگل

خدا و دین در اندیشه هگل

هگل فیلسوف غامض‌‌گو و پیچیده‌‌نویسی است که تفسیر دیدگاه‌‌هایش در میان متخصصان فن، ماجرای درازدامنی دارد. برخی وی را به اعتقاد به همه‌‌خدایی ....

 

هگل فیلسوف غامض‌‌گو و پیچیده‌‌نویسی است که تفسیر دیدگاه‌‌هایش در میان متخصصان فن، ماجرای درازدامنی دارد. برخی وی را به اعتقاد به همه‌‌خدایی، همه‌‌درخدایی و حتی کفر متهم ساخته‌‌اند و برخی دیگر وی را ستوده‌‌اند؛ اما آنچه پیداست این است که هگل خود را متعهد به مسیحیت لوتری دانسته، دامن خود را از این اتهامات برمی‌‌شوید. دزموند فیلسوف معاصری است که پس از 25 سال مطالعه در آراء هگل، در کتابی با عنوان خدای هگل: بدَلِ ساختگی؟ به تفسیر دیدگاه هگل درباره خدا و دین پرداخته است. این کتاب، که آکنده از اصطلاحات پیچیده فلسفه هگل و نیز نوواژه‌‌های خاص خود دزموند است، در این مقاله مورد بررسی و نقد اجمالی قرار گرفته است.

نکته مهم در این بررسی تأکید آن بر این نکته است که باید از داوری شتاب‌‌زده درباره فیلسوف بزرگی چون هگل پرهیز کرد و بدون هیچ‌‌گونه محدودنگری به سایر دیدگاه‌‌هایی که در تفسیر نظرپردازی‌‌های هگل درباره دین مطرح شده‌‌اند، توجه کرد.

کلید واژه‌‌ها

هگل، خدا، همه ‌‌خدایی، همه‌‌ در خدایی، دین

 

نقل شده است که شهید بهشتی در روزهای اقامت در آلمانادامه مطلب ...
  نظرات ()
الگوبرداری از مکتب اصفهان برای ایجاد تمدن نوین اسلامی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

خسروپناه در همایش مکتب فلسفی اصفهان عنوان کرد:

الگوبرداری از مکتب اصفهان برای ایجاد تمدن نوین اسلامی

الگوبرداری از مکتب اصفهان برای ایجاد تمدن نوین اسلامی

 آیا می‌توان از میراث ارزشمندی که در دامان مکاتب فلسفی اصفهان شکل گرفت، الگو برداشت و مدلی برای تمدن نوین اسلامی طراحی کرد؟ پاسخ بنده مثبت است،

 

به گزارش پایگاه خبری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران،‌حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه در همایش مکتب فلسفی اصفهان  با عنوان «توانایی مکتب اصفهان در تمدن نوین اسلامی» سخنرانی کرد و  از مدل پیشنهادی خود، الگوبرداری از مکتب اصفهان برای ایجاد تمدن نوین اسلامی، پرده یرداشت.

وی مکتب اصفهان را زاییده یک دور تمدن فکری ـ فلسفی خواند و افزود مکتب اصفهان میراث‌دار تمدن کلامی ما در قرن سوم در قم و قرن چهارم و پنجم در بغداد و حلّه و مکتب مشاء و اشراق و عرفان و... است.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیا ملاصدرا،‌ ابن سینا را صحیح و کامل شناخته بود؟! نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

 

دینانی در رونمایی از اخرین اثرش

آیا ملاصدرا،‌ ابن سینا را صحیح و کامل شناخته بود؟!

 

آیا ملاصدرا،‌ ابن سینا را صحیح و کامل شناخته بود؟!

ابن سینا فیلسوفی است که با کمال تأسف آن را نشناختیم و غربی‌ها بیش از ما قدرش را می‌دانند. بیشترین کسی که به ابن سینا توجه داشته، ملاصدرا بوده که آن هم در بسیاری از جاها او را نشناخته و نظرات غلط از وی ارائه داده است

 

آیین رونمایی از کتاب «سخن ابن سینا در کلام بهمنیار» که به قلم غلامحسین ابراهیم دینانی به رشته تحریر درآمده بود، صبح جمعه 13 اردیبهشت ماه، با حضور عبدالله نصری،عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مجید حمیدزاده معاون پژوهشی پژوهشگاه حکمت و فلسفه در سرای اهل قلم برگزار شد.

دینانی در این نشست با اشاره به اهمیت فلسفه در دنیای امروز گفت: یک فیلسوف با محقق فلسفه تفاوت دارد. فلسفه سلوک است و فیلسوف سالک راه است. همانطور که عارف سالک است، فیلسوف هم سالک است، اما با این تفاوت که سلوک فیلسوف با نظر است، اما سلوک عارف با عمل که اگر این عمل هم پشتوانه نظری نداشته باشد، نمی‌تواند به مقصد برسد.

ابن سینا فیلسوفی است که با کمال تأسف آن را نشناختیم و غربی‌ها بیش از ما قدرش را می‌دانند. بیشترین کسی که به ابن سینا توجه داشته، ملاصدرا بوده که آن هم در بسیاری از جاها او را نشناخته و نظرات غلط از وی ارائه داده است، چرا که ملاصدرا در تبیین نظرات ابن سینا به کتاب‌هایی مانند "شفا" استناد می‌کند؛ آثاری که به گفته ابن سینا برای عوام نوشته شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کلام بی صدای برف نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

کلام بی صدای برف Silent Snow

 

کودک بودم و یک روز برفی وقتی از مدرسه باز می‌گشتم کنار یک جویبار زمین خوردم. یخ‌ها شکستند و با گیوه‌هایم افتادم در آب سرد. نمی‌توانستم خودم را از زیر یخ‌ها بیرون بیآورم. از سرما گریه می‌کردم و نمی‌دانستم چه کنم. پیرمرد مهربانی به یاری‌ام شتافت، مرا بغل کرد و به در خانه‌‌امان رساند. مادرم سراسیمه و گریان هیزم آورد و آتش روشن کرد. ابتدا می‌گریست اما، با گرم شدن من شادی به چهره‌اش بازگشت.

اکنون از آن برف و آن آتش و آن پیرمرد و از مادر مهربانم، خبری نیست که نیست. همه آب شدند اما صفای آن مرد، گرمای آن آتش و مهر مادرم را هر بار که برف می‌بارد، تمام و کمال حس می‌کنم.

_________________

زمین در دهان برف لقمه ای بیش نیست


برف می‌بارید و من دویدم توی برف تا با او درددل کنم. جای پا‌هایم در برف مرا یاد «تذکره الاولیاء» عطار و حرف «بایزید» انداخت. 

«به صحرا شدم عشق باریده بود چنانچه پای به برف فرو می‌رود به عشق فرو می‌شد.» 

برف نو برف نو سلام، سلام

بنشین، خوش نشسته‌ای بر بام

پاکی آوردی ‌ای امید سپید

همه آلودگی‌ست این ایام

...

دارد برف می‌بارد و با ریزشش سکوت همه جا را

 ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عقل هدایتی؛ آخرت‌ساز، حکمت‌ساز و هدایت‌گر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

 

خسروپناه در نشست بررسی نسبت عقل و حی مطرح کرد

عقل هدایتی؛ آخرت‌ساز، حکمت‌ساز و هدایت‌گر

کم‌توجهی فلاسفه به عقل هدایتی + صوت

عقل هدایتی؛ آخرت‌ساز، حکمت‌ساز و هدایت‌گر/ کم‌توجهی فلاسفه به عقل هدایتی + صوت

وقتی شخصی از عقل به ایمان مبتنی بر وحی رسید همین ایمان یک شکوفائی عقلانی را برای انسان به ارمغان می‌آورد و دفینه‌های عقل را اعاده می‌کند و همین عقل شکوفا شده نیز مجدداً بر ایمان تأثیر می‌گذارد و این جریان همچنان ادامه می‌یابد

 

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در اولین نشست از سلسله نشست‌های کلامی که به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و انجمن کلام حوزه علمیه که عصر دیروز، یکشنبه 15 اردیبهشت‌ماه در مؤسسه آموزشی و پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، به طرح مباحثی درباره نسبت عقل و وحی پرداخت.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یک مُشت دَری وَری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

یک مُشت دَری وَری On Bullshit
آستانه و پیشاهنگ کردار آدمی، گفتار اوست. 

 

در این بحث ضمن اشاره به کتاب On Bullshit نوشته «هری گوردون فرانکفورت» Harry Gordon Frankfurt «سقوط گفتار» را بررسی نموده و آنرا در رفتار یک «انقلابی» که «استبداد رأی» او را بر زمین کوبید، نشان می‌دهم و با اشاره به اینکه زبان خودش عمل است، به حدیث جعلی «لا حیاء فی الدین»، می‌پردازم. حرف اصلی این بحث این است:

هر فرد یا جنبش یا رژیمی پیش از آنکه در عمل سقوط کند یا ارتفاع گیرد، در گفتار سقوط کرده یا ارتفاع خواهد گرفت.

...


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
سخنرانی استالین ۱۱ دسامبر ۱۹۳۷ نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

سخنرانی استالین ۱۱ دسامبر ۱۹۳۷ Речь Сталина

 
هیچ جبّاری بدون کسانی که او را عَلم می‌کنند و به او ایمان می‌آورند موضّوعیت نمی‌یابد.
با وجود هر فردی که آماده پیروی و اطاعت ازنظام جبارّیت باشد، یک سنگ از مفروضات و مقدمّات روان شناسانه بنای چنین رژیمی نیز فراهم شده است.
نقد و تحلیل جبّاریت (Zur Analyse der Tyrannis )، مانس اشپربر 
سخنرانی با اهمیّت استالین که مدّت‌ها از آثار وی حذف شده بود و در ایران هم شناخته شده نیست، درس‌های قابل تأمّلی دارد.
اگرچه خود او و کسانیکه ۱۱ دسامبر ۱۹۳۷ در «بالشوی تئاتر مسکو» Большом театре کف و دَف می‌زدند دست‌شان از دنیا کوتاه شده است، امّا با توجه به زمان سخنرانی، مضمون و جوهر حرفهای استالین، عبرت انگیز است.
_________________ 
حقیقت نباید در بند این پرسش باشد که به نفع کیست.
نه تنها جنایاتی چون کاتین Katyn   زیر سر استالین و مریدانش بود، جزمیّت فلسفه حزبی و رواج فرهنگ چاپلوسی نیز، در زمان او رنج و شکنج آزادیخواهان را بر باد داد، منتقد را مخالف و مخالف را دشمن خلق Враг народа (وِراگ نارُودا) جلوه داد و با محاکمات نمایشی و مخوف مسکو، تزار و تزارها را روسپید کرد. 
جزمیّت فلسفه حزبی و فرهنگ چاپلوسی، مثل یک بیماری مُسری، به امثال خروشچف هم، سرایت نمود. همان «خروشچف»ی که در مخفی نگاه داشتن جنایت کاتین‌ با «بریا» و پلیس مخفی شوروی رویهم ریخت و خودش بیش از دیگران پیش استالین دولّا و راست ‌شد و او را باد ‌کرد، (همان خروشچف)، نام استالین را از کتب درسی حذف نمود و استالینگراد را هم ولگاگراد نامید.
_________________ 
هرکه خر شد پالونش و هرکه در شد دالونش می‌شویم.
به وجود آوردن محیطی که کسی جرأت ابراز مخالفت با نظرات آقابالاسر را نداشت و حتی انقلابیون صدیّق هم در لاک خود فرو می‌رفتند، فقط زیر سر استالین (که خدمات زیادی هم کرده است) نبود.
«هیچ جبّاری بدون کسانی که او را عَلَم می‌کنند و به او ایمان می‌آورند موضّوعیت نمی‌یابد.»

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گزارش محرمانه خروشچف نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

سیک‌رِدنی داک‌لاد خوروشووا
گزارش محرمانه خروشچف 

 
۱- گزارش محرمانه خروشچف Секретный доклад Хрущева اشاره به چیست؟
منظور سخنانی است که خروشچف در نشست محرمانه بیستمین کنگره حزب کمونیست شوروی ایراد نمود.
۲- چه کسانی در آن نشست شرکت داشتند و گزارش محرمانه دقیقاً مربوط به چه زمانی است؟
هیئت‌های نمایندگی احزاب کمونیست و کارگری از ۵۵ کشور خارجی (و در مجموع ۱۴۳۶ نفر) در آن نشست حضور داشتند. گزارش محرمانه شب بیست و پنجم فوریه سال ۱۹۵۶میلادی ارائه شد.
۳ - ارائه گزارش چقدر طول کشید و حدوداً چند صفحه است؟

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کورش و سنگ‌نگاره مرد بالدار پاسارگاد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

کورش و سنگ‌نگاره مرد بالدار پاسارگاد

در سنگنبشته‌ کاخ پاسارگاد (مرد بالدار) کورش شکل نوشته شده و این تصّور 
پیش می‌‌آید که لابد نام وی کوروش (Kûraush (ku:rush است.
چون امروزه صدای بین «او» و « ـُ » [ اُ ] را در فارسی نداریم ریخت میخی فوق باید کورش خوانده ‌شود. 
بگذریم که نام وی در پارسی باستان، «کورو» و، «کورَئوس» kʰuːruʃ, Kūruš در اصل «شین» ندارد.
درست است که نویسهٔ « رُ » و « رَ » در پارسی باستان علامت جداگانه دارند و اگر قرار بود کورش خوانده شود، باید  نوشته می‌شد اما وجود حرف اضافی به نارسایی این خط برمی‌گردد.
_________________
نام کوروش در زبان‌های باستانی  
پارسی باستان، «کورو» [kʰuːruʃ] / «کوروس» Kūruš
در کتیبه‌های عیلامی، «کوراش» Ku-rash
درکتیبه‌های اکدی (بابلی نو)، «کورِش» Ku-ra-ash
در زبان یونان باستان، Κῦρος 
در تورات / زبان عبری، «کورُش» و «کورِش» Koresh
در زبان لاتین، سیروس Cyrus
با سنجش نام پادشاه هخامنشی در زبان های باستانی (بویژه یونانی) می‌توانیم تلفظ دقیق نام پادشاه

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استوانهٔ کورش نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

استوانهٔ کورش Cyrus Cylinder «مانترا»ی خیال انگیز

 

از روزگار هخامنشیان قرن ها می‌گذرد و کورش و همراهانش هم هزاران کفن پوسانده اند. نه دنیای ما دنیای قدیم است و نه ایران رنگ و بوی گذشته را دارد. در این شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل، از کورش و منشورش نوشتن، چه دردی را دوا می‌کند؟
_________________
آینده، اکنون است. 
جامعه ما با وجود فقر و فلاکت و بیداد دارد پوست می‌اندازد و وارد مرحله تاریخی جدیدی می‌شود. نسل پرسشگر و سخت‌گیری ظاهر شده که باورهای گذشته را کنار می‌زند و در همه زمینه‌ها در مذهب، اخلاق، ‌تاریخ، قوم‌شناسی، زبان‌شناسی... در همه چیز، از سفیدی نمک تا سیاهی زغال چون و چرا می‌کند.
نسل امروز به جای تکلیف گرائی و خودسپاری کور، روی به اصطلاح بدیهّیات خط می‌کشد و با شاه کلید شک ــ شک مقدس ــ درهای بسته را می‌گشاید. 
اگر ما امروز از تاریخ صحبت می‌کنیم برای آن نیست که

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گروندریسه Grundrisse کشف حجاب می‌کند نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

گروندریسه Grundrisse کشف حجاب می‌کند

 

واژه «گروندریسه» در کتاب دایره المعارف علوم فلسفی هگل آمده
 Enzyclopädie der philosophischen Wissenschaften im Grundrisse
و البتّه نام ویژه دست نوشته های کارل مارکس هم هست که پیش از کتاب کاپیتال (سال ۱۸۵۷-۵۸) نوشته و در واقع پیش نویس نقد وی بر اقتصاد سیاسی است.
Grundrisse DER Kritik DER Politischen Ökonomie
_________________ 
گروندریسه یعنی چی؟
واژه Grundrisse در زبان آلمانی از شاخه معماری و ساختمان سازی وارد علوم نظری - علوم اجتماعی و فلسفی شده و به معنای خطوط کلی، خطوط اصلی و بنیادی و نوعی نشانه گذاری اولّیه و خلاصه تعیین چهارچوب و مبنا است.
 Grundrisse بصورت جمع است و نقشه کف و نقشه مسطّحه برای آغاز پایه ریزی ساختمان و نهادن خطوط اولیه بنا و... معنا می‌دهد.
اینکه مارکس نام دست نوشته های خودش را که در واقع پیش درآمدی است برای کتاب کاپیتال. گروندریسه گذاشته،  نشان می‌دهد که در این اثر (در این انگاره Skizze و طرح)، خطوط کلّی و موضوعات ریشه ای و مبنایی (در تعلیل و تحلیل سرمایه) تشریح شده است.
بعبارت دیگر، گروندریسه ماهیّت و هسته اصلی نقد مارکس از اقتصاد سیاسی بر پایه نظریه انتقادی است.
مارکس با گروندریسه، مبانی و جزئیاّت تئوری ارزش را بنا می‌گذارد و بعدها تئوری ارزش اضافه را نیز بر پایه آن ادامه می‌دهد و چند و چون ارزش مبتنی بر کار را در شیوه تولید سرمایه داری مشخص می‌کند.
...
گروندریسه که بخشی از پروژه گسترده ی سیاسی – اقتصادی مارکس تلقّی می‌شود، تفسیرهای متداول از وی را به چالش می‌کشد و به بوته آزمون می‌گذارد.
در گروندریسه مارکس به کار الینه و بیگانه شده هم اشاره دارد. کاری بیگانه از محصول خود، بیگانه از قابلیت انسان برای فعالیت آزادانه و آگاهانه، و همچنین بیگانه از انسان های دیگر.
گروندریسه الغای شیوه تولید سرمایه داری را هم به بحث می‌گذارد امّا

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
داستان زندگی جیرولامو ساوو نارولا نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

داستان زندگی «جیرولامو ساوو نارولا»
آیا مبارزه علیه ستمگران لزوماً حقانیت می‌آورد؟ 

در «خاطرات خانه زندگان» به «جیرولامو ساوونارولا» Girolamo Savonarola اشاره خواهم نمود، از این جهت توجه شما را به تأمل در این بحث جلب می‌کنم....
_________________ 
ساوونارولا با نوآوری و تغئیر میانه نداشت.
یکی از کسانیکه در قرون وسطی با فساد دستگاه کلیسا در افتاد و در آتش ظلم آنان سوخت، کشیش ایتالیایی فرقهٔ دومینیکن «جیرولامو ساوونارولا» بود که البته خودش با نوآوری و تغئیر و با رنسانس میانه‌ای نداشت.
زندگی او ما را با این پرسش روبرو می‌سازد:
آیا رویارویی ساوونارولا با اصحاب قدرت، به قشریگری و جمود او مشروعیت می‌بخشد؟
...
داستان پرتأمل «جیرولامو ساوونارولا» حدود پنج قرن پیش در شهر فلورانس در شبه جزیره ایتالیا روی داده است زمانی که شارل هشتم پادشاه فرانسه به ایتالیا حمله کرده، کلیسای کاتولیک به فساد افتاده و خانواده مدیچی Medici‏ هم در فلورانس صاحب قدرت است و هر اسبی که دارد می‌تازد.
...
وقتی زیرپای خاندان مدیچی که سالیان دراز در فلورانس حکومت ‌کردند سست شد و مردم بر آن‌ها شوریدند و آن‌ها را از ایتالیا راندند، فلورانسی‌ها جیرولامو ساوونارولا را برگزیدند تا فرمانروای روحانی شهر باشد و قدرت را به دست گیرد.
_________________ 
ساوونارولا باید و نبایدهای بسیاری وضع نمود.
ساوونارولا خیلی خاکی و مردمی بود. او برای وعظ و خطابه به کوره دهات هم می‌رفت و از خدا و رستگاری آدمی سخن می‌گفت. ریاضت می‌کشید، روزه می‌گرفت و


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
میراث باستانی ایران در جای جای جهان نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

 

میراث باستانی ایران در جای جای جهان

 

شرکت چندملیتّی آمریکایی «سادِبیز» Sotheby's (که یکی از بزرگترین حراجی‌های آثار هنری را در جهان اداره می‌کند) اول اردیبهشت امسال (۱۳۹۲) بعضی از نادرترین نقاشیها و اشیای هنری مشرق زمین را در لندن به معرض فروش گذاشته است.
در نمایشگاه مزبور اثر زیبایی از «میر علی کاتب» به چشم می‌خورد. میر علی کاتب هروی از سرآمدان نستعلیق‌نویسی و از خوشنویسان بزرگ قرن دهم هجری بود که خطش از نظر رعایت اصول، استحکام و همواری، تا زمان خود بی‌همتا بوده و شاید پس از او نیز جز «میر عماد» کسی یارای برابری با او نداشته باشد.
پیشتر (سوم آبان سال ۱۳۸۶) شرکت تجاری «کریستی» Christie's نیز به نقش برجسته‌ای از تخت جمشید از میراث باستانی و هنری ایران زمین چوب حراج زد.
حراج سادِبیز، و نیز دزدیده شدن یک اثر تاریخی و بسیار گرانبها از شهر زادگاهم گلپایگان (سنگی از جنس رخام که بر سر در بقعه هفده تن نصب شده بود) و عشق به ایران، خاک پاک ایزدی، میهن فرزانگان و شهیدان مرا به ارائه این مطلب واداشته است.
_________________
ایران و هنر ایرانی کانون اصلی هنر اسلامی
اگرچه هنر فقط نزد ایرانیان نبوده و نیست اما این واقعیّت دارد که هنر ایران یکی از غنی‌ترین میراث هنری در تاریخ جهان است. ایران و هنر ایرانی بویژه از قرن یازدهم تا سیزدهم میلادی، کانون اصلی هنر اسلامی محسوب می‌شود. تا آنجا که من می‌دانم سازه های فلزی طلاکاری و نقره کوبی ظروف فلزی از ایران آغاز شده و به مصر و سوریه و جاهای دیگر راه یافته است.
هنر ایران کانون و دربرگیرنده بسیاری از رشته‌ها از جمله معماری، نقاشی، بافندگی،

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شب‌پره ها می‌آیند و می‌روند، آفتاب می‌ماند. نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

شب‌پره ها می‌آیند و می‌روند، آفتاب می‌ماند.

واکنش و توضیح «شورای ملی مقاومت» (۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲) در مورد گزارش ۹۲، نامه‌ی سرگشاده به مسعود رجوی  احکام طهارت و نجاست و «آب کر» در «رساله های عملّیه» را تداعی می‌کند.
در گذشته مسائلی چون طهارت ( پاکی و بهداشت) و نجاست (آلودگی) بیشتر در مباحث فقهی و حوزوی طرح می‌شد از همین رو در رساله های عملیه که در بردارنده مسائل و احکام فقهی مورد ابتلای مقلّدان است، موضوع آب قلیل و آب جاری و آب کُر و...به میان آمده است.
_________________
آب کُر نجس نمی‌شود مگر اینکه از آب بودن بیافتد.
مقدار آبى را که با حداقل سه وجب و نیم مکعب حجم (تقریبا ۳۷۷ لیتر)، رنگ و بو نگرفته باشد آب کر تعریف کرده و امثال مهندس بازرگان هم برای اثبات طهارت آن به قوانین علم تجربی (بیوشیمی، فیزیک، شیمی و فرمول های ریاضی) متوسل شده اند. 
بگذریم که مبحث نجاست و طهارت در رساله‌هاى عملیه، برگرفته از معیارهاى علمى پیش از کشف باکترى و میکروب‌هاى آبزى است و همین حالا هم گفتمان سنتی و حوزوی عموماً آب کر و آب جارى را شرعاً طاهر می‌داند و به مسایل بهداشتى و بهزیستى و بهگوارى (بهداشت گوارشى) و به کیفیت باطنى آب که از جلوه‌های انقلاب پاستورى است توجه نمی‌شود.
این آسمان و ریسمان را بهم بافتم تا از ری و روم و بغداد به اصل مسأله برسم.
...
بر خلاف آب قلیل (مثل آب آفتابه) که هرگاه چیز نجس به آن برسد، نجس می‌شود (حتی اگر اوصاف آن را تغییر ندهد)، «آب کر نجس نمی‌شود الا بالتغیر»
یعنی اگر «نجاست»ی به آب کُر

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خر بوریدان نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

موضوع خر بوریدان یکی از ناسازه‌ها (پارادوکس‌ها) است. 

ژان بوریدان [۲] (۱۳۰۰-۱۳۵۸) فیلسوف تاثیرگذار فرانسوی و از متکلمان قرون وسطی است که در سده چهاردهم می‌زیست. از پیروان ویلیام آکمی (ویلیام اکام) [۳] بشمار می‌رفت. در دانشگاه پاریس درس می‌داد و در زمان خودش بزرگترین معلم فلسفه و منطق بود. کوشش‌هایی که در نظریه‌هایش تبلور یافت، علیهٔ فاصلهٔ فیزیک ارسطویی با نتایج تجربهٔ عملی بود. 
ژان بوریدان که در زبان لاتین «یوهانس بوریدانوس» Johannes Buridanus گفته می‌شود، نوشته‌های ارسطو و بطلمیوس را تفسیر و نقد کرده و تئوری انگیزه [۴] را که نخستین گام بسوی مفهوم لَختی (اینرسی) مدرن و تحولی مهم در تاریخ علم سده های میانه بود، شرح و بسط داده‌است.
یکی از مشهورترین کارهایش در مورد دیالکتیک [۵] است و مطالعاتی هم در فیزیک و ستاره‌شناسی دارد. 
شاگردان ژان بوریدان نظریات و عقاید او را به آلمان و ایتالیا بردند، و لئوناردو داوینچی، کوپرنیک، برونو، و گالیله تحت تاثیر آنها قرار گرفتند. 
...
جدا از ماجراهای عاشقانه ژان بوریدان با مارگارت دوبورگونی [۶] ملکه فرانسه[۷]، در مورد وی داستان‌های عجیب و غریب

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دکتر اعوانی: امام محمد غزالی را نمی بخشم! نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

گزارشی از افتتاحیه همایش بین‌المللی مکتب فلسفی اصفهان

اعوانی: به غزالی احترام می‌گذارم ولی هرگز او را نمی‌بخشم

دکتر غلامرضا اعوانی در مراسم افتتاحیه همایش مکتب اصفهان گفت من اگرچه به غزالی احترام می‌گذارم، اما هرگز او را نمی‌بخشم چرا که بسیاری از بزرگان را تکفیر کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران،‌نخستین همایش بین‌المللی مکتب فلسفی اصفهان سیزدهم اسفندماه  91 در سالن پیامبر اکرم دانشگاه اصفهان با  خوش‌آمدگویی دکتر رامشت؛ رئیس داشگاه اصفهان افتتاح شد.
در ادامه برنامه دکتر علی کرباسی‌زاده، عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه اصفهان و دبیر علمی همایش «مکتب اصفهان» گزارشی از تاریخچه مکتب اصفهان (قرن دوم هجری) و فرآیند علمی و اجرایی آن  و نحوه و اهداف برگزاری همایش مکتب فلسفی اصفهان داد

پیام آیت‌الله مظاهری به این همایش توسط فرزندشان، در این همایش قرائت شد، وی در این پیام اظهار داشت:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روزگار، حرف حق را ضبط می‌کند. نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

در باره نامه سرگشاده
صفحه روزگار، حرف حق را ضبط می‌کند. 

 
این بحث در مورد Open letter یعنی «نامه سرگشاده» است و گرچه در ظاهر به زندان و «خاطرات خانه زندگان» ربط ندارد اما از آن جدا هم نیست. به گذشته گوشه می‌زند و گذشته پیش درآمد اکنون است.
... 
نامه‌های پیشینیان، اسناد فرهنگی و اجتماعی است.
با خواندن نامه‌های نیاکانمان می‌توانیم تا حدودی از گذشته سر درآوریم و چَم و خَم آنرا بشناسیم.
قدیما تلفن و تلگراف و ایمیل و فیسبوک و آی‌پاد و مای‌پاد نبود، نامه حرف اول را می‌زد. (نامه واژه‌ای است پارسی که در پهلوی بصورت نامک تلفظ می‌شده)
...
نامه‌ها و خط پیشینیان، گذشته را روایت می‌کند چه روی سنگ‌نبشته‌ها و ساقه پاپیروس و چوب درختان باشد و چه روی کاغذ (که بعد‌ها با فشردن الیاف موادی چون خمیر چوب و برنج و کتان و خیزران درست شد.)
امروزه اگرچه فیلم‌ها و تصاویر ضبط شده، جلودار است اما شماری از نامه‌هایی که نوشته می‌شوند هم، فردا و پس فردا دست مورخین را خواهد گرفت و کوچه پس کوچه‌ها و کورسو‌ها را نشان خواهد داد.
نامه‌های پیشینیان، اسناد فرهنگی و اجتماعی است و بخشی از تاریخ گذشته فقط با رجوع به آن‌ها معلوم می‌شود.
_________________  
نامه سرگشاده تنها یک «نوشتار» نیست.
از قدیم و ندیم شماری از نامه‌ها محدود به فرستنده و گیرنده آن نبوده و حکم سرگشاده داشته است.
«نامه سرگشاده» و به قول تاجیکان «مکتوب سرگشاده»، اگرچه ظاهراً شخص یا گروه خاصی را منظور دارد اما مخاطبش عموم مردم و همه کسانی است که اکنون و در آینده با موضوع آن درگیرند. معمولاً نامه سرگشاده وقتی نوشته می‌شود که نویسنده پیش‌تر، حرف‌هایش را زده اما گوش شنوایی نیافته و جز جواب‌های سربالا نشنیده است...
نامه سرگشاده اگر با پرسشهای تازه، پاسخهای کهنه را دور بزند، چنانچه آینه درد‌ها و رنج‌ها باشد و با نیت پاک و قلمی دیکته ناپذیر نوشته شود و اگر حرف دل همه کسانی باشد که یک سینه سخن دارند و بیان نکرده‌اند، (آن نامه) از نویسنده‌اش عبور کرده، عمر نوح می‌کند.
...

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پذیریش دانشجو در مقطع دکتری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

در رشته‌های فلسفه علم،‌ کلام،‌ حکمت متعالیه

پذیریش دانشجو در مقطع دکتری

 

پذیریش دانشجو در مقطع  دکتری

مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در سال تحصیلی ۹۲ در سه رشته فلسفه علم،‌ کلام،‌ حکمت متعالیه در مقطع دکتری دانشجو می‌پذیرد...

 

به گزارش پایگاه خبری حکمت و فلسفه، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در سال تحصیلی 92 در سه رشته فلسفه علم،‌ کلام،‌ حکمت متعالیه  در مقطع دکتری دانشجو می‌پذیرد.

این مؤسسه در رشته فلسفه علم، 5 نفر؛ کلام، 2 نفر؛ حکمت متعالیه، 1 نفر پذیرش خواهد داشت که رشته‌های کلام و حکمت متعالیه پژوهش محور خواهد بود.

حائز اهمیت است که این محل برگزاری کلاس‌های مقطع دکتری در تهران و قم خواهد بود.

افراد حائز شرایط برای دریافت کد رشته‌های مذکور به اصلاحیه‌ دفترچه انتخاب رشته مراجعه کنند.

http://www.irip.ir/Home/Single/41390

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
عقربه ذهنی فیلسوف عصر جدید نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

دکتر کریم مجتهدی عنوان کرد

عقربه ذهنی فیلسوف عصر جدید میان علوم جدید و کلام سنتی است

عقربه ذهنی فیلسوف عصر جدید میان علوم جدید و کلام سنتی است

دکتر کریم مجتهدی معتقد است که اگر عقربه ذهن متکلم قرون وسطی بین وحی و عقل باشد، عقربه ذهنی فیلسوف عصر جدید میان علوم جدید و کلام سنتی است

 

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران،‌ در دومین روز همایش وضعیت فلسفه در ایران معاصر در گرامیداشت روز جهانی فلسفه دکتر کریم مجتهدی به بررسی فلسفه غرب و آموزش آن در ایران پرداخت و گفت: فلسفه متوسل به عبارت می شود تا مباحث خود را بیان کند. فلسفه "آتی" است و کتاب هم "آن" است. فلسفه امکانات آتی بشر را فراهم می آورد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دکتر مجتهدی فیلسوف آرام نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 


درباره دکتر مجتهدی
فیلسوف آرام

 

استاد دکتر کریم مجتهدی در سال 1309 ه. ش در تبریز به دنیا آمد. تا کلاس دوم ابتدایی در زادگاه خود تحصیل کرد . سپس در تهران بقیه دروس ابتدایی را در دبستان فردوسی و تحصیلات دبیرستانی را در «فیروز بهرام» و در کالج «البرز» به پایان رساند.

 

او در 18 سالگی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در دانشگاه «سوربن» پاریس که مهمترین دانشگاه فرانسه است، به تحصیل فلسفه پرداخته است. در آن زمان تنها ایرانی بوده است که از عهده امتحان عمومی ورودی «پروپتودیک» برآمده است و در سال‌های بعد به جای چهار «سرتیفیکا» لازم برای اخذ درجه کارشناسی، هفت «سرتیفیکا» گرفته است. دوره کارشناسی ارشد را نیز در همان دانشگاه به پایان رسانده است. عنوان رساله ایشان «بررسی تحلیل استعلایی کانت» تحت راهنمایی استاد معروف پاریس «ژان وال» بوده است


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
50 هزار سرباز شکست‌ناپذیر فردوسی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

50 هزار سرباز شکست‌ناپذیر فردوسی

شاید برای بسیاری از شما پیش آمده باشد‌ وقتی از شعر و شاعران در قرون مختلف تاریخ ادبیات سخن به میان می‌آید ناخودآگاه در ذهن‌تان دربار پادشاهی را تجسم کنید که شاعری در مدح و ثنای سلطان در حال شعرخوانی و سُرایش اثری ادبی، فاخر، موزون و مقفی است، همان‌طور که در برخی سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی و حتی طنز این صحنه بارها به تصویر کشیده شده است.

 

به بیان دیگر، در میان هنرها همواره این شاعران بوده اند که نام و اثرشان با سکه، درم، دینار و صله پیوند خورده است که البته برخی گزارش ها و مستندات تاریخی وجود چنین پدیده ای در میان شاعران را رایج دانسته است، اما گاهی این موضوع در مورد بزرگان تاریخ ادبیات و خالقان میراث فرهنگی ما به کار برده می شود و در ذهن مردم هم جای می گیرد.

یکی از این مفاخرکه امروز را در تقویم ها به نام او نامگذاری کرده اند ، فردوسی است که داستان گرفتن صله و یک سکه به ازای هر بیت از سرودن شاهنامه توسط او را دیگر کمتر کسی است که نشنیده باشد؛ داستانی که برای نخستین بار توسط نظامی عروضی سمرقندی در کتاب چهار مقاله در قرن ششم مطرح شد.

خلاصه آنچه عروضی سمرقندی در کتابش درباره فردوسی

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فرصتی برای عبور ادبیات ایران از مرزها نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

کارشناسان راهکارهایی برای ورود ادبیات مقاومت و انقلاب به مجامع دانشگاهی و ترجمه آن ارائه دادند

فرصتی برای عبور ادبیات ایران از مرزها کارشناسان راهکارهایی برای ورود ادبیات مقاومت و انقلاب به مجامع دانشگاهی و ترجمه آن ارائه دادند

یک روز پس از تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت ورود ادبیات مقاومت و انقلاب اسلامی به فضاهای دانشگاهی و ترجمه این آثار به زبان های مختلف، نویسندگان و کارشناسان این عرصه، راهکارهایی برای پیگیری و اجرایی شدن رهنمودهای رهبر انقلاب ارائه کردند.
    به گزارش جام جم، روز دوشنبه حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندرکاران دفتر ادبیات و هنر مقاومت و ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری، بر ورود ادبیات مقاومت و انقلاب به فضاهای دانشگاهی و نیز ضرورت ترجمه آثار تولید شده در زمینه ادبیات مقاومت تاکید کردند.برگزاری جلسات نقد و بررسی آثار تولید شده، تدوین کتاب هایی به عنوان متون و منابع دانشگاهی و نیز حمایت از مولفان این حوزه از عمده ترین راهکارهای مطرح شده از سوی مرتضی سرهنگی، رضا اسماعیلی و حجت الاسلام سعید فخرزاده است.
    
    اسماعیلی: کم کاری کرده ایم
    رضا اسماعیلی، شاعر و دبیر جایزه قلم زرین در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان این که بسیاری از اصحاب فکر و فرهنگ و صاحبنظران ادبیات مقاومت امروز این دغدغه را دارند، گفت: در این زمینه باید دورخیز کنیم و راهکارهایی ارائه شود که به نتیجه ای درخور برسد.
    او ادامه داد:

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» علی(ع) بهترین الگو برای زیست مسلمانی است :: ۱۳٩٢/٢/۳٠
» آغازگر ایده‌آلیسم آلمانی :: ۱۳٩٢/٢/٢٩
» ایستگاه‌های مترو تهران به پارکینگ نیاز دارند :: ۱۳٩٢/٢/٢٩
» علم زمینی در‌ محدوده معرفت آسمانی :: ۱۳٩٢/٢/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی :: ۱۳٩٢/٢/٢۴
» اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش :: ۱۳٩٢/٢/٢۴
» خلاصه کتاب: جهانی شدن فرهنگ، هویت :: ۱۳٩٢/٢/٢۴
» جهانی‌سازی هویت فرهنگی با دیپلماسی رسانه‌ای :: ۱۳٩٢/٢/٢۴
» کلیدر دومین رمان طولانی‌ جهان شد :: ۱۳٩٢/٢/٢۴
» کتاب دزد :: ۱۳٩٢/٢/٢۳
» برگزاری مصاحبه های علمی :: ۱۳٩٢/٢/٢۳
» الگوی زیست مسلمانی بر اساس نهج البلاغه :: ۱۳٩٢/٢/٢۳
» لاهوتی ترجمه و تحقیق را با هم درمی‌آمیخت :: ۱۳٩٢/٢/٢٢
» خــانه ای بر مـوج :: ۱۳٩٢/٢/٢٢
» انتشار رمان گمشده‌ ساراماگو ۳ سال پس از مرگ :: ۱۳٩٢/٢/٢٢
» بربساطی که بساطی نیست :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» اخلاق پژوهش در چنبره سلطه سازمانی :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» ستیزه یی میان کتمان و اعتراف :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» تفکر و تکفیر :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» معجزه هند در قرن ششم پیش از میلاد :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» گفتمان علم مدرن و تولید چالش‌های فراگیر :: ۱۳٩٢/٢/۱٧
» تحجر به اومانیسم راه می‌برد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶

 

 ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علی(ع) بهترین الگو برای زیست مسلمانی است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۳٠

 

مصطفی دلشاد تهرانی:
علی(ع) بهترین الگو برای زیست مسلمانی است
 

 

به گزارش خبرگزاری عتبات به نقل از خبرگزاری کتاب ایران ، نشست علمی «الگوی زیست مسلمانی در نهج‌البلاغه» عصر دوشنبه (23 اردیبهشت‌ماه) با سخنرانی دکتر مصطفی دلشاد تهرانی، عضو شورای علمی مرکز تحقیقات امام علی (ع) و به دبیری دکتر محمد‌علی لسانی، عضو شورای علمی مرکز تحقیقات امام علی (ع) و حضور جمعی از استادان حوزه دین و اندیشه در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

دکتر مصطفی دلشاد تهرانی در این نشست با بیان این‌که الگوی زیست مسلمانی مبتنی بریک پیش فرض است، افزود: دینداری ملازم با نوع زیستن است. الگوی زیست یا سبک زندگی مسلمانی بحث جدیدی نیست و همزمان با ظهور اسلام آغاز شده است.
 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آغازگر ایده‌آلیسم آلمانی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٩

 

نگاهی به آرا و احوال یوهان گوتلیب فیخته
آغازگر ایده‌آلیسم آلمانی

 

آغازگر  ایده‌آلیسم آلمانی

 

فرهیختگان/الهه شیری‌لو: اگر بنا بود داستان‌های تلاش و کوشش برای رسیدن از هیچ به مقام بالا نمونه عینی داشته باشد، فیخته قطعا یکی از این نمونه‌هاست.

یوهان گوتلیب فیخته (۱۸۱۴-۱۷۶۲) در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد. چون خانواده‌اش تهیدست بود، امیدی نمی‌رفت که او بتواند تحصیل کند. در نوجوانی برای زمیندار بزرگی غازچرانی می‌کرد و توانست نظر او را جلب کند. اربابش او را به مدرسه‌ای در پفورتا فرستاد. در سال ۱۷۸۰ در رشته الهیات در دانشگاه ینا نام‌نویسی کرد. در یک روز تعطیل که ارباب دیر به مراسم کلیسا رسیده و مشوش شده بود، فیخته نوجوان توانست با کمک حافظه قوی خود چندین آیه و سوره از کتاب مقدس انجیل را برایش زمزمه کند. ارباب که استعداد کودک چوپان را دید، تصمیم گرفت با هزینه خود او را به مدرسه شبانه‌روزی بفرستد که آن‌ زمان در آن، نوباوگان اشراف، خان، مالک و امیران ارتش و روحانی به تحصیل می‌پرداختند. او روزی با کتابی از کانت آشنا شد و تصمیم گرفت دنبال فلسفه بیفتد. فیخته ادامه تحصیل علم الهیات در دانشگاه را نیز ناتمام گذاشت و به مطالعه کتب فلسفی پرداخت.
موفقیت فلسفی فیخته به آن حد رسید که در پایان قرن ۱۸ حق‌الزحمه کتاب‌های او بیشتر از گوته و شیلر شد. او برای اولین‌بار نیز در آن ‌زمان یک مجله برای آموزش زنان را پایه‌گذاری کرد. فیخته در طول عمر کوتاه روشنگرانه‌اش، فراز و فرود عجیبی را پشت سر گذاشت. در جوانی، او یکی از مدافعان آتشین انقلاب فرانسه بود و به انتقاد از حاکمان و فئودال‌های زورگوی آن‌ دوره پرداخت.
  انسان به مثابه سازنده تاریخ


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ایستگاه‌های مترو تهران به پارکینگ نیاز دارند نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٩

 

 ایستگاه‌های مترو تهران  به پارکینگ نیاز دارند

فرهیختگان/آرمین منتظری: چندی پیش کنفرانسی با نام سومین کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های اخیر در مهندسی راه‌آهن در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد. اساتیدی از دانشگاه‌های خارج از کشور نیز به این کنفرانس دعوت شده بودند.

 یکی از این اساتید خارجی پروفسور لوران بریدل، استاد بازنشسته آمایش فضا دانشکده ژئوماتیک و محیط‌زیست دانشگاه لوزان سوئیس بود. پروفسور بریدل در سال ۱۳۵۱ اقامتی دو ساله در ایران داشت. او که به گفته خودش دو سال خانه‌اش در کوچه هفتم محله یوسف‌آباد تهران بود کمابیش تهران را می‌شناسد. در آن سال‌ها وی عضو گروهی تحقیقاتی بود که روی طرحی برای طراحی و توسعه صنعت توریسم در ایران کار می‌کردند. هفته گذشته او پس از گذشت بیش از ۴۰ سال بار دیگر به تهران بازگشت. با او درخصوص مشاهداتش در تهران در لابی هتل محل اقامتش گفت‌وگو کردیم.
  
 آقای دکتر شما چند سال پیش، فکر می‌کنم نزدیک به ۴۰ سال پیش، به ایران آمدید و دو سال هم در تهران زندگی کردید. در تهران مشغول چه کاری بودید؟
من روی پروژه‌ای تحقیقاتی درخصوص چگونگی بهبود وضعیت توریسم در تهران و در ایران کار می‌کردم. در آن سال‌ها درخصوص مسائل فرهنگی، مسائل مربوط به توسعه و مسائل اقتصادی که به توریسم ربط پیدا می‌کند کار می‌کردم.
 از آن زمان تا به حال چه تغییراتی در تهران دیده‌اید؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علم زمینی در‌ محدوده معرفت آسمانی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٤

 

 

 

علم زمینی در‌ محدوده معرفت آسمانی

همواره یکی از مساله آفرین‌ترین رشته‌های دانشگاهی، علوم انسانی است. از مساله چگونگی تقسیم‌بندی رشته‌ها و چگونگی تنظیم درس‌ها و تدوین کتب این رشته گرفته تا معضل اشتغال فارغ‌التحصیلان، همگی تنور بحث در باب علوم انسانی را گرم نگاه داشته است.

 

علوم انسانی دارای اهمیت بنیادی برای هر کشور و هر تمدنی است و به عبارتی نمایانگر چشم انداز حرکت یک تمدن در مسیر تاریخ است.

در سال های اخیر نیز با توجه به برخی اشارات رهبر معظم انقلاب، توجه خاصی به مباحث این علوم و به ویژه مساله بومی سازی علوم انسانی و نیز ارائه مبنایی برای علوم انسانی اسلامی شده است.

برای بررسی این موضوع به سراغ دکتر علی شیرخانی، عضو هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی قم و رئیس سابق مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم رفتیم تا با ایشان در این باره گفت وگو کنیم.

در چند سال گذشته بحث بومی سازی یا اسلامی سازی علوم انسانی به عنوان یک ضرورت در جامعه علمی کشور مطرح شده است. طبیعی است یک سیستم علمی پویا و کارآمد همواره نیازمند آفرینش نظریات جدید است. به نظر شما علت نیاز به تجدیدنظر در نظام آموزش علوم انسانی چیست و چه عواملی باعث فاصله گرفتن ما از وضع مطلوب شده است؟

علوم انسانی امروز به عنوان یک دغدغه مهم در ایران مطرح است. دغدغه ای که خاص علوم انسانی بوده و براساس ماهیت و کارکردهای خاص آنها شکل گرفته است؛ چرا که در علوم دیگر مانند علوم پایه ، علوم مهندسی و فنی و علوم پزشکی چنین نیست و این علوم فارغ از این که بر چه مبنا و فلسفه ای شکل گرفته اند، قواعد نسبتا ثابتی داشته و در تمام دنیا به گونه ای متناسب کاربرد دارند. در توضیح و تشریح این دغدغه باید گفت از آنجا که علوم انسانی فعلی مبنا و منشا غیربومی و عمدتا غربی دارند، این دغدغه وجود دارد که قرائت هایی که از این علوم در جامعه ما می شود با انسان مسلمان سازگاری نداشته و نتایج مطلوب و کارکردهای ویژه خود را به دست نمی دهند، زیرا این علوم به لحاظ جهان بینی و معرفت شناسی بر اصول و فلسفه ای ناسازگار با آموزه های اسلامی بنا شده اند که با شرایط و نیازهای جامعه ما منطبق نیست. البته این دغدغه سابقه بحث طولانی دارد و تنها به اسلام و جوامع اسلامی برنمی گردد.

عقاید و نظرات متفاوتی از سوی اندیشمندان عرصه علوم انسانی کشور درباره خاستگاه چالشی که گفتید، وجود دارد. برخی اساسا قائل به وجود چنین دغدغه ای نیستند و برخی دیگر مقیاس ها و روش های گوناگونی را برای سنجش آن دارند. جنابعالی معتقد به وجود چه سطحی از چالش و بر مبنای چه عواملی هستید؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٤

 هویت فرهنگی – سازمانی و سردر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی

هویت فرهنگی – سازمانی و سردر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی

 

*دکتر منصور ساعی

«لوگو» یا نام یک سازمان، نمادی است که افکار عمومی و مخاطبان آن را شناسه و برند آن سازمان می شناسند. هرچه قدر این لوگو با معیارهای فرهنگی و مولفه های هنری بومی نیز همخوانی داشته باشد، بهتر در ذهن مردم نقش می بندد. در جامعۀ ما سردر و لگوی بسیاری از سازمان های دولتی و مراکز علمی و دانشگاهی تناسب چندانی با ارزش های فرهنگی ایرانی – اسلامی و مولفه های خوشنویسی و معماری و طراحی ایرانی ندارند.

سردر (لوگوی) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، به عنوان یک نهاد علمی و آکادمیک – که اخیراً به جهت مدیریت جدید پژوهشگاه طراحی و نصب شده است – ترکیب منسجمی از عناصر خوش نویسی و کاشی کاری (معماری) با زمینه آبی است که بنظر می رسد هم از بعد گرافیکی و هنری زیبا و چشـم نواز است و هم دارای مولفــه های هویتی (اسـلامی – ایرانی) و هم هویت سازمانی است.چنین « لوگویی» می تواند به برندی ماندگار در میان مخاطبان این نهاد علمی – پژوهشی تبدیل گرددو همچنین به زیبایی معماری و نمای ساختمان نیز بیفزاید.

همچنین به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، سردر پژوهشگاه در اسفند 1391 طراحی و در فروردین اجرا و نصب شده است. برای اطلاع از گزارش تصویری اینجا را کلیک کنید.

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٤

 

  اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور دستگاههای اجرایی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی دوره های دکتری پژوهش محور را ویژه کارشناسان و متخصصان دستگاههای اجرایی برگزار می نماید.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند به آدرس http://scholarship.msrt.gov.ir/news/ مراجعه نمایند.

 

 

 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» کلیدر دومین رمان طولانی‌ جهان شد :: ۱۳٩٢/٢/٢۴
» کتاب دزد :: ۱۳٩٢/٢/٢۳
» برگزاری مصاحبه های علمی :: ۱۳٩٢/٢/٢۳
» الگوی زیست مسلمانی بر اساس نهج البلاغه :: ۱۳٩٢/٢/٢۳
» لاهوتی ترجمه و تحقیق را با هم درمی‌آمیخت :: ۱۳٩٢/٢/٢٢
» خــانه ای بر مـوج :: ۱۳٩٢/٢/٢٢
» انتشار رمان گمشده‌ ساراماگو ۳ سال پس از مرگ :: ۱۳٩٢/٢/٢٢
» بربساطی که بساطی نیست :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» اخلاق پژوهش در چنبره سلطه سازمانی :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» ستیزه یی میان کتمان و اعتراف :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» تفکر و تکفیر :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» معجزه هند در قرن ششم پیش از میلاد :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» گفتمان علم مدرن و تولید چالش‌های فراگیر :: ۱۳٩٢/٢/۱٧
» تحجر به اومانیسم راه می‌برد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» رونمایی از جدید ترین کتاب دکتر کریم مجتهدی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» زیست دنیوی غایت فلسفه جدید :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند! :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» آیت اللهی: پژوهش ها روی قفسه ها خاک می خورد :: ۱۳٩٢/٢/۱۵
» علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مطهری آن‌گونه که من شناختم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر قراملکی :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس» :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری :: ۱۳٩٢/٢/۱۴

 

 

 

 

  نظرات ()
خلاصه کتاب: جهانی شدن فرهنگ، هویت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٤

 

خلاصه کتاب: جهانی شدن فرهنگ، هویت

خلاصه کننده: حسن گودرزی

دانشکده صدا و سیما- 2- 1387

منبع: گل محمدی، احمد (1386چا پ سوم)، «جهانی شدنفرهنگ، هویت» ،تهران: نشر نی.تعداد صفحات: 268 صفحه

 

چکیده ای از کتاب و فصل های آن

فردای‌مان چه خواهد شد؟ خبر از آینده، همیشه رازآلود و اسرارآمیز بوده است و اطلاع از آن گاهی بسیار کنج‌کاوی‌برانگیز و هیجان‌انگیز. همین کنج‌کاوی‌هاست که بازار کف‌بینی و فال‌گیری را حتی در دوران مدرن، داغ نگه داشته است. کنجکاوی نسبت به آینده، خصوصاً در شرایط بحران و اوضاع آشفته، بسیار حاد و شدید می‌شود. به همین دلیل است که چنین دغدغه‌ای، در جوامع جهان سومی، فراگیرتر و سؤال‌برانگیزتر است. فردای‌مان چه خواهد شد؟ آیا آینده‌ای بسیار متفاوت خواهیم داشت؟ آیا تغییرات بزرگی در راه است؟ یا وضع همین است که هست و همین خواهد بود؟ در علم جامعه‌شناسی برای پیش‌بینی اوضاع و احوال آینده راه‌های متعددی اندیشیده شده و ابزارهای متنوعی پدید آمده است. یکی از جدیدترین ابزارهای مفهومی که متفکران برای تحلیل شرایط اجتماعی جوامع جهان و چه‌گونه‌گی تغییرات و تحولات آینده آن‌ها پدید آورده‌اند، مفهوم «جهانی شدن» است. عبارتی که این روزها بسیار به گوش می‌خورد، و اگر نیم‌نگاهی به دکه‌‌های کتاب‌فروشی بیندازید، عناوین مرتبط با این موضوع، هر روز بیش از روز قبل به چشم می‌آید. جهانی شدن یعنی چه؟  چه اثری بر ما دارد؟ برای ما خوب است یا بد؟ آیا سرعت اثرگذاری آن‌چنان است که در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولات بزرگی باشیم؟

 برای جهانی شدن، تعاریف متعددی ذکر کرده‌اند. واقعیت آن است که شاید نتوان برای این پدیده به دلیل تعدد ابعاد آن، یک تعریف واحد ارائه داد، اما آن چه که بیش از همه به عنوان تعریف این پدیده ذکر شده، آن است که «جهانی شدن عبارت است از فرآیند فشرده‌گی فزایندهء زمان و فضا که به واسطهء آن، مردم دنیا کم و بیش و به صورتی نسبتاً آگاهانه در جامعهء جهانی واحد ادغام می شوند.» مصادیق این فرآیند عبارت‌اند از:

 صفحه نخست  

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جهانی‌سازی هویت فرهنگی با دیپلماسی رسانه‌ای نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٤

 

مدرس حوزه ارتباطات و رسانه در گفت‌وگو با تشریح کرد
امروزه رسانه نقش چشمگیری در شکل‌گیری فرهنگ جوامع مختلف بازی می‌کند و تولید محتوا در رسانه چه در عرصه بین‌المللی و چه داخلی بسیار حائز‌اهمیت است؛ به ویژه در دنیای امروز که پرکاربردترین زمان برای رسانه‌ها در عرصه دیپلماسی است.

جهانی‌سازی هویت فرهنگی با دیپلماسی رسانه‌ای

آذین آقاجانی 
امروزه رسانه نقش چشمگیری در شکل‌گیری فرهنگ جوامع مختلف بازی می‌کند و تولید محتوا در رسانه چه در عرصه بین‌المللی و چه داخلی بسیار حائز‌اهمیت است؛ به ویژه در دنیای امروز که پرکاربردترین زمان برای رسانه‌ها در عرصه دیپلماسی است. از این رو بر آن شدیم با دکتر منصور ساعی به گفت‌وگو بنشینیم. وی پژوهشگر و مدیرگروه رشته فرهنگ و ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی است. همچنین مقالات متعددی در زمینه رسانه، سیاست و هویت به چاپ رسانده است. ماحصل گفت‌وگوی با دکتر منصور ساعی از نظرتان می‌گذرد. 

جناب دکتر ساعی شما چه تعریفی از دیپلماسی رسانه دارید؟ 
واژه دیپلماسی رسانه‌ای اصولاً از حوزه سیاست وارد بحث ارتباطات شده است. تولد این واژه به زمانی باز می‌گردد که برخی از کشورهای اروپایی به تأثیر رسانه در کوتاه مدت و بلند مدت در عرصه سیاست‌های خارجی توجه ‌کردند. در کشورهایی که حیطه کوتاه مدت را مورد بررسی قرار می‌دادند به آن دیپلماسی عمومی گفته می‌شد که مخاطبان عام را مورد توجه قرار می‌دادند؛ اما کشورهایی که روی آثار دراز مدت رسانه‌ها و عوامل فرهنگی آن تأکید می‌کردند آن را دیپلماسی فرهنگی-رسانه‌ای خطاب می‌کردند. حال معنایی که از واژه دیپلماسی عمومی صادر می‌شود این است که چقدر کشورها سعی می‌کنند از رسانه‌ها برای پیشبرد اهداف سیاسی‌شان در ورای مرزهای خود استفاده و سعی کنند افکار عمومی جهانیان را ترغیب کنند تا سیاست‌ها، اهداف و برنامه‌هایشان مورد پذیرش آنان قرار گیرد. شاید بتوان گفت که امروزه پرکاربردترین زمان برای رسانه‌ها در عرصه دیپلماسی است زیرا فناوری‌های نوین زمینه بسیار مناسبی را برای این دیپلماسی ایجاد کرده است. 
مخاطبان دیپلماسی رسانه‌ای چه گروهی هستند؟ 

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کلیدر دومین رمان طولانی‌ جهان شد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٤

 

«کلیدر» دومین رمان طولانی‌ جهان شد

فرهیختگان آنلاین: رمان «کلیدر»، اثر معروف «محمود دولت‌آبادی»، در فهرست طولانی‌ترین رمان‌های جهان پس از اثر معروف «مارسل پروست» یعنی «در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته» در رتبه‌ی دوم قرار دارد.

به گزارش ایسنا ، سایت ویکی‌پدیا در گزارشی با درنظر گرفتن عوامل متعددی چون تعداد کلمه‌ها، به معرفی طولانی‌ترین رمان‌های ادبیات جهان پرداخته که در این میان، رمان «کلیدر» نوشته‌ی «محمود دولت‌آبادی» در رتبه‌ی دوم دیده می‌شود

ویکی‌پدیا برای انتخاب طولانی‌ترین رمان‌های جهان سه راه پیش رو داشته؛ اول شمارش تعداد حروف یک کتاب، ‌دوم شمارش تعداد کلمه‌های آن و سوم بر اساس تعداد صفحه‌ها با مبنا قرار دادن ۲۵۰ لغت در هر صفحه با فونت ۱۲. که در نهایت، شمارش تعداد کلمه‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری معیار انتخاب طولانی‌ترین رمان‌ها قرار گرفته است.

مسأله دیگری که در این میان حائز اهمیت بوده، تعریف‌های متفاوت از واژه‌ی رمان بوده است. در نهایت، رمان یک نوشته‌ با داستان مجزا که از سوی یک ناشر چاپ شده و یا به صورت الکترونیک منتشر شده و دارای حق تألیف و انتشار برای نویسنده باشد، تعریف شده است. بر این اساس، کتاب‌هایی مثل «ارباب حلقه‌ها» که داستان‌های مجزا داشته و مجموعه‌های «هری پاتر» که یک مجموعه‌ی داستان است، از این رده‌بندی کنار گذاشته شده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کتاب دزد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۳

 

کتاب دزد

فرهیختگان: امیرعباس همایونی دیگر پیر شده بود. دست‌هایش می‌لرزید و فقط با کمک عصا می‌توانست راه برود. دکتر به او تاکید کرده بود هیجان زده نشود.

 چون برای قلبش اصلا خوب نبود. بس که کتاب خوانده بود، عینکش هم کلفت شده و از بس که شیشه‌هایش سنگین بود، مدام سُر می‌خورد و تا نوک دماغش پایین می‌آمد.
آقای همایونی عاشق کتاب بود. همه کتاب‌هایش را هم می‌شناخت. روزها همان‌طور که روی صندلی راحتی‌اش نشسته بود، به انبوه کتاب‌هایش که توی قفسه‌های چوبی کنار هم چیده شده بودند، خیره می‌شد و آرام سر تکان می‌داد. گاه چشمش به جلد رنگی یا کتاب قطوری که می‌افتاد، لبخند می‌زد و به فکر فرو می‌رفت. یادش می‌آمد که چطور با اضطراب و دلهره آن کتاب را از کتابفروشی بلند کرده بود. طوری که موقع بیرون رفتنش هیچ‌کس متوجه نشود. پاتوقش راسته «انقلاب» بود؛ روبه‌روی دانشگاه.
«تاریخ بیهقی» را از انتشارات «خوارزمی» دزدیده بود. کتابفروشی‌ای بزرگ بود و پستوهایش مجال مخفی‌کردن کتاب را زیر پیراهن می‌داد. اما قبلش حتما یادش بود که باید پیراهنش را بیندازد روی شلوارش و بعد وارد مغازه شود. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
برگزاری مصاحبه های علمی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۳

 

 

 

 

آخرین اطلاعات درباره زمان برگزاری مصاحبه های علمی


دواطلب گرامی
ضمن عرض سلام و تبریک برای قبولی شما تا این مرحله،همه اطلاعاتی که درباره برگزاری مصاحبه احتیاج دارید،در این خبر در دسترس شماست و اطلاعات تکمیلی هم در اولین فرصت از همین طریق منتشر خواهد شد.

بنابراین برای دریافت اطلاعات فقط به همین سایت مراجعه کرده و از تماس تلفنی و مراجعه حضوری خودداری فرمائید.
با آرزوی توفیق

اطلاعیه شماره 1 در خصوص شماره حساب
اطلاعیه شماره 2 در خصوص تکمیل و ارسال فرم مشخصات فردی داوطلبان - فرم مشخصات فردی 
اطلاعیه شماره 3 در خصوص اعلام زمان مصاحبه علمی رشته زبان و ادبیات فارسی
اطلاعیه شماره 4 در خصوص اعلام زمان مصاحبه علمی رشته تاریخ ایران بعد از اسلام
اطلاعیه شماره 5 در خصوص اعلام زمان مصاحبه علمی رشته حکمت متعالیه

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
الگوی زیست مسلمانی بر اساس نهج البلاغه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۳

 

 

بررسی « الگوی زیست مسلمانی بر اساس نهج البلاغه» در پژوهشگاه


دومین نشست علمی مرکز تحقیقات امام علی (ع)» با عنوان « الگوی زیست مسلمانی بر اساس نهج البلاغه» با سخنرانی استاد مصطفی دلشاد تهرانی برگزار می شود.دبیری این نشست که دو شنبه 23 اردی بهشت برگزار می شود بر عهده دکتر محمد علی لواسانی خواهد بود .

دکتر سیاوش بهرامی،دکتر علی مظفری،دکتر کامیار صداقت حسینی،دکتر مریم قبادی،دکتر شادی نفیسی،دکتر محمد علی فتح اللهی،دکتر شهرام یوسفی فر،دکتر یوسف ترابی،دکتر محمد میردامادی،دکتر مریم صانع پور،دکتر علی رضا میرزا محمد،دکتر محمد علی آذر شب و حجت الاسلام داوود مهدوی زادگان نیز مدعوین نشست الگوی زیست مسلمانی بر اساس نهج البلاغه» هستند. علاقه مندان می تواند در تاریخ اعلام شده و از ساعت 15:30 تا 17:30 به سالن غدیر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مراجعه کنند .

مرکز تحقیقات امام علی (ع) مدتی قبل نیز نشست علمی گفتمان تمدن ساز امیرالمومنین علی (ع) را با سخنرانی دکتر محمدعلی آذرشب برگزار کرد که با استقبال علاقه مندان مواجه شد .

 


 

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لاهوتی ترجمه و تحقیق را با هم درمی‌آمیخت نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٢

لاهوتی ترجمه و تحقیق را با هم درمی‌آمیخت

فرهیختگان/الهه شیری‌لو: صبح پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱ سرای اهل قلم بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران میزبان برگزاری مراسم یادبود استاد حسن لاهوتی بود.

این مراسم که به همت موسسه پژوهشی میراث مکتوب و همزمان با روز «اسناد و میراث مکتوب» برگزار ‌شد با سخنرانی دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب دکتر علی رواقی، دکتر محمدجواد یاحقی و دکتر محمدحسین ساکت همراه بود. قرار بود سخنران دیگر این مراسم استاد بهاءالدین خرمشاهی باشد که بنا به دلایلی در این مراسم حضور نداشت. در ادامه گزارش فرهیختگان از این نشست را خواهید خواند.
 

روی ادامه مطلب در پائین کلیک کنید....

 

 

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» انتشار رمان گمشده‌ ساراماگو ۳ سال پس از مرگ :: ۱۳٩٢/٢/٢٢
» بربساطی که بساطی نیست :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» اخلاق پژوهش در چنبره سلطه سازمانی :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» ستیزه یی میان کتمان و اعتراف :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» تفکر و تکفیر :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» معجزه هند در قرن ششم پیش از میلاد :: ۱۳٩٢/٢/٢۱
» گفتمان علم مدرن و تولید چالش‌های فراگیر :: ۱۳٩٢/٢/۱٧
» تحجر به اومانیسم راه می‌برد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» رونمایی از جدید ترین کتاب دکتر کریم مجتهدی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» زیست دنیوی غایت فلسفه جدید :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند! :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» آیت اللهی: پژوهش ها روی قفسه ها خاک می خورد :: ۱۳٩٢/٢/۱۵
» علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مطهری آن‌گونه که من شناختم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر قراملکی :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس» :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی در نمایشگاه کتاب :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی است :: ۱۳٩٢/٢/٧
» آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد :: ۱۳٩٢/٢/۴
» بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی :: ۱۳٩٢/٢/۴
» روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر :: ۱۳٩٢/٢/۴
» شروط خواندن فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۴
» فلسفه فرانسوی نمرده است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
خــانه ای بر مـوج نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٢

 

خــانه ای بر مـوج
اندیشه دینی که براساس نظام و سنتهای حاکم بر هستی و با توجه به حقیقت و سرشت واحد بشری تنظیم شده است؛ هم مبانی اخلاق حقیقی‌اند و هم دستورات اخلاقی حقیقت ملکوتی و باطنی دارند و رعایت یا عدم رعایت این دستورات در عینیت زندگی و حیات فردی و اجتماعی و حتی در هستی اثر می‌گذارد.
 
 

شبکه ایران/ عنوان این مقاله از حدیث حضرت مسیح(ع) گرفته شده که درباره فنای دنیا فرموده‌اند که آدم عاقل بر موج خانه نمی‌سازد (میزان الحکمه جلد 10 موعظه ها)
برخی در تحلیل مبانی اخلاق معتقدند که اخلاق امری است اعتباری و چنین تحلیل می‌کنند که:
«اخلاق به عنوان اصول رفتاری، مفهومی است اعتباری همچون «زمان» و «زندگی» که تابع زمان و مکان است و در نتیجه نمی‌توان تعریف جامعی از آن به دست داد. ‌ای بسا که بسیاری از ارزش‌های رفتاری یک جامعه در نزد دیگر جوامع مذموم است و یا ویژگی‌هایی که در دوره‌ای خاص بسیار معتبر بوده‌اند پس از گذشت ایامی چند اعتبارشان را از دست می‌دهند، زیرا زندگی که اخلاق از اجزای تشکیل‌دهنده آن است پیوسته براساس دستاوردهای بشری و عقل نوین تعریفی تازه می‌یابد و چون جزء تابع کل است، بنابراین اخلاق نیز خود را با زندگی وفق می‌دهد، زیرا در غیر این صورت کیفیتی بی‌اثر و دست و پاگیر می‌شود.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتشار رمان گمشده‌ ساراماگو ۳ سال پس از مرگ نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢٢

انتشار رمان گمشده‌ ساراماگو ۳ سال پس از مرگ

این خبر در تاریخ ۱۹اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

سه سال پس از مرگ ژوزه ساراماگو، نویسنده‌ شناخته شده و برجسته پرتغالی در سال ۲۰۱۰ میلادی، اثر تازهی از این نویسنده با عنوان ˝پنجره‌ اتاق زیرشیروانی˝، که یکی از اولین کارهای ساراماگو بوده، و یک اثری گمشده محسوب می‌شده، در آلمان انتشار یافت.

به گزارش هنرآنلاین، داستان پیدا شدن و انتشار یافتن “پنجره‌ اتاق زیرشیروانی”، از نویسنده‌ پرتغالی برنده جایزه‌ نوبل ادبیات سال ۱۹۹۸ میلادی، چنان باور نکردنی است که خود می‌تواند دستمایه‌ رمان تازهی قرار گیرد. ژوزه ساراماگو، هنگام نوشتن این رمان ۳۰ سال بیشتر نداشت.

او در آغاز سال‌های دهه‌ ۱۹۵۰ میلادی، دستنوشته‌ این اثر را جهت انتشار یافتن برائ ناشری در لیسبون می‌فرستد و با پاسخ منفی او روبرو می‌شود. این واکنش مایوس‌کننده، ژوزه‌ گوشه‌گیر را که به لکنت زبان هم دچار بوده، از ادامه‌ کار نگارش و نشر بازمی‌دارد.

شوق و ذوق نوشتن تنها سال‌ها بعد‌، دوباره در ژوزه ساراماگو بیدار می‌شود و این نویسنده‌ پرکار در نتیجه‌ خلق آثار به‌‌یاد ماندنی به شهرتی جهانی دست می‌یابد. این موفقیت‌های شگرف، از دید ناشر پیشین نیز دور نمی‌ماند و او پس از جستجو در چند آرشیو، به نقل از‌ خود “رمان گم‌شده‌ ساراماگو را دوباره کشف می‌کند.”

هدیه‌ای پس از مرگ

کتاب “پنجره‌ اتاق زیرشیروانی”، برائ پیلار دل ریو (همسر سااماگو) هدیه‌ای بی‌نظیر است که نویسنده از خود به‌جای گذاشته است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اخلاق پژوهش در چنبره سلطه سازمانی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۱

 

اخلاق پژوهش  در چنبره سلطه سازمانی

سالن اصلی سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ساعت ۱۰ دیروز میزبان نشست «اخلاق در آینه پژوهش و علم» بود که با حضور دکتر محمدحسین ساکت، دکتر محمد اسفندیاری، دکتر احد فرامرز­قراملکی و مهندس مصطفی ساکت برگزار شد.

در این نشست اسفندیاری از مطالبه حقیقت توسط محقق گفت و قراملکی بر پژوهش‌­های حوزه اخلاق کاربردی تاکید کرد. گزارش ما از این نشست را می‌خوانید.

دکتر محمد اسفندیاری اولین سخنران این نشست بود. وی با تاکید بر ملازمه حقیقت و اخلاق گفت: به نظر من اولین وظیفه هر محقق این است که یک انسان حقیقت‌طلب باشد. در پی حقیقت بودن شرط تحقیق نیست بلکه بنیان آ‌ن است. بسیاری دم از حقیقت می‌زنند و از حقیقت سخن می‌گویند اما دغدغه فکری عده قلیلی است. اگر در پی حقیقت نباشیم و حقیقت در کانون توجه‌مان نباشد تمام کوشش‌ها و تلاش‌ها بی‌فایده است و نقصان دارد و سعی بی‌حاصل است. کسی که برای یک غلط هزار دلیل بیاورد مرتکب هزار و یک غلط می‌شود.
وی با تشبیه حقیقت به گنج اظهار داشت: حقیقت هم برخلاف تصور معمول یک چیز دم‌دستی و زودیاب نیست؛ یک گنج شایگان است که رایگان تحصیل نمی‌شود و باید برای دستیابی به آن سختی کشید و تلاش کرد. 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ستیزه یی میان کتمان و اعتراف نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۱

ستیزه یی میان کتمان و اعتراف
گفت وگو با محمد علی سپانلو به مناسبت انتشار جلد اول مجموعه اشعارش

نویسنده: سمیه علیپور

 


    اصل قضیه جست وجوی حقیقت شخصی است. نمی خواهم خیلی آرمان گرایانه حرف بزنم، اما به نظر من آثار مهمی که توجه ما را جلب می کنند، این خصیصه را دارند که نویسنده یا شاعر یا سینماگر در کل زندگی اش به دنبال یک حقیقت شخصی می گردد. یعنی ارزش ها و معیاری های اخلاقی و زیستی و جهان بینی خود را می جوید
    من خودم دقیقا به مخاطبی برای شعرهایم فکر نکرده ام اما مخاطبان خودشان را به من نشان داده اند. می دانید من اغلب کتاب هایم حداکثر دو، سه نوبت چاپ شده است. پس من از آن شاعران پر فروش نیستم که تعداد تجدید چاپ آثارم دو رقمی شود. اما خواننده خودم را دارم. این خواننده ظاهرا خواننده یی فرهیخته است
    محمد علی سپانلو، شاعر و نویسنده و پژوهشگر پرکاری بوده که در تمام سال های فعالیت خود، همواره در سطحی قرار می گیرد که نمی توان از او گذر کرد و نادیده اش گرفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بربساطی که بساطی نیست نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۱

بربساطی که بساطی نیست

گزارشی از اقتصاد نشر و کتابفروشی های دور از نمایشگاه


پیام حیدر قزوینی: انقلاب از معدود خیابان هایی است که وقتی خالی از جمعیت باشد بخشی مهم از جاذبه خود را از دست می دهد، مثل روزهای جمعه که انقلاب انگار انقلاب نیست. گویا شلوغی پیاده روهای انقلاب، بخشی از هویت خیابان شده و نبود جمعیت در پیاده رو ها اولین چیزی است که به چشم می آید. راسته کتابفروشی های انقلاب در پنجشنبه ای که روز دوم نمایشگاه کتاب هم هست خلوت تر از هر پنجشنبه دیگری است. در همان چهارراه ولیعصر که باشی خلوت بودن انقلاب را می بینی و فکر می کنی که لابد تمام جمعیت پیاده رو ها به نمایشگاه کتاب رفته اند اما از چهارراه ولیعصر که به سمت میدان انقلاب راه بیفتی چیز دیگری به جز نبودن جمعیت هم هست تا توجه ات را جلب کند. هیچ دستفروشی در کنار پیاده روی اصلی انقلاب کتاب هایش را بساط نکرده و تک و توک بساطی هم که هست یا در داخل پاساژ ها است یا در فرعی ها.

شاید به همین دلیل است که وقتی به اولین بساط کتابفروشی برمی خوری با کنجکاوی بیش از حد معمول به سمتش می روی. کتابفروش ترجیح داده به جای پیاده روی اصلی کتاب هایش را نبش یک فرعی بچیند؛ بر لبه سکوهای قنادی دو نبشی که سر ابوریحان است. «وقتی که جمعیت نیست، فروش هم نیست. فرقی نمی کند کجای خیابان کتاب هایت را ریخته باشی.» کتابفروش بی حوصله تر از آن است که پرسش های دیگرت را پاسخ دهد اما بعد از چند دقیقه انگار که چیزی یادش آمده باشد، می گوید: «چه نمایشگاهی؟ خودم بارها به نمایشگاه رفته ام. ملت که برای خریدن کتاب به نمایشگاه نمی روند. خیلی ها فقط برای سرگرمی به آنجا می روند.»

خلوت تر از همه پنجشنبه ها: پشت شیشه کتابفروشی انتشارات «مولی» کاغذی چسبانده اند با این محتوا که در طول مدت نمایشگاه، کتاب های کتابفروشی با تخفیف به فروش می رسد. به کتابفروشی که وارد می شوی بزرگی آن بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید. شاید به این دلیل که به جز صندوقدار و دو کتابفروش دیگر هیچ کس دیگری آنجا نیست. کتابفروش می گوید که هرچند انتشارات مولی در نمایشگاه حاضر است اما این سومین سالی است که همزمان با نمایشگاه، کتاب های کتابفروشی شان را هم با تخفیف می فروشند. وی می گوید: «به درخواست مشتری هایمان این کار را می کنیم. خیلی از کسانی که به اینجا می آیند می گویند به دلیل شلوغی و بی نظمی نمایشگاه، تمایلی برای رفتن به نمایشگاه ندارند و ما هم به خاطر آنها این کار را می کنیم.» اما عجیب است که کتابفروش می گوید نمایشگاه کتاب، دیروز و امروز به نسبت سال های پیش به شدت خلوت بوده است. پس جمعیت کجا رفته اند اگر در نمایشگاه هم نیستند؟ چند کتابفروشی دیگر از جمله «آگه» و «نیلوفر» هم از خلوت بودن نمایشگاه در دو روز اول می گویند. در حالی که به گفته آنها در این چند سال، پنجشنبه اول نمایشگاه همیشه شلوغ ترین روز کل نمایشگاه بوده اما امسال خبری از جمعیت سال های گذشته نبوده است.

حتی حدودا تخمین می زنند که در مقایسه با سال های پیش در همین روز، ۳۰ تا ۴۰درصد افت فروش داشته اند. به جز انتشارات مولی، کتابفروشی دانشگاه تهران و موسسه انتشارات «کیهان» هم برچسب تخفیف پشت شیشه هایشان چسبانده اند. نزدیک میدان انقلاب تراکم جمعیت کمی بیشتر می شود اما باز هم خود میدان خلوت تر از پنجشنبه های دیگر است. بازارچه کتاب هم مثل کل انقلاب است. در کتابفروشی انتشارات «خجسته» هیچ کس نیست و در «اختران» دو، سه مشتری دیده می شوند.درکریمخان: از کتابفروشی های خیابان کریمخان، نشر «ثالث» در نمایشگاه حضور دارد و کتابفروشی آن نیز مثل روزهای عادی دایر است اما کتابفروشی «رود» که به کتابفروشی نشر «چشمه» چسبیده است، کاغذهایی را دورتادور شیشه ویترینش چسبانده با این عنوان: «غرفه نمایشگاهی نشر مرکز، نی، هرمس.» اما داخل کتابفروشی که می روی حتی خود کتابفروش هم در فروشگاه نیست و بعد از مدتی وارد کتابفروشی می شود.

......

......

......

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» زیست دنیوی غایت فلسفه جدید :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند! :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» آیت اللهی: پژوهش ها روی قفسه ها خاک می خورد :: ۱۳٩٢/٢/۱۵
» علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مطهری آن‌گونه که من شناختم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر قراملکی :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس» :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی در نمایشگاه کتاب :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی است :: ۱۳٩٢/٢/٧
» آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد :: ۱۳٩٢/٢/۴
» بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی :: ۱۳٩٢/٢/۴
» روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر :: ۱۳٩٢/٢/۴
» شروط خواندن فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۴
» فلسفه فرانسوی نمرده است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تفکر و تکفیر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۱

 


تفکر و تکفیر


تفاوت «فکر»‌ و «کفر» در لغت زیاد نیست؛ اما در عمل و دنیای بیرونی بسیار زیاد است. یکی اسباب ترقی و پیشرفت است و دیگری اسباب اختلاف و رکود. بحث از امروزه روز نیست، بحث از دنیای قدیم است؛ اما نه چندان قدیم. قرنهای سوم و چهارم و پنجم هجری که ما می بایست بار خویش را می بستیم و تمدنی بزرگ پدید می‌آوردیم. چه کردیم؟ هیچ! نشستیم و اختلافات سیاسی و فکری را عمیق تر کردیم و فاصله میان اقوام انداختیم؛ یعنی همزمان، در بعد دین و سیاست و اجتماع زمینه انشقاق را فراهم کردیم.
تا آنجا که به دینمان برمی‌گشت، اکثریت مسلمانان که قدرت سیاسی حاکم را هم در بلاد اسلام داشتند، به اسم خلافت اسلامی، هر کسی را که اهل تفکر در دین بود و می‌کوشید تا شریعت را عمیق بفهمد و توحید را معقول و مفهوم درک کند و فلسفه دین را درست عرضه کند و جهان‌شناسی جدی کند، متهم به کفر و زندقه می‌شد. اقلیت هم که شامل معتزله و شیعه بودند، چون تا اندازه‌ای اهل تفکر بودند و می‌کوشیدند تا آثار فلسفی و کلامی بنویسند و پا را قدری از ظاهر بالاتر گذاشته، به مفاهیم عمیق‌تری برسند، متهم بودند که وارد عالم زندقه و دهری‌گری شده‌اند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
معجزه هند در قرن ششم پیش از میلاد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٢۱

 

معجزه هند در قرن ششم پیش از میلاد / داریوش شایگان

|

 

 

کارل یاسپرس به یک محور تاریخی که قرن ششم پیش از میلاد است، اعتقاد دارد. او معتقد است که در این دوره چند کانون بزرگ تمدنی همزمان وجود دارد. نخست یونان پیش سقراطیان در ایونی است که فلاسفه دیگری به وجود می آیند بعدی هند و سومی چین است. البته ایران هم هست، ضمن آنکه می دانیم درباره تولد زرتشت روایت ها متفاوت است برخی به قرن ششم پیش از میلاد و برخی نیز به قرن های هشتم تا هزاره پیش از میلاد قائل هستند.

در آن زمان در ایران امپراتوری هخامنشی ها هست. درباره یونان غربیان از تعبیر معجزه یاد می کنند. البته حقا درست است، زیرا یونان موقعیت استثنایی دارد و غربیان مدیون فرهنگ یونانی هستند. زمانی که می خواستند «منطقه یورو» را درست کنند، مشاور ژیسکاردستن رییس جمهور فرانسه گفت، یونان از نظر اقتصادی ضعیف است و نمی تواند وارد این منطقه شود.

ژیسکاردستن پریشان شد و گفت: «یعنی کشوری که افلاطون را به ما داده وارد منطقه یورو نکنیم؟!» بنابراین شاهدیم که یونان برای شان تا چه اندازه مهم است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
گفتمان علم مدرن و تولید چالش‌های فراگیر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٧

گفتمان علم مدرن و تولید چالش‌های فراگیر

با اندک مرور اجمالی تاریخ ظهور غرب جدید در قالب و عنوان مدرنیته، به وضوح می‌توان گفت علم جدید در تمدن غرب، از جایگاه محوری و اساسی برخوردار است. درواقع شالوده نظام مدرنیته بر علم جدید استوار است.


 هویت نظام مدرنیته از سه متغیر اصلی، فرعی و تبعی ترکیب شده که هر یک از آنها از نظر مرتبه و میزان تاثیرگذاری متفاوت هستند. این متغیرها عبارتند از: ۱- نظام علوم بنیادین (مولفه محوری)،
۲- ساختارهای اجتماعی (مولفه فرعی) و ۳- محصولات تکنولوژیک. نظام علوم و مفاهیم بنیادین، درواقع همراه با رشد و توسعه دانش جدید حاصل شده و در جایگاه محوری قرار گرفته است. تحولات ساختار اجتماعی در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و نیز ظهور تکنولوژی و ابزارهای فنی، تابع مفاهیم علوم بنیادین است که علم جدید به وجود آورده است. علم جدید با انقلاب در نظام مفاهیم جاری در عصر خود، توانسته درک و فهم جامعه را از واقعیت جهان و هستی دستخوش تحول کند.
در حقیقت با تابیدن و انعکاس مفاهیم جدید بر واقعیت‌های عالم، درک تازه و نویی از واقعیت فراهم شد. مفاهیم جدید و دانش جدید همانند پنجره‌ای بود که افق و چشم‌انداز وسیعی فراروی افراد در تحلیل و مطالعه هستی گشود. در نتیجه علم جدید به‌عنوان اصلی‌ترین ریشه و مولفه محوری مدرنیته، خط فاصل بین دنیای جدید و قدیم محسوب می‌شود. در تلقی بعضی از روشنفکران دینی، نیز اساس تفاوت دنیای قدیم و جدید، به علم برمی‌گردد.

ادامه دارد......

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تحجر به اومانیسم راه می‌برد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦

 

کارآمدی دین در گفت‌وگو با دکتر عماد افروغ

تحجر به اومانیسم راه می‌برد

 


اندیشه > دین- دین (اسلام) دارای اصولی است که ضامن نیک‌بختی و سعادت انسان در دنیا و آخرت است اما این اصول باید به‌دست خود انسان‌ها و مطابق با نیازمندی‌ها و پرسمان‌های هر عصر و زمانی، به‌گونه‌ای در جامعه پیاده و اجرا شود که بیشترین رستگاری را برای انسان به ارمغان آورد، از این‌رو پرسش از کارآمدی دین را هم باید در همین چهارچوب به بحث و پژوهش گذاشت.

 بر این اساس، چه‌بسا انسان‌ها و گروه‌هایی پیدا شوند که با برداشت خاص خود از دین، آن را به محاق ببرند و سرزندگی و پویایی را از آن سلب کنند. در چنین وضعیتی می‌توان از ناکارآمدی دین در جامعه سخن گفت. درهرحال برای توضیح و فهم بیشتر مفهوم ناکارآمدی دین گفت‌وگویی با دکتر عماد افروغ، استاد دانشگاه و نویسنده در این‌باره داشتیم که در پی می‌خوانید.

  • وقتی امروزه از کارآمدی دین در جامعه صحبت می‌شود آیا مقصود این است که چگونه دین (اسلام) در جامعه عرضه شود تا بیشترین سعادت را برای انسان به ارمغان بیاورد؟ در هرحال منظور از کارآمدی دین چیست؟

بحث کارآمدی دین یک بحث سهل و ممتنع است. شاید در بادی امر به‌نظر بیاید که چندان دشواری ندارد اما وقتی وارد بحث می‌شویم و به ابعاد مختلف کارآمدی و ارتباط آن با دین توجه می‌کنیم، در می‌یابیم که بحث ساده‌ای نیست. به این دلیل که بحث ما صرفا یک بحث درون دینی نیست. در این ارتباط باید یک نگرش دیالکتیکی را اتخاذ کرد که هم به ابعاد برون‌دینی توجه کند و هم به ابعاد درون‌دینی. در اینجا شاید بشود آن ابعاد درون‌دینی را برجسته‌تر و پرصلابت‌تر مطرح کرد اما ابعاد برون‌دینی تنوعش به‌مراتب بیشتر است؛ چون هم جنبه‌های اجتماعی را دربر‌می‌گیرد و هم جنبه‌های فردی را. این جنبه‌های فردی و اجتماعی گرچه با یکدیگر مرتبط هستند، تنها جنبه عینی ندارند بلکه جنبه‌های ذهنی و معرفتی هم دارند. در چنین بستر و زمینه‌ای از کارآمدی دین صحبت می‌شود. ضمن اینکه خود آن مسئله برون‌دینی در عین پیچیدگی، امر ثابتی هم نیست؛ آن هم دستخوش تغییر و تحول است. بنابراین در پاسخ به سؤال شما باید نگرشی دیالکتیکی اتخاذ کرد؛ به این معنا که حسب این نگرش بخشی از این بحث (کارآمدی) به دین بر می‌گردد که معانی، دلالت‌ها، آموزه‌ها و گستره را در برمی‌گیرد.......


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦

 

 

 

رونمایی از دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی در نمایشگاه کتاب

آیین رونمایی دو عنوان کتاب «فرهنگ و شهر: چرخش فرهنگی در گفتمان‌های شهری» و «پشت دریاها شهری است: فنون، روش‌ها و کاربردهای مردم‌نگاری شهری» اثر دکتر نعمت‌اله فاضلی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شود.

فرهنگ و شهر: چرخش فرهنگی در گفتمان‌های شهری توسط انتشارات تیسا و اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران منتشر شده است که با ویرایش جدید و اضافه شده فصل «فرهنگ شهروندی در جامعه معاصر» تجدید چاپ شده است. دکتر فاضلی در کتاب فرهنگ و شهر به تشریح بنیان های نظری شناخت شهری و مطالعات شهری پرداخته است و در ادامه به مجموعه ای از مطالعات موردی مردم نگارانه در زمینه های گوناگون زندگی شهری مثل همسایگی، رسانه ای شدن شهر و ... پرداخته است. این اثر جدید با فصل مردم نگاری شهری پایان یافته است که در آن به طور مختصر رویکرد کیفی و مردم نگارانه در شناخت شهر تشریح شده است.

«پشت دریاها شهری است: فنون، روش‌ها و کاربردهای مردم‌نگاری شهری» دومین کتاب دکتر فاضلی است که به تازگی روانه بازار کتاب شده است. این کتاب به نوعی تکمیل و توسعه کتاب  فرهنگ و شهر است و در آن تلاش شده تا قلمروها و کاربردهای مردم نگاری در مطالعه شهر و زندگی شهری در رشته های مختلف مطالعات فرهنگی، جامعه شناسی، مطالعات شهری و مردم شناسی تشریح شود.

مروری گسترده بر تمامی تجارب جهانی در استفاده از مردم نگاری در مطالعه شهر در این اثر صورت گرفته است. بخش دیگری از کتاب پشت دریاها شهری است به مطالعه مردم نگاری در ایران و تهران اختصاص دارد. همچنین روش خودمردم نگاری در این بخش توصیف و تحلیل شده است. بخش دیگری از کتاب مزبور به آموزش مردم نگاری و خود مردم نگاری همراه با راهنمایی عملی و نحوه استفاده از خود مردم نگاری اختصاص دارد.   

شایان ذکر است که مراسم رونمایی از دوکتاب فوق، روز سه‌شنبه 17 بهمن، ساعت ‌14تا16 در نمایشگاه کتاب- انتشارات دانشگاهی- سالن B 7 - غرفه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور مولف و جمعی از استادان دانشگاه برگزار می شود.

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» زیست دنیوی غایت فلسفه جدید :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند! :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» آیت اللهی: پژوهش ها روی قفسه ها خاک می خورد :: ۱۳٩٢/٢/۱۵
» علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مطهری آن‌گونه که من شناختم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر قراملکی :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس» :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی در نمایشگاه کتاب :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی است :: ۱۳٩٢/٢/٧
» آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد :: ۱۳٩٢/٢/۴
» بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی :: ۱۳٩٢/٢/۴
» روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر :: ۱۳٩٢/٢/۴
» شروط خواندن فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۴
» فلسفه فرانسوی نمرده است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠

 

  نظرات ()
رونمایی از جدید ترین کتاب دکتر کریم مجتهدی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦

 

 

 

رونمایی از جدید ترین کتاب دکتر کریم مجتهدی در نمایشگاه کتاب

«فلسفه در دوره تجدد حیات فرهنگی غرب از دانته تا کامپانلا»  اثر استاد دکتر کریم مجتهدی فردا در نمایشگاه کتاب رونمایی می شود .

مراسم رونمایی از کتاب با حضور نویسنده و از ساعت 2 تا 4 در غرفه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (سالن انتشارات دانشگاهی،B7) برگزار خواهد شد .

از دکتر مجتهدی دهها عنوان کتاب و مقاله تا کنون منتشر شده و این پنجمین کتاب او است که توسط انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی روانه بازار نشر می شود.پیش از این انتشارات پژوهشگاه کتاب های فسلفه در آلمان، افکار کانت، افکار هگل، لایپ نیتس و مفسران آراء او از کریم مجتهدی را منتشر کرده بود .

«فلسفه در دوره تجدد حیات فرهنگی غرب» کتاب از فردا و پس از رونمایی در 700 صفحه و به قیمت 30 هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت .

تازه ترین اثر دکتر مجتهدی در حقیقت یک مجموعه مقالات است. دکتر مجتهدی در این کتاب تابلوهای نقاشی

«شام آخر» «ستایش مغ ها» و  طرح «منظره دره رودخانه آرنو» اثر لئوناردو داوینچی و

«مکتب آتن و مباحثه»  و «مباحثه درباره سر قربانی مقدس» اثر رافائل سانتسیو را تحلیل کرده است. نقد و نظر درباره آثار دانته، نیکولاس کوزانوس، مارسیلیو فیچینو ، پیکودلا میراندولا ، دزیدریوس اراسموس ، توماس مور ، ژوردانو برونو و ... هم تعدادی دیگر از مقالات این کتاب هستند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies

 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» زیست دنیوی غایت فلسفه جدید :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند! :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم :: ۱۳٩٢/٢/۱۶
» آیت اللهی: پژوهش ها روی قفسه ها خاک می خورد :: ۱۳٩٢/٢/۱۵
» علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مطهری آن‌گونه که من شناختم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر قراملکی :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس» :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی در نمایشگاه کتاب :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی است :: ۱۳٩٢/٢/٧
» آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد :: ۱۳٩٢/٢/۴
» بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی :: ۱۳٩٢/٢/۴
» روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر :: ۱۳٩٢/٢/۴
» شروط خواندن فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۴
» فلسفه فرانسوی نمرده است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴

  نظرات ()
زیست دنیوی غایت فلسفه جدید نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦


زیست دنیوی غایت فلسفه جدید

زیست دنیوی  غایت فلسفه جدید

فرهیختگان/مهدی شریفی: تحلیل‌های فلسفی از عالم تفسیر و توصیف عقلانی از هستی را دنبال می‌کند. فلسفه تلاش می‌کند عقلانیت حاکم بر هستی را کشف کند و بر این اساس قانونمندی و غایتمندی آن را به اثبات رساند.

از این رو فلسفه عموما به دنبال هستی‌شناسی عقلانی است نه هستی‌شناسی کلامی و نقلی، و فیلسوفان مفسران عقلانیت حاکم بر هستی هستند. با کشف نظام عقلانی حاکم بر عالم فیلسوف تلاش می‌کند از هرگونه شکاکیت و نسبی‌گرایی مصون باشد. گریختن از این تردید می‌تواند هم ناشی از بعد روانشناسی فیلسوف باشد و هم ناشی از اقتضای کار فیلسوفانه. اما سوال این است که «چگونه تحول فلسفی به یک تحول عینی و اجتماعی و سیاسی و در کل به یک تحول تمدنی عصر حاضر منجر می‌شود؟»، «اساسا چه ربط منطقی بین فلسفه‌ها و نظام‌های حاکم بر جوامع وجود دارد؟» و «نقش و جایگاه بنیان‌های فلسفی و هستی‌شناسی در ایجاد یک تحول تمدنی و فرهنگی چیست؟» به عبارت روشن‌تر «اساسا علم مدرن و به تبع آن تجدد غربی، آیا بر پایه عقلانیت فلسفی و نگرش هستی‌شناسی نظری مبتنی است؟» واقعیت این است که فلسفه جدید غرب، نظام عقلانی حاکم بر هستی را از اساس متحول کرده و فلسفه به یک هستی‌شناسی عقلانی دست یافته که در فلسفه‌های پیشین نمی‌توان آن را یافت. این نگاه فلسفی، امروزه بنیان متافیزیکی تجدد علمی را تشکیل می‌دهد. فلسفه‌های پیشین همیشه به دنبال کشف حقیقت بودند اما هدف و غایت فلسفه جدید، کشف حقیقت نیست بلکه بهره‌مندی از دنیای مادی و زیست دنیوی است. فلسفه در گذشته به دنبال کشف علل غایی عالم بود و نظام عقلانی حاکم بر هستی را معطوف به یک غایت معقول و ماورایی می‌دانست، بنابراین به دنبال تبیین چگونگی حرکت و رشد عالم نبود. اما فلسفه مدرن اساسا عقلانیت حاکم بر عالم را برای کارآمدی مادی و عینی می‌طلبد نه برای کشف حقیقت. از این رو عالم را براساس علل فاعلی تفسیر می‌کند نه برمبنای علل غایی. طبعا عقلانیت حاکم در فلسفه متجدد، یک عقلانیت ابزاری و کاربردی یا به تعبیر عده‌ای، عقلانیت عملی است. اما عقلانیت پیشین و سنتی، عقلانیت انتزاعی و نظری بود. اینجاست که جمله مشهور «مارکس» در گوش طنین‌انداز می‌شود: «فلاسفه گذشته در پی تفسیر عالم بودند و ما در پی تغییر آن هستیم» متد فلسفه مدرن، متد عقلانی خاصی است، چنانچه موضوع و غایت آن متفاوت از گذشته است، و این نشانگر نوعی گسست از فلسفه ارسطویی و «مدرسی» است. این تحول عمیق فلسفی، اساس و بنیان متافیزیکی تجدد را تشکیل می‌دهد. 

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» آیت اللهی: پژوهش ها روی قفسه ها خاک می خورد :: ۱۳٩٢/٢/۱۵
» علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مطهری آن‌گونه که من شناختم :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر قراملکی :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس» :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی در نمایشگاه کتاب :: ۱۳٩٢/٢/۱۴
» مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی است :: ۱۳٩٢/٢/٧
» آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد :: ۱۳٩٢/٢/۴
» بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی:: ۱۳٩٢/٢/۴ادامه مطلب ...
  نظرات ()
انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦

 

انتظار داشتم کاری‌کارستان صورت گیرد

فرهیختگان/فاروق مقصودی: سالن سرای اهل قلم بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ساعت ۴۵/۱۱- اگرچه قرار بود برنامه ساعت ۳۰/۱۱ شروع شود! -روز پنجشنبه میزبان نشست «وضع کنونی تفکر در ایران» بود که در واقع به رونمایی از چاپ سوم کتاب «وضع کنونی تفکر در ایران» اثر دکتر رضا داوری‌اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران اختصاص داشت.

داوری در این نشست به معرفی کتاب خود پرداخت و از تازگی مباحث آن به‌رغم گذشت بیش از چهار دهه از چاپ نخستین گفت. یادآور می‌شود انتشارات سروش چاپ سوم این کتاب را انجام داده است. آنچه در پی می‌آید، گزارش ما از این نشست است.

رضا داوری‌اردکانی در ابتدای این نشست با اشاره به فرهنگ عمومی علم‌دوستی ایرانیان گفت: همیشه در این کشور چنین بوده است که اگر کسی کوچک‌ترین تعلق خاطری به علم داشته باشد، قدرش را می‌دانند و این خلق نیکو و سنت حسنه‌ای است.
وی با اشاره به اینکه کتاب «وضع کنونی تفکر در ایران» کتاب پیری است که بیش از چهار دهه از عمر آن می‌گذرد، اظهار داشت: فکر نمی‌کردم در ۴۵ سالگی این کتاب حضور داشته باشم و درباره آن حرف بزنم و از این بابت بسیار خرسندم.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند! نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦

 کتابی که رهبر انقلاب از نمایشگاه خریدند!

رهبر انقلاب در بازدید از نمایشگاه کتاب، پس از حضور در غرفه انتشارات «سوره مهر»، کتاب «ضد» را خریداری کردند.

خرید کتاب پرفروش «ضد»، به دست رهبرمعظم انقلاب، در صدر خبرهای حاشیه ای بازدید ایشان از نمایشگاه کتاب بود.

 

آن طور که رسانه ها نوشتند، در بازدید امروز صبح رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب و دیدار رودررو با ناشران، ایشان پس از حضور در غرفه انتشارات «سوره مهر» کتاب «ضد» را از این غرفه خریداری کردند. کتابی که به گفته نویسنده اش  شامل بیش از 50 غزل عاشقانه و عارفانه و یکی دو شعر آیینی است.

نویسنده این کتاب کیست؟

کتاب «ضد» چهارمین کتاب از مجموعه اشعار «ابوالفضل نظری» متخلص به «فاضل نظری» است.  شاعر جوان و 34 ساله زاده شهر خمین که دانش آموخته مقطع دکترای رشته مدیریت تولید است، سابقه ریاست حوزه هنری تهران را هم در کارنامه خود دارد.
 
نظری درباره نامگذاری و محتوای کتاب جدید خود این طور توضیح داده است: «در تعابیر اسلامی از آن به عنوان «نفس اماره» یاد می‌شود، آن چیزی که تو را امر می‌کند، به مخالفت با خودت و در نمی‌یابی که آن دشمن توست.

می‌خواهم بگویم فرازی از دعای کمیل است که می‌گوید: «خدایا من از خودم به تو شکایت آورده‌ام» (پشت کتاب هم خواهد آمد) منظورم این است که از ضدم برای تو شکایت آورده‌ام. این کتاب را گفته بودم پیشتر منتشر می‌کنم، اما نهایی نشد، بالاخره چند غزلی از آن را در گزینه غزلی که انتشارات مروارید منتشر کرد چاپ کردم. در «ضد» 50 غزل آمده  است چند شعر آئینی چند شعر هم با مضمون عاشقانه و عارفانه در آن هست.»

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٦

 

ابن سینا،فیلسوف بزرگی که نشناخته ایم
دکتر ابراهیمی دینانی در مراسم رونمایی از اثر جدیدش مطرح کرد

نویسنده: زینب جباری

جامعه ای که فلسفه ندارد «تاریخ» و «تفکر» ندارد
    مراسم رونمایی از کتاب «سخن ابن سینا و کلام بهمنیار» نوشته دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی با حضور مولف کتاب و جمعی از اساتید و علاقه مندان مباحث فلسفی در «سرای اهل قلم» بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.
    
    دکتر ابراهیمی دینانی چهره ماندگار فلسفه ایران در این مراسم با بیان این نکته که فرق است بین فیلسوف و پژوهشگر فلسفه گفت: یک پژوهشگر به تحقیق و پژوهش می پردازد و فیلسوف به فلسفیدن و این دو با یکدیگر تفاوتی بنیادین دارند، فیلسوف سالک راه فلسفه است درست همانطور که عارف با عمل به سلوک می رسد فیلسوف هم با «نظر» به سلوک می رسد و در واقع یک فیلسوف، سالک راهِ نظر است.
    
     دغدغه ذهنی، هدف من از نگارش کتاب است
    این استاد بازنشسته دانشگاه تهران با اشاره به این که برای نگارش کتابهای خود فقط به صرف نوشتن کتاب نمی اندیشد و تنها مطالبی را به رشته تحریر در می آورد که دغدغه ذهنی او باشد، اذعان کرد: برای نوشتن کتاب باید دغدغه ذهنی را به تفکر تبدیل کرد. در همه علوم و معارف اسلامی تاریخ بسیار مهم است و مربوط به بشریت است. در عالم خلقت تنها انسان است که با تاریخ مواجه می شود و تاریخ را می شناسد اما ما به تاریخ توجه کمی داریم.
    
     فلسفه به تاریخ فلسفه و سلوک فکری نیاز دارد 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آیت اللهی: پژوهش ها روی قفسه ها خاک می خورد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٥

دکتر آیت اللهی: پزوهش های خوب روی قفسه ها خاک می خورد

 

 

 

جلسه هیئت رئیسه با کلیه کارکنان و اعضای هیئت علمی پژوهشگاه و برنامه  بزرگداشت شهید مطهری به صورت همزمان برگزار شد.

در بخش اول این برنامه آقایان دکتر حمید رضا آیت اللهی ، دکتر غلامحسین خدری  و دکتر عبد الرزاق حسامی فر در سخنرانی هایی با موضوع پاسداشت اندیشه حکمی شهید مطهری به بررسی دغدغه ها و شیوه های پژوهشی   شهید مطهری پرداختند.

در بخش دوم برنامه دکتر آیت اللهی به همراه دکتر محمود جنیدی جعفری ، شهرام یوسفی فر و سایر اعضای هیئت رئیسه ساختار جدید پژوهشگاه را تشریح کردند.

 

دکتر آیت الهی در رابطه با موضوع پاسداشت اندیشه حکمی شهید مطهری گفت:مهارت و هنر شهید مطهری در این بود که با توجه به شرایط و نیازهای جامعه به تحقیق و پژوهش می پرداخت و پژوهش های آن شهید جاوید به صورت کاربردی در جامعه اجرا می شد اما متاسفانه این روزها خیلی از تحقیق و پژوهش هایدانشگاهی روی قفسه ها خاک می خورد در حالی که محققان و پژوهشگران ما می توانند با توجه به نیازها و مشکلات جامعه تحقیق کنند تا نتیجه تحقیق آنی شود که انتظار می رود.

 رئیس پژوهشگاه علوم انسانی تاکید کرد:از پژوهشگران و محققان انتظار می رود روی موضوعاتی تحقیق کنند که نتیجه تحقیق آنها حداقل بعد از چند سال در جامعه مشاهده شود و مسئولان و کارشناسان اجتماعی آن را دنبال کنند.

 

 ادامه مطلب ...
  نظرات ()
علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤
   
علم جدید و رویکرد پرسپکتیویسم

فرهیختگان/مهدی شریفی: توصیف سرگذشت تاریخی هویت علم جدید و علم دینی را به نحوی می‌توان هم در دنیای غرب و هم در جهان اسلام پیگیری کرد، با این تفاوت که در غرب با ظهور چالش‌ها و بحران‌های تجدد و علوم غربی، اندیشمندان آن دیار در نیمه دوم قرن بیستم با شوریدن علیه «پوزیتیویسم» و اعتقاد به مشروط شدن علوم به فضای فرهنگی و علمی و تاثیر هویت شخصی عالم بر علم، توانستند جهت‌داری علوم و گرانبار بودن آن از ارزش‌ها را اثبات کنند.

به ویژه چنین جریانی را می‌توان در حلقه «فرانکفورت» و جریان‌های «پست‌مدرن» همچون «وتار»، «نیچه»، «هایدگر» و... مشاهده کرد که بر منظرگرایی تصریح دارند.
امروزه رسمیت دادن به اختلاف منظرها را شیوه‌ای معرفتی به نام «پرسپکتیویسم» می‌نامند. پرسپکتیویسم شیوه مسلط معرفت‌شناختی در اندیشه معاصر است که

 
 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤

 

دکتر رضا داوری اردکانی در گفت‌و‌گو با ایران :

 

فیلسوف واقعی زیر چتر کسی فکر نمی‌کند

 


وی با اشاره به اهمیت تفکر و شیوه فکری یک فیلسوف گفت: فکر یک چیز است اما فلسفه بحث درباره ماهیت مسائل است، حال اگر یک فیلسوف مرید فیلسوفی دیگر باشد، اصلاً فیلسوف نیست چون از خود فکر ندارد، این گونه ارادت به عقاید یک فیلسوف به تنهایی و در عالم خصوصی می‌تواند دارای جایگاه باشد اما خارج از آن مأوایی ندارد و نمی‌شود زیر چتر تفکر این فیلسوف و آن فیلسوف رفت.
 
 

شبکه ایران/ دکتر داوری اردکانی فیلسوف و پژوهشگر برجسته، رئیس فرهنگستان علوم ایران و از چهره‌های شاخص در حوزه نظریه‌پردازی فرهنگی و اندیشه فلسفی با اشاره به تفاوت میان فکر، فلسفه و نقش فیلسوف در این حیطه، اظهار کرد: فیلسوف واقعی نمی‌تواند زیر چتر فیلسوف دیگری فکر کند. دکتر رضا داوری اردکانی در گفت‌و‌گو با ایران  با اشاره به نبود نظریه پردازی جدی و نقد و بررسی میان فیلسوفان این روزگار و دانشجویان رشته فلسفه توضیح داد: شاید در این رابطه باید من و امثال من را ملامت کرد.
وی ادامه داد:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطهری آن‌گونه که من شناختم نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤

 

مطهری آن‌گونه که من شناختم

حجت‌الاسلام والمسلمین علی دوانی: متنی که خواهید خواند از سوی بنیاد شهید مطهری در اختیار گروه تاریخ و اندیشه روزنامه قرار گرفته است. این مقاله بخشی از خاطرات مرحوم علی دوانی از شهید مطهری است

. شایان ذکر است که مرحوم دوانی پس از تاسیس حسینیه ارشاد توسط شهید مطهری برای ایراد سخنرانی دعوت و از آنجا ارتباط وی با مطهری بیشتر شد. وی علاوه‌بر تالیف، در موسسات آموزش عالی به تدریس تاریخ اسلام نیز اشتغال داشت. از او بیش از ۶۰ اثر منتشر شده است، کتاب «خاطرات من از استاد مطهری» حاوی نکاتی مغفول در تاریخ انقلاب اسلامی است.
آنچه من از استاد شهید طی چند سال آشنایی دیده‌ام، این است که او مردی به تمام معنی دانشمند، و ذکر و فکرش علم و مذاکرات علمی و مباحثات علمی بود. همیشه از کتاب‌هایی که خوانده و باذوق و شوقی که داشت، نکات جالب آنها را به خاطر سپرده و یادداشت کرده بود، سخن می‌گفت. در هر جلسه، شنونده را به فکر و مطالعه و مراجعه به کتب و خلاصه کردن مطالب و بحث‌ها و به خاطر سپردن آنها می‌انداخت، آن هم شمرده و محکم و به دور از جنجال‌های معمول بحث‌های حوزوی!
استاد شهید نه طرفدار سرمایه‌داری و زراندوزی و تکاثر ثروت بود، و نه


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر قراملکی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤

لوازم کارآمدی علوم انسانی از نظر دکتر فرامرزقراملکی

 

لوازم کارآمدی علوم انسانی

دکتر احد فرامرزقراملکی: در یک کلمه اولویت در همه حوزه‌های علوم انسانی به حرفه‌گرایی است با تعریفی که بیان شد.


اولویت‌های کشور در حوزه علوم انسانی چیست؟ در حوزه علوم انسانی ابتدا باید ببینیم که در چه ابعادی می‌توان اولویت‌بندی کرد. به‌عنوان مثال در حوزه علوم انسانی باید حوزه مدیریت سیاستگذاری را از مدیریت اجرایی و از حوزه آموزش و پژوهش جدا کرد و هر کدام را برای خودش اولویت‌بندی کرد زیرا هر کدام اولویت‌های قابل بیان خود را دارند که امروزه در مدیریت سیاستگذاری علوم انسانی با آنها مواجهیم.
یکی از اولویت‌های حوزه علوم انسانی تغییر نگاه به این علوم است. تلقی ما از علوم انسانی محتاج بازنگری و بازتعریف است. اولویت بعدی، معطوف کردن علوم انسانی به حل مسائل عینی کشور است. علوم انسانی به ناحق رشد نیافته و کارآمدی خود را نشان نداده، بنابراین می‌توان در حوزه سیاستگذاری درخصوص کارآمدی علوم انسانی در حل مسائل عینی جامعه برنامه‌ریزی کرد. اولویت سوم کشاندن کارآمدی علوم انسانی به رقابت‌های جهانی است. اینکه چرا ما نباید بتوانیم در حوزه علوم انسانی در سطح جهانی رقابت کنیم؟! و این موضوع می‌تواند یک اولویت در سیاستگذاری باشد. آخرین نکته بحث حرفه‌گرایی در علوم انسانی است که چه در حوزه مدیریت و چه در حوزه آموزش و پژوهش این علوم به‌شدت به حرفه‌گرایی نیاز داریم. بنابراین می‌شود اولویت سال ۹۲ را به حرفه‌گرایی در علوم انسانی معطوف کرد. منظورم از حرفه‌گرایی عزم ملی در ارتقای مشاغل، حرفه‌ها و رشد متوازن هر یک از حرفه‌هاست. امروز در حوزه پزشکی و مهندسی، حرفه‌گرایی به خوبی تعریف شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤

غربی ها علم را از مسلمانان فرا گرفتند

در همایش سالانه «اشراق اندیشه مطهر»
مجتبی مطهری: پدرم «محی‌الدین» عصر حاضر بود
غربی ها علم را از مسلمانان فراگرفتند

فرزند ارشد شهید مرتضی مطهری با بیان اینکه علوم غربی ادامه دهنده علوم اسلامی است، گفت: شهید مرتضی مطهری در عصر حاضر «محی‌الدین» بوده و بی‎گمان یکی از احیاگران اندیشه اسلامی در دنیای امروز است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، مجتبی مطهری، فرزند ارشد استاد مرتضی مطهری و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی ظهر امروز در آیین هفتمین همایش سالانه اشراق اندیشه مطهر که در محل دانشکده الهیات شهید مطهری دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهارداشت: با نگاهی به آثار ارزشمند استاد مطهری به این مسئله می‎رسیم که یکی از بزرگ‌ترین خدماتی که ایشان به جامعه داشتند، پیوند زدن بین علوم و هنرهایی مانند ادبیات، فرهنگ، سیاست، جامعه، تاریخ و دیگر موارد با دین بوده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس» نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤

 

  مقالاتی درباره خلیج فارس در «پژوهشنامه خلیج فارس»

خلیج فارس به عنوان خاستگاه تمدن‌های بزرگ و چهار راه شرق و غرب و نقطه‌ی اتصال و ارتباط بسیاری از اقوام و ملل، همواره از موقعیتی ممتاز برخوردار بوده است.

موسسه خانه کتاب با همکاری عده ای از فرهیختگان و صاحب نظران، مجموعه مقالاتی درباره ابعاد مختلف تاریخی، سایسی، جغرافیایی و فرهنگی خلیج فارس را تحت عنوان «پژوهش‌نامه خلیج فارس» منتشر می‌کند. در سال 90 دفترهای اول،‌ دوم و سوم و هم اکنون دفتر چهارم این پژوهش‌نامه منتشر شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤

 

آرمانمردِ آرمانشهر از منظر شهید مطهری


نویسنده: دکتر هادی وکیلی ٭

شهید مطهری کتاب انسان کامل را با بحث مهمی با عنوان انسان کامل از دیدگاه اسلام آغاز می کند و انسان کامل را انسان نمونه، انسان اعلی یا انسان والامعرفی می کند و معتقد است انسان هم مانند خیلی از چیزهای این عالم کامل و غیرکامل و معیوب و سالم دارد. مفاهیم و مصداق هایی برای انسان کامل در متون اسلامی و حتی متون غربی آورده شده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
پژوهشگاه علوم انسانی در نمایشگاه کتاب نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱٤

 

 

 

پژوهشگاه علوم انسانی به استقبال نمایشگاه کتاب می رود

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی امسال نیز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ضمن حضور علاوه بر ارائه تعدادی از آثار پیشین،جدید ترین کتاب های انتشارات خود را با 20 درصد تخفیف عرضه می کند .

پژوهشگاه امسال با 200 عنوان کتاب در نمایشگاه حضور خواهد داشت.بر اساس قوانین نمایشگاه،تنها کتاب های منتشر شده بعد از نیمه دوم 88 اجازه عرضه دارند،بنابراین این کتاب ها مربوط به محدوده زمانی نیمه دوم 88 تا کنون می شوند. به این ترتیب علاقه مندان حوزه علوم انسانی به 200 عنوان از بهترین آثار این حوزه که از در 30 ماه گذشته منتشر شده اند،دسترسی خواهند داشت .

همچنین انتشارات پژوهشگاه در نمایشگاه امسال 3 کتاب جدید را عرضه خواهد کرد.جامعه شناسی تاریخ اثر منوچهر آشتیانی، فلسفه در دوره تجدد حیات فرهنگی غرب از دانته تا کامپانلا  اثر استاد دکتر کریم مجتهدی و یک جلد تازه از جوامع الحکایات؛باب چهارم، عناوین این آثار تازه منتشر شده هستند .

فهرست کامل کتاب هایی که امسال از سوی پژوهشگاه در نمایشگاه کتاب عرضه خواهند شد راببینید .

 

 

 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٧

 

مهم ترین مشکل ادبیات بـی فرهنگــــی
میزگردی درباره اوضاع و احوال داستان نویسی در میان جوانان

نویسنده: سهیل سراییان

 


    صحبت کردن از ادبیات و مسائل پیرامون آن نظیر آموزش، اوضاع و احوال ناشران، کتاب نخوانی جامعه، ممیزی و غیره، از آن مقوله هایی است که هرچه درباره اش صحبت شود، باز هم کم است. برای همین در آخرین روزهای سال تصمیم گرفتیم که با تعدادی از نویسندگان و صاحبنظران گرد میزی که زیاد هم گرد نیست بنشینیم و از ادبیات و داستان و مسائل پیرامونش صحبت کنیم. کاوه فولادی نسب (نویسنده، مترجم و منتقد ادبی) برای برگزاری این میزگرد از محمود حسینی زاد (نویسنده و مترجم)، دکتر محمدعلی مرادی (دانش آموخته فلسفه در آلمان)، محمدحسن شهسواری (نویسنده و مدرس داستان نویسی) و جواد ماه زاده (نویسنده و روزنامه نگار) دعوت کرد. این نشست صبح روز یازدهم اسفند در دفتر روزنامه برگزار شد.
    محمود حسینی زاد | ما اصولاادبیات لندوکی داریم. اگر برویم دوره قاجار را هم کامل بخوانیم و بررسی کنیم و به اثری برسیم که ببینیم می شود داستان کوتاه یا چیزی شبیه آن دانستش و آن را منشا ادبیات امروز بدانیم، بازهم ادبیاتی 80، 90ساله خواهیم داشت که تازه 80، 90ساله یی است کم جان و هیچ وقت آنچنان پربار نبوده. هیچ دوره یی را نمی توانیم پیدا کنیم که 10 تا نویسنده بزرگ داشته باشیم
    محمدحسن شهسواری | الان بیشترین فشار روی کتاب اولی ها است: یعنی نویسنده هایی که عموما متولد نیمه های دهه 50 و به طور مشخص دهه 60 هستند و من معتقدم بهترین نسل داستان نویسی ایران را تشکیل خواهند داد: البته با یکسری قیود. این را هم می دانم که این پیش بینی ممکن است محقق نشود و چند سال دیگر به من بگویند «شهسواری تو توی روزنامه «اعتماد» همچین حرفی زدی، پس چی شد؟»
    http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2716523

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد :: ۱۳٩٢/٢/۴
» بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی :: ۱۳٩٢/٢/۴
» روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر :: ۱۳٩٢/٢/۴
» شروط خواندن فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۴
» فلسفه فرانسوی نمرده است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢

 

 

 

 

  نظرات ()
آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٤

 

دکتر آیت اللهی: 5 درصد از تولیدات نظری در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: 5 درصد از تولیدات علوم انسانی در کشور در این پژوهشگاه، انجام می شود.

حمیدرضا آیت اللهی در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب به تشریح فعالیت های این پژوهشگاه پرداخت و گفت: خوشبختانه پرتال علوم انسانی کشور توسط این پژوهشگاه راه اندازی شده است که تمامی افراد در سراسر کشور به آن دسترسی دارند.

وی افزود: امروز 40 هزار نفر از این سایت استفاده می کنند، همچنین دانشمندان 180 کشور هم از این پرتال استفاده می کنند.

آیت اللهی با اعلام این که توسط شبکه مجازی که توسط این پژوهشگاه ایجاد شده است، تمامی مردم در جریان اخبار علوم انسانی قرار می گیرند افزود: شهروندان هم می توانند در درج این رویدادها مشارکت داشته باشند.

وی کاربردی کردن علوم انسانی را یکی دیگر از اقدام های این پژوهشگاه برشمرد و گفت: آثار پژوهشگران و ایده های علمی آنان را در 21 مجله پژوهشی منتشر می کنیم به طوری که هر روز یک ایده بدیع و جدید علوم انسانی در نشریات منتشر می شود.

وی تلاش برای ورود به عرصه بین الملل و عرضه فکر و ایده های دانشمندان ایران را به جهان اندیشه از مهمترین فعالی ..

 

دکتر آیت اللهی: اولین خبرگزاری علوم انسانی در راه است...


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ˈحمید رضا آیت اللهیˈ روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی اظهار داشت: اقدامات اساسی در زمینه ایجاد اولین خبرگزاری علوم انسانی صورت گرفته است که درصورت تامین اعتبار لازم در سال جاری راه اندازی خواهد شد.

وی ایجاد خانه کتاب علوم انسانی به صورت دیجیتال را از دیگر برنامه های پژوهشگاه علوم انسانی در سال 92 برشمرد و گفت: با توجه به مشکل گرانی کاغذ و به دنبال آن انتشار کتاب و مجله، گسترش نشر دیجیتال کمک زیادی به نشر دانش در سطح وسیع و با هزینه های کمتر خواهد کرد.

آیت اللهی نقد و بررسی کتابها، متون و برنامه های علوم انسانی کشور را به عنوان یکی از برنامه های آغاز شده در پژوهشگاه علوم انسانی از سال گذشته ذکر کرد و گفت که این برنامه در سال 92 نیز با حضور استادان و صاحبنظران این عرصه در 12 گروه تخصصی دنبال خواهد شد و کتاب های مطرح علوم انسانی در سطح بین المللی نیز به نقد و بررسی گذاشته می شود.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی ادامه داد: در سال گذشته تعداد 500 کتاب علوم انسانی نقد و بررسی شد که حدود 100 عنوان آن کتاب های جهانی و 400 عنوان نیز کتاب داخلی بودند.

 راه اندازی محفل و پاتوق دانشجویان و استادان علوم انسانی

وی از برگزاری محفل و پاتوق دانشجویان و استادان رشته های مختلف علوم انسانی در سال گذشته خبر داد و گفت: این محفل ها در قالب همایش، سخنرانی، درس گفتار، کارگاه آموزشی و جلسات پرسش و پاسخ برگزار شده و امسال نیز در دستورکار پژوهشگاه قرار دارد.

آیت اللهی به تغییر و نهایی شدن ساختار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در سال 91 اشاره کرد و گفت: این ساختار جدید متناسب با رشته های علوم انسانی کشور طراحی شده و 11 پژوهشکده، دو مرکز علمی و 55 گروه پژوهشی در زیرمجموعه آن ایجاد شده است.

وی راه اندازی اولین نمایشگاه و فروشگاه کتابهای علوم انسانی را از دیگر اقدامات انجام گرفته در سال 91 توسط پژوهشگاه علوم انسانی برشمرد و گفت که این نمایشگاه و فروشگاه با همکاری 20 موسسه انتشاراتی مطرح در عرصه علوم انسانی در خیابان کریم خان زند تهران راه اندازی شده است.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی، برگزاری 10 همایش، 5 درس گفتار، شش کارگاه آموزشی و 126 جلسه سخنرانی را به عنوان برخی از اقدامات صورت گرفته توسط این مرکز پژوهشی در سال گذشته نام برد.

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» آیت اللهی:سایت پژوهشگاه 40 هزار بازدیدکننده دارد :: ۱۳٩٢/٢/۴
» بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی :: ۱۳٩٢/٢/۴
» روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر :: ۱۳٩٢/٢/۴
» شروط خواندن فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۴
» فلسفه فرانسوی نمرده است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢

  نظرات ()
بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٤

 

 

بزرگ ترین آفت روشنفکران ایرانی

جدی ترین منتقد فیلسوف فرانسوی در ایران که بود؟

دین و اندیشه - عقاید' ژان پل سارتر' فیلسوف و نویسنده فرانسوی درباره آزادی، انسان محوری، روشنفکری و... از دهه 40 خورشیدی در جامعه روشنفکری ایران گسترش یافت.به گزارش خبرآنلاین در 50 سال اخیر یکی از چهره های اندیشمند حوزه علمیه که به خوبی توانست آراء روشنفکرانه این فیلسوف فرانسوی را به نقد بکشد، استاد شهید مرتضی مطهری بود.

 

مطهری را باید به درستی یکی از مطرح ترین و جدی ترین منتقدان ژان پل سارتر، فیلسوف فرانسوی، اگزیستانسیالیست، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد فرانسوی که 15 آوریل 1906 درگذشت) نامید.

 

استاد در کتاب هایی از جمله: فلسفه اخلاق، آزادی، امامت و رهبری، ماتریالیسیم در ایران، انسان کامل، اسلام ومقتضیات زمان، تکامل اجتماعی انسان و... به نقد اندیشه های این فیلسوف فرانسوی پرداخته است.

 

ژان پل سارتر، فیلسوف اگزیستانسیالیست، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی که 15 آوریل 1906 درگذشت


 

 

نامه به امام خمینی و بزرگترین آفت روشنفکران ایرانی مسلمان

 

استاد مطهری در سال 1356 پس از مرگ دکتر شریعتی در نامه ای به امام خمینی خطر گرایش به افکار سارتر و دورکهیم را یادآور می شود.

 

 مطهری درباره بزرگ‏ترین آفت و خطر احیاگران و روشنفکران ایرانی مسلمان چنین می گوید: «عجبا می‏خواهند با اندیشه‏هایی که چکیده‏ی افکار مستشار وزارت مستعمرات فرانسه در شمال آفریقا و سرپرست مبلغان مسیحی در مصر و افکار یهودی ماتریالیست و اندیشه‏های ژان پل سارتر اگزیستانسیالیست ضد خدا و عقاید دورکهایم، جامعه‏شناس ضد مذهب، اسلام نوین بسازند»

 

نقد تفکر انسان محوری، آزادی و روشنفکری

 

برخی از فیلسوفان اگزیستانسیالیست، نظیر ژان پل سارتر، آزادی را مهم ترین ارزش دانسته اند. سارتر انسان را موجودی محکوم به آزادی می داند که هیچ عاملی نمی تواند وی را از این محکومیت رها سازد. از نظر سارتر، آدمی برای حفظ آزادی خود باید از برخی وابستگی ها دوری جوید، زیرا تعلقاتی مانند اعتقاد به خدا آدمی را از آزادی محروم می سازد.

 

استاد مطهری در نقد دیدگاه سارتر می نویسد:

 

«تعلق یک موجود به غایت و کمال نهایی خودش، برخلاف نظر آقای سارتر، «از خود بیگانه شدن» نیست، بیشتر در خود فرو رفتن است، یعنی پیش تر «خود، خود شدن» است. آزادی اگر به این مرحله برسد که انسان حتی از غایت و کمال خودش آزاد باشد، یعنی حتی از خودش آزاد باشد، این نوع آزادی از خودبیگانگی می آورد، این نوع آزادی است که بر ضد کمال انسانی است. آزادی اگر بخواهد شامل کمال موجود باشد، یعنی شامل چیزی که مرحله ی تکاملی آن موجود است، به این معنا که من حتی از مرحله ی تکاملی خودم آزاد هستم، مفهومش این است که من از «خود» کامل ترم و «خود» ناقص ترِ من از «خود» کامل ترِ من، آزاد است. این آزادی بیشتر انسان را از خودش دور می کند تا این وابستگی. در این مکتب میان وابستگی به غیر و بیگانه، با وابستگی به خود - یعنی وابستگی به چیزی که مرحله ی کمال خود است - تفکیک نشده است.»

 

آقایان اگزیستانسیالیست بین هدف و وسیله اشتباه کرده اند

اشکال دیگری که استاد بر این مکاتب وارد می کند این است که این ها بین هدف و وسیله خلط کرده اند:

«آقایان اگزیستانسیالیست بین هدف و وسیله اشتباه کرده اند. آزادی برای انسان کمال است ولی آزادی «کمال وسیله ای» است نه «کمال هدفی»؛ هدف انسان این نیست که آزاد باشد، ولی انسان باید آزاد باشد تا به کمالات خودش برسد، چون آزادی یعنی اختیار، و انسان در میان موجودات تنها موجودی است که خود باید راه خود را انتخاب کند و حتی به تعبیر دقیق تر خودش باید خودش را انتخاب کند.»

اشکال دیگری که استاد ذکر می کنند این است که: «آزادی که آنها می گویند اساسا مفهوم ندارد و صددرصد غلط است؛ زیرا برابر با آزادی است که اشاعره می گفتند و می خواستند ثابت کنند اراده ی انسان کاملاً آزاد و بی ارتباط به همه چیز است... حداکثر معنای این حرف این است که هیچ عاملی مقصّر بدبختی من نیست، من اگر بدبخت شدم خودم مقصر هستم. ولی آیا معنای این، مسؤولیت در برابر دیگران هم هست که بگویم من در انتخاب خود مسؤولم چیزی را انتخاب کنم که به نفع دیگران هم باشد؟

از این رو لازمه ی این فلسفه، هرج و مرج (آنارشیسم) اخلاقی، بی تعهدی و نفی هرگونه مسؤولیت است.»

 

نقد نگاه سارتر به تاریخ

 

استاد مطهری با توجه به افکار جدید، توانست روند تاریخ را با توجه به اصل علیت تبیین کند. در این نوشتار که کنار آرای استاد به دیدگاه های برخی افراد برجسته مانند هگل و مارکس و به گونه ای مفصل تر به دیدگاه فیلسوف فرانسوی و نماینده مهم مکتب اگزیستانسیالیسم؛ سارتر پرداخته شده، به این مهم توجه می شود که ارزش مطالعه و بررسی تاریخ چیست و بر چه اصولی استوار است.

استاد مطهری در ارایه تفکر خود با وجود آن که به سنن و قوانین تاریخی و جریان ثابت اصل علیت تاکید داشت، به بسیاری از دغدغه های افراد طرفدار آزادی در جهان پاسخ مثبت داد. بررسی ها نشان می دهد او در عین حال که توانست از عهده تبیین منطقی جریان اصل علیت در تاریخ برآید و نوعی ضابطه و قانونمداری را در روند تاریخی به اثبات رساند، این امکان را یافت که بر اختیار و آزادی انسان در تعیین سرنوشت خویش تاکید کند. کاری که به جرات بنا به اظهار نظر بسیاری مانند آن چه سارتر بدان تاکید می کند، مارکسیسم نتوانست آن را به انجام برساند. شاید اغراق نباشد که بگوییم نارسایی افکار افرادی مانند سارتر که برای حفظ آزادی و اختیار انسان به ناچار در افکار خود زمینه های فروکاست نقش علیت در تاریخ را فراهم آوردند، در اندیشه های شیعی استاد به خوبی ترمیم شده است.

 

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر :: ۱۳٩٢/٢/۴
» شروط خواندن فلسفه :: ۱۳٩٢/٢/۴
» فلسفه فرانسوی نمرده است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢

  نظرات ()
روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٤

 

روشنفکر فیلسوف، فیلسوف روشنفکر

ترجمه: آیدا فریدی: (François-Marie d’Arouet) ۱۷۷۸-۱۶۹۴ معروف به ولتر نویسنده و فعال اجتماعی‌ای است که نقشی بی‌بدیل در قرن هجدهم در خلق جنبش روشنفکری بازی کرد. تا جایی که قرن هجدهم را قرن ولتر نامیده‌اند. فرانسوا ماری آروئه
(François-Marie d’Arouet) ۱۷۷۸-۱۶۹۴ معروف به ولتر نویسنده و فعال اجتماعی‌ای است که نقشی بی‌بدیل در قرن هجدهم در خلق جنبش روشنفکری بازی کرد. تا جایی که قرن هجدهم را قرن ولتر نامیده‌اند. در مرکز کاری وی تعریفی جدید از فلسفه و فیلسوف وجود داشت؛ ولتر بر درک مدرن این دو مولفه تاثیر گذاشت. در دوره‌ای که او هنوز به‌عنوان فیلسوفی با مفهوم مدرن آن معرفی نشده بود اما در نمایشنامه‌ها، داستان‌ها و شعرهایش رد پایی از یک فیلسوف با سبکی خاص دیده می‌شد. او درحقیقت بسیاری از نوشته‌های نقدگونه خودش را در مقابله با برخی ادعاهای فلسفی فیلسوف‌هایی مانند لایبنیتس، مالبرانش و دکارت نوشت.
به هرحال او یک مدافع پرقدرت مفهوم علوم طبیعی بود و در مقابل تحقیقات فلسفی بیهوده ایستادگی کرد. به تعریف دیگر این تمایز جدید میان علم و فلسفه بود که ولتر برای اثبات آن وارد جنگی پرقدرت شد که در کمپین‌های عمومی به راه افتاد و بعد از آن ولتر برای مقابله با دشمن ادراک یعنی کوته‌فکری و خرافه‌پرستی فلسفه مدرن را پیش کشید که متعاقبا دنبال شد.
 
زندگی ولتر: فیلسوف به‌عنوان منتقد
و فعال اجتماعی
ولتر در میان‌سالی و در آغاز، خود را با عناوین فلسفه و فیلسوف معرفی کرد. اثر او نامه‌های فلسفی در سال ۱۷۳۴ وقتی که ۴۰ سالش بود، منتشر شد که نقطه عطفی در دگرگونی‌های فلسفی شد. قبل از این تاریخ، زندگی ولتر در هیچ دوره‌ای به این اندازه او را به سوی سرنوشت فلسفی‌اش سوق نداد. گرایش بعدی او به سوی ادبیات و آزادی اجتماعی راه‌هایی بودند که بعدها هویت فلسفی او را ساختند.
 
سال‌های اولیه زندگی ولتر ۱۶۹۴ تا ۱۷۲۶
فرانسیس ماری آروئه سال ۱۶۹۴ متولد شد. چهارمین فرزند از پنج فرزند خانواده‌ای ثروتمند. بعدها با همسرش که او نیز از خانواده‌ای اشرافی بود، ازدواج کرد.
 با این ازدواج که یک طرف آن خانواده‌ای اشرافی بود و سمت دیگر آن خانواده‌ای سنتی و فرانسوی با ثروت بسیار و دارای نفوذ در دربار سلطنتی، خانواده‌ای تشکیل شد از طبقه نخبه در فرانسه دوره لویی چهاردهم. خانواده‌ای که ولتر از سوی آن طرفداری سیاسی می‌شد. در کنار این حمایت، انجمن و فرقه مذهبی عیسویون هم بود که از آن طریق ولتر توانست کرسی تدریس در دانشگاه را به دست بیاورد. پدر ولتر همزمان با وی در فرهنگ و ادبیات فعال و در پاریس در کاخ ورسای نفوذ و اعتبار داشت، وی مقدمه‌ای بر «نامه‌های فلسفی» ولتر نوشت. او که مشتاق پیوستن به این اثر پسرش بود، آن زمان هنوز از رسوایی و بدنامی‌ای که بعدها به ولتر نویسنده نسبت داده شد ناامید نشده بود. ولتر از ابتدای جوانی تمایل به رقابت با ایده‌های مولیر نمایشنامه‌نویس و راسین داشت و آرزوی نمایشنامه‌نویس شدن؛ چیزی که پدرش به‌شدت با آن مخالفت می‌کرد و بیشتر آرزو داشت که ولتر جوان را در مقام‌های اجتماعی ببیند؛ در ابتدا به‌عنوان دانشجوی حقوق سپس به‌عنوان وکیل و در آخر به‌عنوان دبیر و سیاستمدار فرانسوی دربار. اما ولتر نتوانست خواسته‌های پدرش را برآورده کند.
او در هر بخشی که وارد می‌شد پستش را در همان بخش رها می‌کرد و گاه این ترک در میانه رسوایی پیش می‌آمد. فرار از وظایفی که مسئولیت‌های اجتماعی‌اش برای ولتر ایجاد می‌کرد از او فردی گوشه‌گیر و افسارگسیخته ساخت که پایبند به مذهب نبود.
در دوره متزلزل فرهنگی میان سلطنت لویی چهاردهم و پانزدهم ولتر هویت دیگری از خود بجا گذاشت اما با وجود هوش و طبع افسانه‌ای او مشکلاتی سر راهش به‌عنوان یک چهره مردمی در حوزه ادبیات وجود داشت که ولتر آموخت چگونه با وجود رسوایی‌های پیش آمده از حمایت برخوردار شود.

 زندگی ولتر در انگلیس
اگر ولتر گاهی به‌عنوان فیلسوفی انگلیسی معرفی می‌شود به دلیل تبعید کوتاه او به انگلیس بین سال‌های۲۹-۱۷۲۶ بود که برخی افکار او شکل گرفت. قبل از آن به دلیل شعری که ولتر ضدفیلیپ دوم، از خاندان اورلئان سرود در باستیل زندانی شد. همین فرد که از اشراف بود بعدها ولتر را به بدنامی و رسوایی متهم کرد و در مقابل ولتر که تحت‌تعقیب بود گزینه ترک کشورش را برای مدتی محدود انتخاب کرد تا چهره خودش را حفظ کند. در بهار ۱۷۲۶ ولتر پاریس را به مقصد انگلیس ترک کرد و در این دوره بود که تحول ولتر به سوی فلسفه آغاز شد. در انگلستان بود که ولتر جاناتان سوئیفت، الکساندر پوپ و جان‌گی نویسنده را که هر سه در ابتدای تجربه خلق فرم‌های ادبی مانند رمان و تئاتر بودند، ملاقات کرد. سفرهای گالیور اثر سوئیفت که تنها چند ماه بعد از رسیدن ولتر به انگلیس ظاهر شد، یکی از معروف‌ترین نمونه‌های نوشتاری است که در نتیجه ترکیب نوشتار و نقد سیاسی به وجود آمد.
بعد از آن لرد بولینگ بروک به‌عنوان یکی از نمایندگان مکتب عقل اولین ایده نشریه سیاسی هنرمند را پیش کشید. بولینگ بروک جزو افرادی بود که مناظرات مذهبی را زنده نگه می‌داشت و این مناظرات که با جدل‌گویی و جدل‌نویسی دربارة تثلیث و ماهیت کلیسا آموخته می‌شود، بازار بحث و جدل را پنجاه سال در انگلیس گرم نگه داشت و به مباحث بی‌پرده‌ای دامن زد که لازم بود در جاهای دیگر اروپا زیرزمینی باشد.
نشریه «هنرمند» سکوی عمومی حزب محافظه‌کار علیه حزب هیگ که حزب اغنیا و ثروتمندان انگلستان بود محسوب می‌شد؛ «هنرمند» به ایجاد روزنامه‌نگاری سیاسی انگلیس در یک شیوه جدی کمک کرد و سه سال بعد ولتر به حزب بولینگ بروک پیوست. ولتر خود را به حزب بولینگ بروک منحصر نکرد.
بعد از این حزب، اتصال اولیه او در انگلستان فرد بازرگانی بود که ولتر را به بخش دیگری از لندن معرفی کرد که کاملا این بخش از زندگی ولتر متفاوت از زمانی بود که او در حزب روشنفکران بود و درواقع حزب جدیدی که ولتر جذب آن شده بود در مقابل حزب قبلی قرار می‌گرفت.  این حزب همچنین شامل چهره‌هایی مثل نیوتن می‌شد و عده‌ای که به آنها نیوتنی‌ها که طرفدار نیوتن بودند می‌گفتند. اگرچه قبل از اینکه ولتر بتواند نیوتن را ببیند او درگذشت اما توانست ملاقاتی با خواهر او داشته باشد، وی قانون سیب نیوتن را آموخت که در معروف‌شدنش تاثیر بسیاری گذاشت.
ولتر تا زمانی در انگلستان بود که توانست به آن زبان تسلط پیدا کند و مقاله‌ها و حتی قصه‌هایی به این زبان بنویسد، او درواقع خودش را در نوشتن به این زبان فروبرد. در این سال‌ها ولتر همچنین از هلند دیدن کرد و ارتباط‌های مهمی با ناشران و روزنامه‌نگارها داشت.
 
آغاز فلسفه ولتر
زمانی که فرانسه در سال ۱۷۲۹ رسما با ورود دوباره ولتر به فرانسه موافقت کرد او در شرایط مالی بدی بود و از لحاظ سلطنتی اجازه ورود به کاخ را نداشت اما همچنان یک متفکر و نویسنده متفاوت بود که بدون‌شک در آن زمان شعر پرآب‌وتابی در رثای فرانسه گفته بود که توانست حمایت مالی و سیاسی خود را دوباره احیا کند. شاید سخنی بیهوده به نظر برسد اگر گفته شود ولتر زمانی که در انگلیس بود از هیبت شاعر به فیلسوف تغییر هویت داد. این دو وجهه از شخصیت ولتر روشنفکر همواره در یکدیگر آمیخته بود و او هیچ‌گاه دوره‌ای به‌عنوان منحصرا شاعر یا منحصرا فیلسوف را تجربه نکرد.
همچنین رابطه ولتر با دختر یکی از حامیان مالی خود عمیقا در زندگی او تاثیر گذاشت. ماری دوشس ۲۹ ساله که ولتر در بهار ۱۷۳۳ با او آشنا شد زنی فاضل بود. پدرش بارون برتیول یک گروه با گردهمایی‌های منظم به راه انداخت که ولتر و دخترش عضوی از این گروه بودند. ماری در آن دوران از تحصیلاتی برخوردار شده بود که در آن زمان برای دختران غیرمعمول بود. یونانی، لاتین و ریاضی می‌دانست و زمانی که ولتر در سال ۱۷۳۳ به او پیوست، زنی مطلع و روشنفکر محسوب می‌شد که می‌توانست مقالاتی راجع به فلسفه طبیعی بنویسد و در حال کامل‌کردن ترجمه فرانسوی اصول ریاضی نیوتن بود. هوش و روشنگری او و سرزندگی ذاتی‌اش با یکدیگر ممزوج بود و همین ولتر را شیفته او می‌کرد. طی ۱۷۳۴ زمانی که این ازدواج شکل گرفت تا ۱۷۴۹ زمانی که ماری در زایمان خود جان باخت دورانی شکل گرفت که ولتر و ماری به‌عنوان چهره‌هایی فلسفی شناخته شدند؛ تاریخ روشنگری تا قبل از ۱۷۴۹ و مرگ ماری خیلی دقیق‌تر تاریخ جهد روشنفکری این زوج را نشان می‌دهد.

فلسفه روشنگری ولتر
میراث فلسفی ولتر سرانجام به‌عنوان یک دکترین و ایده‌ای اصیل شناخته شد و ثابت ماند. تمام خواص فلسفی‌ای که او به کار گرفت و راهی که در مسیر فلسفی خود طی کرد به‌عنوان فلسفه روشنگری شناخته شد. شخصیت ولتر، زمانی به بهترین نحو توصیف خواهد شد که از او بیشتر به‌عنوان مجموعه‌ای از خرد ذاتی و هدایتگری یاد کرد تا شخصی که دارای دکترین و اصول فلسفی است. با این حال دیگران در ولتر هر دو وجه از فردی را یافتند که شیفته فلسفه است، فلسفه‌ای خاص که منسوب به او شد.
 
آزادی‌خواهی
در مرکز و محوریت کشمکش‌های ولتر درک او از آزادی هم بخشی از کار روشنگری او محسوب می‌شود.
در سال ۱۷۳۴ به‌دنبال رسوایی‌ای که نامه‌های فلسفی به راه انداخت، ولتر نشانه‌های متافیزیک را نوشت اما آن را نیمه‌کاره رها کرد که آن هم کاوشی پرسش‌گونه بود از آزادی بشری که به صورت طرحی فلسفی و به‌عنوان بحثی محوری در مجادله‌های فلسفی اروپای آن زمان وارد شد. این نوشته به سرعت به متفکرانی چون هابس و لایبنیتس زمانی که با پرسش متریالیسم در کشمکش بودند، ارجاع داده شد. جبرگرایی و هدف خوشبختی بحث‌های بزرگی بودند که آن زمان میان ساموئل کلرک و لایبنیتس در جریان بود. قبلا اشاره شد که مبانی فلسفی طبیعی نیوتن در ولتر تاثیر گذاشت و به دنبال این تاثیر بود که ولتر تلاش کرد از طریق به‌کارگیری مبانی عقل و منطق وجود ذات بشری و آیین حکومت کیهان و گیتی را بشناسد. برای ولتر بشریت ماشین جبرگرایانه ماده و حرکت که برگرفته از قانون تحرک نیوتن است، محسوب نمی‌شود، اما از طرفی به وسیله قوانین انعطاف‌ناپذیر مهار و اخلاقیاتش محکم شده و ثبات می‌یابد. طبق نظرات ولتر در جامعه باید با ایجاد عدالتی قابل‌قبول که محکوم و جبران کند به اخلاق پرداخت. با این شیوه می‌توان انسان‌ها را به‌مبارزه بر ضدخودخواهی و تمایلات‌شان هدایت کرد. ولتر معتقد است که با آگاهی از وجود بدی، می‌توان بر این آگاهی امید به تغییر در جهت مثبت را قرار داد. برای باقی ماندن در ذهنیت عینی از انسان باید روابط اجتماعی را بر مبنای اخلاقی طبیعی بنا کرد تا آزادی اخلاقی برای هر شخص با تبعیت از قانون ایجاد شود. ولتر از اخلاق طبیعی دفاع می‌کند اما به ماوراءالطبیعه اعتقادی ندارد. او از آزادی دفاع می‌کند و معتقد است که فرد روشنفکر به مجموعه‌ای از شناخت‌ها رسیده، ولی در عین حال از ذهنیاتش برای انتقادکردن از این شناخت‌ها استفاده می‌کند. او در بحث آزادی خواهی معتقد به مفهوم عینی انسان است. در مبحث اخلاق از نظر او باید به خدا اعتقاد داشت و باید این اعتقاد را برای آن که ارزش‌های اخلاقی مورد احترام واقع شود، در دیگران ایجاد کرد. در بخش شکاکیت اشاره می‌کند که فرد از وجود بدی آگاه است ولی بر این آگاهی، باید امید به تصحیح خطا و بهتر شدن را قرار داد؛ او خارج از محدودیت‌های زمینی، توقعات اخلاقی را لازم می‌داند.
   برگرفته از وب‌سایت دانشنامه فلسفی دانشگاه استنفورد

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢

  نظرات ()
شروط خواندن فلسفه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٤

 

شروط خواندن فلسفه

 


شروط خواندن فلسفه


«کسانی که شایستگی برای خواندن فلسفه دارند، به طوری که منحرف نشوند، کم‌اند.» (امام خمینی)

از روزگاران باستان و از دوره شکوفایی فلسفه در یونان، برای خواندن و دانستن فلسفه شرطهایی گذاشته‌اند. هنگامی که انسان به دنیای فلسفه پا می‌نهد و با اقیانوسی از موجهای فکری و تلاطمهای شناختی آشنا می‌شود و آفاقی را می‌نگرد، مانند دریاهای طوفانی و هامونهای سردرگم اسرارآمیز، حق را به جانب متفکرانی می‌بیند که برای خواندن فلسفه شرط گذاشته‌اند و سخت گرفته‌اند.

هرچه دریا طوفانی‌تر باشد، به سلامت گذشتن از آن دشوارتر و خطرناک‌تر است، و هر چه در فضاهای فکری و شناختی، درگیری و اختلاف‌نظر و تفاوت دید و درک، افزون‌تر باشد، رسیدن به حقیقت به وسیله این افکار از دسترس دورتر است.

طبیعی است که فلسفه از آغاز پیدایش خود دچار اختلاف گردد؛ زیرا هر انسان به خصوص انسان متفکر، به دلایل قطعی و متفاوت، با انسان دیگر و سرزمین دیگر، در فهم و ایده و درک متفاوت است. اینکه خواجه بزرگ نصیرالدین طوسی می‌گوید: «در طول تاریخ فلسفه، کمتر دیده شده است که دو فیلسوف صاحب‌نظر [نه مقلدان فلسفه، و طوطیان شکرشکن علوم عقلی!] با یکدیگر اختلاف‌نظر نداشته باشند»،1 برای همین واقعیت است.

اینکه نقل کرده‌اند که ارسطو می‌گفته است: «افلاطون گرامی است، ولی حقیقت گرامی‌تر است»،2 از همین جاست که میان استاد و شاگرد اختلاف بوده است و هرگاه کسانی بر ارسطو برای اختلاف‌نظر با استاد خود خرده می‌گرفته‌اند، آن‌گونه پاسخ می‌داده است.

به جز اختلاف 2500 ساله در فلسفه قدیم، در فلسفه اسلامی نیز می‌بینیم که فلسفه ـ به دلیل همین اختلاف‌نظرها و تفاوت استعدادها و ایده‌ها و درکها ـ به سه شعبه مهم تقسیم می‌شود: مشّاء، اشراق و حکمت متعالیه. این اختلاف به جز اختلاف‌نظرها، در درون هر یک از این سه شعبه است؛ مثلاً اختلاف‌نظرهای خواجه طوسی با شیخ‌الرئیس ابن‌سینا، اختلاف‌نظرهای فیلسوف بزرگ میرداماد با بزرگان پیش از خود (در القبسات)، و اختلاف‌نظر در میان پیروان جناب صدرالمتألهین که از جمله در حواشی حاج ملاهادی سبزواری بر «اسفار» نمودار است، و اختلاف‌نظر شدید علامه طباطبایی با جناب ملاصدرا به خصوص در مسأله بسیار مهم «معاد»، به طوری که ایشان در کتاب «نهایه‌‌الحکمه» بحث معاد را اصلاً مطرح نمی‌کنند و سخنی از معاد نادرست مثالی نمی‌گویند.

در این مقام که سخن از بحث معاد است، لازم است یادآوری شود که جناب صدرالمتألهین، فارغ از مباحث فلسفی، به معاد عنصری قرآنی معتقد بوده است. این موضوع را این جانب در کتاب «معاد جسمانی در حکمت متعالیه» به طور مشروح و با استناد به چند نظر معتبر، از سخنان ملاصدرا، از کتب مختلف وی، موضوع اعتقاد قطعی ایشان را به معاد عنصری قرآنی روشن کرده‌ام؛ به عنوان نمونه، جناب صدرالمتألهین، در کتاب شرح هدایه ‌اثیریه می‌گویند: «درباره معاد، و برگشت عین این بدن در رستاخیز، آیات و اخباری فراوان رسیده است، غیر قابل تأویل که تصدیق آنها واجب است؛ چون از ضروریات دین است و رد آنها کفری آشکار است.»3 نیز: «اطلاع از معاد، جز از راه وحی و نبوت (آیات و احادیث)، میسر نیست؛ زیرا عقول بشری از درک آن عاجز است.»4

و آیا این سخنان صریح، جز همان مدعای «مکتب تفکیک» است که عقول از درک حقایق عاجزند، و باید آن‌گونه معارف را از طریق وحی (قرآن)، و کلام شارحان وحی (احادیث معتبر) گرفت، و چون مطالب دو گونه است، برخی در سطحی رفیع، و دیگری در سطحی نازل قرار دارد، باید تفکیک کرد!

در باره معرفه‌النفس نیز ایشان بیاناتی این‌گونه دارند.5 پس اینکه این جانب درباره جناب ملاصدرا تعبیر تفکیکی کرد‌ه‌ام، به هیچ‌وجه بیراه نیست و هر کس آن را درک نکند، در شمار اشخاص کم‌عمق و کم مطالعه جای می‌گیرد!

می‌دانیم که تعریف هر علم، رکن مهم آن علم است؛ زیرا وجهه نظر هر علمی به مسائل آن علم، از تعریف آن علم به دست می‌آید و می‌نگریم که امام خمینی، تعریفی را که جناب ملاصدرا برای فلسفه خود کرده است، رد می‌کنند.

ملاصدرا می‌فرماید: «موضوع فلسفه الهی موجود مطلق است».6 و امام‌خمینی می‌گویند: «چه داعی داریم که وجود را موضوع فلسفه قرار دهیم؟ سپس خود را ـ برای اینکه مسائل فلسفه را به بحث از عوارض ذاتی وجود برگردانیم ـ به مشقّت و زحمتی غیرعادی بیندازیم؛ چنان ‌که یکی از بزرگان فن فلسفه‌ (ملاصدرا) چنین کرده است»7

نیز نظر ملاصدرا را درباره فیلسوفان یونان، با نظر فیلسوف بزرگ دیگر، میرفندرسکی مقایسه کنید. ملاصدرا می‌فرماید: «احتمال خطا در اظهارات فیلسوفان یونانی نمی‌رود»،8 و میرفندرسکی می‌فرماید: «علوم حکما خطابردار است.»9 ملاحظه کنید، درباره کسانی که می‌گفته‌اند نُه فلک داریم و دو ـ سه هزار ستاره (و امروز می‌گویند شماره منظومه‌ها و ستاره‌ها میلیاردی است)، جناب ملاصدرا می‌گویند: «درباره اظهارات آنان احتمال خطا نمی‌رود!»

این‌جانب مقاله‌ای نوشته‌ام باعنوان «اختلافات در فلسفه» که هنوز ناتمام است و کار بسیاری می‌خواهد؛ زیرا اگر متتبعانی مطلع از فلسفه و صاحب صلاحیت، دست به چنین کاری بزنند؛ یعنی نشان دادن اختلاف نظر فلاسفه، درصدها مسئله فلسفی، کار به تألیف کتابی بس کلان خواهد کشید.

به فلسفه‌های غرب هم که می‌نگریم، می‌بینیم اختلاف در دید و ادراک و نگاه به عالم، بسیار مختلف و متفاوت است؛ به‌عنوان مثال ادموند هوسرل (م: 1938)، فیلسوف بزرگ آلمانی و بنیان‌گذار فلسفه «فنومنولوژی»،10 شأن فلسفه را تا آنجا پایین آورد که گفت: آیا کار فلسفه کاوش در مدرکات عقلی است یا آزموده‌های تجربی (یعنی فاصله‌ای از متافیزیک (ماوراءالطبیعه) تا فیزیک (طبیعت).

هوسرل با نگاه هیوم و درباره منطق و کیفیت کارآیی آن اختلاف نظر داشت.11 همچنین اختلاف نظر گوتلوب فرگه آلمانی (م: 1925) با برتراندراسل انگلیسی (م: 1970)، درباره منطق و از همین چگونگی‌های افکار فلسفی و فلاسفه و ضعفهای بنیادین آنهاست که گفته‌اند: «اسلوب فکری رایج هر نسل، نه تنها نشانگر آینده نیست، بلکه به نحوی کمابیش محتوم، محکوم به فناست.»12

در این مقاله نمی‌خواهم بیش از این در این مقوله سخن بگویم. آنچه گفته شده، برای هشداری بیدارکننده و غفلت‌ستیز بود تا از «تونل اندیشی» درآییم و در فضای باز فکر کنیم.

اینکه در حوزه‌های علمیه وقتی درس فلسفه‌ای شروع می‌شود، در مدرس را باز می‌گذارند تا هر کس با هر زمینه و استعداد و ذوق و معلوماتی وارد شود و فلسفه بخواند و بعد هم خود را شایسته اظهار نظر بدانند و طلبة فلسفه باد در غبغب‌انداز که من فلسفه می‌خوانم (و طاووس علیین شده‌ام)، و مدرّس خوشحال باشد که درسش شلوغ شده و افراد زیادی به درس او حاضر می‌شوند، این چگونگی، بیشتر از بی‌ملاحظگی سرچشمه می‌گیرد که خود برخلاف فلسفه‌خوانی و فلسفه‌دانی است که اکنون در ذکر شروط خواندن فلسفه از نظر بزرگان خواهد آمد و این‌گونه برخورد با فلسفه خواندن و درس فلسفه گفتن، برخلاف همه اصول و موازین عقلی و شرعی و تعلیمی و تربیتی است؛ چنان که برخلاف نظر و توصیه‌های خود بزرگان فلسفه نیز هست.

در این مقوله، احادیث بسیار مهمی نیز رسیده است که برای رعایت اختصار ، اکنون از ذکر آنها می‌گذرم و تأکید بسیار می‌کنم بر توجه دقیق و تأمل عمیق در باره یک‌یک شرطهایی که بزرگان در باره فلسفه‌خوانی و فلسفه‌دانی و فلسفه‌نویسی و ترویج از فلسفه گفته‌اند.

1. شروط فلسفه خوانی از نظر خواجه نصیر

خواجه بزرگ (م: 672ق) پس از اشاره به اینکه مطالب فلسفه، مفاهیمی عقلی است، ولی مخلوط با اوهام همیشه روزگار، مورد اختلاف می‌فرماید: «کسی که می‌خواهد فلسفه بخواند، باید دارای این شروط و خصوصیات باشد: 1.‌ مزید تجرید للعقل؛ 2. و تمییزٍ للذهن؛ 3. و تصفیهٍ للفکر؛ 4. و تدقیق للنظر؛ 5. و انقطاع عن الشوائب الحسّیّه؛ 6. و انفصالٍ عن الوساوس المادیّه...13یعنی:

1. تجرید (پالایش) هرچه بیشتر عقل خویش؛

2. پاکسازی ذهن؛

3. شفّاف کردن فکر؛

4. هرچه دقیق‌تر کردن نظر؛

5. بریدن از امیال و شهوات حسی؛

6. و دوری جستن، از وسوسه‌های دنیا...

2. شروط فلسفه‌خوانی از نظر میرداماد

محمدباقر حسینی این فیلسوف مشایی و معلم ثالث، (م: 1041ق) و در عین حال، حدیث‌دان و سندشناس ماهر، درباره خواندن فلسفه نیز شش شرط ذکر می‌کند. ایشان نخست به اهل فلسفه ـ به وجه عام ـ سخت می‌تازد و متفلسفه را از جمله «الطّغام» (فرومایگان) و «المتکلّفه» (بیهوده‌کوشان) می‌نامد، سپس شرطهای خواندن فلسفه را این گونه برمی‌شمارد:1. تنقیه القلب؛ 2. تنویر السّرّ؛ 3. تلطیف القریحه؛ 4. مهاجره إقلیم الحسّ؛ 5. المصیر إلی عالم العقل؛ 6. المتاب الی الله تعالی ذکره و تقدست اسماؤه...14

باید هرکس به فلسفه می‌پردازد [چه تحصیل، چه تدریس، چه تألیف، چه نقل، چه نقد...]، پیمانی با خداوند ببندد که:

1. قلب خود را، از همه گونه آلایش پاک کند؛

2. باطن و سرّ خود را (با عبادات و ریاضات شرعی و خلوات و فرار از شهوت و مقامات و مناصب...)، نورانی گرداند؛

3. قریحه و ذوق خود را تلطیف کند (و مستعد درک حقایق و معارف سازد)؛

4. از جهان طبیعت مهاجرت کند (و از خواسته‌های طبیعی، و انواع امیال نفسانی، و تصدی مقامات بگریزد...)؛

5. از عالم حس به عالم عقل منتقل شود؛

6. و به درگاه خدای متعال برگردد و روی بدان درگاه انقطاع نهد.

به نقل سخن این دو بزرگ که هر کدام حجتی است قاطع، اکتفا می‌کنیم.

3. شرایط تعلیم و تعلم فلسفه

گوینده و نویسنده و خواننده فلسفه نیز باید به این جهات مقیّد و معتقد باشد:

1. هدایت عقلی و شرعی که کمال انسان به پیروی از آن است، منحصر است در قرآن کریم و احادیث معتبر؛

2. توجه و تدبر و تفقه در آیات و احادیث، در هر مسئله شناختی و فلسفی و عقیدتی، بر هر چیز مقدم است؛

3. اطلاع از تاریخ ترجمه فلسفه و اسرار سیاسی آن در نظام خلافت عباسی لازم است، و همچنین شناخت مترجمان یهودی و نصرانی و زنادقه حرّانی و ... اهداف آنان، و اغراض خلفای عباسی، از آن همه کوشش و هزینه‌گذاری، و دایر کردن «بیت‌الحکمه» در بغداد، مقابل «بیت‌القرآن» در مدینه. اینها همه باید تحلیل شود، و با تحلیل تاریخی ـ فرهنگی ـ سیاسی همراه باشد؛

4. اطلاع از «محکمات اسلامی»، در هر زمینه مربوط؛

5. نظرات فلسفه و فلاسفه را قابل «نقد» دانستن، و قدرت بر فهم عمیق فلسفه، و نقد فلسفی آن (نه فقط نقد اعتقادی) داشتن؛

6. اختلافات فلاسفه را دانستن و مقایسه کردن؛ مثلاً نظر ابن‌سینا درباره «اتحاد عاقل و معقول» و «حرکت جوهری» که آنها را حشو و باطل می‌داند، یا نظر جناب ملاصدرا که آنها را اثبات می‌کند. یا نظر علامه رفیعی قزوینی(م:1395ق) فقیه فیلسوف و استاد بزرگ و بی‌مانند اسفار، و استاد امام خمینی(قدس سره) در فلسفه که «وحدت اطلاقی وجود» را منتهی به انکار واجب‌الوجود مستقل از موجودات می‌داند (که چنین هم هست)، و آن را موجب کفر می‌شمارد... با نظر جناب ملاصدرا و حاجی سبزواری و امثال آنان، در این باره که در آثارشان مذکور است.

در اینجا مناسب است یادی نیز بکنیم از عالم آگاه و فاضل، آیت‌الله دکتر سیدمحمد حسینی (شهید بهشتی) که آگاهانه می‌گوید: «اسلام، اسلام است، نه مارکسیسم، نه کاپیتالیسم، نه سوسیالیسم، و نه حتی عرفان. اسلام، آیین قرآن است و آیین محمد(ص) و ائمه اطهار(ع).»15 تأمل کنید که چه چیزهایی را ردیف هم قرار داده است؟

یا نظر عالم فاضل متّقی و فلسفه‌شناس معاصر، حاج میرزا احمد آشتیانی(م: 1395 ق) درباره معاد فلسفی صدرایی که می‌گوید: «این اصولی که برای اثبات معاد مثالی تأسیس گردید... مخالف نصّ قرآن است.»16 با نظر فلسفه جناب صدرالمتألهین و حاج ملاهادی سبزواری و دیگر پیروان و مقلّدان ملاصدرا درباره معاد و امثال این موارد که یکی و دوتا نیست.

7. اطلاع از مبانی اخلاق دینی، و مبانی اخلاق فلسفی (و مقایسه آن دو)؛

8. مقایسه آسمان‌شناسی و طبیعیات قدیم، با آسمان‌شناسی و طبیعیات جدید، و اینکه قدما و فلاسفه قائل به دو ـ سه هزار ستاره و یک منظومه بوده‌اند و زمین را مرکز عالم می‌دانسته و عناصر را چهارتای می‌شمرده‌اند و اکنون علمای تجربی در این باره‌ها چه‌ها می‌گویند، سرسام‌آور و غیرقابل محاسبه با ارقام عادی، و زمان غیرنوری.

و هنگامی که فیلسوفان و متفکران بزرگ بشری، درباره امور مادی و عوالم طبیعی دم‌دست تا این اندازه اشتباه فکر کرده باشند، آیا می‌توان به نظر آنان درباره علوم الهی اعتماد کرد؟

***

این مقاله با اشاره جناب حجت‌الاسلام حاج سیدجمال‌الدین دین‌پرور ـ رئیس محترم «بنیاد نهج‌البلاغه» ـ برای یادنامه دوست عالم از دست رفته، جناب حجت‌الاسلام حاج شیخ عبدالله نورانی خراسانی نیشابوری در فرصتی اندک به قلم آمد.

حجت‌الاسلام نورانی از عالمان کوشا و قانع بود ‌و با استاد بسیار فاضل و محترم، جناب آقای دکتر مهدی محقق خراسانی(که در نشر علوم اسلامی کوششها کرده‌اند)، دوستی و همکاری داشت.

او کتابهایی چند را با تحقیق و مقدمه به چاپ رسانید و در دسترس اهل دانش و فکر و فرهنگ قرار داد و بر حجم میراث ایران اسلامی (که اگر ایران عزیز ما، چیزی قابل ذکر به خصوص در سطح جهان دارد، از همین میراث اسلامی و بزرگان مسلمان تربیت شده در اسلام است؛ مانند ابن‌سینا، ابوریحان، خوارزمی، مولوی و ...) افزود؛ مانند کتابهای الافقُ المبین در دو جلد ( از مصنفات فیلسوف بزرگ، میرداماد حسینی) و مصنّفات غیاث‌الدین منصور حسینی دشتکی شیرازی، نیز در دو جلد و سُلّمُ‌السّماوات (از شیخ ابوالقاسم کازرونی، از افاضل علمای سده 10ـ11)؛ و کتاب نقد المحصل خواجه نصیرالدین طوسی و ...

استاد شیخ عبدالله نورانی، در ایام مشهد، گاه‌گاه به حضور شیخ استاد، متألّه قرآنی، شیخ مجتبی قزوینی خراسانی(م: 1346 ش) نیز می‌رسید و از محضر ایشان استفاده و استضائه می‌کرد.

و این نوشته تحریر یافت. در ایام میلاد مبارک بانوی بزرگ، صدیقه کبری، حضرت فاطمه زهرا(س)، نخستین مدافع والامقام و مجاهد حاکمیت قرآنی غدیری و نخستین فریادگر اجرای عدالت و قسط قرآنی برای رسیدن به «نظام عامل بالعدل» و «جامعه قائم بالقسط»، یعنی جامعه منهای فقر که همان جامعه قائم بالقسط و «جامعه تراز قرآن» است.

امید است روزی چنین نظامی و چنین جامعه‌ای تشکیل یابد، تا بشریت بداند اسلام چیست و دین خدا کدام است و انسان به چه چیز نیازمند است، و تا انسانها در سایه چنین حاکمیتی و چنین عدالتی و چنین اقتصادی به رشد لازم خود برسد و همه استعدادهای سرکوب شده خود را (در حکومتهای دیگر، یا شبه دینهای ساخته و پرداخته استعمارگران جهانی، یا مسلک‌های فکری باطلی که به جهت نرسیدن به حقایق، و حتی تأمل نکردن در نفس خود ‌و تجربه‌های معنوی دوران عمر خود به انسان منهای خدا می‌اندیشند) به فعلیت برسانند.

اللهم اغفرلنا، و لاخواننا الذین سبقونا بالایمان. اللهم اغفرلنا و لهم و اذا الحقتنا بهم فاغفرلنا، و اعف عنّا، استر علینا، بجاه ولیّک القائم بأمرک، و المدافع عن عدلک. الحجّه بن الحسن المهدی(عج).

اردیبهشت 1391 ش ، جمادی‌الثانیه 1433 ق

منابع و مآخذ

1. آشتیانی، احمد، لوامع الحقائق فی اصول العقائد، دارالمعرفه، 1358/1979 م.

2. برایان مگی، سرگذشت فلسفه، ترجمه حسن کامشاد، نشر نی، تهران: چاپ دوم ، 1387.

3. حکیمی، محمدرضا، الهیات الهی و الهیات بشری، (نظرها)، دلیل ما، 1386.

4. خمینی، روح‌الله، منهاج الوصول الی علم الاصول، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، 1373.

5. دورانت، ویل، تاریخ فلسفه، ترجمه دکتر عباس زریاب خوئی، تهران: دانش، 1335.

6. شیرازی، صدرالدین، اسفار الاربعه، (ج.ا)، چاپ بیروت 1990.

7. طوسی، نصیرالدین، شرح اشارات و التنبیهات (مقدّمه) قم: نشر بلاغت، چاپ اول، 1375.

8. همو، شرح اشارات، چاپ مصر، بی‌تا.

9. میرداماد، محمدباقربن محمد، القبسات، تهران: دانشگاه تهران، 1374.

10. مصاحب، غلامحسین، دایره المعارف فارسی، تهران: فرانکلین، 1345ـ1374.

11. میرفندرسکی، ابوالقاسم بن میرزا بزرگ ، رساله صناعیّه، اداره کل فرهنگ خراسان. (1317 ش).

پی‌نوشتها:

1. طوسی، نصیرالدین، شرح اشارات و التنبیهات (فلسفه، مقدمه) قم: نشر بلاغت، چاپ اول، 1375.

2. ویل دورانت، تاریخ فلسفه غرب، ترجمه دکتر عباس زریاب خوئی، تهران: دانش، 1335. ص59.

3. شیرازی، صدرالدین، شرح هدایه اثیریه، ص381.

4. تفسیر سوره بقره/160.

5. شیرازی، صدرالدین، الحکمه العرشیه، نسخه خطی.

6. شیرازی، صدرالدین، اسفار الاربعه، (ج.1)، چاپ بیروت 1990، صص24ـ 25.

7. خمینی، روح الله، منهاج الوصول الی علم الاصول، (ج.1)، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، 1373. صص 41-42

8. شیرازی، صدرالدین، اسفارالاربعه، (ج.1) چاپ بیروت: 1990، ص307.

9. میرفندرسکی، ابوالقاسم بن میرزا بزرگ، رساله صناعیه، اداره کل فرهنگ خراسان. (1317ش).

10. یعنی: شهود ذات هر شیء، بدور از حشو و زوایدی که او را احاطه کرده‌اند.

11. مصاحب، غلامحسین، دایره المعارف فارسی، (ج.3) تهران: فرانکلین، 1345-1374. ص3317.

12. برایان مگی، سرگذشت فلسفه، ترجمه حسن کامشاد، تهران: نشر نی، چاپ دوم، 1387. ص226.

13.‌ طوسی، نصیرالدین، شرح اشارات، (مقدمه) چاپ مصر، بی‌تا، ص2.

14. میرداماد، محمدباقر بن محمد، القبسات، تهران: دانشگاه تهران، 1374. ص483.

15. رک: حکیمی، محمدرضا، الهیات الهی و الهیات بشری، (نظرها)، دلیل ما، 1386. ص77.

16. آشتیانی، احمد، لوامع الحقائق فی اصول العقائد، دارالمعرفه، 1358/1979م. ص34.چ

*نشریه نهج‌البلاغه

 

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢

  نظرات ()
فلسفه فرانسوی نمرده است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٤

 

فلسفه فرانسوی نمرده است
«بحران نفی» در گفت وگوی «یان فَن هوت» با «آلن بدیو»

مترجم: صالح نجفی

کتاب «منطق جهان ها» مجلد دوم کتاب «وجود و رخداد» است. در «منطق جهان ها» بدیو به جای محور وجود- رخداد از محور رخداد- جهان سخن می گوید. نکته این است که از نظر بدیو، وجود و جهان و رخداد تشکیل دسته ای سه تایی نمی دهند؛ به عبارت دیگر باید گفت از دو حال خارج نیست: یا با تقابل وجود و جهان سروکار داریم («جهان» به مثابه «ظهور») یا با تقابل جهان و رخداد.این قضیه پیامدی غیرمنتظره دارد: رخداد حقیقی صرفا حرکتی مبتنی بر نفی وضع موجود نیست بلکه فضایی «مثبت» (یا محقق الوجود) برای پدیدار شدن امر «نو» می گشاید و بدین اعتبار رخداد در حکم تحمیل جهانی نو است، یک نامگذاری جدید. تغییر راستینی که بر اثر وقوع رخداد حادث می شود به معنای گذار از جهان قدیم به جهان جدید است. در اینجا با نوعی از دیالکتیک درگیریم: رخداد را می توان به یاری تنش میان کثرت «وجود» و جهان توضیح داد. عرصه وقوع رخداد جایی است که یک جهان به نحوی پیچ می خورد که نشان از مشکلی ساختاری در وضعیت دارد، به عبارت دیگر رخداد زاییده مازاد «وجود» بر «جهان» یا مازاد «حضور» بر «بازنمایی» است. معمایی که در اینجا مطرح است این نیست که «چگونه یک رخداد به معنای ظهور چیزی حقیقتا نو ممکن است؟»، بلکه این است که چگونه ما از وجود به «جهان»، یعنی به ظهور «متناهی»، گذر می کنیم: به بیان دیگر چگونه «وجود» و کثرت نامتناهی تخت و هموار آن (بر خود)، «ظاهر» می شود؟
    آلن بدیو در این مصاحبه به پدیده ای اشاره می کند که خود از آن به «بحران نفی» تعبیر می کند و می کوشد از امکان طرح قسم تازه ای از دیالکتیک دفاع کند تا تفکر رادیکال را از بحرانی که برای دیالکتیک هگلی روی داده برهاند.
    
     از کانت تا هوسرل و اینک در کارهای شما می بینیم که حرکت به طرف فلسفه استعلایی در اغلب موارد در زمانه «بحران» روی داده است. در مورد کانت، شکست بالقوه تقریرهای کلاسیک از عقلانیت در برابر شکاکیت دیوید هیوم؛ در مورد هوسرل، از پای درآمدن روح فلسفه زیر فشار مضاعف علم مدرن و تاخت وتاز نازی ها؛ و در مورد شما، مساله بر سر واقعه ای است که آن را «بحران نفی» خوانده اید. تعریف شما از «نفی» چیست و چرا فکر می کنید نفی در روزگار ما دچار بحران شده است؟
    راستش را بخواهید، جواب من خیلی ساده است. به اعتقاد من، بحرانی که امروزه شاهدیم، به حکم ماهیتش نه بحران سرمایه داری بلکه شکست سوسیالیسم است. و شاید من فیلسوف زمانه ای باشم که در آن چیزی نظیر «فرضیه کبیری» که در قرن نوزدهم – و شاید بیش از همه به لطف انقلاب فرانسه – نضج گرفت گرفتار بحران شده است. پس، ما شاهد بحران ایده انقلابیم. اما پس پشت ایده انقلاب، ایده امکان جهانی دیگر است که دستخوش بحران شده است، ایده امکان روش دیگری برای سازمان دهی جامعه و نظایر اینها: نه بحران امکان محض بلکه بحران امکان تاریخی چیزی نظیر آنچه در خود امور واقع منعکس می شود. و این نوعی بحران نفی است، زیرا بحرانی است در برداشتی خلاقانه از نفی، نفی ای که آفریننده باشد.
    ایده نفی به خودی خود نفی ای است معطوف به نو بودن، معطوف به این معنا که اگر وسایل لازم را برای نفی واقعی نظم مستقر موجود – در لحظه تحقق آن نوع خاص از نفی – داشته باشیم، آنگاه می توان به تولد نظم تازه امید داشت. و به این سان جزء ایجابی یا وجه سازنده و تاسیسی این فرآیند در خود نفی جای می گیرد [یعنی، در مرحله اول نظم موجود نفی می شود و در مرحله دوم نظمی جدید پا می گیرد.]
    و در آخر، می توان از «بحران دیالکتیک» به معنای هگلی آن نیز سخن گفت. می دانیم که در فلسفه هگل، جزء خلاق یا آفرینشگرانه نفی به صورت «نفی در نفی» ظاهر می شد به قسمی که نفی در نفی نه قسمی بازگشت به وضع قبلی، بلکه بالعکس همانا از بین بردن محتوای ایجابی نفی است و نشانه های فراوانی هست که گواهی می دهند این دیدگاه شکست خورده است و در اغلب موارد می بینیم که نفی دچار نفی می شود. این یعنی بحران نفی. امروزه از هر طرف که می رویم می بینیم دیدگاه های قایل به نفی ناب در مقام عمل غالبا برخوردی ستیزه جویانه با نفی و با آینده مصادیق نفی در نفی دارند. و به عینه می بینیم که آینده انقلاب فرانسه، انقلابی که پیروز می شود، در نهایت دولتی مبتنی بر ارعاب بوده است. بحث جامع درباره همه این مسایل بالطبع بسیار پیچیده تر از این حرف هاست و زمان زیادی می برد، اما به لحاظ فلسفی چیزی نظیر آنچه گفتم در میان است.
    بنابراین باید اعلام کنیم که یک جور بحران نفی در کار است و این مساله دو پیامد متحمل در بر دارد: نخست، به یکباره کنارگذاشتن ایده انقلاب، تغییر جهان و غیره و گفتن اینکه دنیای سرمایه داری با شکل متعادلی از دموکراسی و چیزهایی از این دست هرچه باشد بهترین جهان ممکن است – و درست است که خیلی هم خوب نیست ولی آن قدرها هم بد نیست و سرانجام با این پاسخ به دیدگاه اول می رسیم. در این دیدگاه به یک معنی رابطه میان فلسفه و تاریخ رابطه ای استوار بر جدایی است. چرا که به اعتقاد من اگر واپسین تصویری که در مخیله تاریخ بشر می گنجد تصویر جهان ما باشد، ثابت می شود که تاریخ هیچ جاذبه ای برای فلسفه ندارد و تنها موضعی که به جا خواهد ماند، همانا مصلحت اندیشی و عمل گرایی خواهد بود و به این ترتیب کاری بهتر از معامله و تجارت نمی ماند. در آن صورت، بهتر است به جای فلسفه سراغ تجارت و بازاریابی برویم! پس به همین سبب، وقتی از «بحران نفی» سخن می گویم، منظورم از «نفی» برداشت انقلابی از نفی است که از زمان انقلاب فرانسه تا حول وحوش پایان قرن گذشته مسلط بود؛ به گمانم، دهه 1980، دهه 80، شاید زمانی که شما به دنیا آمدید، نه؟
    
     بله، درست می گویید. پس اگر حق با شما باشد، اگر به راستی با وضعیتی مواجهیم که در آن شاهد بحران نفی ایم، به نظر شما جایگاه فلسفه فرانسوی در این وضعیت کجاست، نه فقط کار خود شما، سوال این است که فلسفه فرانسوی در کل به کجا می رود؟ «آینده» فلسفه فرانسوی را چگونه می بینید؟ مثلا، در دهه 80 شما حرف های زیادی درباره نقش «نوفیلسوفان» در محروم کردن فلسفه از برخورد با آن موضوع (امکان نفی) زدید. آیا فکر می کنید فلسفه فرانسوی «آینده ای» دارد؟ امیدی به نفی هست؟
    فکر می کنم هست. یقینا در شکل های کنونی فلسفه موجود فرانسوی چیزی هست که می تواند سمت وسوی آینده را نشان دهد، نه فقط برای کار من بلکه برای کل فلسفه فرانسوی. برای مثال، کوشش هایی هست که در انگلستان در «رئالیسم مبتنی بر گمان پردازی» (speculative realism) گنجانده شده اند و نه فقط در انگلستان بلکه در فرانسه نیز، به همت کسانی چون کوئنتین میاسو (Meillassoux). ما نمی دانیم آینده این همه دقیقا چه خواهد بود. ولی می توانم بگویم این جهانی است که دقیقا صورت های جدیدی از نفی را جست وجو می کند. دیدگاهی تازه راجع به جهان که در آن نفی دقیقا همان نفی دیالکتیکی نیست، بلکه چیزی دیگر است. در همه این جریان های فکری، همه تلاش های سیاسی و فلسفی در فرانسه امروز، اگر با فیلسوفان جوان بحث کنید، تصدیق خواهید کرد که در کل مساله بر شکست نفی نه معنای کلاسیک آن است. بالطبع، من همه اینها را به شیوه خاص خودم فرمول بندی می کنم، ولی گمان می کنم فلسفه فرانسوی امروز آینده ای دارد. این احتمال وجود دارد که آینده فلسفه فرانسوی حول محور همین پرسش سامان یابد.
    و به این ترتیب، خیلی مهم است که همه جا بگوییم فلسفه فرانسوی نمرده است. راستش در دوره حدودا 20ساله من امیدی محدود داشتم چون زنجیره ای در کار بود که در آن فلاسفه فرانسوی سرانجام دیدگاه سیاسی را کنار گذاشتند، رضا به داده دادند و نظم مستقر را پذیرفتند و چنانکه می دانید با جریان فلسفه تحلیلی هم پیمان شدند، یعنی با شکل انگلوساکسون فلسفه و بعضی از ایشان در سیاست دیدگاهی اتخاذ کردند که به هیچ روی به تغییر جهان نمی اندیشد. پس طی دوره ای که از اواخر دهه 70 تا آغاز دهه 90 را دربرمی گیرد، وضعیت خوبی برقرار نبود و من عملاواپسین منتقد نفی اندیش (denoter) بودم. اما امروز اوضاع فرق کرده. امروز نسل جدیدی داریم که بعد از همه آن نوع جر و بحث ها با نسل مه 68 فرق می کند. این نسل جدید درگیری شخصی با گذشته ندارد و با آغوش باز به سراغ این فکر می رود که باید چیزی نو بیابیم، راه و رسمی نو. به این اعتبار گمان می کنم در 10، 20 سال پیش رو نظم نوینی در فلسفه فرانسوی پا خواهد گرفت.
    
    در پیشگفتار مجلد دوم «وجود و رخداد»، «منطق جهان ها»، شما روش تازه خود را قسمی پدیدارشناسی «حسابی» (calcule) توصیف کرده اید. روشن است که پدیدارشناسی یکی از صورت های مسلط فلسفه در قرن پیش بود. در یکی از بخش های گویای «منطق جهان ها»، شما مستقیما به رابطه تان با روش هوسرل اشاره می کنید. اگر ممکن است، درباره رابطه خود با صورت های سابق پدیدارشناسی، پدیدارشناسی هگل، هایدگر و هوسرل، توضیح بدهید.
    پاسخ من در باوری ساده خلاصه می شود: آنچه من از دیدگاه پدیدارشناختی می پذیرم این است که ما در قبال جهان باید قسمی موضع توصیفی اختیار کنیم که تاثیر ما را در جهان خنثی کند. خب، یادتان باشد که این موضعی هوسرلی است، دیدگاه هوسرلی من است- اپوخه [= تعلیق حکم] - و اشاره دارد به امکان جذب یا خلق چیزی که من به دقت نوعی «منطق جهان» می نامم. نه توصیفی زیباشناختی از جهان، نه علمی محض در باب قوانین جهان، بلکه امکان پیش نهادن نوعی پیکربندی جهان در یک جور چارچوب منطقی که مرکز آن هر آینه ایده انسجام جهان است – این سوال که چرا جهان واجد انسجام است و آشوب محض نیست.
    و در نتیجه این منظری هوسرلی است. وجه فارق منظر من این است که در نهایت هوسرل از نو بر نوعی اصل تضایف (correlationism) [= اصالت هم نسبتی] صحه می گذارد که به موجب آن، همه چیز به آگاهی ارجاع می شود، همه چیز اعم از حرکت زمان به آگاهی مربوط می شود. من همین قضیه را نفی می کنم چون در نهایت به معنای درست کلمه هیچ تاریخی از جهان فی نفسه وجود ندارد؛ تاریخ «دازاین» [وجود حاضر یا متعین] هست و تاریخ «دازاین» در ضمن رسانه ای است که به واسطه آن جهان همیشه همان افق تجربه فاعل شناسنده است. به همین سبب است که من فقط از نوعی پدیدارشناسی عینی سخن می گویم، پدیدارشناسی عین نگری که فرض می گیرد اصلاهیچ سوژه یا فاعل شناسنده ای در کار نیست. این دیدگاه بالطبع خارق اجماع و خلاف آمد عادت است، آری، این بیانی خارق اجماع است و با این حال من در این راه می کوشم. به این سان با این عقیده رویاروییم که ظهور و هستی جهان به وسیله تجربه فاعل شناسنده قوام نمی یابد: باید دید جهان فی نفسه، چنانکه هست، چگونه هستی دارد و به این اعتبار ما باید رئالیست باشیم (و به همین علت من با رئالیسم دوستانم در لندن همداستانم)، یعنی باید به رابطه ای درست یا حقیقی با کل جهان اندیشید که لاجرم از هرگونه تاویل یا تمکین به ذهنیت تقویمی [= قول به برسازندگی فاعل شناسنده در قبال جهان] آزاد است. بنابراین من می توانم از پدیدارشناسی به این معنا سخن بگویم: نخست اینکه در اینجا با وجودشناسی به مفهوم اخص آن سروکار نداریم (چرا که وجودشناسی به مفهوم اخص آن در آغاز کتاب «وجود و رخداد» در نهایت همان وجودشناسی صوری [= فرمال] کثرت هاست) و به این اعتبار این وجودشناسی نیست. چیزی است نظیر توصیفی از ساختار منطقی امکانپذیر ظهور، منتها بدون هیچ ارجاع به آگاهی یا فاعل شناسنده. این در ضمن رابطه مرا با هگل روشن می کند که تا اندازه ای تبیینش می کنم. من با هگل همداستانم که ما می توانیم بعضی از پیکره ها یا چهره های تجربه را توصیف کنیم، اما این پیکره های تجربه به زعم من همان تاریخ منسجم روح (Spirit) نیستند.
    و در نهایت باید بگویم به همین سبب است که من از پدیدارشناسی «حسابی» صحبت می کنم - چرا که پدیدارشناسی عینی همیشه فرمالیسم انتزاعی پیکره ای ممکن از جهان است و به این سان، امکان دستیابی به توصیفی عقلانی از جهان بدون ارجاع به فاعل شناسنده، هم در هنر و هم در علم، درنهایت در این فرمالیسم سامان می پذیرد - فرمالیسمی که این بار نه فرمالیسم کثرت های محض بلکه فرمالیسم نسبت هاست.
    
    سنت فلسفه کلاسیک عرفا به دو اردوگاه تقسیم شده است: اردوی عقل گرایان و اردوی تجربه گرایان. فلسفه معاصر که با رمانتیک های آلمانی آغاز می شود از راه های گوناگون کوشیده است بر این تقابل فایق آید، مثلادر فرمول بندی هگل: «کل حقیقت است»، فرمولی که شما در کتاب «منطق جهان ها» نقد کرده اید. با این همه، در دو مجلد «وجود و رخداد» به نظر می رسد شما نظامی ساخته اید بر پایه تمایزی که در مقدمه «منطق جهان ها» به صورت تفاوت میان «وجود»شناسی و وجود«شناسی» توصیف کرده اید. این تمایزگذاری متضمن تمایزی قاطع میان معیارهای تجربی و صوری [فرمال] برای شناخت هستی است. این تمایز را چگونه می فهمید؟ آیا معیاری برای داوری درباره هستی یک امکان نو، یا یک رخداد وجود دارد؟
    بله، درست است که فلسفه من - درخصوص تقابل عقل گرایی و تجربه گرایی – و موضع من دقیقا در چارچوب این تقابل نمی گنجد. چرا که راستش اگر ریاضیات همان وجودشناسی باشد، تفکر درباره وجود از آن حیث که وجود است، تفکری عقلانی (در تقابل با تجربی) است؛ و اگر ظهور هر آینه نظام قوانین استعلایی توصیفی از کثرتی متعین از عقل گرایی نظام مند جهان باشد، تجربه گرایی هم عقلانی است.
    پس تمایز میان جهان موجود و تجربه این جهان موجود، وجود به ماهو و معرفت عقلانی به امر تجربی، این تمایز در کارمن در نهایت در قالب تقابل میان ریاضیات و منطق از سرگرفته می شود. (و می دانید که این تقابل تقابلی بس منطقی است؛ از یک طرف به علت فرآیندی که طی آن منطق به قالبی ریاضی درمی آید و از طرف دیگر هیچ ریاضیاتی بدون منطق وجود ندارد.)
    پس من نه بنا دارم این تقابل را کنار بگذارم و نه می خواهم فراتر از آن بروم، بلکه می خواهم در چارچوب این تقابل بمانم. به این اعتبار، این موضعی کانتی نیست، موضعی تجربه گرایانه نیست، موضعی سراپا هگلی هم نیست. چون من فضایی خلق می کنم که در آن نخستین بار می توانیم دیدگاهی عقلانی راجع به رابطه میان وجود [=بود] و ظهور [=نمود] داشته باشیم و در چارچوب آن می توانیم بحث از حقیقت و رخداد را در قالب تعریفی وجود شناختی و همچنین تعریفی پدیدارشناختی بیفزاییم.
    نکته ای که در کار من هنوز به فرجام نرسیده است، تضایف یا نسبت متقابل میان این دو است، یعنی تضایف میان وجود و رخداد. نظریه رخداد در کتاب «وجود و رخداد» دقیقا با نظریه رخداد در کتاب «منطق جهان ها» یکی نیست. پس از یک سو نظریه ای وجود شناختی درباره رخداد داریم و از سوی دیگر نظریه ای پدیدارشناختی درباره رخداد. در مورد اول، معیار نظریه همانا ژنریک بودن [=عاری از محمول بودن] است، مجموعه ژنریک در واقع تعریف وجودشناسانه یک حقیقت است و در دومی معیار همانا ظهور یک کالبد یا بدنه نوین با ویژگی های صوری و معین است. در مجلد دوم هیچ سخنی از ژنریک بودن در میان نیست. و به این ترتیب من گاهی درخصوص این دو کتاب می گویم باید از رابط میان ژنریک بودن از طرفی و کالبد کلی از طرف دیگر بحث کنیم و این همان بحث قبلی است زیرا حقیقت همان است که بود و... . پس می بینید که پروژه من تمام نشده اما می بینید که من قایل به جدایی نیستم و نه اختلاط و تلفیق را و نه فراروی دیالکتیکی از دوپارگی را. ما می توانیم فضایی خلق کنیم که در آن از این دوپارگی در یک فضای عقلانی یگانه خلاص شویم.
    
     و آخرین سوال: می خواستم درباره رابطه شما با هگل بپرسم. هگل در کارهای شما موقعیتی مبهم و دوپهلو دارد. در «تئوری سوژه» (1982)، هگل نقشی محوری و حتی مثبت ایفا می کند. در واقع به نظر می رسد منبع الهام بسیاری از فرمول بندی های شما فلسفه هگل است. ولی در دو مجلد «وجود و رخداد»، رابطه شما انتقادی تر می شود. این بار هگل را به عنوان فیلسوف قایل به «واحد» اعظم و «کل» جامع نقد می کنید. درست است که این نقدها بالنسبه سنتی اند اما کار اخیر شما در زمینه هگل از قرار معلوم این نوع نقدها را معضله دار می کند (مشخصا نقدهای برنار بورژوا، [فیلسوف فرانسوی و عضو آکادمی علوم اخلاقی و سیاسی و منتقد فلسفه هگل و هگلی های فرانسوی]، کاترین مالابو و البته دوست تان اسلاوی ژیژک و بسیاری دیگر). رابطه خود را با کار هگل چگونه وصف می کنید؟
    در پاسخ به واپسین پرسش باید بگویم که من شیفته هگلم، شخصا او را بسیار دوست دارم. فکر می کنم مهم ترین استادان من، گذشته از استادان معاصرم لکان و آلتوسر، قطعا افلاطون، دکارت و هگل بوده اند. کارهای هگل را پیوسته با لذت فراوان می خوانم و همیشه چیزی تازه در آنها می یابم. آخر، دو راه برای خواندن هگل وجود دارد: قرائتی جامع و شامل که نظام مند است و بر این حکم او که «حقیقت همان کل است» صحه می گذارد و راه دومی هست که در آن بعضی صفحه های هگل را که سرشار از افکار و اندیشه هایی تازه اند، می خوانید و گاهی به دشواری می توانید آنها را در کل آثار او جای دهید. من راه دوم را ترجیح می دهم زیرا همیشه چیزهایی بسیار نظرگیر می یابم. همواره گفته ام نمی توانم قبول کنم که «حقیقت همان کل است» زیرا اصلاهیچ کلی در کار نیست. پس بالطبع اشکالاتی به کار هگل دارم.
    با این همه رابطه من با هگل اساسا رابطه ای مبتنی بر نقدهای وارد شده بر هگل نیست. و اگر دیدگاهی تازه راجع به هگل و دوستی ام با ژیژک شرایط جدیدی برای گنجانیدن عناصر بیشتری از تفکر هگل در فلسفه من خلق خواهد کرد، من از این بابت به راستی خشنودم.
   

 

 

پژوهشگاه علوم انسانی

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

Institute for Humanities and Cultural Studies


 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

کلیک کنید:

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

» آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم :: ۱۳٩٢/٢/۴
» دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است :: ۱۳٩٢/٢/۴
» پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/٢/۱
» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢

  نظرات ()
آیت اللهی: 21 مجله علمی پژوهشی داریم نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٤

 

 

 

دکتر آیت اللهی در کنفرانس خبری:ما به عدالت پژوهشی در حوزه علوم انسانی نیاز داریم

انشست خبری حمیدرضا آیت اللهی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اصحاب رسانه، پیرامون تشریح برنامه های سال جدید این پژوهشگاه و ارائه گزارشی از برنامه های سال گذشته، به همراه اعلام جزئیات در رابطه با کنفرانس بین المللی "جنبش های اسلامی معاصر در اندیشه و عمل، اخوان المسلمین و جنبش های اسلامی همسو" صبح امروز، 3 اردیبهشت ماه، برگزار شد .
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ابتدای این نشست، با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در سال گذشته، اظهار کرد: پارسال در حوزه علوم انسانی به توفقیات خوبی رسیدیم از جمله مسئله ایجاد عدالت پژوهشی و دسترسی پژوهشگران عرصه علوم انسانی به جدیترین های حوزه کاری، که طی روال برنامه های کاری پژوهشگاه صورت پذیرفت؛ ضمن آنکه با پرتالی که ایجاد کردیم در واقع ذخیره ای را برای علوم انسانی اسلامی انجام دادیم به گونه ای که روزی 40 هزار نفر از این سایت بازدید دارند .

وی ادامه داد: علوم انسانی اسلامی ایرانی با راه اندازی پرتال یاد شده، در حوزه فضای مجاری بسط و توزیع شد به نحوی که گاها شاهد بودیم که مقاله ای بازدید بیش از دو هزار را به خود اختصاص داده بود که حاکی از تبادل تازه های علوم انسانی میان صاحب نظران در سطح وب بود، به نحوی که در سالی که گذشت اهتمام ما بر مجازی کردن حوزه های مختلف علوم انسانی بود .
دکتر آیت اللهی با اشاره به آثار و فعالیت های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بیان کرد: ما 21 مجله علمی پژوهشی داریم، یعنی به طور متوسط می توانم بگویم که هر روز یک ایده جدید در پژوهشگاه منتشر می شود و این توفیق قابل توجهی است، به این معنا که 95 درصد تولیدات علوم انسانی کشور در این پژوهشگاه انجام می شود .
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح کرد: تلاش ما در سال جدید بر ورود هر چه به سطح بین المللی است که این مهم از طریق برگزاری کنفرانس ها، سمینارها و انتشار مجلات در خارج از کشور ممکن می شود که در ورد اخیر (مجلات) پیگیر امور مربوط به آن هستیم .
وی ادامه داد: ما تلاش کردیم محفل و پاتوقی را برای اساتید و دانشجویان علوم انسانی ایجاد کنیم که این مهم با ارائه سخنرانی های متعدد، همایش ها و کنفرانس ها صورت گرفت، به نحوی که افراد زیادی از حیطه های مختلف علوم انسانی گرد هم جمع شدند .

 وی در این عنوان کرد: در پژوهشگاه 11 پژوهشکده، 2 مرکز علمی، 55 گروه زیر مجموعه وجود دارد که این ساختار در طول 2 سال اخیر شکل گرفته و خروجی پژوهشکده ها ناظر بر برآوردن نیازهای جامعه است .
وی ابراز کرد: سال گذشته نمایشگاه دائمی کتب علوم انسانی را ایجاد کردیم چراکه خواسته پژوهشگران و دانشجویان بود، بسیاری از این موضوع در رنج بودند که برای یافتن کتاب مورد نظر باید چندین مسیر و کتاب فروشی را بگذرانند و جست وجو کنند، بنابراین نمایشگاه دائمی کتاب ما که شامل آثار 20 انتشارات از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه امام صادق(ع) ، بوستان کتاب قم و... سبب شد تا بسیاری بتوانند راحت تر به کتب حوره علوم انسانی دسترسی یابند .
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به برپایی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: پژوهشگاه در نمایشگاه امسال 200 عنوان کتاب را عرضه می کند .

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی  در ادامه با اشاره به فعالیت های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: پژوهشگاه در حوزه تحول علمی، تا به حال 2900 مقاله علمی دریافت کرده است که از میان 700 مقاله چاپ شده اند .
آیت اللهی در ادامه به کنفرانس بین المللی "جنبش های اسلامی معاصر در اندیشه و عمل، اخوان المسلمین و جنبش های اسلامی همسو" که به میزبانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود، اشاره کرد و افزود: امسال در بررسی این نهضت از اخوان المسلمین آغاز کردیم و قصد داریم آنچه را که در کشورهای اسلامی رخ داد، تحلیل کنیم .
بنابر این گزارش، در ادامه این نشست، شهرام یوسفی فر، معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رابطه با این کنفرانس اظهار کرد: هدف پژوهشگاه از برگزاری این کنفرانس، ریشه یابی تغییراتی است که منجر به شکل گیری این وقایع در کشورهای اسلامی شد .
وی یادآور شد: تاکنون 64 مقاله فارسی، به دستمان رسیده است که از میان 33 مورد پذیرفته شده اند ، همچنین 9 عنوان مقاله انگلیسی، 3 عنوان مقاله عربی ارائه شد، ضمن آن که طی برپایی کنفرانس 25 عنوان سخنرانی انجام می شود .

 

 

پژوهشگاه علوم انسانی

 

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

 

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

Institute for Humanities and Cultural Studies

 

 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

 

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

 

کلیک کنید:

 

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» لپ‌تاپ و کامپیوترشخصی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» پرهیز از ایدئولوژی زدگی در ادبیات :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» پژوهشگاه علوم انسانی >> خبر و اطلاعیه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۸
» درخشش 2 اثر انتشارات پژوهشگاه در جایزه کتاب سال :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۸
» درگذشت خانم فاطمه پیرا :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» آخرین تصاویر پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» آرشیو خبرنامه ها پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱٢
» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۱
» درگذشت خانم فاطمه پیرا، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
  نظرات ()
دکتر مجتهدی: کانت احیاگر فکر فلسفی در غرب است نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/٤

 

 

 

کانت احیاگر  فکر فلسفی  در غرب است

فرهیختگان/سجاد صداقت: کانت یکی از فیلسوفان مهم قرن هجدهم و پس از آن است. اجازه دهید در نگاه به جایگاه او در تاریخ تفکر و اندیشه به‌عنوان اولین سوال از شما بخواهم درباره مقام کانت در فلسفه جدید صحبت کنید و جایگاه او را در تفکر مغرب زمین واکاوی کنید.
کانت در اواخر قرن هجدهم میلادی در تاریخ فلسفه غربی نقطه عطفی است. در تاریخ فلسفه می‌توان از متفکران قبل و بعد از کانت صحبت کرد. البته این موضوع دلیل بر این نیست که ما طرفدار یا مخالف فلسفه کانت باشیم اما در هر صورت همان‌طور که عرض کردم کانت نقطه‌ای است که قابل ملاحظه است و بعد از فلسفه کانت نمی‌شود بی‌توجه به گفته‌های او، بقیه افکار غربی را و در نتیجه بقیه افکاری را که در دنیا رایج شد، شناخت و این امر محرزی است.
 به چه دلیل می‌توان کانت را به‌عنوان نقطه عطف بیان کرد؟ خصوصیات ویژه فلسفه او چیست که کانت را درخور چنین جایگاهی قرار می‌دهد؟
برای اینکه با کانت یک روش جدید مطالعات علمی و فلسفی شروع شده که قبل از کانت به این نحو وجود نداشته است. این نکته را کانت با اشاره به انقلاب کوپرنیکی در علم هیئت بیان کرده است. همان‌طور که در علم هیئت، کوپرنیک در اوایل قرن شانزدهم نظرگاه بحث را عوض کرده یعنی از نظرگاه دیگر به جهان، عالم طبیعت و عالم فضا نگاه کرده، کانت بیان می‌کند در فلسفه کاری کرده و آن تغییر نوعی نظرگاه است. او آن نظرگاه جزمی سابق را کنار گذاشته و با یک نظرگاه نقادی به علم، اعمال، آرزوها و اهداف انسان پرداخته است. این نظرگاه نقادی را، که فلسفه نقادی کانت نیز نامیده می‌شود، به‌طور فلسفی «استعلایی» می‌گویند. فلسفه استعلایی کانت قبل از او به این شکل در تاریخ تفکر وجود نداشته است. حتی به معنایی می‌شود گفت یک نوع احیای فکر فلسفی با کانت در اواخر قرن هجدهم در غرب اتفاق می‌افتد که خیلی تازگی دارد.
 آقای دکتر! همان‌گونه که اشاره کردید فلسفه استعلایی مهم‌ترین بخش از تفکرات کانت را در بر می‌گیرد. لطفا مقداری راجع به فلسفه استعلایی و خصوصیات آن توضیح دهید. کانت چه چیزی را فلسفه استعلایی می‌داند؟
این روش استعلایی به جای اینکه ما را به صورت جزمی با مطالب آگاه کند، شرایط ماتقدم شناخت، عمل اخلاقی و هنر را می‌خواهد به ما نشان دهد. شرایط ماتقدم یعنی شرایطی که بدون توجه به آنها، علم، اخلاق، هنر و اهداف دیگر به وجود نمی‌آید. کانت می‌خواهد شرایط بنیادی و زیربنایی شناخت، اخلاق و هنر را نشان دهد. در این راستا سه کتاب را به این سه موضوع اختصاص داده و این نوع فلسفه را هم بعد از ۵۶ سالگی آغاز کرده است. یعنی دوره تکمیلی بسیار طولانی‌ای در زندگی کانت می‌بینیم که گویی درختی است که دیر به بار نشسته است برخلاف کسانی چون هیوم که در ۳۲ سالگی همه افکار اساسی‌اش را بیان کرده بود، کانت وقتی فلسفه استعلایی را با جزئیات و قدرت فوق‌العاده و با تاکید بر اجزای اصلی مقولات ذهنی انسان به رشته تحریر در آورد، ۵۶ سال داشت. از این لحاظ مقام کانت چه در تاریخ فلسفه آلمان و چه جهان کاملا روشن می‌شود که دیدگاه و موضع جدیدی را توانسته است پیدا کند. البته می‌توانیم ذکر کنیم که این دیدگاه جدید به صورت بطئی در نزد فلاسفه قبلی به شکلی وجود داشته اما کسی که فلسفه استعلایی را واقعا بیان کرده، کانت است. در حاشیه هم باید نکته‌ای را ذکر کنم که شاید برای مصور کردن بحث من دور از ذهن نباشد. در شهر برلین دو خیابان اصلی وجود دارد که یکی به نام لایبنیتس است که فلسفه سنتی و اصیل آلمان را قبل از کانت بیان می‌کند و خیابان دیگر که بر آن عمود است و آن را قطع می‌کند، کانت نام دارد. این تصویر در شهر برلین که سال‌ها پایتخت اصلی فرهنگی و سیاسی آلمان بوده و هنوز اهمیت خود را به نحوی دیگر حفظ کرده آنچه را که در این بحث بیان می‌کنم به خوبی نشان می‌دهند. فلسفه کانت فلسفه لایبنیتس را قطع می‌کند. اینها به موازات یکدیگر نیستند اما در نقطه‌ای که همدیگر را قطع می‌کنند عظمت فکر آلمانی را نشان می‌دهد. کانت در قرن ۱۸ در آلمان یک چهره جدید است و فرق دارد با آنچه قبلا در آلمان بود و در عین حال بهره اصلی فکر خود را از همان سنت گرفته است. کانت به سنت لایبنیتس توجه کرده ولی
لایبنیتسی نیست. کانت به سنت کریستین وولف توجه کرده ولی پیرو وولف نیست. کانت به تفکر انگلیسی و به نظر من در درجه اول جان لاک و در درجه بعدی هیوم توجه ویژه‌ای داشته است اما درنهایت کانت نه وولزی است و نه هیومی. خود او نوشته است  هیوم او را از خواب جزمی بیدار کرده است ولی درنهایت هیومی باقی نمانده و بسیار فراتر از هیوم رفته است. در هیوم روش استعلایی دیده نمی‌شود. مشخصه فلسفه کانت روش استعلایی است که اهمیت بسیاری دارد یعنی بحث در شرایط ماتقدم امور. ما بدون اینکه امور را تعریف یا وصف کنیم باید بدانیم در چه شرایطی اینها تشکل یافته‌اند. تشکل یک فکر در شرایط بنیادی آن فکر.
 با توجه به مطالبی که بیان کردید به نظر می‌رسد که کانت نه‌تنها در دنیا که در خود آلمان نیز اهمیت دارد. بدون شک آلمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های رشد تفکر فلسفی بخشی از فلسفه خود را مدیون کانت است. لطفا از جایگاه کانت در فلسفه آلمان و تاثیر او بر پسینیانش بفرمایید.  
دانشمندان پس از کانت در آلمان که شاید مانند هگل شهرت‌شان بیش از کانت نیز باشد، خواه ناخواه از فلسفه استعلایی او تغذیه کرده‌اند. فلسفه‌های فیخته، شیلینگ، هگل و بعضی فلسفه‌های دیگر که در آلمان رایج شدند و در یک خط مستقیم پیشرفت کردند تا برسیم به متفکران جدید مثل هایدگر و هوسرل، به نحوی بی‌توجه به کانت و کار بنیادی او نبودند و به همین دلیل است که تفکر را شکل دادند و نتایج خاص خود را به دست آوردند؛ اگر چه ظاهرا در جهت مخالف با کانت باشند اما سرچشمه اصلی جای دیگری است. بعد از کانت، فیخته فلسفه عملی و عقل عملی خود را بر پایه اراده و براساس اخلاق کانت به وجود آورد. تمام فلسفه فیخته تحلیلی است، او بسیار استادانه آنچه را که کانت در فلسفه اخلاقش عقل عملی یا عقل ارادی نام می‌گذارد، به‌عنوان زیربنیادی در اندیشه‌اش قرار می‌دهد. کتاب هنر کانت نیز مورد استفاده شیلینگ است. شیلینگ به هنر یک جنبه هستی‌شناسی داد. نظر او در هنر به خود هنر و آثار هنری و به جنبه‌های مختلف هنری اختصاص ندارد بلکه یک جنبه هستی‌شناسی پیدا می‌کند. این جهان در بطن زیبایی‌شناسی که دارد، هستی‌اش را بروز می‌دهد. هنر زیربنای منطق ارغنون هستی‌شناسی است که شیلینگ به آن معتقد است و در این اندیشه از آرای کانت استفاده کرده است.
 تاثیر کانت بر هگل به چه صورتی بوده است؟
در میان فیلسوفان آلمانی از همه مهم‌تر - چون از لحاظ سیاسی نیز کاربرد دارد - شاید هگل باشد. هگل به قسمت اول فلسفه کانت یعنی «نقادی عقل محض» توجه کرده است. «نقادی عقل محض» کتاب اول کانت است و در سال ۱۷۸۱ به‌عنوان یک اثر نه‌فقط موثر بلکه سرنوشت‌ساز نوشته شده و اولین اثری است که براساس آن کانت را به‌عنوان فیلسوف بزرگی می‌شناسیم. هگل برخلاف فیخته مساله اراده را بنیادی و اصل قرار نمی‌دهد. مساله تخیل و هنر را نیز اصل قرار نمی‌دهد بلکه مساله عقل را مدنظر می‌گیرد. هگل منطق استعلایی کانت را با استادی بسیار استثنایی و در عین حال جالب توجه به آنچه او دیالکتیک می‌نامد، تبدیل می‌کند. فلسفه دیالکتیکی هگل رونوشت خاصی از منطق استعلایی کانت است. البته اینها با هم منافات دارند اما اگر آن فعالیت عقلانی کانت نمی‌بود هگل هم نمی‌توانست منطق خاص خود را بنیان نهد و جنبه هستی‌شناسی به آن دهد یعنی منطقی که به سبک ارسطو صوری نیست بلکه منطقی و ذاتا عقلانی است و از دل هستی برمی‌خیزد و خود هستی را بیان می‌کند. اگر به اجمال کتاب «نقادی عقل محض» کانت را مطالعه کنیم این بحثی را که عنوان می‌کنم اهمیت خاصی می‌یابد. عنوان ۱۰۰ صفحه آخر این کتاب روش‌شناسی فلسفه نظری است. در این ۱۰۰ صفحه که بسیار مهم و فلسفه هگل از این صفحه‌ها نشات گرفته است، کانت می‌گوید اگر ما در مطالعاتی که انجام می‌دهیم، دقت کنیم ضوابطی است که براساس آنها باید روش‌شناسی خود را معتبر کنیم. کانت اولین ضابطه را انضباط می‌نامد؛ فکر علمی یا فلسفی باید منظم و دارای انضباط باشد یعنی نظامی را در بر داشته باشد. دومین ضابطه این است که تفکر قانونمند باشد. سومین ضابطه که از همه مهم‌تر است در زبان آلمانی «آرشیتکتونیک» گفته می‌شود که من آن را به «ساختار معماری‌گونه» ترجمه کرده‌ام. یک فکر علمیِ فلسفیِ معتبرِ محکم باید فلسفه‌مند و قانون‌مند باشد اما باید ساختار و بنیانی داشته باشد که بقیه مطالب براساس آن استحکام پیدا کند یعنی به‌طور ساده‌تر یک نظام درونی عقلانی غیرقابل انکار داشته باشد. بالاخره ضابطه چهارم که در کتاب آمده، تاریخ است. یک فکر تاریخ دارد. این قسمت از بحث کانت در کتاب اصلی‌اش بسیار کوتاه است اما در آنجا نشان می‌دهد فلسفه از دل تاریخ خودش برمی‌خیزد و بدون آن معنا نمی‌دهد و در تاریخ تکوین پیدا می‌کند و شخصیت انسان نیز در دل تاریخ شکل می‌گیرد. به عقیده بنده، هگل بیشتر به این قسمت توجه کرده است و این امر کل منطق هگل را تشکیل می‌دهد. منطق هگل منطقی است که از دل هستی برمی‌خیزد و در سیر تاریخی خود معنا پیدا می‌کند. هر دوره و زمانی منطق خاص خودش را دارد و این را نوعی جهت عقلی می‌داند و هگل با اقتباس خود از آرای کانت قائل به این است که در تاریخ بشری یک جهت عقلانی معینی وجود دارد که طبق منطق درونی خودش براساس ضرورتی تحقق پیدا می‌کند. اگر ما این نتایج را با نتایج کانت مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که تفکرات هگل مانند کانت نیست ولی ریشه‌های کانتی فکر هگل را نمی‌توان انکار کرد و برای درست فهمیدن بخش‌هایی از افکار هگل باید فلسفه کانت و نحوه‌ای که هگل می‌خواسته از آن استفاده کند را باید درست فهمید. البته این را هم باید اشاره کنم که بعد از این مطالبی که هگل از فلسفه کانت استخراج کرده، فلسفه کانت به‌طور مستقل بعد از هگل باقی مانده است. این را از آن جهت بیان می‌کنم که علوم تحصیلی تا حدودی در فلسفه هگل نادیده گرفته شده و هگل علم را صرفا فلسفه دانسته است؛ در عین حالی که کانت کمی معتدل‌تر علوم جدیدتر را در جایگاه خود بحث و ریشه‌های بنیادی آن را تحلیل می‌کند، به‌طوری که برخی از فلاسفه اواخر قرن ۱۹ و قرن ۲۰ برای اینکه بتوانند از هگل فراتر روند یا راهی به آینده غیر هگلی بگشایند، دوباره به کانت بازگشتند و اهمیت کانت را در قبال بعضی از زیاده‌روی‌های هگل نشان می‌دهند؛ هر چند که هر دو بحث به‌گونه‌ای مکمل هم هستند و از لحاظ فرهنگ فلسفی کانت یکی از قله‌های اصلی و اجتناب‌ناپذیر فلسفه غربی در تمام هستی است.
 

 

  نظرات ()
پژهشگران آلمانی در پژوهشگاه نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱

 

 

 

بازدید هیئت پژوهشگران آلمانی از پژوهشگاه

 

یک آلمانی مشتکل از نخبگان و فرهیختگان این کشور چهارشنبه 28 فروردین از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بازدید کردند.این گروه که در بین آنها اسلام شناسان شناخته شده اروپایی هم حضور داشتند،در قالب یک نهار کاری به بحث و تبادل نظر و تجربیات با اساتید و مدیران پژوهشگاه پرداختند .

در این جلسه دکتر آیت اللهی ضمن معرفی بخش های مختلف پژوهشگاه،خلاصه ای از فعالیت پژوهشکده ها و گروه ها را ارائه کرد و در زمینه جذب دانشجو و رشته های موجود در پژوهشگاه برای مهمانان صحبت کرد .

توضیح آخرین وضعیت انتشار کتب و مجلات و همچنین معرفی جداگانه و خلاصه هر یک از مجلات از دیگر محورهای سخنرانی دکتر آیت اللهی در این نشست بود .

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی همچنین ضمن معرفی پرتال جامع علوم انسانی،گزارشی از بازدید کاربران در نقاط مختلف ایران و جهان ، شیوه فعالیت و محتوی این پرتال ارئه کرد .

در ادامه نشست،جلسه پرسش و پاسخ بین دکتر کریم مجتهدی،دکتر بیوک محمدی،دکتر سید جواد میری و دکتر عبدالله قنبرلو با مهمانان در محورهای تخصصی ترجمه آثار،شرق شناسی،آخرین وضعیت کشورهای منطقه و ... و همچنین دیدگاه آنها درباره ایران و تجربیات شان از این سفر برگزار شد .

در پایان این نشست دکتر آیت اللهی برای آغاز همکاری بین پژوهشگاه و دانشگاه های هر یک از مهمانان در زمینه تبادل استاد و محقق،برگزاری دوره های ایران شناسی،تشکیل کارگاه های کوتاه مدت آموزشی،همکاری کتابخانه ای،انجام پژوهش های مشترک و ... اعلام آمادکی کرد .

 

آشنایی با مهمانان

خانم پروفسور جسیکا گیناهج استاد تاریخ بین الملل و صلح و مطالعات جنگ از دانشکده اسلام شناسی دانشگاه کلن آلمان.حوزه تحقیقاتی پروفسور جسیکا گیناهچ عبارت از :

-              تاریخ بین الملل و صلح و مطالعات جنگ بین المللی

-              تحقیقات قبلی: تاریخ اروپا، شمال آمریکا و منطقه اقیانوس اطلس

-              تحقیقات کنونی: تاریخ آسیا (شرق میانه و شرقی دور)، تاریخ روابط بین الملل، دیپلماسی فرهنگی و تاریخ

-              پژوهش های صورت گرفته: تاریخ بین المللی مدرن اروپا، تاریخچه بین الملل فرهنگ شهروندی، روابط و تاریخچه فرهنگ دیپلماتیک، طرح پژوهشی «ملت ها و مشکلات جامعه مدنی »

 

مشاغل قبلی پروفسور جسیکا گیناهچ به شرح ذیل است :

-              استاد مدعو دانشگاه Doshisha ، دانشکده مطالعات جهانی، کیوتو، ژاپن

-              استاد تاریخ بین المللی / صلح و مطالعات جنگ، دانشگاه کلن

-              مدرس تاریخ و ادبیات، دانشگاه هاروارد آمریکا

-              مدرس دانشگاه و مرکز مطالعاتی ایالات متحده مارتین لوتر، دانشگاه هاله ویتنبرگ

-              محقق فوق دکتری در گروه تحقیقات آموزش نخبگان، گروه تاریخ و فلسفه، دانشگاه بیلفلد

-              همکاری با اتحادیه کالج یهودیان آمریکا، سین سیناتی

 

خانم پروفسور جسیکا گیناهچ در مجامع علمی و آکادمیک ذیل عضو است :

-              هیئت مدیره انجمن مورخان روابط خارجی آمریکا

-              هیئت مدیره، موسسه دیپلماسی فرهنگی در برلین

-              هیئت مشاوران، مجله مطالعات آمریکا و اروپا (EAAD)

-              انجمن مورخان روابط خارجی آمریکا

-              عضو وابسته مرکز مطالعات آمریکای شمالی، فرانکفورت

-              انجمن مطالعات آمریکا و آلمان

-              انجمن اروپایی برای مطالعات آمریکا

-              انجمن مورخان آلمان

خانم پروفسور جسیکا گیناهچ برنده جوائز علمی ذیل است :

-              برنده جایزه محقق جوان از کرفلد

-              برنده بورس تحقیقاتی آلمان

-              برنده جایزه جان آنسون دانشگاه هاروارد

-              برنده جایزه کتاب از سوی انجمن مورخان روابط خارجی آمریکا

 

 

 

 

 

خانم دکتر زابینه هیرات ، استاد تاریخ هنر و عضو بنیاد میراث فرهنگی پروس آلمان

خانم دکتر زابینه هیرات ، استاد تاریخ هنر و عضو بنیاد میراث فرهنگی پروس آلمان است. وی دکترای خود را در سال 2000 میلادی با نوشتن رساله ای پیرامون «هنر ریخته گری مس در قرن نوزدهم میلادی» در دانشگاه صنعتی برلین به پایان رسانده است .

خانم هیرات تاکنون در برنامه ریزی و برپایی نمایشگاه های متعددی در آلمان مشارکت داشته است .

 

 

خانم «باربارا شوماخر» خبرنگار امور فرهنگی کشورهای اسلامی وابسته به موسسه مطالعات خاورمیانه آلمان

خانم «باربارا شوماخر» خبرنگار امور فرهنگی کشورهای اسلامی وابسته به موسسه مطالعات خاورمیانه آلمان است .

وی تحصیلات عالی خود را در رشته فیزیک و ریاضی به پایان رسانده است و سپس در سال 1994 به تحقیق و فراگیری و فرهنگ علوم اسلامی در کشورهای عربی پرداخت .

پس از آن خانم شوماخر پیشه ی خبرنگاری را برگزید و مشغول به کار شد. از وی تاکنون قریب به یک هزار مقاله پیرامون فرهنگ کشورهای عربی و اسلامی در رسانه های آلمانی از جمله در نشریات موسسه «مطالعات خاورمیانه آلمان» و «انجمن مطالعات شرق میانه آلمان» به چاپ رسیده است .

 

 

آقای پروفسور دکتر «آلبرشت هوف هاینس» استاد شرق شناسی و اسلام شناسی دانشگاه اسلو در نروژ

آقای پروفسور دکتر «آلبرشت هوف هاینس» استاد شرق شناسی و اسلام شناسی دانشگاه اسلو در نروژ است .

وی متولد کشور آلمان است و در حال حاضر به عنوان استاد شرق شناسی و اسلام شناسی در بخش مطالعات فرهنگ و زبان مشرق زمین دانشگاه اسلو مشغول به کار است .

حوزه تحقیقاتی پروفسور هوف هاینس بیشتر منسوخات اسلامی و عربی است. شایان ذکر است این استاد شرق شناس آلمانی به زبان های عربی، انگلیسی، فرانسوی، دانمارکی، سوئدی، ایتالیایی،اسپانیایی و لاتین آشنایی دارد .

وی تاکنون ده ها جلد کتاب و مقاله به رشته تحریر درآورده است .

 

 

آقای دکتر گونتر اورت، استاد اسلام شناسی دانشگاه درسدن آلمان .

دکتر گونتر اورت، استاد اسلام شناسی دانشگاه درسدن آلمان دارای دکترای زبان عربی و ادبیات اسلامی است .

حوزه تحقیقات وی بیشتر بر روی روابط غرب با کشورهای اسلامی و تاریخ کشورهای اسلامی متمرکز است .

وی تاکنون در دانشگاه های برلین، ارلانگن، ماینس، رگنزبورگ و دانشگاه صنعا در یمن حضور داشته است .

دکتر اورت موفق به نوشتن چندین جلد کتاب پیرامون ادبیات کشورهای عربی و اسلامی شده است .

 

آقای دیوید فوکس عضو موسسه بین المللی همکاری های (فرهنگی و اقتصادی) آلمان در کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه

آقای دیوید فوکس، در رشته روابط بین الملل و خبرنگاری از دانشگاه های بن، مادرید در اسپانیا و میسوری در آمریکا دارای کارشناسی ارشد است .

حوزه تحقیقاتی وی بیشتر روابط اقتصادی در سطح بین الملل و نیز تبادلات میان فرهنگی است. وی به زبان های انگلیسی، اسپانیایی و روسی آشنایی دارد .

آقای فوکس تاکنون در خصوص تبادلات فرهنگی و اقتصادی میان آلمان با کشورهای قزاقستان، ترکمنستان، هند و چین همکاری داشته است .

آقای دکتر توماس گوگلر، استاد اسلام شناسی دانشگاه مونستر در آلمان

آقای دکتر توماس گوگلر، دکترای خود را در رشته «تحقیقات اسلامی» از دانشگاه مونستر آلمان اخذ نموده است. حوزه تحقیقات میدانی وی بیشتر اسلام در کشورهای آسیای جنوبی است .

 

آقای «الهاکام سوخنی» کارشناس ارشد اسلام شناسی دانشگاه اوسنابروگ آلمان .

آقای الهاکام سوخنی کارشناسی ارشد رشته های اسلام شناسی و شرق شناسی را در دانشگاه اوسنابروگ آلمان به پایان رسانده است. وی تاکنون به عنوان مدرس تاریخ فلسطین در دانشگاه کلن و بررسی و تحقیق پیرامون سفر حج را در کارنامه خود دارد .

وی متولد آلمان است و به زبان های آلمانی و عربی به طور کامل تسلط دارد. و زبان های انگلیسی، فرانسوی و عبری آشنایی کامل دارد. آقای سوخنی کتابی پیرامون شهادت و جهاد به رشته تحریر درآورده است .

 

پژوهشگاه علوم انسانی

 

http://pajoheshgah.persianblog.ir/post/46/

 

وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

Institute for Humanities and Cultural Studies

 

 وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی

 

سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه

 

کلیک کنید:

 

http://freserve.ihcs.ac.ir

 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی+آدرس

آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

آدرس و تلفن پژوهشگاه علوم انسانی - پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات ...

 

 

عناوین مطالب منتشر شده پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

» جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون :: ۱۳٩٢/٢/۱
» رونمایی از 4 کتاب جدید در حوزه مطالعات رسانه :: ۱۳٩٢/۱/٢٩
» بازدید هیئت نخبگان آلمانی از پژوهشگاه :: ۱۳٩٢/۱/٢۴
» پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩٢/۱/۱٧
» رتبه برتر روابط عمومی پژوهشگاه درجشنواره وزارت علوم :: ۱۳٩٢/۱/۱٠
» ترجمه اثر انگلیسی دکتر میری به زبان روسی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢۶
» خبرنامه های داخلی پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/٢٠
» پژوهشگاه علوم انسانی منتشر کرد :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٩
» مناقصه های پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۶
» کتاب جدید استاد احد فرامرز قراملکی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۴
» سخنرانی فلسفه دین کانت :: ۱۳٩۱/۱٢/۱۱
» درباره پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه ها :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» آدرس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/٧
» گروه فلسفه برای کودکان و نوجوانان(فبک) :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» سیستم اتوماسیون تغذیه پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» Institute for Humanities and Cultural Studies :: ۱۳٩۱/۱۱/۳٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» ضرورت حرکت از تاریخ شفاهی... :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۳
» حمید رضا آیت اللهی رئیس پژوهشگاه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» لپ‌تاپ و کامپیوترشخصی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» پرهیز از ایدئولوژی زدگی در ادبیات :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» پژوهشگاه علوم انسانی >> خبر و اطلاعیه :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٠
» وبلاگ پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۸
» درخشش 2 اثر انتشارات پژوهشگاه در جایزه کتاب سال :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۸
» درگذشت خانم فاطمه پیرا :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» آخرین تصاویر پژوهشگاه علوم انسانی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴
» آرشیو خبرنامه ها پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱٢
» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۱
» درگذشت خانم فاطمه پیرا، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی :: ۱۳٩۱/۱۱/٧

 

  نظرات ()
جدیدترین سخنرانی دکتر تکمیل همایون نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/٢/۱

 

 

 

سخنرانی دکتر تکمیل همایون در نشست«تحلیل رابطه جامعه‌شناسی و تاریخ»

تاریخ وقوع

ناصر تکمیل‌همایون، تاریخ‌نگار و جامعه‌شناس در نشست «تحلیل رابطه جامعه‌شناسی و تاریخ» گفت: مطالعات جامعه‌شناسی در بستر تاریخ امری است که امروزه توجه بسیاری به آن می‌شود و نسل آینده در حوزه جامعه‌شناسی تاریخی کار مهمی بر عهده خواهد داشت .

دکتر تکمیل‌همایون، تاریخ‌نگار، جامعه‌شناس و استاد پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نشست «تحلیل رابطه جامعه‌شناسی و تاریخ» که فروردین‌ماه در سالن اندیشه این پژوهشگاه با حضور جمعی از استادان، متخصصان و دانشجویان رشته‌های جامعه‌شناسی تاریخی، جامعه‌شناسی و تاریخ برگزار شد سخنرانی کرد.

وی در آغاز این نشست با خواندن اشعاری از سعدی گفت :

«این که در شهنامه‌ها آورده‌اند/ رستم و رویینه‌تن اسفندیار

تا بدانند این خداوندان مُلک/ کز بسی خلقست دنیا یادگار

نام نیکو گر بماند ز آدمی/ به کز او ماند سرای زرنگار»

همان‌طور که از این شعر برمی‌آید، آغاز جامعه‌شناسی از دل تاریخ برمی‌آید. در اسناد و مدارک ترجمه شده درباره تعریف جامعه‌شناسی تاریخی چیزی نوشته نشده است. جامعه‌شناسی تاریخی به‌معنای اصول نبوده و نوعی مطالعه اجتماعی تاریخ به‌شمار می‌رود. در دیگر کشورها نیز تعریف دقیقی برای آن نیست. چندی پیش کتابی از دکتر منوچهر آشتیانی در حال انتشار دیدم که نامش «جامعه‌شناسی تاریخی» بود و به معنا و مسایل این موضوع می‌پردازد .

وی ادامه داد: در روزگاران پیش دانشجویان بسیاری برای تحصیل به خارج رفته‌اند و هنگامی که بازگشتند همگی از یونان حرف به میان آوردند، در کتاب «چهار رساله» ‌آمده است که مثل این‌که چین جنگل وحشتناک و سیاهی بوده که چیزی در آن نبوده است اما ایرانیان و دیگر اقوام نیز چنین مسایلی را در دوران‌های مختلف داشته‌اند .

این جامعه‌شناس تاریخ افزود: افرادی چون طبری، یعقوبی، ابن‌خلدون و ابن‌مسکویه از بزرگان تاریخ ایران به‌شمار می‌روند که می‌توان آثارشان را با هم‌ دوره‌ای‌های اروپایی آن‌ها مقایسه کرد. دیدگاه‌های دانشمندان اجتماعی در کتاب‌هایی مانند «احسن‌التقاسیم» به مطالعات مردم‌شناسی به همان شیوه‌های «تایلر» و «مورگان» پرداخته است. سفرنامه‌ها، «مسالک‌الممالک»ها که 12 کتاب از این دست داریم، کتاب‌هایی که نام‌ آن‌ها با «البلدان» پایان می‌یابد و «شهرنامه»‌ها همگی از دسته کتاب‌هایی‌اند که مطالب‌شان هم تاریخی و هم جامعه‌شناسی است. برای مطالعات جامعه‌شناسی در ایران این کتاب‌ها تنها منابع موجود به‌شمار می‌روند .

دکتر تکمیل‌همایون با اشاره به کتاب «روضه‌الصفا»ی رضاقلی هدایت بیان کرد: هدایت در این کتاب نگاه خاصی به جامعه دارد. وی همان‌گونه‌ای که «اشپیگلر» و «اسپنسر» گفته‌اند به حرکت جامعه اشاره می‌کند و جامعه صفوی را دارای مرحله‌های کودکی، جوانی و پیری تقسیم‌بندی کرده است. ابن‌خلدون نیز در کتاب‌هایش به این مساله می‌پردازد .

 

 


مورخان ایرانی شنیده‌ها و دیده‌ها را روایت می‌کردند

این تاریخ‌نگار به مقاله‌ای در «یادنامه دکتر زریاب خویی» درباره وقایع‌نگاری نیز اشاره کرد و گفت: مورخان ایرانی بیشتر بخشی از اعضای دربارها، دیوان‌ها و منشی‌های درباری بودند. البته تمامی آن‌ها این کار را انجام نمی‌دادند و برخی آن‌ها مانند بیهقی با گردآوری اسناد دیوانی که به‌دستشان می‌رسید، شنیده‌ها و دیده‌هایشان در لشکرکشی‌ها را در قالب تاریخ روایت می‌کردند. رشیدالدین فضل‌الله همدانی نیز فرد دیگری است که با دعوت از تاریخ‌نگاران دیگر ملت‌ها آن‌ها را به سلطانیه می‌آورد تا تاریخ سرزمین‌شان را بنویسند. «تاریخ فرنگ» و «تاریخ چین»، باب اسراییلیات و باب مربوط به اسماعیلیه برخی از کارهای وی به‌شمار می‌روند .

 

وی افزود: تاریخ‌نویسی به‌مثابه وقایع‌نگاری، پس از دوره مغول و تیموری رو به افول گذاشت. در دوره صفوی نیز به حوادث و شرایط اجتماعی و موقعیت‌ها پرداخته نمی‌شد. تاریخ‌های این دوره به تعریف از حکومت‌ها و پادشاهان بوده و زیر نظر آن‌ها نوشته می‌شدند. کتاب «تاریخ محمدی» در دوره قاجار کتابی است که از سوی مولانا محمد ساروی نوشته شده و نویسنده بر صحت و بی‌طرفی آن تاکید دارد، در حالی‌که به‌دلیل همراهی وی با آغامحمدخان نمی‌توانسته مثلا درباره کشتار مردم کرمان بنویسد .

این جامعه‌شناس با بیان این مساله که در دیگر دوران‌ها تاریخ به‌مثابه علم نبوده است، گفت: کتاب‌های تاریخی مانند «تاریخ ذوالقرنین» و «اکسیرالتواریخ»، «ناسخ‌التواریخ»، «روضه‌الصفا» و «حقایق ناصری» از مهم‌ترین منابع تاریخی ایران به‌شمار می‌روند. در حالی‌که بسیاری از تاریخ‌های نوشته شده، تاریخ «بِفرموده» و به دستور پادشاهان‌ است .

استاد پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به زندان‌ها و هویت تاریخی آن‌ها اشاره کرد و بیان کرد: در دیگر کشورها مانند فرانسه و زندان باستیل، عکس افراد معروفی که در آن‌جا زندانی بوده‌اند همراه با اطلاعات‌شان آمده است اما در زندان‌های ایران مانند «موزه عبرت» یا «زندان قصر» این اطلاعات کامل نیست. این‌ها همگی بخشی از جامعه‌اند که نوشتن تاریخ‌ آن‌ها برای مردم اهمیت دارد .

تاثیر دیگر حوزه‌ها بر تاریخ بسیار با اهمیت است

تکمیل‌همایون در ادامه توضیح داد: میرزا آقاخان کرمانی، احمد کسروی، اقبال، مشیرالدوله و رشید یاسمی از افرادی به‌شمار می‌روند که در دوره قاجار به تاریخ‌نگاری مشغول بودند اما تاریخ‌نویسی در ایران پس از جنگ جهانی دوم تغییر می‌کند .

وی ادامه داد: در دوره رنسانس در اروپا، قدرت الهیات، متافیزیک و کلیسا بر تاریخ‌نگاری تاثیر می‌گذارد. تاریخ پس از آن دچار دگرگونی شده و تاریخ تحلیلی شکل می‌گیرد. پس از این دوران نیز تاریخ ترکیبی به‌وجود می‌آید. مطالعه تاریخ کار بسیار دشواری است چرا که موضوع تاریخی در یک مکان ویژه یا مکان‌های مختلف مطالعه می‌شود .

این تاریخ‌نگار افزود: بسیاری معتقدند که نوشتن تاریخ کاری فردی نیست و باید به‌صورت دسته جمعی نوشته شود. از سوی دیگر تاثیر دیگر حوزه‌ها بر تاریخ بسیار با اهمیت است. عامل جغرافیا، اقتصاد، دین و مسایل نژادی تاثیر بسیاری بر تاریخ‌نگاری‌ها دارند .

تکمیل‌همایون با اشاره به «سن‌سیمون» و مطالعات وی در حوزه «سوسیولوژی» بیان کرد: جامعه به دو دسته ایستا و پویا تقسیم‌بندی می‌شود و جامعه‌شناسی ایستا، جامعه‌شناسی صرف به‌شمار می‌رود در حالی‌که جامعه‌شناسی پویا خواندن از پایه و ریشه جامعه‌شناسی است که مطالعات تاریخ به آن وابستگی کامل دارد .

استاد پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در پایان سخنانش با بررسی واژه تاریخ گفت: به نظر می‌رسد تاریخ نه واژه‌ای فارسی و نه عربی باشد بلکه واژه‌ای آرامی است اما در دیگر زبان‌ها و کتاب مقدس نیز به آن «گفتمان روزگار» می‌گویند. در ایران غلامحسین صدیقی، مبدع علم جامعه‌شناسی در دانشگاه تهران به‌شمار می‌رود و تاریخ به‌صورت علم، نخستین‌بار در دارالفنون آغاز شد. پیوند این دو در جامعه‌شناسی تاریخی از مسایلی است که نسل جوان با شور و علاقه دنبال می‌کند و آینده خوبی خواهد داشت .

نشست «تحلیل رابطه جامعه‌شناسی و تاریخ» با پرسش و پاسخ و همچنین ارایه دیدگاه‌های حاضران برای بهبود برنامه‌های آینده این سلسله نشست‌ها پایان یافت .

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر کتابهای فارسی جدید کتابخانه مرکزی لیست عنوان کتابهای جدید فارسی (سری جدید10 تیر 96) پایگاه داده‌های زبان فارسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غم‌انگیزترین نامه یک دختر به بابا گفتگو با سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی زنده یاد دکتر صادق آئینه وند نسخه الکتریکی مجموعه انسان و فرهنگ مصاحبه دکتر آیینه وند با مهر روحانی: علوم انسانی باید معظلات اجتماعی را حل کند